Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Deti po bratovi majú právo zdediť jeho zákonný podiel.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    ivka70, mareko, tictac7, terezamaria, Kvaka, Darina1234, Anik, Katy a R
    8

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Áno, každé dieťa 1/4, a ty 1/2.

    Len tak mimochodom. Vnúčatá nie sú potomkovia tvojej matky? Alebo už tiež zomreli?
    Naposledy upravil marjankaj : 13.02.14 at 13:23
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viera49 Pardon, nevyjadrila som sa presne. Chcela som napísať jediný priamy potomok. Na dedičstvo si robí nárok /zatiaľ v náznakoch, mama žije, ale má už 92 rokov/. Takže ona nemá nárok?
    marjankaj Aká mama? Ak ešte žije, tak sa predsa po nej ešte nededí. To si teda fakt "upresnila"

    DEDENIE ZO ZÁKONA

    § 473

    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
    viera49 I am a woman. Mám svoje dôvody, prečo sa pýtam na budúce dedičstvo. Ďakujem za odpoveď.
    kopretinka ber do úvahy aj takú možnosť,že žiadne dedičstvo nebude.......tvoja matka ešte žije a so svojím majetkom môže robiť za živa,čo uzná za vhodné.......teda aj darovať ho.Napríklad aj cudzej osobe.....alebo deťom tvojho brata.......
      zbaliť

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Na základe doplneného komentára predpokladám, že je problém v tom, že na dedičstvo si robí nárok manželka po mŕtvom bratovi - tá nárok jednoznačne nebude mať , ako Ti tu napísali už vyššie , ale samozrejme dediť s Tebou budú bratove deti tiež to tu už máš napísané v akom pomere
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viera49 Pre kopretinku - mama už všetko hodnotné darovala mne. Ja pokladám za férové rozdeliť sa - až nastane čas - s tými, čo majú nárok.
    Mária27 Tak to si dobrá! Zvyčajne sa tu vypytujú tí, čo chcú hrabať - k sebe.
    mareko Hlavne, že všetko hodnotné jej už mama darovala ....všetky hrable hrabú k sebe! Škoda, že nie je férové aj z toho hodnotného nechať niečo vnúčatám, ako pamiatku na babičku, nehovorím o tom, že čie sú to netere či synovci :-( :-( :-( ...nie je teta ako teta.
    luja5 Mareko, vyjadrila si aj moje zmýšľanie. Za férové by som považovala, keby sa opýtala, či sa bude môcť zriecť svojho dedičského podielu v prospech bratových detí, lebo ona už všetko hodnotné dostala do daru. Nechce sa mi veriť, že by nevedela, že aj vnúčatá sú zákonnými dedičmi a keď aj nie, stačilo zadať do googla "vnúčatá ako dediči" a bola by si to bez problémov zistila. Ani neviem, ako by som čo najslušnejšie vyjadrila, že nie je žiadna férovosť v tom, ak by sa chcela rozdeliť so zákonnými dedičmi o to, čo by im zo zákona patrilo, na čo by mali zákonný nárok. Navyše ak by už išlo o samé nehodnotné veci, haraburdy, možno zopár centov na knižke..., lebo ona už všetko hodnotné dostala do daru.
    mareko Luja, ja dodám už iba toto: matka už jedno svoje dieťa (syna) prežila... žiaľ, stať sa v živote môže všeličo, netreba riešiť dedičstvo dopredu :-( Takže opravujem na Luja...myslela som, že je to skrátené od Lujza. Apropó, ja som ona nie on
    luja5 Mareko, ak Tvoj koment po mojom komente je pre mňa, ja som Luja, nie Lujza... inak však nevadí, nie si prvá, ktorá si nás občas popletie, ja len aby reč nestála...:-D:-D
    Sorry, takže aj ja som opravila, pre zmenu z "on" na "ona" .
    viera49 mareko, želám vám to isté, čo vy mne. Howgh.
    mareko Ďakujem, tak to som naozaj rada, lebo ja som vám nič zlé neželala ani náznakom. Zrejme chápete veci inakšie, než sú napísané. Aj to sa stáva.
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    viera49 (Dnes 15:20) Pre kopretinku - mama už všetko hodnotné darovala mne. Ja pokladám za férové rozdeliť sa - až nastane čas - s tými, čo majú nárok.

    Treba počítať aj s možnosťou, že ani Ty už nemusíš nič zdediť, alebo môžeš zdediť menej ako 1/2 a nebude to otázka férovosti, ale zákonnosti. Záležať bude od toho, čo všetko nakoľko hodnotné si už dostala do daru a akú hodnotu bude mať dedičstvo.

    § 484 Obč. zákonníka

    Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viera49 Toto je prvá a zrejme aj posledná debata, do ktorej som sa na internete zapojila. Vážená "luja, mladšia duchom ako vekom" , neurážajte, keď neviete, o čo ide. Bola som stručná, pretože podľa zadania sa problém mal vystihnúť jednou vetou.
    Ja sa o mamu dennodenne starám - na rozdiel od iných - ale nesťažujem sa, je to moja dcérska povinnosť. Chcem vyplatiť synovcov /ktorí sa u babičky objavujú sporadicky, lebo žijú v Blave/, z toho, čo som od mamy dostala, t.j. ako som sa na debate dozvedela, z tretiny hodnoty jednoizbového bytu, ktorý na mňa po otcovej smrti/vtedy som zdedila jednu tretinu a vyplatila brata/ pred desiatimi rokmi previedla darom.
    Nezaujímala som sa o dedičské právo, myslela som, že dedičský nárok po bratovi prešiel na jeho ženu. Po bratovej smrti pred tromi rokmi som jej začala prispievať každoročne tisíckou v predstave, že jej doplatím po maminej smrti. Teraz som zistila, že som mala prispievať bratovým synom. A neviem, ako z toho elegantne vycúvať.
    kopretinka veď jej už neprispievaj,nemáš takú povinnosť
    luja5 1. Vážená pani viera49, môžete len tak pre zaujímavosť napísať, čím som Vás urazila? A môžete si predtým viackrát prečítať, čo ste v komentári (ku ktorému som sa vyjadrovala) napísala? A môžete pritom zabudnúť na to, čo ste nenapísala? Váš argument, že neviem, o čo ide, je argumentom proti Vám samotnej, keďže to bola Vaša chyba.
    2. Neviem, kde ste sa dočítala, že "problém" sa mal vystihnúť len jednou vetou. Bolo Vaším rozhodnutím, že ste po napísaní "Otázky" nevyužili ďalej nasledujúce "Upresňujúce podrobnosti" k rozpísaniu Vášho problému, k vysvetleniu, o čo Vám ide...
    3. Mne je jedno, či sa ešte do nejakej debaty zapojíte, alebo nie.
      zbaliť

    Som jediný žijúci potomok mojej matky. Otec už tiež nežije. Po zomrelom bratovi zostala manželka a dve deti. Majú nárok na dedičstvo po mojej mame, v prípade, že neexistuje závet?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.