Zavrieť

Porady

Poplatok za neúčasť na brigáde

Chcela by som sa spýtať, či za neúčasť na domovej brigáde si môže SVB vyberať poplatok 150,-Sk?Zdá sa mi to nelogické tak isto ako si kľudne začali vyberať poplatok za psov 500,-Sk.Darmo si to odsúhlasili na schôdzi je to podľa mňa v rozpore so zákonom.Kto mi poradí?Vopred ďakujem.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A čo takto?

182/1993, § 10, odsek 1 a 3


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Vyplatenie odmeny pre domovníka - údržbára z FOaU, ktorý zabezpečuje v dome drobné opravy je legálna.

Ak je v dome treba upratať spoločné nebytové priestory, alebo pozemok okolo domu, je možné si objednať firmu a zaplatiť.

Ak to spravia vlastníci, môžu subotnik, alebo za úhradu z FOaU.

Tiež je to legálne. Zákon to nezakazuje a čo nie je zakázané je v súlade so zákonom, ak je to schválené podľa § 14, 182/1993!!!

Ale, ak sa brigády zúčastňuje zo 40 vlastníkov pravidelne len 10 - 15, vždy sa nájde v tom zbytku niekto, kto začne tvrdiť, že tí aktivisti okrádajú dom.

Tým by boli poriešeni zdravotné postihnutí, ale aj lajdáci. Nerobia, nedostanú odmenu, mzdu za vykonanú prácu.

Bez práce nie sú koláče, alebo to už v demokracii neplatí?
Naposledy upravil sito : 06.01.10 at 06:11
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A čo tak inšpektorát práce a nelegálne zamestnávanie? Potom by to bolo lepšie tak ako píše Slavica.

P.S. V ústave sa píše toto.

Čl. 18

(1) Nikoho nemožno poslať na nútené práce alebo nútené služby.
(2) Ustanovenie odseku 1 sa nevzťahuje na
a) práce ukladané podľa zákona osobám vo výkone trestu odňatia slobody alebo osobám vykonávajúcim iný trest nahrádzajúci trest odňatia slobody,
b) vojenskú službu alebo inú službu ustanovenú zákonom namiesto povinnej vojenskej služby,
c) službu vyžadovanú na základe zákona v prípade živelných po-hrôm, nehôd alebo iného nebezpečenstva, ktoré ohrozuje životy, zdravie alebo značné majetkové hodnoty,
d) konanie uložené zákonom na ochranu života, zdravia alebo práv iných,
e) menšie obecné služby na základe zákona.


Ústava je menej ako vaše rozhodnutie?
Naposledy upravil marjankaj : 06.01.10 at 08:16
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

To akože, keď sú v reštauráciach zamestnaní kuchári, variť v dome, doma je zakázané? Alebo si vlastníci nemôžu upratať vo svojom dome? A kto?

Súhlasím, ale ten vecný dar treba zaplatiť. Žeby Slávka?

Každá nádoba ma svoje dno.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

No prosím a sme tam kde sme nechceli byť...stále Vám vravím, že kde končia zákony začína rozum. Vždy sa nájde niekto, kto bude mariť pravidlá, zákony, nariadenia...ak niekoho odmením, bude rád a ten kto odmenu nedostane sa môže len hanbiť... aj tak aj tak to bude mnohým jedno
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
To akože, keď sú v reštauráciach zamestnaní kuchári, variť v dome, doma je zakázané? Alebo si vlastníci nemôžu upratať vo svojom dome? A kto?

Súhlasím, ale ten vecný dar treba zaplatiť. Žeby Slávka?

Každá nádoba ma svoje dno.

Sitečko, keď ľudia vedia rozhodovať o sankciách musia vedieť rozhodnúť aj o odmene vo forme vecného daru. Ibaže proti odmene nebude nikto robiť prieky a vyhrážky...Naopak so sankciami a ich vymáhaní si to každý predseda užije-to Vám ručím za to...
Takže ja som síce absolvovala cestu autom na moje náklady, aby som kupila to čo chcem , ale samozrejme mám v účtovníctve doklad o kúpe , ako si si iste všimol v predchádzajúcom príspevku
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Všimol, ale všimol. Ja len preto keď bolo spomenuté nelegálne zamestnávanie. Vieš, prde mi to ako, keď Ti manžel povie navar, ako keby Ťa nelegálne zamestnal. No a Ty sa obrátiš na inšpektorát práce a manžel dostane pokutu, ktorú zaplatí z rodinného rozpočtu.

Ale je aj iná možnosť.

§ 10


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Nikto nemôže zakázať vlastníkom svojpomocnú starostlivosť o svoj majetok, bolo by to padnuté na hlavu.

Prebieha rok v roku sa evidujú odpracované hodiny svojpomoci, dohodnutá suma je 2 €. Vlastník odpracuje 10 hod., teda 20 €.

Na nasledujúci rok sa schvaľuje tvorba FOaU. schváli sa 0,5 €. Ma byt o výmere 60 m2 to je mesačne 30 €, ročne 360 €.

Takže od 360 € sa odráta 60 € a 300 € sa vydelí 12 a jeho mesačná úhrada do FOaU bude 25 €, nie 30 €. Je mu zohľadnená svojpomocná práca v dome, teda doma, jeho dom mu je domovom. Navarí si sám.

Samozrejme 2/3 vlastníkov s tým musia súhlasiť jeden krát na neurčito, alebo každý rok, záleží na dohode vlastníkov. Neurčito neznamená večne.

A predsa sa nájde v dome niekto, kto bude mať námietky. Vlastne bude znevažovať svojpomocné práce v dome, no nepripojí sa k ich vykonaniu.

Myslíš, že to nie je pravda?

Tento návrh tiež neodporuje zákonu, len sa dohodnúť a niekto sa musí postarať o evidenciu a výpočet tvorby do FOaU.

Niečim treba ľudí motivovať, aby sa zapájali do starostlivosti o svoj dom, svoj majetok, dom, nielen byt.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jasné, ale tá veta o námietke je stále ako strašiak a ani s tým odpočítavaním to nieje až také jednoduché. Ja síce v tom problém nevidím, lebo sa riadim rozumom, ale v našom štáte zakonmi prezákonovanom ti to vyhodí na oči každý daňový poskok, aj keď ich je po tom ......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A začo má zaplatiť daň???

Keď si šikovná žena uštrikuje sveter aj celej rodine, má na daňový úrad poslať 10 -20 €, aby ju nehrýzol, nezožralo svedomie, že úradník s toho nič nemá.

Nech si tiež uštrikuje.

Peniaze, ktoré sa nedávajú do FOaU sú zdanené, teoreticky, ak sa nejedná o špinavé, čierne peniaze.

Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.

On len miesto 350 €, dá len 300 €. Daň má zaplatiť s tých 50 €, ktoré nie sú príjmom?

Keď obchodník spraví akciu, zníži cenu tovaru o 50 %. Daň zaplatí s pôvodnej ceny, alebo s tej, ktorú za tovar získal? Teda zo zisku?
Naposledy upravil sito : 06.01.10 at 14:23
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
A začo má zaplatiť daň???

Keď si šikovná žena uštrikuje sveter aj celej rodine, má na daňový úrad poslať 10 -20 €, aby ju nehrýzol, nezožralo svedomie, že úradník s toho nič nemá.

Nech si tiež uštrikuje.
Však Ti vravím, že v tomto štáte sa každý len ohrádza zákonmi,prípismi,pravidlami, vynucuje si svoje práva, ale na povinnosti sa zabúda...Ja v tvojom príspevku logiku vidím, len realita v SR je úplne iná...takže ja to urobím tak, že pojdem od dverí k dverám so zalepenou bedničkou, nech každý prispeje na "charitu SVB" 2€ a po brigáde si urobíme tí, čo pracovali posedenie .....pekná predstava, nie? ...a dokonca úplne legálna, jediné peniaze na ktoré tu netreba doklad
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Taky možnosť, taky, ale štat je taký, akí sú jeho obyvatelia. Majú takú vrchnosť, akú si zvolili. Je to ich svedomie!?

Pred voľbami všetci

Po voľbách niektorí

A niektorí sa až po zemi váľajú a

Niektorí len

Ja sa len sa a
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
sito Pozri príspevok
A začo má zaplatiť daň???

Keď si šikovná žena uštrikuje sveter aj celej rodine, má na daňový úrad poslať 10 -20 €, aby ju nehrýzol, nezožralo svedomie, že úradník s toho nič nemá.

Nech si tiež uštrikuje.

Peniaze, ktoré sa nedávajú do FOaU sú zdanené, teoreticky, ak sa nejedná o špinavé, čierne peniaze.

Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.

On len miesto 350 €, dá len 300 €. Daň má zaplatiť s tých 50 €, ktoré nie sú príjmom?

Keď obchodník spraví akciu, zníži cenu tovaru o 50 %. Daň zaplatí s pôvodnej ceny, alebo s tej, ktorú za tovar získal? Teda zo zisku?
Sito, tvoj spôsob "odmeňovania" brigádnickej činnosti je určite zaujímavý. Nie som odborník na dane, ale osobne som toho názoru, že právne nie je čistý a zaváňa daňovým únikom. To by však chcelo, aby sa na to pozrel ozajstný odborník. Hádam sa tu na Porade nejaký nájde.
Tvoje zdôvodnenia sú zjavne logické, ale právo a logika veľmi často stoja na opačných póloch.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zivan Pozri príspevok
Sito, tvoj spôsob "odmeňovania" brigádnickej činnosti je určite zaujímavý. Nie som odborník na dane, ale osobne som toho názoru, že právne nie je čistý a zaváňa daňovým únikom. To by však chcelo, aby sa na to pozrel ozajstný odborník. Hádam sa tu na Porade nejaký nájde.
Tvoje zdôvodnenia sú zjavne logické, ale právo a logika veľmi často stoja na opačných póloch.
Zivan, neviem čo by malo byť na tom špinavé??? To, že sa uprace dom??? A že ten, kto ho uprace je za to zrovnoprávnený s tými, čo sa na upratovaní nepodieľali???

V rodinnom dome je to jasné, čo si vlastník spraví sám s toho neplatí žiadnu daň.

Prečo by mali byť bytové domy diskriminované oproti rodinným domom??? V bytových domoch nebývajú ľudia, ale dojné kravy???

Ak by sa k tomu daňový úrad postavil ako URSO k rozdeľovaniu tepla, energie, nákladov za energiu. Že je to vec vlastníkov bytov, domu nastanú v dome dva problémy:

1. Schválenie v súlade so Z.182/1993, § 10, odsek 3 a §14, odsek3.

2. Zabezpečenie evidencie svojpomoci a výpočtu každoročnej tvorby na jednotlivé byty dohodnutým spôsobom.

Tak nás bili, tak nás bijú, tak trpme!

Nič nové, nič dobré pre ľudí.

3. Daňový úrad, pripadne iná štátna inštitúcia rozhodne, že vlastníci bytov v bytových domoch nemôžu v dome vykonávať žiadne svojpomocné práce pri oprave, čistení domu a čistení priľahlého pozemku, lebo to by mohlo položiť štát na kolená.

Pre mňa je to stará vec, na porade novota.

Ešte hodne dávno som sa o tom bavil s jedným zamestnancom správcu vyššie postaveným. Odpoveď: Ako ten štát príde k tomu, kde zoberie peniaze do štátneho rozpočtu. Pokiaľ sa k tomu takto stavajú tí papaláši, tak to bude skôr nepriechodné a stále budú vlastníci bytov v bytovom dome dojné kravy.

Keď sme si previedli prevažnú časť bytov do osobného vlastníctva a uzatvorili zmluvu o výkone správy s bývalým vlastníkom bytov. Prevažne sa postupovalo podľa stanov správcu, podľa nich bola vypracovaná zmluva o výkone správy.

My, ako väčšinový vlastník, teraz už 100 % vlastník sme si vypracovali na základe 182/1993 svoje zásady domu a v nich aj tento spôsob, s tým, že všetko si vypracujeme sami, správca nám to len oficiálne pošle v predpise úhrad.

Stanovisko správcu, ale musí súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov 22, nájomníci, ktorí nemali byty prevedené do osobného vlastníctva nie. Prešlo to. A isto si to overovali.

No na dome sme to nestihli prakticky využiť. Začali sme sa dohadovať o pomerovom meraní tepla k tomu sa pripojilo aj zateplenie. Doslova sme sa vadili, aj sme si vyvadili to pomerové meranie a zateplenie. Takže svoj pomoc bola bokom.

Keď väčšina povedala, že robím veci špatne, ale špatne bolo to čo od mňa požadovali a ja som pre do špatne veci nerobil a ani som nemal záujem robiť na ich príkaz, tak som odstúpil z funkcie a v dome to nemal kto robiť a správca, načo by si robil starosti. On predsa s tých vlastníkov bytov, teda aj s nás žije a nie špatne.

Nové veci sa presadzujú ťažko, aj preto ako si napísal, logika a zákon je pre niektorých na opačnom konci. Prečo by mali oni behať z hore - dole, nech behajú, trpia iní.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
sito Pozri príspevok
Zivan, neviem čo by malo byť na tom špinavé??? To, že sa uprace dom??? A že ten, kto ho uprace je za to zrovnoprávnený s tými, čo sa na upratovaní nepodieľali???

V rodinnom dome je to jasné, čo si vlastník spraví sám s toho neplatí žiadnu daň.

Prečo by mali byť bytové domy diskriminované oproti rodinným domom??? V bytových domoch nebývajú ľudia, ale dojné kravy???
...
sito, plne súhlasím s tebou, že bytové domy by nemali byť diskriminované oproti rodinným.
Bohužiaľ realita je iná. Ako príklad môže slúžiť aj cenová politika ÚRSO v oblasti elektrickej energie :http://www.pluska.sk/ekonomika/slove...ch-domoch.html
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito Pozri príspevok
A začo má zaplatiť daň???

Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.
Ale to platí iba pre toho, čo vystavil faktúru a prijal peniaze.
Ak ide o dohodu o vykonaní práce, daň odvádza ten kto vypláca peniaze a nie ten, kto tie peniaze prijíma.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A prečo by sa mali vlastníci domu dohadovať že si upracu dom a s kým sa majú dohodnúť?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito Pozri príspevok
A prečo by sa mali vlastníci domu dohadovať že si upracu dom a s kým sa majú dohodnúť?

Tak to vaše účtovníctvo musí teda vyzerať.

toto je tvoj citát.
Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.

Na základe čoho by príjemca mal zdaňovať príjem?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Príklad, za zateplenie príde faktúra 2 000 000. Dom ich z FOaU vyplatí dodávateľovi zateplenia. A čo? Ešte má dom za dodávateľa zaplatiť dane? Prečo?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito Pozri príspevok
Príklad, za zateplenie príde faktúra 2 000 000. Dom ich z FOaU vyplatí dodávateľovi zateplenia. A čo? Ešte má dom za dodávateľa zaplatiť dane? Prečo?
Keď to urobí firma, tak prečo potom chceš nútiť ľudí na brigádu? (poplatok za neúčasť na brigáde)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vieš, vymeniť vypínač, kľučku, sklo na dverách, pripadne iné drobné práce som videl v dome vykonávať svojpomocne. Aj upratovanie v dome. Ale že by si vlastníci svojpomocne zateplovali panelák. Že by si dal päť facek?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Priamo od prameňa!


zivan Pozri príspevok
Sito, tvoj spôsob "odmeňovania" brigádnickej činnosti je určite zaujímavý. Nie som odborník na dane, ale osobne som toho názoru, že právne nie je čistý a zaváňa daňovým únikom. To by však chcelo, aby sa na to pozrel ozajstný odborník. Hádam sa tu na Porade nejaký nájde.
Tvoje zdôvodnenia sú zjavne logické, ale právo a logika veľmi často stoja na opačných póloch.
Zivan, dnes ráno som sa vybral peši na daňový úrad, netlačilo ma len pri srdci. Čo spraví úradník? Nebude po mne vrieskať, nevyhodí ma, že si ho dovoľujem hneď z rána otravovať?


Prešiel som pozorne okolo každých dverí, až som naďabil na dverách, Informácie pre verejnosť. Tíško som zaklopal. Spoza dverí sa ozvalo hromové ,, Vstúpte “. Z ľahká som stlačil kľučku, aby čosi nepovolilo. Už nebolo cesty späť. Vnútri stál za obslužným pultom pán vo veku asi štyridsaťpäť rokov a asi dvakrát toľko vážil ako mal rokov. Automaticky vyhŕkol so mňa „ Dobrý deň. “ V hrdle som mal Saharu. ,, Čo si prajete?“ Viete, mám taký oriešok. ,, Tu je daňový úrad, nie útulok pre veverice!“ Ja viem, viem, pán úradník, chcel som si nechať vylíčiť miestnosť a živnostník mi povedal ,, Za tisícdvestopädesiať, materiál si zaplatíš.“ Uvažujem, keď mám materiál a štetku, môžem si vylíčiť aj sám. Aj sa stalo. No, teraz ma ide zožrať svedomie, či som tým nepoškodil štát na daniach, keď som si to vylíčil sám. Viete, ten živnostník by musel odviesť štátu daň a ja som neodviedol štátu za vykonanú prácu nič. Mňa by strašne mrzelo, keby kvôli tomu nedoplatku na daniach padlo Slovensko na kolená. ,, Čo to tu trepete, ja vám to vylíčim!“ Vy ste, vypadáte ako pracujúci človek, teda máte príjem. A my, úrad, dáme pozor, aby ste zaplatili daň z príjmu. Devätnásť percent. Keďže ste si kúpili materiál, ten kto vám ho predal, pripočítal k tovaru DPH, devätnásť percent. V tomto štáte máme rovnú daň. Dobré, že, každý rovnako. My, úrad si už dáme bacha na toho kto vám predal materiál, aby tú daň odviedol štátu. Takže, keď ste si sám vylíčili, nemáte s toho žiaden príjem, ale osoh áno. No, my, úrad osoh a iniciatívu, ktorú spraví človek v prospech seba, svojej rodiny, svojho domu, majetku nezdaňujeme. A máte to vylíčene na úrade a aj doma. Ale... Ticho, my, sme úrad a my, vieme čo platí a kto platí! Ale ja bývam v bytovom dome! No a čo, čo to mení na situácii a daniach?!


Viete, pán úradník, my v bytovom dome dávame peniaze na FOaÚ. ,, Čo to je to FOaÚ? “ Pán úradník, to je fond opráv a údržby domu, jeho spoločných časti, zariadení a priľahlému pozemku. Áhá. Vylíčil som spoločnú miestnosť. ,, A nie ste vy maliar – natierač, keď všade líčite? “ Nie, nie. Ja len, aby bol dom, panelák trochu útulnejší, vľúdnejší. ,, Noo, niektoré sú ozaj vylíčené, úžasné.“ Však práve preto. Ale iné ma trápi. Viete, keď som dal do domu svoju prácu, že by som dal do FOaÚ o niečo menej ako ostatní v dome. Povedzme dvestopädesiať korún. ,, Ale potom vám na fonde budú chýbať tie peniaze?“ Áno pán úradník, budú chýbať, budú. Ale keby sme si tu miestnosť dali vylíčiť živnostníkovi, chýbalo by nám na fonde tisícdvestopädesiať korún, no a takto nám chýba len dvestopädesiať korún a máme aj miestnosť vylíčenú. „ Áhá.“ To chce podrobnosti, podrobne, podrobnosti mi vylíčte. „ To mám zasa líčiť?“ „ Nefrite, už ste sa toho toľko nalíčil, že keď mi toto vylíčite, tak vás to určite nezabije. „ Len aby, len aby, pán úradník, ale pokúsim sa.“


Viete, my máme v dome výbor vlastníkov. Tento výbor môže zaznamenávať účasť vlastníkov na svojpomocných prácach v dome a brigádach úpravy priľahlého pozemku. Zo zákona si majú vlastníci, zvyčajne na jeden rok dopredu určiť tvorbu, mesačný poplatok za jeden m2 do FOaÚ. Príklad, 10 Sk. na m2, byt má 50 m2, teda mesačne 500 Sk., krát 12 mesiacov, byt prispeje do fondu za rok 6 000 Sk. V dome je 20 bytov, spolu dajú na fond 120 000 Sk. Keď sme dohodnutý na tomto, zohľadní sa bytom, ktoré sa zúčastnili na svojpomocných prácach a brigádach na úprave pozemku ich účasť na úhrade poplatku do fondu. Príklad vylíčenej miestnosti, výbor mi prizná 5 hodín za každú hodinu 50 Sk. spolu je to 250 Sk. Keďže môj ročný príspevok, poplatok do fondu je 6 000 Sk. Od tohto poplatku sa odpočíta 250 Sk. Zostatok je 5 750 Sk. Tie sa vydelia 12 mesiacmi a zaokrúhlia nadol a vyjde mesačná tvorba 479 Sk. nie 500 Sk. „ Áhá.“ V roku v ktorom sa vykonávajú svojpomocné práce a brigády sa niektorí usmievajú spoza záclon ako iní pracujú aj za nich. No po roku majú dôvod na úsmev tí, čo predošlý rok pracovali v prospech svojho domu. Prispievajú do fondu menej ako tí, čo nepracovali v prospech domu. A to sa opakuje rok, čo rok, do kolečka do kola. No, a každý v dome má dôvod na úsmev. „ Áhá, áhá, áháááá, no to je dobré, to je dobré a čo sa týka dani, je to čisté!“ Ja žasnem, to je perfektné, úžasné. Na najbližšej schôdzi to navrhnem nášmu zástupcovi, aby to zaviedol aj u nás v dome. Vtedy som si uvedomil, veď to je náš človek, býva v bytovom dome. Na duši sa mi uľavilo, ale mozog mi tíško napovedal, že mám vyhľadať najbližšiu latrínu. Pánovi úradníkovi som pekne poďakoval, že mi to všetko tak pekne vylíčil a Pán Boh zaplať. A rýchlo som sa snažil splniť radu môjho mozgu. Úradník svojím hromovým hlasom na mňa volal ako ten opitý pán farár za veriacimi, keď odchádzali s kostola. Nie, choďte s Pánom Bohom, ale choďte do boha. Cez zatvorené dvere už jeho hlas neburácal ako hrom.


Zivan, takže je to čisté! Ale, ak tomu neveríš, môžeš si to nechať vylíčiť na vašom daňovom úrade.


slavica Pozri príspevok
Jasné, ale tá veta o námietke je stále ako strašiak a ani s tým odpočítavaním to nieje až také jednoduché. Ja síce v tom problém nevidím, lebo sa riadim rozumom, ale v našom štáte zakonmi prezákonovanom ti to vyhodí na oči každý daňový poskok, aj keď ich je po tom ......

Slávka, kto sa bojí, nesmie do lesa! Na latrínu, áno! To ti je úžasne, na nej spadne s človeka stres, uľaví sa mu a môže sa na všetko


Čo je horšie? Hlad, alebo strach? Strach! Od hladu sa ešte nikto neposral!


Lepšie sa nebáť? Ako sa


A čo zostalo mne? V Excely dvanásť stĺpcov, mesiacov, trinásty, rok spolu. Štyridsaťdva riadkov, byty, šryidsiatýtretí riadok, dom spolu. Na evidenciu odpracovaných hodín svojpomoci v dome a okolo domu. Stačilo zadať sumu za odpracovanú hodinu a dohodnutý poplatok, príspevok na jeden m2 do FOaÚ. Vytlačiť zoznam mesačných príspevkov do FOaÚ pre jednotlivé byty so zohľadnenou svojpomocou, zaniesť správcovi, ktorý by nám poslal oficiálny predpis príspevku do FOaÚ. Ale, keďže nám vybledla šedá kôra, nápad zapadol prachom. Teraz čaká ako šípková Ruženka, až niekto s neho zotrie prach.


Dobrý nápad, že? Toť, do sveta choď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať