Zavrieť

Porady

výpočet starobného (aj predčasného) dôchodku

starobný dôchodok vypočítame: priemerný osobný mzdový bod x počet rokov dôchodkového poistenia x aktuálna dôchodková hodnota zákonom určená. Mám konkrétne čísla a potrebujem poradiť, čo sa oplatí: Ísť do predčasného dôchodku, alebo počkať do dôchodkového veku? Môžem niekoho s tým tu zaťažovať? Na sociálnej poisťovni nie sú veľmi ochotní radiť.
Usporiadat
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Naozaj je to tak, že ak si človek platí dobrovoľne z MM, tak je to horšie, ako keby neplatil nič?? (otec si to platí iba kvôli dôchodku - a kvôli tomu má aj živnosť).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ajacik
Naozaj je to tak, že ak si človek platí dobrovoľne z MM, tak je to horšie, ako keby neplatil nič?? (otec si to platí iba kvôli dôchodku - a kvôli tomu má aj živnosť).
Samozrejme, že je to horšie, lebo si človek môže veľmi radikálne "pokaziť" mzdový bod, ktorý získal zo zárobkov v minulosti. Nech sa okamžite odhlási - dúfam, že to neplatí dlho ?
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ajobs
Samozrejme, že je to horšie, lebo si človek môže veľmi radikálne "pokaziť" mzdový bod, ktorý získal zo zárobkov v minulosti. Nech sa okamžite odhlási - dúfam, že to neplatí dlho ?
platí to dva roky.

lebo do dôchodku mu zostávajú ešte tri roky a už sa nikde nezamestná (lebo je aj chorý).
takže radíš, že odhlásiť.

ok, hned zajtra mu to poviem.

dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ajacik
platí to dva roky.

lebo do dôchodku mu zostávajú ešte tri roky a už sa nikde nezamestná (lebo je aj chorý).
takže radíš, že odhlásiť.

ok, hned zajtra mu to poviem.

dakujem.
Keď je chorý, už dávno si mal začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Ak si ho bude platiť aspoň 270 dní (a ak dobre nastaví rozhodujúce obdobia), môže dostávať celkom slušné nemocenské. Nech sa ide prihlásiť zajtra na DNP a začne ho platiť z minima 6900 Sk, čo je 304 Sk mesačne.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ajobs
Keď je chorý, už dávno si mal začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Ak si ho bude platiť aspoň 270 dní (a ak dobre nastaví rozhodujúce obdobia), môže dostávať celkom slušné nemocenské. Nech sa ide prihlásiť zajtra na DNP a začne ho platiť z minima 6900 Sk, čo je 304 Sk mesačne.
on má cukrovku a na to sa "nemarodí".

takže sa pôjde odhlásiť.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Ajobs ďakujem za usmernenie, to už chce bodík
Len som zatiaľ nenašla, ako to bude s obdobím pred prehodnotením, ktoré bolo až v 03 2006. Zatiaľ idem žiadať SP o OMB za 22 rokov.
Ešte raz ďakujem a prajem pekný večer!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ajacik
on má cukrovku a na to sa "nemarodí".

takže sa pôjde odhlásiť.
Ako to, že nie. Diabetes je jedna z najťažších zdĺhavých nemocí, ktoré človek môže mať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Soňurka
Ajobs ďakujem za usmernenie, to už chce bodík
Len som zatiaľ nenašla, ako to bude s obdobím pred prehodnotením, ktoré bolo až v 03 2006. Zatiaľ idem žiadať SP o OMB za 22 rokov.
Ešte raz ďakujem a prajem pekný večer!
Za obdobie pred prehodnotením sa mu bude počítať OMB=1 (ak mal úplný invalidný dôchodok), alebo OMB=1/2 (ak mal čiastočný invalidný dôchodok) - je to v § 278, ods. 2 a 3 zákona o soc. poistení.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ajobs
Ako to, že nie. Diabetes je jedna z najťažších zdĺhavých nemocí, ktoré človek môže mať.
to áno, len to vysvetli tým "odborníkom", ktorí o tom rozhodujú.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ajacik
to áno, len to vysvetli tým "odborníkom", ktorí o tom rozhodujú.
O nemoci vždy rozhoduje praktický ošetrujúci lekár, takže myslím, že vieš čo tým myslím.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Pekný dobrý večer
Ak môžte, tak pomôžte !!!
SZČO vznikne nárok na starobný dôchodok v júli 2007
Za rok 2005 mal nízke príjmy a platby do sociálnej poisťovne mu vyšli len z minimálnej mzdy.
Na PORADE som sa dočítala, že platby z minimálnej mzdy sú pred dôchodkom nevhodné. Zrejme by bolo vhodné, aby sa dobrovoľne pripoistil. Môžete mi prosím niekto poradiť, akú výšku zvoliť, aby to zase nemal zbytočne krátené?
A dokedy by mal platiť tieto vyššie odvody? Len do konca roka 2006? Do výpočtu budú zrejme brané len celé roky, teda posledný rok 2006, alebo sa mýlim? Dúfam, že som sa vyjadrila dosť zrozumiteľne.
Ďakujem všetkým ochotným
Naposledy upravil Soňurka : 30.05.06 at 18:40 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Soňurka
Pekný dobrý večer
Ak môžte, tak pomôžte !!!
SZČO vznikne nárok na starobný dôchodok v júli 2007
Za rok 2005 mal nízke príjmy a platby do sociálnej poisťovne mu vyšli len z minimálnej mzdy.
Na PORADE som sa dočítala, že platby z minimálnej mzdy sú pred dôchodkom nevhodné. Zrejme by bolo vhodné, aby sa dobrovoľne pripoistil. Môžete mi prosím niekto poradiť, akú výšku zvoliť, aby to zase nemal zbytočne krátené?
A dokedy by mal platiť tieto vyššie odvody? Len do konca roka 2006? Do výpočtu budú zrejme brané len celé roky, teda posledný rok 2006, alebo sa mýlim? Dúfam, že som sa vyjadrila dosť zrozumiteľne.
Ďakujem všetkým ochotným
Začnem od konca - budú započítané osobné mzdové body z rokov, ktoré predchádzajú roku odchodu do dôchodku - teda iba rok 2006, ak pôjde do dôchodku v roku 2007.
Neodporúčam akékoľvek dobrovoľné dôchodkové poistenie, v takom krátkom čase pred odchodom do dôchodku to už nepomôže ani z maxima, a zbytočne by plýtval finančnými prostriedkami.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať