Zavrieť

Porady

Dedenie po rodičoch a zlí súrodenci

Dobrý deň,

Poradí mi niekto?

Môže to znieť necitlivo, ale chcem predchádzať v budúcnosti problémom, tak to napíšem na rovinu.

Som najmladší z troch súrodencov. Nemajú už niekoľko desaťročí prácu, bývajú s rodičmi (dôchodcami) v byte a komunikujú s nimi príšerne, minimálne, prípadne vôbec. Nezaujímajú sa o chod domácnosti, neprispievajú na ňu finančne, ani inak. Nepomáhajú, proste nič, nula bodov. Nemohol som to vydržať, tak som si k tridsiatke daroval darček a s priateľkou sme pred skoro tromi rokmi odišli do podnájmu.

K otázke.

Ak by rodičia (ako vlastníci bytu) byt prepísali na mňa, musel by som v prípade ich smrti (je mi to blbé takto písať, ale musím) zvyšných dvoch súrodencov nejako „vyplatiť“/odškodniť alebo nie? Ak by som musel, ako by sa tomu dalo predchádzať? Jedine tým, že by ich rodičia ako majitelia bytu vydedili?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak by nebolo nic ine na dedenie, tak nemusis nic vyplacat. V podstate nikdy nemusis nic vyplacat, len ak by ostalo nejake dedicstvo, mohli by surodenci ziadat zapocitanie tohto daru do tvojej cast dedicstva.
    Na vydedenie treba zakonny dovod, to je este skor napadnutelne.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    hmmm. zaujímavá teória.... pretože sú súrodenci zlí, mali by rodičia dať všetko tebe... nech sú akí sú, ste raz deti svojich rodičov a rodičia by mali rozhodnúť ako sa naloží s tým čo nadobudli sami buď zaživota alebo to nechať na dedičské konanie....

    ale ak abstrahujeme od morálnosti tohto kroku, tak v podstate stačí ak ti rodičia byt darujú a potom už nie je čo dediť....

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    My nepozname vasu situaciu blizsie, ale...ak su tie deti take zle, preco ich rodicia trpia? Ved ich mozu predsa poslat prec, nic im nebrani.
    Ale rodicia zvacsa nevidia, ze niektore z deti je zle, vedia odpustit,aj vela pretrpiet.

    Rodicia mozu so svojim majetkom nalozit ako chcu.Ak sa rozhodnu ho darovat iba jednemu dietatu , je to ich rozhodnutie. Samozrejme, treba mysliet aj na dosledky,lebo ten jeden obdarovany,asi pripravi o strechu nad hlavou dalsich svojich surodencov...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Ty si samozrejme ten dobrý súrodenec...
    Do 30-ky si býval u rodičov, zaujímal si sa o chod domácnosti a prispieval na ňu
    /žeby aj priateľka?/...
    A Ty, jediný dobrý a spravodlivý súrodenec, chceš prísť zadarmo k bytu a predísť tomu, aby si ich musel nejako "vyplatiť"/odškodniť... A úplne super by bolo, keby rodičia tých dvoch zlých rovno vydedili, lebo Ty chceš predchádzať v budúcnosti problémom...
    Nesúdim Ťa, len to "píšem na rovinu."
    Akú radu vlastne čakáš? Že máš strčiť rodičom do rúk darovaciu zmluvu a dať im ju preventívne podpísať??? A keď sa pominú, tak ňou na dedičskom zamávaš súrodencom pod nosom - Good bye, súrodenci-bezdomovci?

    Dedenie po rodičoch a zlí súrodenci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.