Zavrieť

Porady

živnosť a prenajímanie chaty

Prosím Vás o radu. Živnostník prenajíma chatu, ktorá je vlastníctvom jeho starého otca. Majú medzi sebou uzatvorenú zmluvu. Možem mu dať do nákladov doklad: daň za ubytovanie, keď je na doklade napísané, že peniaze prijali od starého otca? Vnuk mu to preplátca.Majú to uvedené v zmluve, stačí to? Mám takých dokladov viac napr. odvoz smeti, daň z nehnuteľnosti....
Usporiadat
tara05 tara05

tara05 je offline (nepripojený) tara05

Johanka, prepáč, Ja Vám doverujem, len sa v tom akosi zamotávam a už ani neviem čo mám urobiť, aby som mala pokoj s tým daňovým a ešte aby to bolo aj v poriadku, lebo je to kamarát. Ak budeš mať ešte chuť,tak sa mi pozri, či som to pochopila.
1. Urobím zmluvu o prenájme bytových alebo nebytových priestorov?
2. V zmluve uvediem nájomné, ktoré si vnuk potom može uviesť do nákladov, nájomné platné v danom čase, ale kde zistím, aká je bežná cena za nájom? ak to bude do 23650, tak starý otec nemusí podať daňové
3. Musím sa rozhodnúť či to dám do príjmov zo živnosti alebo §6 odst.3. Je to takto napr. v tomto roku 2006 mal za celý rok 6 krát ludí na ubytovanie, čiže to sa može nazvať príležitostný prenájom? a prebieha to tak, že ich tam privíta, dá im kľúče a o viac sa nestará, keď odídu, uprace a operie obliečky. No a moje obavy z tohoto rozhodnutia. Ak to dám zo živnosti, dám príjmy 56000 - výdaje 40000, ale ak to dám do §6 odst.3 tak príjmy ponížim 56000-23650 a tak sa bojím rozhodnúť, aby mi to potom nevyhodili.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Dobrý večer mám prosbu
manželka zdedila chatu teda ju má sama vo vlastníctve a teraz chce aby si manžel vybavil živnosť na prenájom chaty a ak by sa dalo vybaviť aj nejaké europske fondy na opravu a rozvoj. Je to malá chata nejakých 4 až 5 izieb v rekreačnej oblasti. Z už napísaného my vyplýva že medzi manželmi musí byť nájomná zmluva treba sa prihlásiť,že chata bude využívaná na podnikanie. Vraj po roku sa dá urobiť projekt a žiadať z tých euro.fondov máte s tým niekto skúsenosti oplatí sa s tým začínať v prípade takej malej chaty do ktorej je potrebné investovať nebude s tým viac problémov ako osohu ? je pravda že človek ktorý by si mal urobiť živnosť je zamestnaný
za Váš názor vopred ďakujem a prajem príjemný večer
Anik
0 0