Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti

Dobrý,
o zrušení sa toho tu popísalo dosť, ale mám otázočku:
skončila živnosť k 31.1.2005. Bankový výpis prišiel ešte 30.6.2005, lebo som mala výdavky súvisiace s tou živnosťou.
Výkazy dám k 31.1.05 a daňové bude základ k 31.1.05 a ostatné vyriešim cez daňové v + a - položkách.
Ale čo s hotovosťou? je to dosť vysoká suma? Môžete mi prosím poradiť.
vďaka
a konečný stav bankového účtu?
Usporiadat
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

holubička1 Pozri príspevok
Lianka, ďakujem veľmi pekne zalinky, všetko som preštudovala, no nie je tam napísané nikde ako s tou DPh, keď si uplatnila pri kúpe auta na leasing DPH ako ju vysporiada teraz.
Nevie nikto poradiť s DPH pri poistúpení leasingu ako je to so zost. cenou majetku leasovaného pri zrušení živnosti???
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

prosííím poraďte mi niekto
0 0
miro_l miro_l

miro_l je offline (nepripojený) miro_l

Muška Pozri príspevok
Poučenie k DP na drsr. z príspevku 100

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ...... [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] .“.
__________________________________________
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??
Overoval som si informáciu na DU a dostal som nasledovnú odpoveď:
Pre rok 2009 bude v daňovom priznaní typu B doplnený riadok a miesto riadku 40 a 41 sa budú vyplňať riadky 42 a 43. Tieto riadky vyplňuje iba účtovná jednotka, ktorá sa rozhodla účtovať v sústave PU a nie je zapísaná v obchodnom registri ( nepodáva DP pre právnické osoby ale podáva DP typ B)
Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva postupuje podľa usmernenia tak, že nezaplatené pohľadávky a záväzky vysporiada v uzávierkových operáciach na konci peň. denníka cez interné doklady. Tj zostatkové sumy z knihy pohľadávok a záväzkov prenesie do uzávierkových operácii. Tak ako je to napísané v hrubo vyznačenej časti príspevku 100 ( § 8 ods. 4 postupov účtovania pre JU).
1 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Uf tak je to novinka aj pre mňa asi musim začať študovať novelizácie, ale ako môže zaúčtovať účtovná jednotka do peňaž.denníka k 31.12. keď už nie je účtovnou jednotkou?že by niečo vymysleli, pozriem sa na to..
0 0
miro_l miro_l

miro_l je offline (nepripojený) miro_l

marcik Pozri príspevok
Uf tak je to novinka aj pre mňa asi musim začať študovať novelizácie, ale ako môže zaúčtovať účtovná jednotka do peňaž.denníka k 31.12. keď už nie je účtovnou jednotkou?že by niečo vymysleli, pozriem sa na to..
Pri ukončení živnosti by to mala byť uzávierková operácia na konci PD v deň uzavretia účtovných kníh t.j. ku dňu ukončenia živnosti.
0 0
davos davos

davos je offline (nepripojený) davos

Vie niekto polopate poradit....

Zrusil som zivnost 31.3.2009
V majetku firmy som mal hmotny majetok s dobou pouzitelnosti dlhsou
ako jeden rok,ktoreho cena bola do 30 000 sk.
Tieto veci sa neodpisovali,boli jednorazovo dane do vydavkov.Nejedna sa o ziadne zasoby tovaru = su to stroje,naradie,PC ....pouzivane pri podnik.cinnosti.
Nerobil som ziadnu obchodnu cinnost ale v sluzbach.
Po nakupe od roku 2004 boli vsetky hned pouzivane na podnikanie.
ide o veci v hodnote cca 350 000,=sk..
Su to veci stare aj 5 rokov ale aj napr.PC a stroje v hodnote 100 000 ,-sk ktore som kupil 3 mesiace pred zrusenim zivnosti

Treba to vsetko zdanit alebo nie....

V jednej brozure DUPP 15/2005 som sa docital nasledovne"

Ak taketo predmety danovnik nezaradi do dlhodobeho hmotneho majetku,su povazovane za sucast zasob materialu do doby ich uvedenia do pouzivania a v case skoncenia podnikania o ich hodnotu danovnik zaklad dane musi zvysit.
AK PRED TYMTO MOMENTOM UZ BOLI NA PODNIKANIE POUZIVANE,NA ZAKLAD DANE NEMAJU VPLYV.

Co Vy nato.

Dakujem.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Chcem sa opytať, ako to je s podnikateľským učtom, ked som dna 12.10.2009 zrušila živnosť a nasledne 13.10.2009 si založila novu, či može ostať ten istý učet a pokračovať
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
davos Pozri príspevok
Vie niekto polopate poradit....

Zrusil som zivnost 31.3.2009
V majetku firmy som mal hmotny majetok s dobou pouzitelnosti dlhsou
ako jeden rok,ktoreho cena bola do 30 000 sk.
Tieto veci sa neodpisovali,boli jednorazovo dane do vydavkov.Nejedna sa o ziadne zasoby tovaru = su to stroje,naradie,PC ....pouzivane pri podnik.cinnosti.
Nerobil som ziadnu obchodnu cinnost ale v sluzbach.
Po nakupe od roku 2004 boli vsetky hned pouzivane na podnikanie.
ide o veci v hodnote cca 350 000,=sk..
Su to veci stare aj 5 rokov ale aj napr.PC a stroje v hodnote 100 000 ,-sk ktore som kupil 3 mesiace pred zrusenim zivnosti

Treba to vsetko zdanit alebo nie....

V jednej brozure DUPP 15/2005 som sa docital nasledovne"

Ak taketo predmety danovnik nezaradi do dlhodobeho hmotneho majetku,su povazovane za sucast zasob materialu do doby ich uvedenia do pouzivania a v case skoncenia podnikania o ich hodnotu danovnik zaklad dane musi zvysit.
AK PRED TYMTO MOMENTOM UZ BOLI NA PODNIKANIE POUZIVANE,NA ZAKLAD DANE NEMAJU VPLYV.

Co Vy nato.

Dakujem.
Môžete vyradiť pre osobnú potrebu . Ale ak niektorú z týchto vecí predáte i za cenu nižšiu vzhľadom na opotrebenie do piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku , platí pre Vás

Zákon o dani z príjmu

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Darina1234 Pozri príspevok
Chcem sa opytať, ako to je s podnikateľským učtom, ked som dna 12.10.2009 zrušila živnosť a nasledne 13.10.2009 si založila novu, či može ostať ten istý učet a pokračovať
prosim ak viete, poradte ako je to s tym učtom
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Darina1234 Pozri príspevok
prosim ak viete, poradte ako je to s tym učtom
Môže zostať ten istý účet.
0 0
belkiny belkiny

belkiny je offline (nepripojený) belkiny

sway Pozri príspevok
všetko musíš uzatvoriť v účtovníctve ku dňu ukončenia živnosti, záväzky, pohľadávky, majetok, sklady v uzávierkových opreáciách cez ID. Po dni ukončenia už neúčtuješ nič.

Dobrý deň, žiadam o radu - zrušenie živnosti.
Som klasickým zamestnancom, zamestnávateľ platí odvody. Podnikám popri práci od 1.7.2007. Od 1.8.2009 som mal prerušenú živnosť do 31.1.2010. Dnešným dňom (4.1.2010) som oznámil ŽU ukončenie živnosti, oznámil som to na soc.poiťovni. Uzatvorím účtovníctvo, podám a zaplatím daň za MV (1.1.-31.7.2009) do 31.1.2010. Ako to zaúčtovať v JU ? Daň z príjmu za podnikanie podať a zaplatiť do 31.3.2010 ? Ako zaúčtovať v JU? ČO s podnikateľským účtom v banke ?

Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
belkiny Pozri príspevok
Dobrý deň, žiadam o radu - zrušenie živnosti.
Som klasickým zamestnancom, zamestnávateľ platí odvody. Podnikám popri práci od 1.7.2007. Od 1.8.2009 som mal prerušenú živnosť do 31.1.2010. Dnešným dňom (4.1.2010) som oznámil ŽU ukončenie živnosti, oznámil som to na soc.poiťovni. Uzatvorím účtovníctvo, podám a zaplatím daň za MV (1.1.-31.7.2009) do 31.1.2010. Ako to zaúčtovať v JU ? V rámci uzávierkových operácií zvýšite výdavky o záväzok voči DÚ.Daň z príjmu za podnikanie podať a zaplatiť do 31.3.2010 ? Áno. Ako zaúčtovať v JU? Už nijako. ČO s podnikateľským účtom v banke? Záleží na Vás, či si ho ponecháte (prevediete na súkromný), alebo zrušíte. Len upozorňujem, že úroky v období 1.1. až 31.7. sú zdaniteľné príjmy podľa §6 a zrazená daň za toto obdobie je pokladaná za preddavok DPFO, takže ich uvádzate v DP.

Ďakujem
Účtovníctvo uzatvárate k 31.7.2009. K tomuto dátumu príjmy zvýšite o pohľadávky a výdavky o záväzky.
Skúste vyhľadať v témach, o prerušení/zrušení živnosti je tu toho dosť.
0 0
Salvia Salvia

Salvia je offline (nepripojený) Salvia

Ja mám ešte doplňujúce dve otázky k tejto téme:
1. keď zruším podnikateľský účet po dátume ukončenia živnosti, môžem zahrnúť poplatok banke za zrušenie účtu do výdavkov ?
2. to ani nie je otázka, len to potrebujem odobriť: ostali mi nejaké regály, meboli zaradené v majetku, ale ako materiál, takže o ich hodnotu musím zvýšiť základ dane ? o ich obstarávaciu, alebo o ich zostatkovú ( už sú trochu opotrbované) cenu ???
vďaka
Zuzana
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Prosím o radu. Prečítala som všetky príspevky, ale ja mám takýto prípad. SZČO s paušálnymi výdavkami zrušila živnosť k 31.8.2009.
Od 1.6.2008 do 31.8.2009 bola PN. Na základe žiadosti je boli vrátené odvody do SP. Je to príjem, ale podľa mňa nemôže byť znova zdanený, pretože sú to vrátené odvody. Iný príjem samozrejme SZČO nemala. Tento príjem by som z BU previedla do pokladne a vybrala z nej ako osobnú spotrebu. Neviem, či je to tak správne. Ďakujem Vám za radu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuzka 335 Pozri príspevok
Prosím o radu. Prečítala som všetky príspevky, ale ja mám takýto prípad. SZČO s paušálnymi výdavkami zrušila živnosť k 31.8.2009.
Od 1.6.2008 do 31.8.2009 bola PN. Na základe žiadosti je boli vrátené odvody do SP. Je to príjem, ale podľa mňa nemôže byť znova zdanený, pretože sú to vrátené odvody. Iný príjem samozrejme SZČO nemala. Tento príjem by som z BU previedla do pokladne a vybrala z nej ako osobnú spotrebu. Neviem, či je to tak správne. Ďakujem Vám za radu.
1/ SZČO ak viedla paušálne výdavky v danom roku 2009 , tak je povinná podľa Z o DzP § 6 odst. 10 viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, evidenciu o zásobách a evidenciu o pohľadávkach .Preto žiadnu pokladňu neúčtujete a teda ani osobnú spotrebu .

2/ SZČO ktorá postupuje podľa § 6 odst.10 si k 40 % paušálnym výdavkom
pripočíta aj skutočne uhradené odvody do SP a ZP v danom roku .Vzhľadom na skutočnosť , že SZČO zrušila živnosť 31.8.2009 a v čase od 1.6.-31.8.2009 bola PN , nebola povinná počas PN tieto odvody platiť .Z dôvodu vrátenia týchto platieb zo sociálnej poisťovne nebudete viesť evidenciu o príjme vrátenia sociálneho poistenia , ale nebudete ani pripočítavať platbu k 40% pauš.výdavkov za mesiace PN.
Naposledy upravil Zita5 : 28.02.10 at 12:54 Dôvod: doplnila som ....poslednú vetu ...za mesiace PN.
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Veľmi pekne ďakujem, Zitka.
Zuzka
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Dobry den, SZCO zrusil zivnost 28.1.2009, za rok 2008 a 2009 ma nezaplatene odvody do ZP vo vyske 290,82 eura. Kedze uzatvaram uctovnictvo:
1) k 28.1. internym dokladom - vydavok v penaznom denniku nahodim sumu 290,82 eura ako 28-Iný odpočítateľný od základu dane bez zaskrtnutia uhrady zaväzku. Cize mi v zaväzkoch zostali neuhradene odvody do ZP.
2) V DP sa to automaticky uvedie v tab.č.1 riadok 2 (vydavok zo zivnosti)
3) Ale ked si vytlacim vykaz o prijmoch a vydavkoch, tak mam toto nezaplatene poistne v prevadzkovej rezii.

Prosim, poradte mi, co robim zle, preco je to prevadzkova rezia??? Ked uz, tak by to malo byt ako platba poistneho. Mam teda miesto Ucelu 28-Iný odpočítateľný od základu dane pouzit 25-Odvody do fondov a bude to OK?

Dakujem za kazdu radu a pomoc.
Naposledy upravil Prima73 : 03.03.10 at 13:02
0 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

Mám otázku k výkazom k DP. SZČO zrušila živnosť 4.9.2009 a od 21.09.2009 má novú živnosť.
Výkaz o príjmoch a výdavkoch - spočítam príjmy a výdavky za obidve živnosti?
Výkaz o majetku a záväzkoch. Udaje za bežné obdobie budú z novej živnosti a za predchadzajúce, musím dať zo starej živnosti alebo budú nulove?
Vie mi niekto s tým poradiť.
A ešte mám otazku k podnikateľs.účtu, keď mu ostal ten isty účat, tak v novej živnosti mám začiatočný stav zaučtovať ako osbony vklad podnikateľa, keď mu na učte ostalo asi 5000,00 Eur.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

miro_l Pozri príspevok
Overoval som si informáciu na DU a dostal som nasledovnú odpoveď:
Pre rok 2009 bude v daňovom priznaní typu B doplnený riadok a miesto riadku 40 a 41 sa budú vyplňať riadky 42 a 43. Tieto riadky vyplňuje iba účtovná jednotka, ktorá sa rozhodla účtovať v sústave PU a nie je zapísaná v obchodnom registri ( nepodáva DP pre právnické osoby ale podáva DP typ B)
Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva postupuje podľa usmernenia tak, že nezaplatené pohľadávky a záväzky vysporiada v uzávierkových operáciach na konci peň. denníka cez interné doklady. Tj zostatkové sumy z knihy pohľadávok a záväzkov prenesie do uzávierkových operácii. Tak ako je to napísané v hrubo vyznačenej časti príspevku 100 ( § 8 ods. 4 postupov účtovania pre JU).

Chápem to tak, že keď zostatky pohľadávok a záväzkov vysporiadam uzávierkových operáciach, tak vo výkaze o majetku a záväzkoch vykážem nulové hodnoty.
Prosím o potvrdenie resp. opravu.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
DARJA22 Pozri príspevok
Chápem to tak, že keď zostatky pohľadávok a záväzkov vysporiadam uzávierkových operáciach, tak vo výkaze o majetku a záväzkoch vykážem nulové hodnoty.
Prosím o potvrdenie resp. opravu.

presne tak. pri zrušení živnosti (po vysporiadaní uzávierkových operácií v deň ukončenia živnosti interným dokladom) budú vo výkaze majetku a záväzkov nuly.
Podľa toho, či vám z daňového priznania vyjde nedoplatok alebo preplatok (jedine ten sa uvedie do výkazu do záväzkov, resp. do pohľadávok)
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať