Zavrieť

Porady

Hlásenie o PN

Prosím o radu !!!
Dokedy je zamestnanec povinný odovzdať do mzdovej účtarne Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, či už začiatok alebo ukončenie ???
Ja si myslím, že do troch dní, ale kde je to aj podchytené. Myslím napr. zákon alebo prípis.
Veľmi by ste mi pomohli.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Súhlasím so všetkým čo napísal Tono. Len pre doplnenie:8-dňová lehota neplatí pre oznámenie skutočnosti, že je zamestnanec PN. Ako správne napísal Tono, táto lehota je do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy nastala zmena platiteľa zdravotného poistenia. A ešte pre niekoho možno samozrejmá vec (možno pre niekoho nie) - ZP sa nahlasuje PN od prvého dňa choroby, čiže odo dňa kedy sa začala vyplácať náhrada príjmu.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
a čo mám robiť ja...chlap/šofér leží dorantaný v španielsku v špitáli, papiere sú v nedohľadne...už vidím sociálku ako si na mne zmlsne
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

akým spôsobom sa nahlasuje zdravotnej poisťovni PN zamestnanca?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

JDM
akým spôsobom sa nahlasuje zdravotnej poisťovni PN zamestnanca?
nahlasuje sa to na hromadnom oznamení do konca mesiaca nasledujúceho po začatí PN
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Cez hromadné oznámenie o poistencoch ,náhrada príjmu kód 25 a nemocenské kód 19.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
vema
Cez hromadné oznámenie o poistencoch ,náhrada príjmu kód 25 a nemocenské kód 19.
podľa mňa na pn stačí kód 25...kódmi 19 a 25 sa potom tuším rozlišujú očr a pn...ale koľko zdravotiek toľko názorov, koľko krajov,okresov a pobočiek tak adekvátne k tomu počet rôznych výkladov...treba opáčiť príslušnú pobočku
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
náhrada príjmu kód 25 a nemocenské kód 19 - áno, ale asi záleží od pobočky, alebo ohľadom akej ZP sa to týka.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

karkulka
podľa mňa na pn stačí kód 25...kódmi 19 a 25 sa potom tuším rozlišujú očr a pn...ale koľko zdravotiek toľko názorov, koľko krajov,okresov a pobočiek tak adekvátne k tomu počet rôznych výkladov...treba opáčiť príslušnú pobočku
Tie kódy naozaj treba pozrieť na druhej strane oznámení, prípade na stránkach poisťovní.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Jedná sa o VZP,u nás vPD mi to pani za okienkom takto kázala rozpísať ,žeby iný kraj iný mrav?No možno...
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

vema
Jedná sa o VZP,u nás vPD mi to pani za okienkom takto kázala rozpísať ,žeby iný kraj iný mrav?No možno...
Obavám sa že iné dvere v poisťovni, iná pani tak iný názor
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Aj ja som pri VŠZP rozpisovala, oni to na výkaze majú aj uvedené.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
lenkak
Aj ja som pri VŠZP rozpisovala, oni to na výkaze majú aj uvedené.
Ja to nerozpisujem, od prvého dňa uvádzam 19. V Galante dali taký pokyn. Mám to síce overené len telefonicky. Zatiaľ mi nič neposlali späť, že by to nebolo dobre vyplnené, tak predpokladám, že im to vyhovuje.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ja som dostalá odpoveď na otázku k tejto téme, " nieje potrebné rozpísovať, je potrebné napísať len začiatok a koniec (VŠZP) 19 " môže to byť aj na jedom oznámení. Im ide len o to, aby mali zprehľadnené PN( to je môj názor)Ja to robím tak, že si napíšem začiatok PN -ky a keď mi donesie zamestnanec ukončenie tak tam pripíšem koniec PN - ky a odnesiem na ZP. Zatiaľ mi nikto nič na tento postup nepovedal.
Prajem Vám prijemný deň
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

<TABLE id=HB_Mail_Container height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNSELECTABLE="on"><TBODY><TR height="100%" UNSELECTABLE="on" width="100%"><TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNSELECTABLE="off"></TD></TR><TR UNSELECTABLE="on" hb_tag="1"><TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNSELECTABLE="on">
</TD></TR></TBODY></TABLE>
Neviem ako sa to stalo poslala som svoj prispevok 2x
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dipe
<table id="HB_Mail_Container" unselectable="on" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" height="100%" width="100%"><tbody><tr unselectable="on" width="100%" height="100%"><td id="HB_Focus_Element" unselectable="off" background="" height="250" valign="top" width="100%"></td></tr><tr unselectable="on" hb_tag="1"><td style="font-size: 1pt;" unselectable="on" height="1">
</td></tr></tbody></table>
Neviem ako sa to stalo poslala som svoj prispevok 2x
Môžeš ho aj zrušiť, ak nechceš aby bol 2x.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ANNAP
Riešite v tomto príspevku len soc.poisťovňu, ale čo zdravotná?
Neprešla povinnosť nahlasovať každú zmenu , teda aj PN z poistenca na zamestnávateľa do 8 dní? Aj mňa by zaujímalo, kde sa rieši povinnosť odovzdať PN zamestnávateľovi do kolkých dní, kto to vie ?
Samozrejme PN je potrebné oznámiť aj ZP cez HO zamestnávateľa. Je to hlásenie za mesiac, takže po ukončení mesiaca,v ktorom máme PN ,zašleme tlačivko aj do ZP. Niektorej poisťovni zrozpisom kódov náhrady príjmu, aj nemocenského, u iných iba jedným kódom. Majú to rôzne, aby sme sa nenudili.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Vraciam sa k téme oznámenie PN zamestnávateľovi.
Ako by ste postupovali, ak zamestnanec za ktorého v neprítomnosti musí byť náhrada neoznámi "bezodkladne" nástup na PN. Je možné vymedziť termín "do 3 dní" doručiť PN priamemu vedúcemu zamestnancovi a na mzdové oddelenie v Pracovnom poriadku?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Klimentová Viera Pozri príspevok
Vraciam sa k téme oznámenie PN zamestnávateľovi.
Ako by ste postupovali, ak zamestnanec za ktorého v neprítomnosti musí byť náhrada neoznámi "bezodkladne" nástup na PN. Je možné vymedziť termín "do 3 dní" doručiť PN priamemu vedúcemu zamestnancovi a na mzdové oddelenie v Pracovnom poriadku?
Samozrejme, v pracovnom poriadku alebo vo vnútornej smernici. Pokiaľ sú zamestnanci takýto nezodpovední, tak by som to tam určite dala. A možno ešte doplnila, že telefonicky oznámiť PN už hneď v prvý deň /mal by predsa oznámiť dôvod nenastúpenia do práce/, aspoň u nás to takto robíme, aby sa zamestnávateľ mohol zariadiť.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Klimentová Viera Pozri príspevok
Vraciam sa k téme oznámenie PN zamestnávateľovi.
Ako by ste postupovali, ak zamestnanec za ktorého v neprítomnosti musí byť náhrada neoznámi "bezodkladne" nástup na PN. Je možné vymedziť termín "do 3 dní" doručiť PN priamemu vedúcemu zamestnancovi a na mzdové oddelenie v Pracovnom poriadku?
My máme v pracovnom poriadku zakotvené, neprítomnosť v práci nahlásiť telefonicky, pokiaľ je DPN, túto doručiť zamestnávateľovi do 3 dní.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
tak som to našla na portáli SP- do troch dní

V zmysle § 231 ods. 1 písm. e), j) a ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov zamestnávateľ je povinný odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, viesť o svojich zamestnancoch evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke Sociálnej poisťovne do troch dní od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi. Tieto povinnosti je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.
V zmysle § 227 ods. 2 písm. h) a ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov poistenec a poberateľ dávky sú povinní preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu; ak poberateľ dávky, osobitný príjemca alebo zákonný zástupca boli písomne vyzvaní Sociálnou poisťovňou, aby preukázali tieto skutočnosti, sú povinní výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu. Poistenec a poberateľ dávky sú tiež povinní oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní.
Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ je povinný spolu s II. dielom tlačiva „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“ predložiť pobočke aj vyplnené tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“ do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. Ostatné skutočnosti je povinný preukazovať poistenec. To znamená, že aj „Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti“, ktorý preukazuje nárok na výplatu nemocenského ku koncu kalendárneho mesiaca v prípade, ak jeho dočasná pracovná neschopnosť trvá aj počas ďalšieho kalendárneho mesiaca predkladá Sociálnej poisťovni poistenec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať