Zavrieť

Porady

Garazove statia zapisane na liste vlastnictva ako nebytove priestory

Zdravim poradaci,

zaujima ma vas pohlad na vec. Ak nieco je oznacene ako garazove statie, teda na zemi vymalovane pruhy, nema sa to v katastri evidovat ako nebytovy priestor - garaz. Tu snad budete so mnou suhlasit.

Co ale v tom pripade, ak kataster naozaj eviduje garazove statie ako nebytovy priestor a pritom skutocnost je ina? A ze babo rad

Vdaka za kazdy postreh

EDIT: 17.2.2014 15:00

Geneza a zhrutie diskusie:

1. Na samom zaciatku nasej problematiky je bytovy, ktory ma na LV uvedenych 51 bytov a 44 garazi-nebytovych priestorov

2. Dalej v problematike vystupuje kolaudacne rozhodnutie z 03/2005, v ktorom pod nasim domom bola koladovana garaz so 44 garazovymi statiami. Dom ma stale 51 bytov a 44 NP zapisanych na LV.

3. Po oboznameni sa s rozsudkom NS SR č. č.10/Sžr/88/2011, ktorym sa sud stotozinil s nazorom zalovaneho (kataster), ze garazove statia nie su predmetom evidovania v katastri nehnutelnosti, sme podali ziadost o opravu chyb v katastralnom operate podla § 59 katastralneho zakona, ku ktorej sme prilozili kopiu koladucneho rozhodnutia (kuk kataster, bolo to inak skolaudovane)

4. Kataster nam oznamil, ze zacal konanie o oprave chyby, kde toho popisal vela, no podstata je ta, ze toto konanie zamietne ako neopodstatnene (oficialne este nevydal rozhodnutie k dnesnemu dnu), pretoze neexistuje chyba medzi zapisom v katastri a listinami predlozenymi na zapis. Cudujme sa spolu tvrdeniu katastra, ze kolaudacne rozhodnutie do katastra nikto nikdy nevlozil, preto nie je co opravovat. Kataster zaroven tvrdi, ze 44 NP bolo zapisanych na zaklade zmluvy o vystavbe nasho bytoveho domu, kde su naozaj takto aj uvedene, slovom, textom "nebytove priestory (garazove boxy v suterene domu)".

5. Kataster zaroven odporucil vlozit kolaudacne rozhodnutie do katastra zaznamom, tak sme podali navrh na zaznam, ku ktoremu sme opat prilozili kolaudacne rozhodnutie (o tomto kataster ku dnesnemu dnu nerozhodol)

6. V oznameni o zacati konania kataster tvrdi, ze ku kolaudacnemu rozhodnutiu na zapis zaznamom je nutne predlozit aj technicke podklady, na zaklade ktorych budu prepocitane spoluvlastnicke podiely (asi mal namysli iba garaze)
7. ..... cakame na zapis kolaudacneho k nasmu LV.
Naposledy upravil jefrey.mayer : 17.02.14 at 13:03
Usporiadat
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Onko
jefrey.mayer
Tiez ma velmi zaujima, ako sa chape spolocna "cesta" v ramci tohto NP, ktoru sa v principe dostanes ku svojmu statiu. V nasom pripade vojdes do podzemnej garaze prijazdovou cestou, cez el. ovladanu branu a "cestou" v ramci NP sa dostanes ku svojmu stojisku. Takze cez celu garaz sa tiahne od brany az po koniec tato cesta a v lavo a v pravo su statia, zrejme 22 vlavo, 22 v pravo.
Nie som si isty, ci sa ta cesta da nazvat "spolocna cast". A je to spolocna cas domu? Ved je to predsa v ramci tohto NP, nemoze to byt sppolocna cast domu. Ani v byte nikto nema spolocnu cast domu, tak preco ju mat v NP. Okrem ineho, museli by k nej mat vsetci vlastnici pristup "na spolocne uzivanie" a za zavretou garazovou branou sa to akosi neda.
Takze ak tato cesta nikde na LV nefiguruje, je poziadavka katastra opodstatnena na dolozenie technickej dokumentacie, ktorou by prepocitali spoluvlastnicke podiely?
A ak ano, co to ma byt a kde to ziskat?
Spoločná časť garáže - "cesta" - na LV nefiguruje rovnako ako nefigurujú chodby a schodiská, atď. Ono to nie je spoločná časť v NP, lebo podľa LV tá miestnosť garáže nie je jeden NP. Každé garážové státie je jeden NP + zvyšok je spoločná časť na LV nezapísaná. Keďže je to spoločná časť domu, tak teoreticky právo prechodu majú všetci vlastníci domu, ale prakticky k tomu nebola nikdy potreba, vchod do garáže je hneď vedľa vchodu osobného, takže ju nemá prečo niekto iný využívať, len keby sa hlavný vchod rekonštruoval alebo niečo také, malo by to zmysel.

To, či je ok, že jedna miestnosť je rozdelená na viac priestorov zapísaných v LV, neviem povedať a ani necítim potrebu to v zákonoch skúmať, ale inak to, ako to u nás funguje, dáva celkom logiku.
Ja Ti verim, ze to moze mat logiku. Ide o uhol pohladu
Ked je raz NP v zakone definovany ako miestnost, alebo subor miestnosti, nie je to plocha pod vozidlom. Preto mu nepatri hlas.
Ked su tie statia teraz zapisane ako NP, priklanam sa tomu, ze prijazdova cesta ku statiam je spolocna cast domu.
Ale keby spravne bola zapisana garaz ako celok so vsetkymi statiami ako jeden NP, potom ta cesta musi byt zahrnuta v celkovej podlahovej ploche NP + teda vsetky statia. Ale ako by bola tato cesta dalej definovana? Ci uz bude alebo nebude na LV.
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

luja5
Jefrey.mayer, skús si pozrieť judikát Najvyššieho súdu SR sp. zn. 10Sžr/88/2011 (http://www.supcourt.gov.sk/data/att/22033_subor.pdf), možno v ňom nájdeš odpovede na niektoré Tvoje otázky.
S tymto rozsudkom sme plne oboznameni a bol pre nas startovacou zmesou, aby smo podnikli kroky k naprave. Dovodili sme tymto rozsudkom aj na katastri, no nasa ziadost o opravu chybu bude zrejme neuspesna...
Ideme teda cestou zapisania kolaudacneho rozhodnutia do katastra, v ktorom sa kaloadovalo 44 stati, nie 44 garazi.
Akurat teraz ide o technicku dokumentaciu ku garazi a spoluvlastnicke podiely..
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Technická dokumentácia sa vyžaduje pri prvom zápise. Skúste to podať bez nej.
Kataster si vie prepočítať podiely aj sám, mám nejaké skúsenosti, keď súd rozhodol, že uvádzané nebytové priestory na LV sú spoločné - to katastru stačilo, prerobil všetko sám.
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Mária27
Ako spoluvlastník by si mal mať právo nahliadnuť do dokladov na katastri. Pri prevode prvého bytu alebo NP by malo byť všetko v katastri doložené. Ak by to nechceli dať, môže rozhodnúť súd, ktorému to musia zaslať.
Prečo ste si neodkupovali garážové státia vy?
Toto nie je otazka kupit/nekupit garazove statie. Nepotrebujem ho, tak ho nebudem kupovat. Kvoli hlasom urcite nie
Ja zmluvu o vystavbe domu mam k dispozicii, tam sa naozaj pise ze su to nebytove priestory = garaze! Zrealizovalo si vsak nie ako samostatne garaze ale ako statia, o com svedci verejna listina - kolaudacne rozhodnutie.
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Mária27
Technická dokumentácia sa vyžaduje pri prvom zápise. Skúste to podať bez nej.
Kataster si vie prepočítať podiely aj sám, mám nejaké skúsenosti, keď súd rozhodol, že uvádzané nebytové priestory na LV sú spoločné - to katastru stačilo, prerobil všetko sám.
Kolaudacne rozhodnutie, ktore hovori o tom, ze sa do uzivania dala jedna garaz so 44 statiami sme do katastri navrhli vlozit zaznamom. A nedali sme ziadne technicke podklady, aj ked to kataster povazuje za "nutne" prilozit ku tomuto kolaudacnemu rozhodnutiu. Momentalne je kataster v lehote na rozhodnutie.
Vies, problem moze byt aj v tom, ze spolu so zmluvou o vystavbe, na zaklade ktorej sa zavkladovali garaze ako sa zavkladovali prilozili aj technicku dokumentaciu, ktora moze hovorit ze sa tam mali vybudovat garaze, ale realne sa vybudovali iba statia.
Alebo to mohlo byt inac, kedy sa dopredu vedelo, ze to budu statia, no v zmluve sa hovori o garazach... necham na diskutujucich, aky mohol byt motiv
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

jefrey.mayer
Mária27
Ako spoluvlastník by si mal mať právo nahliadnuť do dokladov na katastri. Pri prevode prvého bytu alebo NP by malo byť všetko v katastri doložené. Ak by to nechceli dať, môže rozhodnúť súd, ktorému to musia zaslať.
Prečo ste si neodkupovali garážové státia vy?
Toto nie je otazka kupit/nekupit garazove statie. Nepotrebujem ho, tak ho nebudem kupovat. Kvoli hlasom urcite nie
Ja zmluvu o vystavbe domu mam k dispozicii, tam sa naozaj pise ze su to nebytove priestory = garaze! Zrealizovalo si vsak nie ako samostatne garaze ale ako statia, o com svedci verejna listina - kolaudacne rozhodnutie.
Však asi sa nerozhodlo v kolaudačnom rozhodnutí tak, ako to chcel developer, ale asi tak, ako to má byť stavebne a ešte neviem ako logicky. Aspoň ja nepovažujem za logické, aby vlastníci bytov potrebovali pre účely bývania v BD príjazdové cesty v garáži, alebo aby garážnici pre účely garážovania potrebovali schodiská vedúce k bytom... A pri tom, o akých všelijakých problémoch v BD som už čítala, nedá sa hoci v budúcnosti vylúčiť situácia, že garážnici prehlasujú vlastníkov bytov, že v BD postavenom stavebne a prioritne na účely bývania je dôležitejšie vymeniť kaziacu sa garážovú bránu, ako zaplatiť generálku pokazeného výťahu. Najmä keď časť garážnikov v dome nevlastní byt a ďalšia časť býva nízko a výťah až tak veľmi nepotrebuje. Čo dnes aktuálne funguje, na čom sa dohodnú súčasní vlastníci bytov a garážnici, keď nejde možno o nejaké veľké peniaze, v budúcnosti nemusí.

Držím Vám palce, lebo ani ja čiary na zemi nepovažujem za miestnosti (za NP) a tiež by som "bojovala".
1 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

luja5
Mária27
i?
Pozri sa na kolaudačné rozhodnutie, ak bol celý NP skolaudovaný ako jedna garáž, tak jeden vlastník vlastní všetky státia aj priestory v garáži. Dala by som opätovne požiadavku na vykonanie zmeny na kataster aj s dodatočne vyhotovenou technickou dokumentáciou, prepočítavať podiely vám vlastníkom bytov nebudú, ale vlastníkovi garáže namiesto 44xplocha státia + 44x podiel spoločných garážových priestorov zapíšu 1/1 celá plocha NP-Garáže. Ak by odpredal neskôr garážové státie, potom by sa musel urobiť prepočet podielu vlastníka garáže a nového vlastníka garážového státia (časť NP- Garaže).
Pri dome to platí, že až po prevode prvého sa dom rozpadá. Ak však vyčlenil už staviteľ samostatné státia ako NP, bude to ťažšie. Kolaudačné asi nemá, žiadnu dokumentáciu.[/QUOTE]

K vyznačenému by som mala otázku, ak môžem - v takom prípade na základe čoho by mohol kataster na LV zapísať 44 garáž. státí ako 44 NP?[/QUOTE]
luja5, spravna otazka... Asi preto, lebo to tak napisali do zmluvy o vystavbe domu...
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

luja5
Však asi sa nerozhodlo v kolaudačnom rozhodnutí tak, ako to chcel developer, ale asi tak, ako to má byť stavebne a ešte neviem ako logicky. Aspoň ja nepovažujem za logické, aby vlastníci bytov potrebovali pre účely bývania v BD príjazdové cesty v garáži, alebo aby garážnici pre účely garážovania potrebovali schodiská vedúce k bytom... A pri tom, o akých všelijakých problémoch v BD som už čítala, nedá sa hoci v budúcnosti vylúčiť situácia, že garážnici prehlasujú vlastníkov bytov, že v BD postavenom stavebne a prioritne na účely bývania je dôležitejšie vymeniť kaziacu sa garážovú bránu, ako zaplatiť generálku pokazeného výťahu. Najmä keď časť garážnikov v dome nevlastní byt a ďalšia časť býva nízko a výťah až tak veľmi nepotrebuje. Čo dnes aktuálne funguje, na čom sa dohodnú súčasní vlastníci bytov a garážnici, keď nejde možno o nejaké veľké peniaze, v budúcnosti nemusí.

Držím Vám palce, lebo ani ja čiary na zemi nepovažujem za miestnosti (za NP) a tiež by som "bojovala".
Vdaka za podporu.
O problemoch v BD ako som uz spominal, by som vedel napisat roman na pokracovanie.
V nasom pripade nas cisto "garaznik" neprehlasuje, pretoze v dome je viac bytov ako NP.
Avsak "garaznik" vlastni aj niektore byty a takymto sposobom (zapisom 44 NP namiesto 1 NP) si udrzuje vacsinu v domu, pretoze je to pre neho vyhodne, nakolko je zaroven konatelom spravcovskej spolocnosti, ktora nas dom spravuje.
Vies si potom predstavit, ako vyzera sprava takehoto domu. A ked sa k tomu pridruzi zmluva o vykone spravy, ktoru si prakticky "nasil" na svoje potreby (rozumej potreby spravcu), potom je sveta zit spravovat cudzi majetok
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

jefrey.mayer
luja5, spravna otazka... Asi preto, lebo to tak napisali do zmluvy o vystavbe domu...
Jefrey, keby si bol všetky postatné údaje zo svojich príspevkov v debate dopísal do zadania témy, bolo by to jasnejšie od začiatku. My tu debatujeme, a ty postupne súkaš informácie, čo ste už urobili, ako kataster rozhodol, čo požaduje, dokonca teraz píšeš, že:
"Momentalne je kataster v lehote na rozhodnutie.", hoci si predtým niekde napísal, že vám zápis zamietol.
Inak, zaujímavá debata.
1 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Kvaka
jefrey.mayer
luja5, spravna otazka... Asi preto, lebo to tak napisali do zmluvy o vystavbe domu...
Jefrey, keby si bol všetky postatné údaje zo svojich príspevkov v debate dopísal do zadania témy, bolo by to jasnejšie od začiatku. My tu debatujeme, a ty postupne súkaš informácie, čo ste už urobili, ako kataster rozhodol, čo požaduje, dokonca teraz píšeš, že:
"Momentalne je kataster v lehote na rozhodnutie.", hoci si predtým niekde napísal, že vám zápis zamietol.
Inak, zaujímavá debata.
Pri prvom popude som naformuloval iba nadpis temy, ku ktoremu som chcel rozvinut diskusiu a nastolil som zakladny problem.
Informacie som naozaj sukal postupne podla vyvoja temy. Neda sa cela geneza zhrunt do par viet. Ale pokusim sa podstatne veci vlozit do zadania. Vdaka za "usmernenie".

Pre spravne pochopenie, pisal som, ze sme dali ziadost o opravu, ale tu nam kataster zamietne, lebo tak tvrdi vo svojom oznameni o zacati konania, hoci tak oficialne este neurobil.
Tiez sme podali navrh na zaznam (kolaudacneho rozhodnutia), ako sam kataster vo svojom oznameni o zacati konania odporucil a prave tento navrh je v lehote na rozhodnutie. A navrh sme podali bez technickych podkladov, preto tema sa momentalne ubera tym smerom, co za zviera su tie technicke podklady, ci a kde ich vieme zohnat, resp. ako inac dokazat katastru, ze naozaj ide o statia a nie garaze. A co sa udeje so spoluvlastnickymi podielmu garaznika, kedze niekde by mala figurovat prijazdova cesta ku statiam.
Naposledy upravil jefrey.mayer : 17.02.14 at 13:06
1 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

jefrey.mayer
Vdaka za podporu.
O problemoch v BD ako som uz spominal, by som vedel napisat roman na pokracovanie.
V nasom pripade nas cisto "garaznik" neprehlasuje, pretoze v dome je viac bytov ako NP.
Avsak "garaznik" vlastni aj niektore byty a takymto sposobom (zapisom 44 NP namiesto 1 NP) si udrzuje vacsinu v domu, pretoze je to pre neho vyhodne, nakolko je zaroven konatelom spravcovskej spolocnosti, ktora nas dom spravuje.
Vies si potom predstavit, ako vyzera sprava takehoto domu. A ked sa k tomu pridruzi zmluva o vykone spravy, ktoru si prakticky "nasil" na svoje potreby (rozumej potreby spravcu), potom je sveta zit spravovat cudzi majetok
Viem si to predstaviť. Hľadáme byt v novostavbe a veľmi dobre mi padla táto Tvoja téma, lebo veľa ponúk je v BD s podzemnými garážami-státiami. S určitými názormi v niektorých príspevkoch v tejto téme ani ja nesúhlasím, ale som rada, že sa objavili aj také, aspoň viem, o čom všetkom je život. A môžeme sa vyhnúť BD s riešením, s ktorým sa nestotožňujeme.
Inak aj keď si v niektorom príspevku písal niečo v tom zmysle, že táto debata sa netýka daní, predsa len zabŕdnem aj z tohto uhla pohľadu - myslím si, že developer to mohol urobiť aj z daňového dôvodu. Ak by sám vlastnil celú garáž ako jeden NP, musel by platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti, lebo plocha celej garáže je pochopiteľne väčšia (možno aj dvojnásobne), ako súčet plôch len 44 garáž. státí = 44 NP. Za každý NP sa totiž musí platiť DzN a výška DzN závisí aj od veľkosti NP.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak sú tie státia nebytovými priestormi, príjazdová cesta je ako chodba - nikde nefiguruje.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

jefrey.mayer
Suhlasim s Tvojou prvou vetou. Mierne ju poopravim: jedna sa o jednu podzemnu garaz, v ktorej su tieto garazove statia. Nie su v spoluvlastnictve - nie je to spolocny nebytovy priestor v zmysle 182/1993.

Tie statia maju svojeho vlastnika, avsak ten vlastnik ma tieto statia zapisane na LV ako samostatne garaze - nebytove priestory
Státie nakreslené na zemi - nie je garáž. Státie je státie, garáž je garáž, môj názor.
Neviem, či som to správne pochopila - 44 státi, ako jeden nebytový priestor má vo vlastníctve jedna osoba. A ty si jeden z nájomníkov - máš tam 1 státie pevne určené pre Tvoje vozidlo.
Na Teba sa vzťahuje všetko to, čo si odkupoval, t.j. čo je zapísané v Kúpnej zmluve. Teda byt , nebytové priestory, spoločné priestory, pozemok k BD atď. Ak sa v Zmluve o kúpe nepíše o garážiach- státi, konkrétne o jednom státi pre Tvoje vozidlo, mám za to, že zápis v katastri. - garáž veľká a v nej 44 státi je v poriadku, pretože v predmete Tvojej Kúpnej zmluvy "asi" bol uvedený iba byt a ostatné, čo je v zmluve uvedené a nie státie pre vozidlo. Z tohto, ako som vyrozumela, potom musíš mať zmluvný vzťah s vlastníkom k veľkej garáže a tiež aj ostatní užívatelia 43 státi. Ak som to nesprávne pochopila, tak ma prosím, oprav a daj mi vedieť.
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Mária27
Ak sú tie státia nebytovými priestormi, príjazdová cesta je ako chodba - nikde nefiguruje.
A je ta chodba aj spolocna cast domu na ktorom maju vsetci vlastnici spoluvlastnicky podiel? Asi ano. Je spolocnym zariadenim aj garazova brana? Asi ano.
A co bude ta chodba, ak to kataster zapise ako jednu garaz? A garazova brana?
Kedze vlastnika ma mat NP a nie garazove statie, chodba bude jeho za jeho zatvorenou garazovou branou. Spravne?
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

branislavp
Státie nakreslené na zemi - nie je garáž. Státie je státie, garáž je garáž, môj názor.
Neviem, či som to správne pochopila - 44 státi, ako jeden nebytový priestor má vo vlastníctve jedna osoba. A ty si jeden z nájomníkov - máš tam 1 státie pevne určené pre Tvoje vozidlo.
Na Teba sa vzťahuje všetko to, čo si odkupoval, t.j. čo je zapísané v Kúpnej zmluve. Teda byt , nebytové priestory, spoločné priestory, pozemok k BD atď. Ak sa v Zmluve o kúpe nepíše o garážiach- státi, konkrétne o jednom státi pre Tvoje vozidlo, mám za to, že zápis v katastri. - garáž veľká a v nej 44 státi je v poriadku, pretože v predmete Tvojej Kúpnej zmluvy "asi" bol uvedený iba byt a ostatné, čo je v zmluve uvedené a nie státie pre vozidlo. Z tohto, ako som vyrozumela, potom musíš mať zmluvný vzťah s vlastníkom k veľkej garáže a tiež aj ostatní užívatelia 43 státi. Ak som to nesprávne pochopila, tak ma prosím, oprav a daj mi vedieť.
Poopravim:
1) 1. veta suhlas,
2) Realne su v jednej garazi statia v pocte 44 ks. Ale na LV je zapisena, ze v suterene domu je 44 samotatnych garazi-nebytovych priestorov
3) Dalej Ta opravovat nebudem, kedze statie nevlastnim ani ho nemam v prenajme

A teraz moj nazor ako to ma byt (skutocnost vs. zapis na LV):
Skutocnost je ta, ze v suterene domu je jedna velka garaz so 44 statiami, ma vlastnu branu a prijazdovu cestu ku garazi.
Na LV by to mal byt zapisany ako jeden NP=garaz, ktory bude mat spoluvlastnicky podiel na spol. castiach a zariadeniach domu a pozemku vo vyske XXX/YYY
XXX - sucet vsetkych ploch stati (+ aj prijazdova cesta ku statiam?)
YYY - sucet podlahovych ploch bytov a NP v dome
Tento jeden NP moze mat zaroven spoluvlastnikov co budu napr. vyjadrene podiely spoluvlastnikov na NP v tvare 1/44
Naposledy upravil jefrey.mayer : 17.02.14 at 13:50
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

jefrey.mayer
branislavp
Státie nakreslené na zemi - nie je garáž. Státie je státie, garáž je garáž, môj názor.
Neviem, či som to správne pochopila - 44 státi, ako jeden nebytový priestor má vo vlastníctve jedna osoba. A ty si jeden z nájomníkov - máš tam 1 státie pevne určené pre Tvoje vozidlo.
Na Teba sa vzťahuje všetko to, čo si odkupoval, t.j. čo je zapísané v Kúpnej zmluve. Teda byt , nebytové priestory, spoločné priestory, pozemok k BD atď. Ak sa v Zmluve o kúpe nepíše o garážiach- státi, konkrétne o jednom státi pre Tvoje vozidlo, mám za to, že zápis v katastri. - garáž veľká a v nej 44 státi je v poriadku, pretože v predmete Tvojej Kúpnej zmluvy "asi" bol uvedený iba byt a ostatné, čo je v zmluve uvedené a nie státie pre vozidlo. Z tohto, ako som vyrozumela, potom musíš mať zmluvný vzťah s vlastníkom k veľkej garáže a tiež aj ostatní užívatelia 43 státi. Ak som to nesprávne pochopila, tak ma prosím, oprav a daj mi vedieť.
Poopravim:
1) 1. veta suhlas,
2) Realne su v jednej garazi statia v pocte 44 ks. Ale na LV je zapisena, ze v suterene domu je 44 samotatnych garazi-nebytovych priestorov
3) Dalej Ta opravovat nebudem, kedze statie nevlastnim

A teraz moj nazor ako to ma byt (skutocnost vs. zapis na LV):
Skutocnost je ta, ze v suterene domu je jedna velka garaz so 44 statiami, ma vlastnu branu a prijazdovu cestu ku garazi.
Na LV by to mal byt zapisany ako jeden NP=garaz, ktory bude mat spoluvlastnicky podiel na spol. castiach a zariadeniach domu a pozemku vo vyske XXX/YYY
XXX - sucet vsetkych ploch stati (+ aj prijazdova cesta ku statiam?)
YYY - sucet podlahovych ploch bytov a NP v dome
Tento jeden NP moze mat zaroven spoluvlastnikov co budu napr. vyjadrene podiely spoluvlastnikov na NP v tvare 1/44
Môže byť taký zápis, podľa Tvojej predstavy, aj nemusí.
1. Taký zápis podľa Teba by bol v tom prípade, keby si bol kupoval aj byt aj státie naraz, ale nebolo tak, keď nie si vlastníkom státia.
2. V bytovom dome sa môže nájsť aj taký vlastní bytu, ktorý si nekúpi státie, v tom prípade bude zápis v katastri pre toho vlastníka iný,
Vychádzam z toho, že nebytový priestor - veľká garáž s 44 státiami je zapísaná na LV "niekoho" v 1/1. Ak si to od "niekoho" - vlastníka odkúpite, tak potom to bude zapísané, ako to uvádzaš. Vlastníci toho bytového domu majú predkúpne právo na odkúpenie státia, niekto ani nemusí mať záujem o odkúpenie a najdôležitejšie je, či ten "Niekto" - teda vlastník NP to chce odpredať.
Ešte Ti doporučujem cez google si hľadaj vyraz "ako sa zapíše v katastri garáž, alebo státie", alebo nejaké iné slovné spojenia na Tvoj problém. Viac neviem poradiť.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Mária27
....
Dnes ti predajú garážové státie aj na ulici (napr. v Rači). Už vybetónovaná plocha je stavba a vždy je na niečo určená.
Vybetónované plochy sa predávajú aj ako vonkajšie parkovacie státiá, najmä pri novostavbách to nie je nejako výnimočné. V takom prípade však ide o odkúpenie pozemku s definovaním, o aký druh pozemku ide, s určením registra parcely... Nejde teda o odkúpenie niečoho, čo je definované ako garážový priestor (NP), garážová stavba...
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Ešte ma napadla dôležitá vec - rada. Zisti na skutočnom LV toho, kto vlastní tie státia v "Titule nadobudnutia" čo je tam napísané. Aký titul nadobudnutia - kúpna zmluva, darovacia zmluva, alebo niečo iné a pod akým číslom vkladu a v ktorom roku to mal vlastník zapísané v katastri. Možno taká informácia problém posunie ďalej.
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Zapis na LV sa nediferencuje podla toho, kto je vlastnikom statia alebo bytu, alebo ci vlastnik vlastni aj to aj to.
V katastri sa eviduju vlastnicke prava a ine prava k nehnutelnostiam. Nehnutelnostami su pozemky a stavby. Pozri, co su stavby v zakonoch. Ak hovorime o bytovom dome, ten pozostava z bytov, NP a "inych casti" ako spol casti domu, zariadenia, prislusenstvo bytu a pod.
Evidencia na LV je jednotna, a sice byty a NP v pripade bytovych domov. O tom co je NP rozhoduje stavebny urad. Garazove statie NPom nie je.
0 0
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

branislavp
Ešte ma napadla dôležitá vec - rada. Zisti na skutočnom LV toho, kto vlastní tie státia v "Titule nadobudnutia" čo je tam napísané. Aký titul nadobudnutia - kúpna zmluva, darovacia zmluva, alebo niečo iné a pod akým číslom vkladu a v ktorom roku to mal vlastník zapísané v katastri. Možno taká informácia problém posunie ďalej.
Ta informacia samozrejme na nasom LV je.

Bola to kupna zmluva pod znackou V z roku 2009. A ako poznam suvislosti, predavala to pravnicka osoba fyzickej osobe. Ako statutarny organ pravnickej osoby figurovala rovnaka osoba ako bola fyzicka osoba kupjuci. Pravnicka osoba uz dnes neexistuje Fyzicka ano a vlastni vsetkych 44 "garazi"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať