Zavrieť

Porady

Cestná daň pri lízingu

Celý deň behám po porade ohľadom lízingu áut. Už mám všetko zaúčtované, verím, že správne ale čosi ma predsa zneistilo. Auto je na lízing kupované na firmu. Ale môže byť v podnikaní ak nie je zaplatená cestná daň
Usporiadat
vebe vebe

vebe je offline (nepripojený) vebe

Uplatniť výdavok je právo, nie povinnosť daňového subjektu.
Daň z motorových vozidiel nie je naviazaná na daň z príjmu, sú to dva rôzne zákony. Nezaplatenie dane z motorových vozidiel neznamená, že nie je možné uplatňovať daňové výdavky k motorovému vozidlu, ktoré je zaradené do obchodného majetku, alebo sa využíva v súvislosti s podnikaním.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum
Ja mam zase problem, podnikatelka si zakupila koncom r.2003 auto na leasing (na ICO), kedze bola v tom case na materskej dovolenke, nepouzivala ho na podnikanie a ani o nom neuctovala. V r. 2004 sice zaplatila dan cestnu dan, lebo nevedela ako bude vsetko zvladat, ale kedze to auto nevyuzivala na podnikanie, splatky uctovala ako súkromnu uhradu a PHM vobec. Ale v r. 2005 zacala znova pracovat a ja mam problem ako uctovat. Je to zmluva podpisana v r. 2003, takze by mali ist do nakladov splátky a PHM vsak?
Ak ju budem považovať za podnikateľku , ktorá nemá pozastavenú živnnosť z dôvodu MD a auto bolo prevzaté pre firmené účely a na firmu tak by to malo byť takto :
Čiže jednalo asa o starý lízing , tu aj účtovanie bolo odlišné ako od zmeny zákona po 1.1.2004.

Ale v roku 2003 mala o ňom účtovať ,ale ako o nedaňových výdavkoch .V roku 2004 by zasa účtovala ako o nedaňových výdavkoch .
A rok 2005 ak ho už začala používať , tak môže uplatňovať výdavky ,ale pri súkromnom používaní to treba krátiť % používania pre SÚ.


To znamená , že ak začneš účtovať tak splátky pôjdu pri účtovaní úhrady do prevádzkovej réžie .

Na konci roka uplatníš do prevádzkovej réžie ID príslušnú čiastku z akontácie to znamená , že ak napr. auto je na lízing na dobu 36 mesiacov tak účtuješ sumu ktorá je 12x1/36


1/36 dostaneš ak sumu akontácie podelíš 36 mesiacmi .













a
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať