Zavrieť

Porady

Účtovanie 341/591

Minulý rok som odviedol daň z príjmu ako 341/221, pričom som (z dôvodu mojej neznalosti) neúčtoval 591/341. Preto mám tento rok účet 341 o uvedenú sumu vyšší. Dá sa nejakým spôsobom urobiť náprava? (interný doklad)
Ako sa účtujú dane z úrokov na bankových účtoch?
Veľmi pekne ďakujem...
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Maxinka Pozri príspevok
Mne sa preniesol z r.2006 učet 341-daň z kred.úrokov do roku 2007.Ale v DP za rok 2006 som si ho odpočítala, len sa mi nezlikvidoval - ako to mám vyriešiť?
málo informácií.
1. účet sa do nasledujúceho roka prenesie vždy ak je na ňom zostatok.
2. tebe sa preniesol zostatok, predpokladám na strane MD.
3. pri zostavovaní DP vyšla daň na r. 800 kladná hodnota?
4. Suma dane z r. 800 bola zaúčtovaná ako DPPO 591/341 ?
5. zaplatená daň z úrokov bola uvedená v DP na r. 830 ?
6. Potom na r. 900 vyšla daň na úhradu, ktorú ste zaplatili ?

Alebo firma mala stratu a vyšiel daňový preplatok na r. 901 vo výške zaplatenej dane z úrokov? V tomto prípade netreba nič riešiť. Je to pohľadávka voči DU a o túto sumu sa môže v nasledujúcom roku, v prípade povinnosti platiť DPPO, uhradiť menej.

Ďalšia možnosť je, že zaplatená daň z úrokov sa v DP neuvedie. Táto daň sa zaúčtuje zápisom 591/341 a tým sa usporiada zostatok na účet 341.
Naposledy upravil liba2 : 07.03.08 at 17:28
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

latka Pozri príspevok
na r. 100 DP sme vykázali zisk v r. 2007, ale celý sme ho umorili takze na r. 500 máme 0 o daňov. povinnosti sme neúčtovali /591/341/, ale mame úroky z BU na 341 musím ich zúčtovať k 31.12.2007 - 591/341 alebo nie.
Na účte 341 na MD máte zostatok, čo je daň zaplatená z úrokov. Treba ju uviesť na r. 830 daň.priznania. Je to pohľadávka voči DU. O túto sumu môžete znížiť úhradu dane v nasledujúcom roku.
Ako zaúčtujem vytvorený zisk a účtujem ho nejako a kedy pred vystavením súvahy a VZaS? prosím a ďakujem
V účtovníctve máte účtovný zisk, ten je už zaúčtovaný (!) , je to rozdiel triedy 5 a 6, pričom trieda 6 má vyššiu hodnotu.
Vzhľadom na to, že vám vyšla daňová povinnosť nula, už nie je čo do účtovníctva r. 2007 zaúčtovať.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JM1968 Pozri príspevok
zdravím....tak toto by aj mňa zaujímalo, mne vyšiel smiešny daň.základ pre PO 63 Sk, z toho daň 11 Sk
áno, DPPO z r. 800 treba zúčtovať 591/341.

a evidujem preddavky dane z bank.úrokov 38 Sk.
Táto suma sa uvedie v daň. priznaní na r. 830. Vznikne daňový preplatok 28 Sk. Toto je celkový zostatok účtu 341 na MD a teda pohľadávka voči DU.

Účtovať daň 11,- na 591/341? niečo sa mi marí o 500,- minime...ďakujem
. .
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ďakujem
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Na účte 341 mám zostatok, ktorý sa mi prenáša ešte z roku 2005. Kedže som prebrala účto po inej účtovníčke, ktorá nerobila inv. účtov neviem čo je to za zostatok a nie som si istá či je to naozaj pohľadávka voči DU a tak sa bojím odpočítať si túto sumu z dane ktorú budem teraz platiť za rok 2007. Je možné túto sumu odúčtovať /neviem ako ?/341/ a neuplatniť si ju na DU? Prosím poradte.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
certik Pozri príspevok
Na účte 341 mám zostatok, ktorý sa mi prenáša ešte z roku 2005. Kedže som prebrala účto po inej účtovníčke, ktorá nerobila inv. účtov neviem čo je to za zostatok a nie som si istá či je to naozaj pohľadávka voči DU a tak sa bojím odpočítať si túto sumu z dane ktorú budem teraz platiť za rok 2007. Je možné túto sumu odúčtovať /neviem ako ?/341/ a neuplatniť si ju na DU? Prosím poradte.
Možno by pomohla konzultácia na DÚ, či oni evidujú nejaký záväzok voči účtovnej jednotke. Ak nie je na to čas, tak neodrátaj to z daňovej povinnosti a v priebehu roka 2008 to vykonzultuj s DÚ, a podľa výsledku to dáš na pravú mieru.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem, zajtra tam skočím ale pochybujem že to evidujú, lebo vo firme sa platia iba dane z úrokov čo robí za rok cca10,- Sk a neplatia preddavky ani v minulosti neplatili a toto je suma cca 4000,- Sk tak myslím že to je len zle zaúčtované. Ako to dám v tomto prípade na pravú mieru? Poradíš predkontáciu? Môže byť napr. 548999/341 ako nedaňové?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
certik Pozri príspevok
Dakujem, zajtra tam skočím ale pochybujem že to evidujú, lebo vo firme sa platia iba dane z úrokov čo robí za rok cca10,- Sk a neplatia preddavky ani v minulosti neplatili a toto je suma cca 4000,- Sk tak myslím že to je len zle zaúčtované. Ako to dám v tomto prípade na pravú mieru? Poradíš predkontáciu? Môže byť napr. 548999/341 ako nedaňové?
Ak je to daň z urokov, ktorá sa nazbierala počas tých rokov, tak uplatniť si ako preddavok a o toľko menej zaplatiť z daňovej povinnosti. V tom prípade je účtovanie 591/341, ale len v prípade ak iná daňová povinnosť nevznikla, a účtovná jednotka chce zrazenú daň z úrokov vysporiadať, a neponecháva na preddavkoch na neskoršie vysporiadanie.

Doplnenie: Doplňujem svoj príspevok po upozornení liba2, ktorej ďakujem.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 09.03.08 at 14:16 Dôvod: doplnenie - kurzíva
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

budem neodbytná. Ano ,ak to bude dan z úrokov, ale to nepredpokladám. Čo v takomto prípade, aké bude účtovanie aby som zostatok na 341 zlikvidovala?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
certik Pozri príspevok
budem neodbytná. Ano ,ak to bude dan z úrokov, ale to nepredpokladám. Čo v takomto prípade, aké bude účtovanie aby som zostatok na 341 zlikvidovala?
Tebou navrhnuté účtovanie môže byť, bude to pripočitateľná položka.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem Ti veľmi pekne, už sa teším keď vyhodím všetky nezrovnalosti po starej účtovníčke.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

certik Pozri príspevok
Na účte 341 mám zostatok, ktorý sa mi prenáša ešte z roku 2005. Kedže som prebrala účto po inej účtovníčke, ktorá nerobila inv. účtov neviem čo je to za zostatok a nie som si istá či je to naozaj pohľadávka voči DU a tak sa bojím odpočítať si túto sumu z dane ktorú budem teraz platiť za rok 2007. Je možné túto sumu odúčtovať /neviem ako ?/341/ a neuplatniť si ju na DU? Prosím poradte.
Odporúčam ti, ak je to čo len trošku možné, nahliadnúť do predchádzajúcich rokov a pokúsiť sa zistiť z čoho to vzniklo. Veď na tomto účte je veľmi málo položiek do roka. A pohľadávka sú peniaze firmy (spoločníkov), treba s nimi naložiť ako s vlastnými , až keď nebude ďalšia možnosť, potom odpísať.
0 0
Letavska Letavska

Letavska je offline (nepripojený) Letavska

preddavky na dan z prijmov uctujeme len na bankovom doklade analytikou k 341, tzn. 341AE/221?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Letavska Pozri príspevok
preddavky na dan z prijmov uctujeme len na bankovom doklade analytikou k 341, tzn. 341AE/221?
Áno.
0 0
cazu3 cazu3

cazu3 je offline (nepripojený) cazu3

Ahojte, prosim o radu.
Mala som za rok 2007 zrazkovu dan vo vyske 26,- Sk a kedze mi dan vysla 499,- neuctovala som (499,-) a ani neplatila.
Ostal mi teda iba preplatok 26,- Sk. Mala som tuto zrazkovu dan uctovat 591/341? Ak ano ako to mozem napravit v roku 2008? Tak ako pisala Kejka 428/341? Ale na 428 sa uctuju predsa iba vyznamne opravy minulych obdobi,nie?
Mna totiz myli to, ze zostatok uctu 341 k poslednemu dnu uctovneho obdobia by mal predstavovat bud preplatok alebo nedoplatok splatnej dane za zdanovacie obdobie a je totozny s danovym priznanim, pokial uctovna jednotka nema nevysporiadanu dan za prechadzajuce roky (nevysporiadanu dan za predchadzajuce roky nemam).
Dakujem vopred.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cazu3 Pozri príspevok
Ahojte, prosim o radu.
Mala som za rok 2007 zrazkovu dan vo vyske 26,- Sk a kedze mi dan vysla 499,- neuctovala som (499,-) a ani neplatila.
Ostal mi teda iba preplatok 26,- Sk. Mala som tuto zrazkovu dan uctovat 591/341? Ak ano ako to mozem napravit v roku 2008? Tak ako pisala Kejka 428/341? Ale na 428 sa uctuju predsa iba vyznamne opravy minulych obdobi,nie?
Mna totiz myli to, ze zostatok uctu 341 k poslednemu dnu uctovneho obdobia by mal predstavovat bud preplatok alebo nedoplatok splatnej dane za zdanovacie obdobie a je totozny s danovym priznanim, pokial uctovna jednotka nema nevysporiadanu dan za prechadzajuce roky (nevysporiadanu dan za predchadzajuce roky nemam).
Dakujem vopred.
Ide o zrážkovú daň zrazenú bankou v roku 2007 .Tento preplatok je vykázaný na účte 341 a mal byť uvedený v DP ako preplatok. V takomto prípade máte nárok o zníženie budúcej úhrady o predmetných 26,- SK.
V opačnom prípade /ak nebol uvedený v DP/ opravila by som to cez účet 591/341 v roku 2008 ako nevýznamnú chybu ...
0 0
cazu3 cazu3

cazu3 je offline (nepripojený) cazu3

evina Pozri príspevok
Ide o zrážkovú daň zrazenú bankou v roku 2007 .Tento preplatok je vykázaný na účte 341 a mal byť uvedený v DP ako preplatok. V takomto prípade máte nárok o zníženie budúcej úhrady o predmetných 26,- SK.
V opačnom prípade /ak nebol uvedený v DP/ opravila by som to cez účet 591/341 v roku 2008 ako nevýznamnú chybu ...
Ja som ten preplatok uviedla do danoveho priznania. Je to zostatok uctu 341. Len som myslela, ze som ho mala uctovat 591/341 v 2007, co som neurobila.
Chapem to teda spravne, ze to tam moze zostat, kym nebudem mat platit v buducnosti dan? Cize nemusela som uctovat v 2007 591/341 a tym padom to mam spravne, ano?
0 0
cazu3 cazu3

cazu3 je offline (nepripojený) cazu3

Takze mi zrazkova dan 26,- ostala na 341 spravne. Dakujem za suhlas liba2.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

minulý rok sme mali zisk zaúčovala som dan 591/341 a teraz v začitaočných stavoch ju nemám je to možné?
2. ak mi vyšiel minulý rok zisk musím mať tento rok na 431-ke nejaký začitaočný stav? alebo čo som mala účtovať v tomto roku ohladom toho zisku?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

timejka200 Pozri príspevok
minulý rok sme mali zisk zaúčovala som dan 591/341 a teraz v začitaočných stavoch ju nemám je to možné?
2. ak mi vyšiel minulý rok zisk musím mať tento rok na 431-ke nejaký začitaočný stav? alebo čo som mala účtovať v tomto roku ohladom toho zisku?
Mám pocit, že raz začas sa opýtaš takmer tú istú otázku, odpoveď prečítaš? neprečítaš? a takto dokolečka...

1. Ak si daň zaúčtovala na nákladový účet 591/341 samozrejme musíš ju mať v januári v počiatočných stavoch /účet 341/ a v marci sa Ti účet vynuluje zaplatením daňovej povinnosti - 341/221, to znamená, že máš daňové záväzky vyrovnané , ak....

2. Začiatočný stav, resp. disponibilný zisk máš v PS
701/431. Po schválení VZ o rozdelení zisku ho podľa tohto rozhodnutia preúčtuješ- napr. na účet 428, to znamená, ak bolo VZ napríklad v apríli, tak ku koncu apríla máš na účte 431 nulový zostatok /nulový zostatok má tento účet k 31.12/...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať