Zavrieť

Porady

Poplatok za neúčasť na brigáde

Chcela by som sa spýtať, či za neúčasť na domovej brigáde si môže SVB vyberať poplatok 150,-Sk?Zdá sa mi to nelogické tak isto ako si kľudne začali vyberať poplatok za psov 500,-Sk.Darmo si to odsúhlasili na schôdzi je to podľa mňa v rozpore so zákonom.Kto mi poradí?Vopred ďakujem.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Nuž Sitečko poviem Ti nasmiala som sa a dokonca som tvoj dlhý príspevok prečítala do konca, pekne si to...aj vtipne... Lenže ďalší vtip je to, že ten daňový úradník nevedel ani čo to je FPaÚ a mám za to, že ekonomike ako takej a zákonu 182 sa rozumie ako tá "veverička v útulku"
No a ty tiež nerobíš ekonomiku Vášho domu, lebo máte správcu a pedpokladám, že žiaden účtovník, ani správca by tomu "buldogovi" z daňového nedal za pravdu a nezobral si to na zodpovednosť.
...aj keď ja stále tvrdím, že to všetko, ako si to navrhol, má opodstatnenie a vychádza z rozumu a brala by som to ihneď, avšak .....u nás je mnoho nezmyselných vecí "medzi nebom a zemou..."
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Slávka, sranda bokom. Bol som na tom úrade, vysvetlil som o čo ide. Odpoveď, to je vaša vec o tom kto koľko dá na opravy daňový úrad nerozhoduje. Ešte sa pýtal koľko je v našom meste tak poplatok na m2, tak okolo 10 Sk. U nich navrhoval správca 22, ale že sa zbúrili a nesúhlasili, platia len 5 Sk na m2. To všetko mi bolo povedané úradníkom, alebo, žeby to nebol úradník?

182/1993, § 10, odsek1


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Ak dve tretiny vlastníkov schvália, že dôchodci nad sedemdesiať rokov nebudú prispievať do fondu oprav je to v súlade s uvedeným zákonom?

Predasav si, že príde daňovák a povie ,, Buďto ich zastrelíte a nebudú platiť do fondu. Alebo, keď sú živí, musia platiť do fondu.

Keď musia tak musia. Za to prvé by sme mohli sedieť za to, že musia, nie.

Žeby ten daňový úrad bol na tom až tak dobre?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Slávka, sranda bokom. Bol som na tom úrade, vysvetlil som o čo ide. Odpoveď, to je vaša vec o tom kto koľko dá na opravy daňový úrad nerozhoduje. Ešte sa pýtal koľko je v našom meste tak poplatok na m2, tak okolo 10 Sk. U nich navrhoval správca 22, ale že sa zbúrili a nesúhlasili, platia len 5 Sk na m2. To všetko mi bolo povedané úradníkom, alebo, žeby to nebol úradník?..............

Je úradník, ale nie je ÚČTOVNÍK zodpovedný za účtovanú jednotku...bože Sitečko, žiaden účtovník tu na porade by na to nepristúpil. Platba do FO je prioritná a v dobrom programe ako mám napr. ja si túto platbu sťahuje prioritne !, nedá sa to obísť a tak to má byť. Ja nebudem prestavovať program, narobila by som si riadnu paseku. No takže uzátvaram to tým, že ja si budem robiť tak ako doteraz a chcem mať všetko v poriadku. Viem to aj inak poriešiť.


...to že sa možu vlastníci dohodnúť je v zákone myslené len o výške FO za m2, alebo paušal na byt rovnaký.
Naposledy upravil Halli : 21.01.10 at 14:46
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže nie je to na daňovom úrade, ale na ochote sa prispôsobiť vlastníkom bytov.

Správca má priority 1. poplatok na správu, 2. anuita, 3. zálohové platby na služby, 4. fond opráv domu, 5. fond opráv vchodu, 6. dlžné platby minulých účtovných období, 7. príslušenstvo dlhu za minulé obdobia, 8. individuálny fond opráv bytu, 9. platby naviac medzi predpisom a skutočnou úhradou.


Ale to je vec dohody v zmluve o výkone správy, alebo zmluve o spoločenstve vlastníkov bytov.

Takže, všeliako, ale vždy dobre, ak vlastníci bytov odsúhlasia zmluvu nadpolovičnou väčšinou.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
Je úradník, ale nie je ÚČTOVNÍK zodpovedný za účtovanú jednotku...bože Sitečko, žiaden účtovník tu na porade by na to nepristúpil. Platba do FO je prioritná a v dobrom programe ako mám ja si túto platbu sťahuje prioritne !, nedá sa to obísť a tak to má byť. Ja nebudem prestavovať program, narobila by som si riadnu paseku. No takže uzátvaram to tým, že ja si budem robiť tak ako doteraz a chcem mať všetko v poriadku. Viem to aj inak poriešiť.


...to že sa možu vlastníci dohodnúť je len o výške FO za m2, alebo paušal na byt rovnaký, o ničom inom nie.
Každý program zameraný na správu bytov musí byť stavaný v zmysle legislatívy... takže každý musí prioritne platby smerovať na tvorbu FPOaU a takisto aj poplatok za správu musí byť v prvom rade "uspokojený" nielen ten ktorý používaš na správu Ty. Inak to jednoducho v správe nesmie byť. Ak niekto používa program ktorý nie je špeciálne pre správu bytov tak tieto položky nie sú "uspokojené" prioritne.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Každý program zameraný na správu bytov musí byť stavaný v zmysle legislatívy... takže každý musí prioritne platby smerovať na tvorbu FPOaU a takisto aj poplatok za správu musí byť v prvom rade "uspokojený" nielen ten ktorý používaš na správu Ty. Inak to jednoducho v správe nesmie byť. Ak niekto používa program ktorý nie je špeciálne pre správu bytov tak tieto položky nie sú "uspokojené" prioritne.
To si akože prečo napísala? však ja to viem, len si mala odpovedať Sitovi, nie mne mňa nemáš prečo citovať, ja k tomu nepotrebujem reakciu

predsa veľa SVB robí ešte stále v exceli všetko ...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
To si akože prečo napísala? však ja to viem, len si mala odpovedať Sitovi, nie mne mňa nemáš prečo citovať, ja k tomu nepotrebujem reakciu

predsa veľa SVB robí ešte stále v exceli všetko ...
Slávka práve preto píšem každý program určený na správu bytov... tu nechodí čítať len jeden nick a nie každý vie v čom je špecifikum programu pre správu a bytov, prečo je rozdiel v programe pre správu bytov a excele?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
To si akože prečo napísala? však ja to viem, len si mala odpovedať Sitovi, nie mne mňa nemáš prečo citovať, ja k tomu nepotrebujem reakciu

predsa veľa SVB robí ešte stále v exceli všetko ...
To akože, keď programátor vypracuje program, ktorí nedokáže zrealizovať rozhodnutie vlastníkov bytov, ktoré je v súlade so 182/1993, musí sa prepísať zmluva o výkone správy, SVB, ba dokonca zákon.

Takže, ľudia pre stroje? Nie, stroje pre ľudí?

To je potom ročné vyúčtovanie možné robiť aj na hracích automatoch.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
To akože, keď programátor vypracuje program, ktorí nedokáže zrealizovať rozhodnutie vlastníkov bytov, ktoré je v súlade so 182/1993, musí sa prepísať zmluva o výkone správy, SVB, ba dokonca zákon.

Takže, ľudia pre stroje? Nie, stroje pre ľudí?

To je potom ročné vyúčtovanie možné robiť aj na hracích automatoch.
Sitečko ty o koze a ja o voze....
Tvoje predstavy o rozhodnutiach vlastníkov a rozhodnutia v rámci zákona sú dosť vzdialené od seba

...ale viem o čo ti ide, hápem to dobre, len má to jeden háčik...lebo medveď...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Sitečko ty o koze a ja o voze....
Tvoje predstavy o rozhodnutiach vlastníkov a rozhodnutia v rámci zákona sú dosť vzdialené od seba

...ale viem o čo ti ide, hápem to dobre, len má to jeden háčik...lebo medveď...
Nejde mi o medveďa, hoci mi ich tu niekto ponúkal. Len som spomenul netradičnú možnosť, ktorá nie je v rozpore so zákonom. Zivan to pokladal za nečisté. Tak som sa išiel spýtať priamo odborníkov a dozvedel som sa, že je to čisté.

Inak pamätám si aj vyúčtovanie rukou písané. No postupne sa prechádzalo na počítače. Prvé nám robili až v Banskej Bystrici, nie všade bol počítač? Postupom času sa tvoje aj moje družstvo zmohlo na svoj počítač, dnes už je isto v šrote, zaberal celú miestnosť. Možno si ho ty ani nepamätáš.

Myslím si, že človek je ten, ktorý zadáva príkazy a počítač vykoná. Jasné, že správcovi je lepšie zadať len hodnotu poplatku na m2, prenásobením m2 bytu má automaticky mesačnú tvorbu FOaU. Ale pochybujem, že by programátor nedokázal naprogramovať zadanie úhrady jednotlivým bytom, rozdielne úhrady do FOaU. Rozdiel bude pre správcu, miesto jedného čísla, musí zadať povedzme 42 čísel, ale k spokojnosti vlastníkov bytov a ich rozhodnutiu, ktoré nie je v rozpore so zákonom. Vždy je to o ochote a dohode. Ale máš podporu, oporu??? Treba si radiť, aj poradiť.

Vôbec nikomu ten návrh nevnucujem, je vecou každého domu, jeho vlastníkov ako sa so správou svojho domu vysporiadajú.

Vlastne nikomu neradím, len si poviem svoj názor. A ten hádam môžem? Ostatní môžu porozmýšľať, ale nemusia, vôbec nemusia rozmýšľať. Nikto ich nenúti. Správca myslí za nich, ale rozhodovať nemôže, leda, že mu to vlastníci odsúhlasia, ale to už nie sú podľa mňa vlastníci, ale tí ktorí si nevedia rozhodnúť o svojom majetku. Prípustné, nie je to v rozpore so zákonom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať