Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti

Dobrý,
o zrušení sa toho tu popísalo dosť, ale mám otázočku:
skončila živnosť k 31.1.2005. Bankový výpis prišiel ešte 30.6.2005, lebo som mala výdavky súvisiace s tou živnosťou.
Výkazy dám k 31.1.05 a daňové bude základ k 31.1.05 a ostatné vyriešim cez daňové v + a - položkách.
Ale čo s hotovosťou? je to dosť vysoká suma? Môžete mi prosím poradiť.
vďaka
a konečný stav bankového účtu?
Usporiadat
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Ďakujem
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

SZČO ukončil živnosť 06.11.2009 , v pokladni som vybrala peniaze, má tam 0, ale na bankovom výpise k tomuto dňu má 218,25 eur. Mám ich tiež zaúčtovať interný dokladom a vybrať ich od spotreby osobnej, čiže aj banka bude 0?

Výkazy k daňovému priznaniu mám urobiť k 06.11.2009?
Ďakujem
Naposledy upravil zhv : 07.03.10 at 14:01
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
jacekova Pozri príspevok
presne tak. pri zrušení živnosti (po vysporiadaní uzávierkových operácií v deň ukončenia živnosti interným dokladom) budú vo výkaze majetku a záväzkov nuly.
Podľa toho, či vám z daňového priznania vyjde nedoplatok alebo preplatok (jedine ten sa uvedie do výkazu do záväzkov, resp. do pohľadávok)
Tiež som bol donedávna toho názoru.
Ale príspevok od a_je_to môj názor tvrdo spochybnil:

a_je_to Pozri príspevok
No.....uvažuješ síce dobre, ale ak sa nenahneváš, skúsim Ťa posunúť „o level“ ďalej. Je pravda, že JÚ je hlavne daňové, ale daňový je len a len peňažný denník. Výkazy zostávajú čisto účtovné a žiadny nadradený daňový princíp okrem hotových účtovných výstupov z peňažného denníka ich neriadi. Nerobia sa iba pre daňový úrad, ale pre všetkých užívateľov účtovníctva. Prvým užívateľom, ak to Ty chceš....je správca dane /DÚ/, druhým je majiteľ firmy, tretím je účtovná firma, štvrtým je Štatistický úrad SR. Ak Ty vykazuješ záväzok, niekto ho musí vykazovať ako svoju pohľadávku a v rámci štatistiky by mala táto väzba zostať zachovaná. Aj keď pri ukončení podnikania trebárs v prvom polroku to môže štatistiku poznačiť skôr nepriaznivo, než priaznivo. Záväzky nemôžu zostať predsa čisté. Dôkaz ? A keď Ti vyjde daňová povinnosť, dpfo, tak ju nevykazuješ vo VMZ ? Veď je to posledný záväzok účtovného roka.... a ten do uzávierkových operácií nejde. VMZ je účtovný výkaz, ktorý musí zobrazovať účtovný stav majetku, aj nevyrovnaných pohľadávok a záväzkov ku dňu účtovnej závierky /skončeniu podnikania/ podľa inventarizácie. V § 5 P-JÚ sa uvádza .... pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov....a nie z daňového účtovníctva. Napokon, aj DÚ zrejme radšej uvíta stav záväzkov a pohľadávok vo výkazoch a skontroluje, či boli v správnych sumách prenesené do základu dane cez uzávierkové operácie. Ak sú riadky prázdne, musí sumy nasčítať z KP a KZ....ak si aj tie v mene daňového účtovníctva už nevysporiadala. No...a napokon ešte ....vysvetlivky k VMZ pre riadky 8 a 17 píšu že .... tu sa uvádzajú údaje z KP a KZ. V KP a v KZ nemôžeš predsa vynulovať pohľadávky a záväzky iba preto, že si ich už zahrnula do uzávierkových operácií. Ale súhlasím s Tebou, že....aj účtovné predpisy by v tejto veci mali byť konkrétnejšie.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
zhv Pozri príspevok
SZČO ukončil živnosť 06.11.2009 , v pokladni som vybrala peniaze, má tam 0, ale na bankovom výpise k tomuto dňu má 218,25 eur. Mám ich tiež zaúčtovať interný dokladom a vybrať ich od spotreby osobnej, čiže aj banka bude 0? Nie je to potrebné.
Výkazy k daňovému priznaniu mám urobiť k 06.11.2009? Áno, k tomu dňu zostavujete uzávierku.
Ďakujem
Odpoveď v texte.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Ďakujem,ešte sa chcem opýtať, pohľadávky a záväzky, musím uviesť vo výkazoch. V ktorom riadku daňového priznania to upravujem.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že pohľadávky a záväzky treba uviesť vo Výkaze MaZ.
Ak ste viedli účtovníctvo, v DP to neupravujete, ale upravujete to uzávierkovými operáciami v PD.
Tým ich daňovo vysporiadate.
0 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

Vie mi niekto poradiť ako vypísať výkazy k DP
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
juskam Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť ako vypísať výkazy k DP

akože vypísať? treba konkretnejsie.
neda sa len tak vymysliet teraz nejaky vykaz a radit čo do ktorého riadku dať.

Odporúčam ísť za účtovníčkou, nech to urobí osoba, ktorá sa tomu rozumie (i keď v profile máte "samostatný účtovník", tak by ste to mali vedieť).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ego.mc Pozri príspevok
Myslím si, že pohľadávky a záväzky treba uviesť vo Výkaze MaZ.
Ak ste viedli účtovníctvo, v DP to neupravujete, ale upravujete to uzávierkovými operáciami v PD.
Tým ich daňovo vysporiadate.
Zitka5 tu pred rokom pripla túto odpoveď z drsr
- pozri posledný odstavec
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
"Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov."

Veľmi pekné.
To aby som vo všetkých účtovníctvach vymazal účtovanie o prijatých úveroch a poskytnutých pôžičkách, keďže sú daňovo vysporiadané.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím, že môj predchádzajúci príspevok bol veľmi zľahčujúci.
Asi je problémom každého z nás, na jednej strane snažiť sa dodržiavať platné zákony (napr. ZoÚ, ktorý odo mňa vyžaduje, aby som viedol účtovníctvo verne, pravdivo a úplne) a na druhej strane vyhovieť požiadavkám pracovníkov DÚ, ktorých názory môžu byť viac či menej relevantné.
V už spomínanom ZoÚ a v Postupoch účtovania JÚ sa hovorí o účtovaní majetku a záväzkov a ich inventarizácii, bez toho, že by sa spomínal ohľad na daňové dopady.
Ja osobne pokladám výklad pracovníka nitrianskeho DÚ za chybný, ale vždy je to len o našom osobnom rozhodnutí.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ego.mc Pozri príspevok
Myslím, že môj predchádzajúci príspevok bol veľmi zľahčujúci.
Asi je problémom každého z nás, na jednej strane snažiť sa dodržiavať platné zákony (napr. ZoÚ, ktorý odo mňa vyžaduje, aby som viedol účtovníctvo verne, pravdivo a úplne) a na druhej strane vyhovieť požiadavkám pracovníkov DÚ, ktorých názory môžu byť viac či menej relevantné.
V už spomínanom ZoÚ a v Postupoch účtovania JÚ sa hovorí o účtovaní majetku a záväzkov a ich inventarizácii, bez toho, že by sa spomínal ohľad na daňové dopady.
Ja osobne pokladám výklad pracovníka nitrianskeho DÚ za chybný, ale vždy je to len o našom osobnom rozhodnutí.
A to si prečítaj na jednu a tú istú otázku druhú odpoveď
http://www.porada.sk/983132-post173.html

A toto zasa prišlo Muške v tom istom čase
http://www.porada.sk/983207-post175.html
Je to idenstická odpoveď až na začiatok posledného odstavca .

Na dotaz riadkov 40-41 3 odpovede.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Čo už...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ego.mc Pozri príspevok
Čo už...
Veru čo už ...

Ja som prehodnotila odpoveď z DU Nitra , lebo stále hľadám súvis a oporu v Postupoch JU, že ak sú pohľadávky a záväzky daňovo vysporiadané , nie sú predmetom vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Dnes som dávala odpoveď na jeden príspevok v takomto znení :
http://www.porada.sk/1329588-post102.html

k otázke
http://www.porada.sk/1328696-post96.html

Daňové riaditeľstvo BB sa odpovediam k Výkazom radšej nevyjadrovalo.A pritom otázka bola jasná .
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Dobrý deň. Živnosť som zrušila 20.2.2010, mám v majetku os. auto, ktoré by som mala odpisovať do roku 2011. Môžem si ešte tento rok uznať aspoň alikvotnú čiastku za dva mesiace?Alebo musí byť v evidencii k 31.12?
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Prosim potvrdte mi, ked je zivnost zrusena k 31.12.2009, odpis za auto si este mozem za 2009 uplatnit, vsak? Odpisy za 2010 a 2011 - treba s tym nieco robit resp. so zostatkovou cenou auta? Alebo len vyradim auto z majetku v obstaravacej cene?
Prvykrat sa s tymto stretavam, prosim poradte mi.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Daňový odpis si môžete uplatniť.
Auto vyradíte v zostatkovej cene, nie nadobúdacej.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

dakujem pekne
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. Živnostník prerušil živnosť k 1.1.2009. V priebehu roka mu boli uhradené posledné odoslané faktúry z roku 2008 a on uhradil došlé faktúry. K 31.12.2009 živnosť zrušil. Kam uviesť v DP tieto príjmy a výdavky. Ako príjmy a výdavky podľa par. 6, alebo ako položky zvyšujúce a znižujúce základ dane?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

mapope Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. Živnostník prerušil živnosť k 1.1.2009. V priebehu roka mu boli uhradené posledné odoslané faktúry z roku 2008 a on uhradil došlé faktúry. K 31.12.2009 živnosť zrušil. Kam uviesť v DP tieto príjmy a výdavky. Ako príjmy a výdavky podľa par. 6, alebo ako položky zvyšujúce a znižujúce základ dane?
odpoveď v príspevku 173
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať