Zavrieť

Porady

Znova povinná pracovná zdravotná služba - pre všetky firmy????????

Tam-tamy hlásia, že sa znova schyľuje k povinnej zdravotnej službe. pre všetky firmy, aj pre živnostníkov.

Naozaj si už musíme nechať po hlave skákať?
Nestačí, že budeme platiť licencie, pribúda nám práca, hlásenia, ďalšie poplatky....
Usporiadat
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

pozri § 31 zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia č. 355/2007
0 0
1chuckyna 1chuckyna

1chuckyna je offline (nepripojený) 1chuckyna

takze cena 25 eur mesacne v Nitre pre s.r.o.-cku, ktorá má 3 zamestnancov aj s majitelom je trochu vela ze?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

1chuckyna
takze cena 25 eur mesacne v Nitre pre s.r.o.-cku, ktorá má 3 zamestnancov aj s majitelom je trochu vela ze?
zaokrúhlene 10€ za zamestnanca mesačne. koľko je zamestnancov v tejto republike? 2 miliony? aký objem peňazí sa pravidlne mesačne presunie medzi vyvolených? Alebo štátni zamestnanci pod to nespadajú? Zase je to iba o presune od tych, čo niečo zarobia ku iným....
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

bolo by ozaj fajn keby sme tu viacerí napísali aké sa berú paušalne taxy za vedenie prac. zdravotnej služby, kt. je povinná aj pre zamestnancov v 1. a 2. kategorii rizik.prác
ináč do 31.12. musia byť uzavreté zmluvy s prac. zdravot. službou a súčasne oznámené RUVZ ak prac. zdravotnú službu budú robiť vlastní zamestnanci. nová povinnosť
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Tak by ma zaujímalo, že ako riešiť nasledovnú situáciu? Ja, ako zamestnanec živnostníka, pracujem doma na počítači a vyslovene odmietam chodiť sa dať vyšetrovať iným doktorom ako mojim, ku ktorému chodím takmer celý život. Platím si povinne zdravotné poistenie, tak nevidím dôvod chodiť ku niekomu inému iba preto, že si nejaky ***** v parlamente chce naháňať kšefty. Aj v tomto prípade si živnostník musí urobiť zmluvu s nejakou PSZ a platiť v podstate za NIČ?????
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

misa2
Tak by ma zaujímalo, že ako riešiť nasledovnú situáciu? Ja, ako zamestnanec živnostníka, pracujem doma na počítači a vyslovene odmietam chodiť sa dať vyšetrovať iným doktorom ako mojim, ku ktorému chodím takmer celý život. Platím si povinne zdravotné poistenie, tak nevidím dôvod chodiť ku niekomu inému iba preto, že si nejaky ***** v parlamente chce naháňať kšefty. Aj v tomto prípade si živnostník musí urobiť zmluvu s nejakou PSZ a platiť v podstate za NIČ?????
Tvoj lekár ti ostáva, ale v prípade potreby si povinná podrobiť sa lekárskym preventívnym prehliadkam vo vzťahu k práci ( (§ 12 ods. 2 písm. i) zákona 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci) - prehliadku vykoná lekár určený zamestnávateľom - tento lekár má informácie o rizikách vyplývajúcich z tvojej práce - tu nejde o bežné vyšetrenia alebo liečbu ale len o vyšetrenia vo vzťahu k práci
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

som povinná?....a ked uzakonia, ze sme povinni vyskocit z balkona, tak vyskocime?...to uz tu v tejto republike vsetkym hrabe?
opakujem....nie som ochotna ist na obycajne vysetrenie k inemu lekarovi ako k tomu mojmu!! co ine mi moze povedat lekar urceny zamestnavatelom na pracu vykonavanu doma na pocitaci, ako moj doktor, ktory mi robi pravidelne zdravotne prehliadky?
je to iba obycajna buzeracia podnikatelov. (samozrejme v pripade rizikovych prac, je to opravnene, aj ked si myslim, ze by uplne stacilo vysetrenie u vlastneho obvodaka)
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Svoje sťažnosti smeruj na tvorcov zákona a hlavne tých čo ho schválili

A ďalej záleží na tvojom zamestnávateľovi, či ti bude tolerovať nerešpektovanie príkazu na vykonanie prev. prehliadky.

PS: Nechápem tvoj postoj - veď ide o bezplatné vyšetrenie napr. u očného lekára - či máš nejaké psychické problémy a si naviazaná len na jedného lekára?
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

avalik,
myslim, ze moja staznost tvorcom zakona by bola uplne zbytocna, pretoze aj tak by sa nic nezmenilo, kedze nazory "plebsu" tvorcov zakonov nezaujimaju.

moj zamestnavatel mi bude tolerovat nerespektovanie prikazu na vykonanie preventivnej prehliadky. (dam mu to aj pisomne , kludne aj s overenym podpisom) :-)

...a ako moze ist o bezplatne vysetrenie, ked ho musi hradit zamestnavatel? to, ze za to neplatim ja, neznamena, ze je bezplatne. pokial viem, tak na vysetrenia mam narok aj na zaklade povinneho zdravotneho poistenia.

psychicke problemy zatial nemam...nastastie. :-)

v podstate zakladna otazka znie, ci moze byt zamestnavatel nejako postihovany za to, ze neuzavrel zmluvu s PSZ z toho dovodu, ze ja, ako jediny zamestnanec, odmietam sa dat vysetrit inym doktorom ako tym mojim, ku ktoremu chodim na pravidelne prehliadky hradene povinnym zdravotnym poistenim?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

§ 57 Iné správne delikty - 355/2007 Z. z.Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Mne dnes jeden pán ponúkol do 100.- Eur ročne. Myslím, že je to lacnejšia varianta ako platiť pokuty za porušenie toho smelo ho nazvem buzerantského zákona. Zamestnávam samú seba, no čo narobím, hoci robím doma.... Budem rada, keď tu viacerí napíšete v akých cenách sa toto dá zabezpečiť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dávam do pozornosti tento link
pre 1-osobové sro to aké také riešenie je, aj ked SP eviduje konateľa s príjmami podľa Obch.zákonníka úplne rovnako ako zam-ca.
http://www.srocky.sk/blog/ako-obist-...votnej-sluzby/
uvítam vaše názory.
Podľa mňa ak k 1.1.2014 podpíše spoločník rozhodnutie o odmene konateľa
tak ani nemusím robiť odhlášku a prihlášku - len v prípade kontroly sa preukáže obchodný vzťah.
citujem z Obch.zák.§66
(3) Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, ak bola zmluva o výkone funkcie uzavretá alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností. Zmluva o výkone funkcie musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie spoločnosti alebo písomne všetci spoločníci, ktorí ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene. Stanovy akciovej spoločnosti môžu určiť, že zmluvu o výkone funkcie člena predstavenstva schvaľuje dozorná rada.
Naposledy upravil KEJKA : 01.01.15 at 19:21
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ja osobne po absolvovaní niekoľkých školení mám názor takýto. Mám SRO, som v nej konateľ. Teoreticky by som mohla mať zmluvu na výkon funkcie konateľa. No činnosťou konateľa nie je napríklad moja závislá činnosť ako konkrétne môj prípad vedenie účtovníctva externe pre klientov mojej SRO-čky. A preto si myslím, že v tomto prípade nemôžem ísť na iný tip zmluvy, nakoľko to nie je v súlade so zákonníkom práce. Pretože moju prácu klasifikujem podľa mňa úplne presne ako závislú - na pracovný pomer. Budem rada, keď sa aj viacerí vyjadria ku KEJKINEJ otázke. Samozrejme, že PZS zaujíma aj mňa a nechcem zbytočne vyhadzovať peniaze z vrecka. Výkon funkcie konateľa je iná záležitosť voči firme ako zároveň vykonávať služby, z ktorých firma žije.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
avalik
Svoje sťažnosti smeruj na tvorcov zákona a hlavne tých čo ho schválili

A ďalej záleží na tvojom zamestnávateľovi, či ti bude tolerovať nerešpektovanie príkazu na vykonanie prev. prehliadky.

PS: Nechápem tvoj postoj - veď ide o bezplatné vyšetrenie napr. u očného lekára - či máš nejaké psychické problémy a si naviazaná len na jedného lekára?
Predsa každý má možnosť vybrať si svojho lekára. Nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Zamestnávateľ musí zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a za ňu aj zaplatiť. Ale zamestnanec to nemusí využívať. Môže ísť k svojmu lekárovi na vyšetrenie a prípadne si za to aj zaplatiť. Napríklad za vyšetrenie zraku u vodiča.

Podľa tohto je zrejmé, prečo je zákon takto definovaný. Treba vyvoleným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (zrejme rodinne alebo inak spriazneným) trošku prispieť na živobytie, keď si ho nevedia sami zabezpečiť.
0 0
flector flector

flector je offline (nepripojený) flector

Economic
Ja osobne po absolvovaní niekoľkých školení mám názor takýto. Mám SRO, som v nej konateľ. Teoreticky by som mohla mať zmluvu na výkon funkcie konateľa. No činnosťou konateľa nie je napríklad moja závislá činnosť ako konkrétne môj prípad vedenie účtovníctva externe pre klientov mojej SRO-čky. A preto si myslím, že v tomto prípade nemôžem ísť na iný tip zmluvy, nakoľko to nie je v súlade so zákonníkom práce. Pretože moju prácu klasifikujem podľa mňa úplne presne ako závislú - na pracovný pomer. Budem rada, keď sa aj viacerí vyjadria ku KEJKINEJ otázke. Samozrejme, že PZS zaujíma aj mňa a nechcem zbytočne vyhadzovať peniaze z vrecka. Výkon funkcie konateľa je iná záležitosť voči firme ako zároveň vykonávať služby, z ktorých firma žije.
Mýliš sa v tom, že konateľ-spoločník nemôže vykonávať to čo nazývame závislá práca, tak ako je definovaná, aj v prípade, že nemá so svojou spoločnosťou pracovnú zmluvu.

Závislá práce je definovaná ako práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, čo spoločník a konateľ v jednej osobe v žiadnom prípade nespĺňa! V dôsledku toho môže pre svoju spoločnosť vykonávať aj tie činnosti, ktoré sú nad rámec obvyklých činností spadajúcich do kompetencií konateľa a to aj v prípade, že so svojou spoločnosťou nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu. Tj. môže napríklad predávať vo svojom obchode, môže viesť účtovníctvo pre klientov svojej s.r.o. -čky, alebo šoférovať kamión v autodoprave, a podobne, skrátka môže vykonávať všetky tie aktivity, ktoré má jeho spoločnosť v predmetoch činnosti, teda tie, ktoré ktoré bežne spadajú do kompetencií zamestnancov. O závislú prácu a teda ani o tzv. čiernu prácu sa však v prípade konateľa-spoločníka jednať nemôže!
Pretože v jeho prípade neboli naplnené zákonom stanovené atribúty definície závislej práce!
(Tj. vzťah nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca.)
Takže tam skutočne nie je čo riešiť – zákon nepustí.

A spoločnosť ktorá nemá zamestnancov samozrejme žiadnu PZS nepotrebuje.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dáša_
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
Veď nemusíš za ním cestovať. Uzatvor s ním zmluvu a plať. Tým si splníš svoju povinnosť.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

marjankaj
Dáša_
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
Veď nemusíš za ním cestovať. Uzatvor s ním zmluvu a plať. Tým si splníš svoju povinnosť.
a čo mi akože tá zmluva prinesie? Až by som povedala, je to fakt výdavok na dosiahnutie a udržanie prijmov v tom prípade?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zákon 355/2007 §2/1
za) zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch, ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov a študentov,

zb) zamestnanec je
1. fyzická osoba, ktorá je so zamestnávateľom v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu,
2. žiak strednej odbornej školy pri praktickom vyučovaní a študent vysokej školy pri
praktickej výučbe,
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dáša_
marjankaj
Dáša_
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
Veď nemusíš za ním cestovať. Uzatvor s ním zmluvu a plať. Tým si splníš svoju povinnosť.
a čo mi akože tá zmluva prinesie? Až by som povedala, je to fakt výdavok na dosiahnutie a udržanie prijmov v tom prípade?
No predsa ušetríš na pokute.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať