Zavrieť

Porady

Poplatok za neúčasť na brigáde

Chcela by som sa spýtať, či za neúčasť na domovej brigáde si môže SVB vyberať poplatok 150,-Sk?Zdá sa mi to nelogické tak isto ako si kľudne začali vyberať poplatok za psov 500,-Sk.Darmo si to odsúhlasili na schôdzi je to podľa mňa v rozpore so zákonom.Kto mi poradí?Vopred ďakujem.
Usporiadat
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

sito Pozri príspevok
Samozvaná predsedníčka? V Zákone 182/1993 niečo také neexistuje! Ako je to možné v reále?

Pamätám.

V tom prípade by som nehovoril o bytovom dome, ale o psom útulku.

Žiaľ, aj také veci si ľudia nechajú padať na hlavu.
Samozvaná, doslova: ja ako predsedníčka a ešte si zvolte niekoho ako členov rady.Zvolení boli celkom iní, ktorí teraz pracujú v rade. Predsedníčka si sama odvoláva nepohodlných a dokonca bez udania dôvodu a dosadzuje si tam takých, ktorí jej zobú z ruky. Samozrejme odsúhlasené! Prečo skoro každý dvíha ruku? A tých, ktorým sa to nepačí, zbytočne povedia svoj názor.Ten niekedy ani nemajú možnosť povedať. Ten je hneď zmetený zo stola a život ide ďalej.
Naposledy upravil vierka541 : 02.10.09 at 19:19
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kto za to môže???
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Žeby vlastníci?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale nie, vlastníci isto nie, tí trpia! Kto vie ako sa volá predsedníčka, Bátoryčka, Borgiiová, Čubríková ... ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sito Pozri príspevok
Ale nie, vlastníci isto nie, tí trpia! Kto vie ako sa volá predsedníčka, Bátoryčka, Borgiiová, Čubríková ... ?
Tá posledná sa volala Čubírková. Ale samozrejme že vlastníci. Veď oni sú orgán SVB. Takže ak ju nechcú za predsedníčku tak to riešim na zhromaždení. Ale nie tak že Teba nechceme a nového kandidáta nemáme. To už je potrebné aby boli nejakí kandidáti na predsedu. Pokiaľ pani predsedu SVB chce robiť tak ju treba presne tak ako napísala Vierka na zhromaždení "umravniť" tak aby svoju činnosť zamerala na prospech SVB a jeho členov. Nevidím iný význam SVB. Veď predsa zápisnicu podpíšu aj overovatelia zvolení na zhromaždení uznesením. Myslím že ten kto aj robil predsedu SVB vie o čom to je. Ak teda chcú aby SVB fungovalo podľa platnej legislatívy. Je to veľmi náročná funkcia na znalosti legislatívy. A k tomu porota máva veľa členov. Zároveň aj kritikov. Ale už nápomocných býva veľmi málo. Ak vôbec nejakí sú.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pani Navrátilova, máte pravdu. Čo dokáže spraviť jedno písmenko s ľuďmi, a že jeden človek nedokáže spraviť nič? V čom je ta sila?

V človeku. Ľuďoch. Ľudstve. Alebo naopak v Ľudstve, ľuďoch, človeku.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sito Pozri príspevok
Pani Navrátilova, máte pravdu. Čo dokáže spraviť jedno písmenko s ľuďmi, a že jeden človek nedokáže spraviť nič? V čom je ta sila?

V človeku. Ľuďoch. Ľudstve. Alebo naopak v Ľudstve, ľuďoch, človeku.
Tak, p. sito je to vždy len o ľuďoch a hlavne pre ľudí. Myslím, že 90% SVB funguje ale len preto že členovia sú nevedomí v tejto oblasti. Ale zas na druhej strane nefunguje SVB a zas len preto že niekto je presvedčený že vie viac ako predseda. A to je ešte horšia varianta. Niekde medzitýmto je to správne blablabla pre fungovanie v SVB. Nikdy to nemá byť len o predsedovi. Vlastníci sa majú v prvom rade zaujímať čo a ako chcú aby bolo. Nielen kritizovať ale sami sa majú pričiniť aby to fungovalo.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

máte pravdu pani Navrátilova a p.sito
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Tá posledná sa volala Čubírková. Ale samozrejme že vlastníci. Veď oni sú orgán SVB. Takže ak ju nechcú za predsedníčku tak to riešim na zhromaždení. Ale nie tak že Teba nechceme a nového kandidáta nemáme. To už je potrebné aby boli nejakí kandidáti na predsedu. Pokiaľ pani predsedu SVB chce robiť tak ju treba presne tak ako napísala Vierka na zhromaždení "umravniť" tak aby svoju činnosť zamerala na prospech SVB a jeho členov. Nevidím iný význam SVB. Veď predsa zápisnicu podpíšu aj overovatelia zvolení na zhromaždení uznesením. Myslím že ten kto aj robil predsedu SVB vie o čom to je. Ak teda chcú aby SVB fungovalo podľa platnej legislatívy. Je to veľmi náročná funkcia na znalosti legislatívy. A k tomu porota máva veľa členov. Zároveň aj kritikov. Ale už nápomocných býva veľmi málo. Ak vôbec nejakí sú.
Tá teta čubírková,to nieje náhodou tá pani, čo zabila manžela a hlavu dala do vlaku na trase Tranava-Bratislava?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Áno, a nie jedného! Ale už nie je. Takže, ak v spomínanom dome vládne pani s takými kŕvelačnými chúťkami, boj sa, boj.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

sito Pozri príspevok
Ale nie, vlastníci isto nie, tí trpia! Kto vie ako sa volá predsedníčka, Bátoryčka, Borgiiová, Čubríková ... ?
Určite jedno s tých mien by jej pristalo, keby tak vedela, že táto stránka existuje tak by ma asi ukrižovala. Ale ona nevie ani čo je to PC a nie to ešte ho ovládať. I keď ani ja všetko neviem, ale snažím sa učiť a je to k môjmu dobru, pretože sa veľa vecí dozviem. Hovorí sa že viac ľudí viac vie a je to pravda.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Žeby vlastníci?
Elenka, áno vlastnici, ale čo s takými vlastníkmi, ktorí sa členia do skupín. Jedna skupina sa jej pchá do zadnej časti, druhá sa jej bojí, tretia z nej finančne ťaži v poskytnutých odmenách a štvrtá, ktorá v mnohom nesúhlasí. Tak potom to vypadá tak ako vypadá. A štyria piati s tým nič nezmôžu.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
sito Pozri príspevok
Pri tom upratovaní spol. priestorov by som súhlasil, aj pri jarnom, jesennom. Aj to, ako zálohu, všetci. Ak si byt všetko spravil, záloha sa mu vráti. Ak nie, tak časť zálohy, alebo celá záloha sa prevedie na FOaÚ. Ktosi to musel zaň spraviť.

Prípadne, ak je rozpis a byt nezabezpečí upratanie spol. priestorov, tak SVB, správca dá upratať na jeho náklady.

Ale s tou neúčasťou na schôdzi? Neviem. V zákone 182/1993, §14 je definované ako sa rozhoduje v obytnom dome.
Chcel by som sa vrátiť k meritu tohto vlákna.
V minulom roku sme na zhromaždení vlastníkov odhlasovali, že každý vlastník má za povinnosť zúčastniť sa jarnej a jesennej brigády v oznámenom termíne a čase. Ten kto sa nezúčastní bude mu pri vyúčtovaní roka zrazená dohodnutá suma. V prípade, že mu termín brigády nevyhovuje, môže si dohodnúť kedykoľvek v priebehu roka náhradnú činnosť - napr. pokosenie trávnika, upratanie spoločných priestorov a pod.
Teraz to jeden z vlastníkov napáda ako protiústavné s odôvodnením, že on je ťažko zdravotne postihnutý, a preto nebude žiadny poplatok (sankciu) za neúčasť platiť a považuje predošlé hlasovanie za protizákonné.
Som zvedavý ako to po vyúčtovaní roka 2009 dopadne?
Osobne si myslím, že SVB môže takéto rozhodnutie prijať a považujem ho za legitímne. Veď smeruje len k tomu, aby sa odstránila nespravodlivosť, keď na brigádu chodia stále tí istí ľudia a ostatní nikdy "nemôžu" resp. nechcú. A samotný dôvod, či niekto sa brigády nezúčastňuje zo zdravotných dôvodov, nezáujmu alebo úmyselne je irelevantný.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zivan Pozri príspevok
Chcel by som sa vrátiť k meritu tohto vlákna.
V minulom roku sme na zhromaždení vlastníkov odhlasovali, že každý vlastník má za povinnosť zúčastniť sa jarnej a jesennej brigády v oznámenom termíne a čase. Ten kto sa nezúčastní bude mu pri vyúčtovaní roka zrazená dohodnutá suma. V prípade, že mu termín brigády nevyhovuje, môže si dohodnúť kedykoľvek v priebehu roka náhradnú činnosť - napr. pokosenie trávnika, upratanie spoločných priestorov a pod.
Teraz to jeden z vlastníkov napáda ako protiústavné s odôvodnením, že on je ťažko zdravotne postihnutý, a preto nebude žiadny poplatok (sankciu) za neúčasť platiť a považuje predošlé hlasovanie za protizákonné.
Som zvedavý ako to po vyúčtovaní roka 2009 dopadne?
Osobne si myslím, že SVB môže takéto rozhodnutie prijať a považujem ho za legitímne. Veď smeruje len k tomu, aby sa odstránila nespravodlivosť, keď na brigádu chodia stále tí istí ľudia a ostatní nikdy "nemôžu" resp. nechcú. A samotný dôvod, či niekto sa brigády nezúčastňuje zo zdravotných dôvodov, nezáujmu alebo úmyselne je irelevantný.
Ak vlastnik nemoze, moze za seba zabezpecit nahradu.
Staci sikovny syn, synovec, susedov syn a pod., ktory na brigadu pride namiesto majitela a ktoremu majitel zaplati za tuto brigadu len 5-6 EUR a je to vybavene. Alebo to urobi z lasky k bliznemu. Dohodnut sa treba.

Neviem preco by ostani vlastnici mali brat do uvahy, ze jeden vlastnik je ZTP. Omedzuje to nejako jeho vlastnicke prava? Nemyslim si.
Tym padom nemozu byt ostatni diskriminovani.

Ak si mysli ZTP vlastnik, ze rozhodnutie je protizakonne, ma pravo ho napadnut na sude.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Medzi ľuďmi sa to vždy, dá nejako spraviť. Medzi ľuďmi.

Možno zdravotný stav vlastníka obmedzuje jeho schopnosť sa postarať o vykonanie jeho povinností vyplývajúcich z dohody vlastníkov v zmluve SVB, alebo výkone správy, väčšiny vlastníkov.

Ale zákon ho nemôže ignorovať, ani ho neignoruje. Má právo vždy požiadať súd, aby o veci rozhodol.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Je mi smutno z toho, že by mal zákom riešiť takéto veci, keď je v ňom spústu nedoriešených iných problémov, ktoré by možno aj stáli za to vláčiť sa s nimi po súdoch...Osobne si myslím, že tieto sankcie veľmi nepomôžu, ak samotní vlastníci nemajú "chochmes" a nevedia si vážiť toho, že ten dom v ktorom bývajú je ich rodinným domom, či už chcú, alebo nechcú...vyostrí to len vzťahy , narobí "triednych" nepriateľov ...a nakoniec sa všetko minie učinkom.
Možno by bolo oveľa konštruktívnejšie riešenie- tých, čo chodia na brigády odmeňovať .....požadovať odmenu za nevykonanú prácu si nedovolí nikto ...tým by sa vylúčili všetky problémy s tým spojené od neznášanlivosti až po súdne ťahanice
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
ivka70 Pozri príspevok
Ak vlastnik nemoze, moze za seba zabezpecit nahradu.
Staci sikovny syn, synovec, susedov syn a pod., ktory na brigadu pride namiesto majitela a ktoremu majitel zaplati za tuto brigadu len 5-6 EUR a je to vybavene. Alebo to urobi z lasky k bliznemu. Dohodnut sa treba.

Neviem preco by ostani vlastnici mali brat do uvahy, ze jeden vlastnik je ZTP. Omedzuje to nejako jeho vlastnicke prava? Nemyslim si.
Tym padom nemozu byt ostatni diskriminovani.

Ak si mysli ZTP vlastnik, ze rozhodnutie je protizakonne, ma pravo ho napadnut na sude.
ivka70, plný súhlas !
V tej súvislosti ma napadla ešte jedna otázka. Ak by sme mali v zmluve o spoločenstve klauzulu, že všetky spory v spoločenstve budeme riešiť prostredníctvom rozhodcovského súdu, čo je obvykle podstatne efektívnejšie a rýchlejšie, mohol by sa vlastník napriek tomu obrátiť aj na riadny štátny súd?

slavica Pozri príspevok
Je mi smutno z toho, že by mal zákom riešiť takéto veci, keď je v ňom spústu nedoriešených iných problémov, ktoré by možno aj stáli za to vláčiť sa s nimi po súdoch...Osobne si myslím, že tieto sankcie veľmi nepomôžu, ak samotní vlastníci nemajú "chochmes" a nevedia si vážiť toho, že ten dom v ktorom bývajú je ich rodinným domom, či už chcú, alebo nechcú...vyostrí to len vzťahy , narobí "triednych" nepriateľov ...a nakoniec sa všetko minie učinkom.
Možno by bolo oveľa konštruktívnejšie riešenie- tých, čo chodia na brigády odmeňovať .....požadovať odmenu za nevykonanú prácu si nedovolí nikto ...tým by sa vylúčili všetky problémy s tým spojené od neznášanlivosti až po súdne ťahanice
Slavica, ďakujem za námet, tvoj návrh je zaujímavý a určite stojí za zváženie.
Na druhej strane je to zložitejšie na administráciu. Keď máme napr. 60 vlastníkov, z ktorých máme 2/3 z nich t.j. 40-tim vyplatiť takúto odmenu je potrebné mať uzavretých 40 dohôd (DoVP), čo je určite zložitejšie ako 20-tim strhnúť pri vyúčtovaní dohodnutú sankciu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Vedela som že na to upozorníš, aj mňa to napadlo ako prvé, ale možno by sa to dalo vykúmať aj nejako inak, aby to bolo v súlade s rozhodnutím SVB a tiež učtovníctvom. Už som sa viackrát touto myšlienkou zaoberala a zdá sa mi to realizovateľné. Ja som to už vlastne aj tak riešila po poslednej brigáde, ale nedala som odmenu peňažnú, ale vecnú ...a to nie je proti pravidlám -samozrejme mám patričný výdavkový doklad...Oveľa zložitejšie to vidím dávať do zlmuvy a potom to vymáhať. Stále rozmýšľam nad tým, kde nestačí zákon, pomôže zdravý rozum...pokiaľ ho tedá má aspoň nadpolovičná väčšina vlastníkov v dome
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keď nemôže brigádovať, môže aspoň brigádnikom poslať oldomáš!?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mária27 Pozri príspevok
Keď nemôže brigádovať, môže aspoň brigádnikom poslať oldomáš!?
Mária dobrá pripomienka ...aj oldomáš sme mali a vieš ako dobre padol po tých 4roch hodinách makačky?
Odovzdala mi ho jedna pani, čo nemohla prísť na brigádu. Áno všetko je to v ľudoch, porobili sme, posrandovali,pokecali, oldomáš použili , no a každý odo mňa niečo na druhý deň vyfasoval...nevyzradím čo ...a všetci sme spokojní.Aj tak sa dá...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať