Zavrieť

Porady

Náklady spojené s MV

Som SZČO. Mám auto v podnikaní a odpisujem si zaň kilometre. Môžem si dať do nákladov všetko čo súvisí s MV ( opravy, nákup súčiastok ... )? Ak nie, v akom prípade sa to dá? Ďakujem
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ajty
Logicky mi z toho vychadza financne vyhodnejsie, ak je auto napisane na firmu, nie na sukromnu osobu. Je to tak?
Auto môže byť napísané aj na súkromnú osobu a tá si ho vloží do "podnikania" napr..
A či je to výhodnejšie závisí od "uhla pohľadu". U mňa je napríklad jednoznačne výhodnejšie používať na podnikanie súkromné auto - do nákladov si uplatňujem 6,20 + priemernú spotrebu nafty á km. A služobných ciest si vyrobím koľko potrebujem Pri aute zaradenom do majetku si síce môžem uplatňovať opravy ........, ale je otázne, či vôbec budem niečo opravovať a čo sa týka uplatnenia odpisov - tak tieto veľmi ľahko "premením na služobné cesty". Po prepočítaní zhora,zdola,spredu aj zozadu mi vyšlo výhodnejšie využivať na podnikanie súkromné auto.
Toť môj názor.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

...fakt :-) Ak som si prepocital, ze spotreba benzinu na 1 km je cca 2,9 Sk (vobec neviem, ako sa to zaokruhluje), tak pri kazdodennej jazde k zakaznikovi a naspat mi vyjdu mesacne naklady 8000,- co je fajn... a to neratam dlhsie "sluzobky", ktore spravia dalsich 8000,-
OK, "sluzobky".... musim si robit cestak? A co cena PHM? Vychadzam z blockov?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ajty
...fakt :-) Ak som si prepocital, ze spotreba benzinu na 1 km je cca 2,9 Sk (vobec neviem, ako sa to zaokruhluje), tak pri kazdodennej jazde k zakaznikovi a naspat mi vyjdu mesacne naklady 8000,- co je fajn... a to neratam dlhsie "sluzobky", ktore spravia dalsich 8000,-
OK, "sluzobky".... musim si robit cestak? A co cena PHM? Vychadzam z blockov?
Zaokrúhlovať musíš tak, aby si zaúčtovával celú Sk alebo 0,50 Sk, iné haliere nemáme.
Cesťák si nemusíš robiť ak vedieš KJ tak ako sa má=viď predtlač alebo KJ zo softov.
Cena PHM pre výpočet "kilometrovného" by mala kopírovať aktuálnu cenu na trhu. Priznám sa, že to robám tak, že použijem najnižšiu cenu PHM od Slovnaftu akú mal v danom mesiaci. O niečo sa okrádam, ale to sú za mesiac max. 10-20 Sk ? Ani to nie.
Pekný deň...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ajty
Logicky mi z toho vychadza financne vyhodnejsie, ak je auto napisane na firmu, nie na sukromnu osobu. Je to tak?
A v čom je to výhodnejšie ? Ak kúpiš nové auto do firmy za 800000,- tak ano, tam máš za 4 roky 800000 odpisov. Autá sa tak nekazia, takže nejak veľká údržba nie je. Takže osobne by som staršie auto využíval na kilometrovné, samozrejme s ohľadom na množstvo jázd.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

kedze vidim, ze si online este nejaka otazka... Ako si na napisala "Vlozit do ponikania..." Znamena to, ze auto je "vlozene" dnom podania DP k cestnej dani?
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

DP k dani z MV podávaš najneskôr 15 dní po tom ako si začala používať auto na služobné účely.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

... takze je jedno, kedy podam DP... jednoducho, kym nemam podane DP, nemozem si nic davat do nakladov.... je tak?
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

ano, prvé náklady môžeš mať 15 dní pred tým ako podáš DP
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

dakujem..... :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať