Zavrieť

Porady

Vplyv exekúcie na iné osoby v domácnosti

Dobrý deň,
Chcela som sa spýtať, ako je to v prípade, že jeden z členov domácnosti má nariadenú exekúciu, pričom tento človek nie je ani majiteľom domu, ani pozemku, má v dome len trvalé bydlisko a obýva jednu izbu. Zaujíma ma, či môže v tomto prípade exekútor siahnuť na akýkoľvek majetok v dome, alebo iba na ten, kde nedokážeme preukázať, napr. prostredníctvom faktúr, že danú vec kúpil niekto iný, než dlžník. Alebo toto nie je vôbec podstatné a exekútor s výnimkou základných vecí potrebných pre život zoberie čokoľvek.
Respektíve, dopočula som sa, že zoberie všetko a až súdnou cestou musím dokazovať, že je to moje.
Viete mi prosím vás niekto poradiť? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Žiaľ, je to tak. Exekučný zákon totiž nepredpokladá to, že ten, ktorý má niekde trvalý pobyt, tam nemusí mať nič svoje. On predpokladá, že všetko, čo sa nachádza v mieste trvaleho pobytu povinného je JEHO!. Preto sa musia dávať návrhy na vylúčenie vecí z exekúcie a dokazovať ich vlastníctvo (čo je paradox, nakoľko exekútori olepia všetko hnuteľné, čo vidia bez toho, aby sa pýtali, komu to patrí). Potom sa stáva aj prípad, že majiteľ príde o veci, nakoľko nevie dokázať, že mu to patrí (napr. preto, že doklad o nadobudnutí sa stratil, je starý a nečitateľný - a po pravde, koľko ľudí si uschováva doklady dlhšie ako 5 rokov? Málo!).

    Ochrana: zrušiť trvalý pobyt (ak sa to dá) povinnému a v prípade príchodu exekútora toho vykázať za dvere.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tajnostkárka Dobrý večer mňa by zaujímalo čo v prípade,keď ten kto má dlh - exekúciu v podiele 1/4 nehnuteľnosti - a výška jeho exekúcií je vyššia ako tá 1/4 ako sa postupuje - môže exekútor siahnuť na celý majetok či len na tú 1/4. Keď dlžník - nevlastní nič iné len tú 1/4 nikde nepracuje čiže nieje z čoho strhávať tie exekúcie - od koho to môže exekútor vymáhať.Konkrétne ide o 9exekúcii ktorých výška je vyššia ako hodnota tej 1/4- môže to exekútor vymáhať od rodinných príslušíkov ? - manželka deti alebo dokonca od súrodencov?
    willma zadaj si to ako novú otázku.
    BoboMajta takže, aby som si to ujasnila, nie je povinnosťou majiteľa pustiť exekútora do domu, a to ani v sprievode polície?
    A k tomu zrušeniu trvalého pobytu, je to vôbec možné? Pretože človek o ktorom hovorím nemá kde ísť a ani by mu nikto u seba trvalý pobyt nedal. Dá sa nemať nikde trvalý pobyt?
    misoft Zrušenie TP - TP nedáva nárok na vlastníctvo. Zrušíš - jeho TP bude obec!
    K vstupu exekútora - bude mať síce napr. súdne rozhodnutie o započatí exekúcie pre povinný XY, ale ten tam už predsa nebýva - teda exekútor nemá v byte čo hľadať. A policajti? Môžu byť s nim - ale stačí im len pripomenúť "zneužitie právomoci verejného činiteľa" - napomáhajú neoprávnenému vniknutiu do bytu.... uvidíš, ako cúvnu ... a stačí len "vaše služobné čísla!" a zapísať si ich.....
    A ešte niečo: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...kej-republiky/ čl.12; čl.16; čl.19; čl.20; čl.21
      zbaliť

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Napiste najomnu zmkuvu kde specifikujte miestnost,ktoru uziva " dlznik". spoku s zariadenim miestnosti,ktory mu vlastnici dali do uzivania. Datujte ju ku datumu pred vznikom dlznej pohladavky. Dajte mu pravo uzivat socialne zariadenie a kuchynu a najom. Vylucovacia zaloba v exekucii stoji aj na inych dokazoch ako len blocky a to vysluch svedkov, takato zmluva by bola tiez dokazom...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Som vlastníkom nehnuteľnosti - ako písal inde buchač - exekútora by som cez prah môjho vlastníctva nepustila a ak by sa predsa len pokúšal, tak polícia.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Bednarova J Exekutor ma pri vykone exekucie postavenie verejneho cinitela, teda opatrne pri akomkolvek utoku na neho.
    willma ja som nepísala, že by som zaútočila
    Bednarova J Utok moze byt aj slovny... ;-)
    willma nooo, ja by som ho do ... preč poslala tak, že by sa tam tešil a ešte by som mu aj niečo o nedotknutelnosti môjho obydlia, či čo to mám ústavou zaručené pošepkala.
    mirko70 Tu budem iba súhlasiť.Vy ste majiteľom domu a on len podnájomník bez ohľadu,že tam má trvalý pobyt. Veľa ľudí robilo podobné finty,že urobilo podvody,previedli majetok a potom sa presťahovali rodinnému príslušníkovi do podnájmu niekde do izby. Vy nemusíte nič dokazovať,všetko za braničkou do dvora je vaše.
      zbaliť

    asterix174 je offline (nepripojený) asterix174

    asterix174
    Zrušiť na miestnom úrade trvalý pobyt. Ak nemá s majiteľom uzatvorenú nájomnú zmluvu tak by to malo ísť bez problémov, ak má nájomnú zmluvu najprv treba zrušiť tú a následne požiadať o zrušenie trvalého pobytu.

    Vplyv exekúcie na iné osoby v domácnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.