Zavrieť

Porady

Úprava základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov

Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 ZDP (t.j. preukázateľným spôsobom) na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP (t.j. paušálne percentuálne výdavky), alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, upraví základ dane rovnakým spôsobom ako bol uvedený pri úprave základu dane pri skončení podnikania, a to za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Príklad
Podnikateľ v roku 2004 vedie jednoduché účtovníctvo, keďže preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane. V roku 2005 predpokladá, že bude uplatňovať výdavky paušálnym spôsobom podľa § 6 ods. 10 ZDP 25%.

Tento podnikateľ je povinný v zmysle § 17 ods. 10 ZDP upraviť základ dane nasledovne:

– zvýšiť základ dane o:
- zostatky opravných položiek k nadobudnutému majetku, Ako sa to zaúčtuje v účtovníctve ??
- výšku pohľadávok, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZDP,????
– znížiť základ dane o:
- výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 ZDP,
To znamená, že musím podať dodatočné DP za rok 2004 a povýšiť ZD o pohľadávky a ponížiť o záväzky???? Ak áno povyšuje a ponižuje sa v peň. denníku interným dokladom (uzávierka)
Prosím ako to vlastne je ?????
Usporiadat
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Našla som v § 17 ods.12 - súčasť základu dane daňovníka v JÚ v komentári k tomuto ods., že do 31.12.2007 neboli súčasťou základu dane prijaté a ani poskytnuté preddavky, kým nedošlo k ich plneniu. Len neviem či teraz pri prechode z paušálnych výdavkov za r.2007 na skutočné výdavky v r. 2008, či si mám upravovať základ dane aj o tieto prijaté zálohy? Neviem či to tam spadá, keď si má "upraviť základ dane o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem"????????? Akosi tomu nerozumiem celkom ži zálohy sú zdaniteľný príjem alebo nie? Pomôžte, prosím.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

posúvam
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

arven Pozri príspevok
Našla som v § 17 ods.12 - súčasť základu dane daňovníka v JÚ v komentári k tomuto ods., že do 31.12.2007 neboli súčasťou základu dane prijaté a ani poskytnuté preddavky, kým nedošlo k ich plneniu. Len neviem či teraz pri prechode z paušálnych výdavkov za r.2007 na skutočné výdavky v r. 2008, či si mám upravovať základ dane aj o tieto prijaté zálohy? Neviem či to tam spadá, keď si má "upraviť základ dane o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem"????????? Akosi tomu nerozumiem celkom ži zálohy sú zdaniteľný príjem alebo nie? Pomôžte, prosím.
...no opäť nám trošku domotkali zákon....sa teším.

V Tvojom prípade by som išla podľa starého zákona. Neupravovala by som ZD o zálohu.

Na tú prijatú zálohu si neúčtovala o nejakých výdavkoch?....či by nebolo potrebné čiastkovo vyfaktúrovať zálohu.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Aj ja si myslím, že by sa to nemalo upravovať o tú zálohu, keď ešte nebola vyfakturovaná a neboli k nej zatiaľ žiadne výdavky, lebo sa jedná o právne služby a tie ako vieme sa ťahajú aj niekoľko rokov, kým sa niečo skončí. Ďakujem Muška.
Uvidíme či ešte niekto potvrdí našu teóriu.
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

Prosím Vás, nemohli by ste mi niekto poradiť ohľadom tej nevyčerpanej dotácie, ktorú evidujem ako záväzok?
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Robím nové DP a klient nemal dosť výdavkov na rok 2007 tak sme sa rozhodli, že urobíme DP 2007 % podľa §6 ods. 10 Otázka. neuhradenú pohľadavku z roku 2006 započítam v DP §17, alebo podam Dod. DP za rok 2006 + DP 2007 bez §17...... Prosím
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

natkov Pozri príspevok
Robím nové DP a klient nemal dosť výdavkov na rok 2007 tak sme sa rozhodli, že urobíme DP 2007 % podľa §6 ods. 10 Otázka. neuhradenú pohľadavku z roku 2006 započítam v DP §17, alebo podam Dod. DP za rok 2006 + DP 2007 bez §17...... Prosím
áno podáš DDP za r. 2006 a o pohľadávku povýšiš ZD za r. 2006.
A DP za r. 2007 samozrejme bez tejto úpravy a taktiež ak bola v roku 2007 táto pohľadávka uhradená, tak Ti nevstupuje do ZD, čiže si ju poznačíš ako PNZD.

A za rok 2006 budeš musieť urobiť aj nové RZZP a taktiež poslať nový výpis na SP za rok 2006 /tu je výhoda, lebo zvýšené odvody do SP sa počítajú až od nasledujúceho mesiaca - čiže už len za 3 mesiace /
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Aké záväzky môžu vstupovať do §17 (poniženie ZD) napr. odvody do ZP a SP???
Ak bude platiť daň tak doplatok DDP 2006 na 1 šek a 2 šek DP2007. Ešte mi prosím poraďte....
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

natkov Pozri príspevok
Aké záväzky môžu vstupovať do §17 (poniženie ZD) napr. odvody do ZP a SP???
Ak bude platiť daň tak doplatok DDP 2006 na 1 šek a 2 šek DP2007. Ešte mi prosím poraďte....
Prosím ako by to malo byť
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň.
Čítam si všetky príspevky.Chcem si to ešte trochu ujasniť.
keď si podnikateľ v r.2007 uplatňoval skutočné výdavky,a v r.2008 chce prejsť na paušálne výdavky,všetky jeho pohľadávky,ktoré neboli uhradené k 31.12.2007,ale až v roku 2008 - musí podať dodatočné DP a zdaniť tieto pohľadávky už v r.2007?Z tejto sumy mu bude vyrubená aj pokuta...? jedná sa totiž o dosť vysokú čiastku
a ďalej musí podať aj nové ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a doplatiť rozdiel??ten rozdiel sa bude počítať už od júla 2008?
do Soc.poisťovne podá nový výpis až keď podá dodatočné DP na daň.úrad..?a nové odvody bude platiť až na rok 2009.. do 30.6.2009? teda aspoň tam žiadne spätné doplácanie?
Vopred pekne ďakujem za odpoveď
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň.
Čítam si všetky príspevky.Chcem si to ešte trochu ujasniť.
keď si podnikateľ v r.2007 uplatňoval skutočné výdavky,a v r.2008 chce prejsť na paušálne výdavky,všetky jeho pohľadávky,ktoré neboli uhradené k 31.12.2007,ale až v roku 2008 - musí podať dodatočné DP a zdaniť tieto pohľadávky už v r.2007? áno, urobí iba nové DP a povýši a poníži ZD, výkazy zostávajú nezmenené. Z tejto sumy mu bude vyrubená aj pokuta...? jedná sa totiž o dosť vysokú čiastku áno, môžeš si ju vypočítať na stránke drsr - daňová kalkulačka
a ďalej musí podať aj nové ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a doplatiť rozdiel?? nové RZZP za r. 2007 ten rozdiel sa bude počítať už od júla 2008? a teda aj nové preddavky od 1.7.2008
do Soc.poisťovne podá nový výpis až keď podá dodatočné DP na daň.úrad..?a nové odvody bude platiť až na rok 2009.. do 30.6.2009? teda aspoň tam žiadne spätné doplácanie? áno ak podáš DDP 1.4.2009, tak už len za dva mesiace platí toto vyššie poistné - čo je niekedy výhoda
Vopred pekne ďakujem za odpoveď
...niekedy je SP tak vysoká, že aj napriek pokuty z DU sa Ti to oplatí.
A keďže je RZZP, tak v r. 2008 by tak, či tak odviedol z týchto pohľadávok ZP.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Muška Pozri príspevok
...niekedy je SP tak vysoká, že aj napriek pokuty z DU sa Ti to oplatí.
A keďže je RZZP, tak v r. 2008 by tak, či tak odviedol z týchto pohľadávok ZP.
ďakujem ti pekne Muška..
ale asi bude platiť pokutu aj za to,že neplatila preddavky na daň z príjmov,však?
no teraz neviem,či sa viac oplati podať opravne daňove čo najskôr,alebo čo najneskôr.. lebo čim neskôr zaplati rozdiel na dani,tym budu vyššie pokuty aj z oneskorenej dane z prijmov,aj z preddavkov.. a socialka by sa platila napriklad za februar,marec,april ,maj,jun..
no ta moja szčo musi doplatiť daň z cca 800000sk.. to ta pani aj odpadne
a k doplatku dane,musi zaplatiť aj preddavky za rok 2008?tzn. musi zaplatiť preddavky 3 v r.2008,a štvrty do 31.3.2009?
ďakujem ti moc moc moc
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

erika_H Pozri príspevok
ďakujem ti pekne Muška..
ale asi bude platiť pokutu aj za to,že neplatila preddavky na daň z príjmov,však?
no teraz neviem,či sa viac oplati podať opravne daňove čo najskôr,alebo čo najneskôr.. lebo čim neskôr zaplati rozdiel na dani,tym budu vyššie pokuty aj z oneskorenej dane z prijmov,aj z preddavkov.. a socialka by sa platila napriklad za februar,marec,april ,maj,jun..
no ta moja szčo musi doplatiť daň z cca 800000sk.. to ta pani aj odpadne
a k doplatku dane,musi zaplatiť aj preddavky za rok 2008?tzn. musi zaplatiť preddavky 3 v r.2008,a štvrty do 31.3.2009?
ďakujem ti moc moc moc
Erika,
skús si to prepočítať , keby si urobila DDP a skús na stránke drsr si vypočítať všetky penále a porovnaj koľko by uhradil do SP /a hlavne koľko už ušetril.

Penále by mohli byť asi 1500 €
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Vlani som si z diskusie o zmene spôsobu uplatňovania výdavkov odložila toto ...
Vybraté z pokynu DRSR
Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].

Ak teda rok 2007 ... uplatnené paušálne výdavky (celá dotácia zahrnutá do prímu)... žiadne neuhradené pohľadávky, ostali nejaké zásoby
Rok 2008... JU – skutočné výdavky. Žiadne neuhradené pohľadávky
Poistné do fondov za december platené vždy v januári .
Tak teraz neviem .... som si myslela, že netreba robiť DDP za rok 2007 a v DP za rok 2008 tie zásoby zvyšujú ZD? Alebo je to inak
Čím viac o tom čítam, tým viac som domotaná
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Muška Pozri príspevok
Erika,
skús si to prepočítať , keby si urobila DDP a skús na stránke drsr si vypočítať všetky penále a porovnaj koľko by uhradil do SP /a hlavne koľko už ušetril.

Penále by mohli byť asi 1500 €
prosím ťa muška,a kde by som si mohla vypočítať odvody na sociálku?
a opravné zúčtovanie na zdravotné sa musí podávať-keďže sa to dorovná aj tak v júni 2009 za rok 2008?
a treba ešte doplatiť asi 3 preddavky za rok 2008 a jeden preddavok do konca marca 2009 za rok 2008,správne?
si hrozne zlatá a múdra,ďakujem ti moc moc moc
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

erika_H Pozri príspevok
prosím ťa muška,a kde by som si mohla vypočítať odvody na sociálku? v prílohe je super tabuľka od poraďáka EKOPO, 1 strana je základná a druhá strana je ak si si uplatňovala odpočet 12000,- Sk
a opravné zúčtovanie na zdravotné sa musí podávať-keďže sa to dorovná aj tak v júni 2009 za rok 2008? prečo za r. 2008???, veď Ty budeš robiť DDP za r. 2007 a tzn., že aj RZZP si urobila "nesprávne" za r. 2007 - a musíš urobiť nové.
a treba ešte doplatiť asi 3 preddavky za rok 2008 ak urobíš DP za rok 2008, tak už podľa mňa nemusíš doplácať 3 preddavky - uhradíš rovno daň /ale toto som si nie až taká istá, čo je pre Teba výhodnejšie, / a jeden preddavok do konca marca 2009 tento preddavok áno za rok 2008 to nie je "za rok 2008", to je preddavok už na rok 2009 vypočítaný z DP 2007 ,správne?
si hrozne zlatá pst a múdra nooo, a fčuleky to sama so sebou nevydržím ,ďakujem ti moc moc moc
..v texte
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Muška Pozri príspevok
..v texte
ach áno,keď si stále neuvedomujem,že sa jedná až o rok 2007,nie 2008,takže uvažujem ešte viac spätne..
ďakujem moc moc MOC VEĽMI PEKNE múdra hlavička
dobrú nocku prajem ahoj
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

Chcem sa spýtať ako to je s daňou za motorové vozdilá pri prechode na paušálne výdavky?

Klient plánuje v roku 2009 využiť paušálne výdavky a preto by sme daňové za rok 2008 patrične upravili, aby sa nerobilo dodatočné daňove.

Je mi jasné, že treba spraviť toto:
1. Záväzky voči zdravotnej a sociálnej k 31.12.2008 dáme ako položky ponižujúce základ dane.
2. Pohľadávky voči zákazníkom k 31.12.2008 ako položky povyšujúce základ dane.

Ale čo s tou daňou za motorové vozidlá za rok 2008? DP bolo podané 01/2009
a taktiež daň zaplatená 01/2009 je to závazok až v roku 2009 alebo už v roku 2008 keďže sa to týka roku 2008?
Ide o to či tá daň bude tiež položka ponižujúca základ dane roku 2008 alebo nebude a bude patriť až do roku 2009.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
daň z MV je záväzok, ktorý ti vzniká za rok 2008, zaeviduješ do záväzkov 2008 a upravíš základ dane - mínusom ako záväzok
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
citam citam... takze ak zivnostnik mal v 2009 JU, k 31.12. nema pohladavky, nema zavazky, nema zasoby, ma iba nedoplatok na zdrav. poistovni (par eur) za rok 2009, mozem mu teraz v 2010 v pohode a pokoji uplatnit pausal bez akejkolvek upravy ZD a podania dodatocneho DP???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať