Zavrieť

Porady

Ešte raz trovy exkúcie

4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ALBO
Rovanako ako si myslím , že nemáte nárok na odpočítanie dane, si myslím že ide o nedaňový výdavok. Vy ste si totiž zanedbali povinnosť a ten výdavok, nebol výdavok nutný na dosiahnutie a zabezpečenie vašich príjmov. To je myslím základné kritérium pre uznanie výdavkov.
To v tom poradcovi je príliš všeobecný názor. Sú určite prípady platby povinného, kedy by sa dali aj tieto náklady obhájiť.
Nemôžem v plnom rozsahu súhlasiť .Čo sa týka uplatnenia DPH , tak tu ja osobne by som si nič neuplatňovala , ale čo sa týka výdavkov tak by som si uplatnila tieto platby exekútorovi v plnom rozsahu do výdavkov .
Tak ako má poradca podnikateľa všeobecné odpovede , či už citácia , ktorú som aj ja uviedla v predchádzajúcom príspevku je všeobecná , tak podľa môjho názoru v takej istej miere poskytuje aj ÚDR SR všeobecné odpovede, o tom niet pochýb .Máme možnosť sa s tým denno denne stretávať .Aj ja osobne mám nejeden prípad taký všeobecný v šuflíku ... takže nehovorme o všeobecnosti .
Ten kto tie informácie podáva v publikáciách pre podnikateľov taktiež musí niesť určitú zodpovednosť.
Potom by uvádzal klamlivú formu podávania informácii a teda nemá čo na tomto trhu s jeho publikáciami robiť a vlastne nabaľuje sa finančne na klamstvách a nepresnostiach publikovaných pre verejnosť .

Dotýkam sa priamo zadania otázky, že je pre mňa neprijateľné používať názov "zanedbanie povinností " Brala by som v úvahu to povedať od niekoho , kto nemá ani potuchy ,čo to podnikanie je .Veľmi ma zaráža , že sa to vlastne pomenováva zanedbaním ,a vtedy sa cítim dotknutá možno aj v mene ostat. podnikateľov , a nemám rada tiež ak niekto bude všetkých hádzať do jedného vreca.

Ja som už uviedla moje zdôvodnenie v krátkosti ako to vnímam ja .
Uvediem príklad:

v bežnom roku sa SZČO bude veľmi dariť a jeho DZ bude vo výške takej , že bude povinný platiť odvody do fondov v maximálnej výške .Ale v čase výpočtu týchto odvodov nikto nemôže predvídať situáciu , že môže prísť chvíľa , kedy ho tieto platby ako podnikateľa zrovnajú ........ to sú dôvody podľa mňa vážne a samozrejme musia byť preukázateľné .Ak firma v budúcom roku neprospieva a nemá z čoho tie fondy platiť , to ešte neznamená , že si zanedbáva svoje povinnosti .To považujem za hrubý
vulgarizmus , takto to pomenovať.Podľa mňa nedostatok financii nie je zanedbávaním , ale o niečom svedčí .Môže to spôsobovať rôzne veľa faktorov pôsobiacich na situáciu vo firme , nedá sa to jednoznačne povedať .
Zanedbanie platieb odvodov považujem v prípade , kde sa peniaze ľahko zarábajú............. a všetky majiteľ z firmy vybrakuje ....jedným slovom firma finančne padne ,.....toto by som považovala za zanedbanie si svojich povinností .

Áno...... , platba exekútorovi podľa niektorých názorov nie je nutným výdavkom potrebným na dosahovanie zdaniteľných príjmov .Na druhej strane ,........bolo by prečo platiť, ak by ten živnostník rok predtým nedosahoval patričný príjem z ktorého inkasoval aj štát , aj SP i ZP ?

Takže , myslím si , že nie pre srandu sú vyjadrenia dotknutých orgánov všeobené , pretože aj tak záleží na daniarovi , ktorý bude kontrolovať daný rok a živnostník bude argumentovať .

Ja to považujem za výdavok ovplyvňujúci ZD podľa § 19 odst.2 písm a/.
Naposledy upravil Zita5 : 05.04.06 at 15:12
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ALBO
Rovanako ako si myslím , že nemáte nárok na odpočítanie dane, si myslím že ide o nedaňový výdavok. Vy ste si totiž zanedbali povinnosť a ten výdavok, nebol výdavok nutný na dosiahnutie a zabezpečenie vašich príjmov. To je myslím základné kritérium pre uznanie výdavkov.
To v tom poradcovi je príliš všeobecný názor. Sú určite prípady platby povinného, kedy by sa dali aj tieto náklady obhájiť.
Zita 5
beriem, naozaj, keď to čítam teraz, tak to nevyzerá dobre napísané "zanedbali povinnosť" a mohla by si to 4326 vztiahnuť na seba,ale nebolo to myslené tak. Žiaľ vy ste sa chytili vo vašej odpovedi len toho.
Mne išlo o poukázanie okolností, za akých by som to ja nepovažovala za daňový výdavok a určite nie o to aby som "odsudzovala alebo posudzovala podnikateľov".
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ALBO
Zita 5
beriem, naozaj, keď to čítam teraz, tak to nevyzerá dobre napísané "zanedbali povinnosť" a mohla by si to 4326 vztiahnuť na seba,ale nebolo to myslené tak. Žiaľ vy ste sa chytili vo vašej odpovedi len toho.
Mne išlo o poukázanie okolností, za akých by som to ja nepovažovala za daňový výdavok a určite nie o to aby som "odsudzovala alebo posudzovala podnikateľov".
Moju odpoveď treba brať ako môj pohľad na vec a medzi iným aj vyjadrenie k zanedbaniu povinností .To sú prezentované moje osobné myšlienkové pochody v súvislosti s exekúciou a jej uplatnením do výdavkov VOZD,ktoré možno spochybňuješ .
Naposledy upravil Zita5 : 06.04.06 at 12:15
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

4326
Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?
Tu netreba posudzovať kedy sú a kedy nie sú exek.náklady daňovo uznané. Exek.náklady sú daňovo uznané v plnom rozsahu za všetkých podmienok. Sme viacerí, ktorý tvrdia a teda viacerí, ktorý majú skúsenosti s tým, že exek.náklady sú daňovo uznané. Vyplýva to aj s pripnutého linku od Renči1. Súhlasil Andrej rv, evina..., veď to vyplýva z § 19. Som prekvapená, že nemám nárok na dph,pretože sama som sa informovala u daň.poradcov, na DÚ a bolo mi povedané, že mám nárok na dph. Naozaj tomu už nerozumiem.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Kým tu nepripne niekto iný, alebo ja (keď ho dostanem), aktuálne stanovisko DRSR, poprosil by som všetkých iba o uvádzanie podložených faktov. Nie som neomylný, ale ani nikto z vás. Táto stránka je myslím určená na riešenie problémov a hľadanie východísk.
V rámci tejto a podobných tém je prezentované viacero protichodných stanovísk, počkajme chvíľu, kým sa DRSR vyjadrí. Verím, že som im položil otázku dosť jednoznačne, aby ich stanovisko bude takisto jednoznačné.
Do tej doby sa prosím neťahajme za slovíčka typu "zanedbanie povinností " . Nemá to význam. Ale aj tak ma teší záujem o túto tému. Verím, že čo sa týka dane z príjmu to stihneme včas vyriešiť, a čo sa týka DPH, záleží na osobnom zvážení či si odpočet uplatníte, alebo nie. Môj osobný názor korešponduje s :
"Nárok na uplatnenie odpočtu DPH nie je vo všetkých prípadoch.
Pozri: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=24230 viď príspevok ALBO"
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

renča1
§ 19 ods.2 písm.a)
exek.náklady platené exekútorovi podľa zákona č.233/1995 Z.z. o súdnych exek. a exekučnej činnosti /Exekučný poriadok/ v znení neskorších predpisov. Ide o odmenu, náhradu hotových výdavkov a nárhadu za stratu času (trovy exek.), ktoré podľa § 196 exek.zákona uhrádza povinná osoba.
Toto je kde písané?
Ja by som trovy z exekúcií prirovnal k pokute teda ako nedaňový náklad
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

My sme mali veľmi podobný prípad a na školení DPH mi bolo povedané (semínár viedla Ing. Jurišová s Daňového úradu), že nárok na DPH nemáme a nie je to ani daňový výdavok, ale par. neviem.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
bepo
Toto je kde písané?
Ja by som trovy z exekúcií prirovnal k pokute teda ako nedaňový náklad
Ak máš pozri daňové hľadisko k exek.nákladom v DANE - ÚČTOVNÍCTVO
/vzory a prípady/ č. 6-7/2005 strana 239
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
renča1
Ak máš pozri daňové hľadisko k exek.nákladom v DANE - ÚČTOVNÍCTVO
/vzory a prípady/ č. 6-7/2005 strana 239
Záver:
k tejto téme sa už vyjadrovať nebudem, stojím si za svojim-exek.náklady /výdavky/ sú daňovo uznané.
-správne popl.,súdne, miestne podľa § 19 ods.3 písm.j)
-exek.náklady , konces.poplatky podľa § 19 ods.2 písm.a)
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ale § 19 ods 2 ktorého zákona?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
bepo
Ale § 19 ods 2 ktorého zákona?
zákon o dani z príjmu
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Na stránkach DRSR som našla teraz toto:
Podľa toho je to pre DzP uznané vždy:

Exekučné poplatky a exekučná odmena u povinného pri vykonaní exekúcie uznané ako daňové výdavky

Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uvádza tie výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, pričom ide napr. o výdavky podľa zákona č. 44/1988 Zb. banský zákon, ale aj o výdavky podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov. Za výkon exekútorskej činnosti patrí podľa zákona č. 233/1995 Z.z. exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods. 2 písm. a).


(vypracované máj 2005)
1 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

ALBO - môžeš uviesť, kde si to našla? Prezerala som si drsr ale nemôžem tam nič také nájsť.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

4326
ALBO - môžeš uviesť, kde si to našla? Prezerala som si drsr ale nemôžem tam nič také nájsť.
Renča1 a Zitka5 mali pravdu, ak budeme ešte hľadať na stránke drsr, tak možno nájdeme, že máme nárok aj na odpočet dph.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ALBO
Na stránkach DRSR som našla teraz toto:
Podľa toho je to pre DzP uznané vždy:
Sú vždy, pretože sú povinné.:p
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Renča a Zitka, máte pravdu čo sa týka DzP. Na str.DRSR som našiel usmernenie k tejto téme.
A čo sa týka DPH tak tu je:...............
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
benka
Renča a Zitka, máte pravdu čo sa týka DzP. Na str.DRSR som našiel usmernenie k tejto téme.
A čo sa týka DPH tak tu je:...............

benka , nemôžem to otvoriť ......
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Použi adobe reader, je to freeware verzia
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tu je link http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

Príp. sa dá voľne stiahnuť aj na stránkach zdrav.poisťovní alebo soc.poistovne, len neviem presne ktorej.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

odpočet dph nesúvisi so vzťahom daňovy a nedaňovy náklad, ale

asi 3-4 roky dozadu som zisťovala pri podobnom probléme nárok na odpočet a nárok na odpočet nebol ak si dobre pamätam tak preto, že zdaniteľné plnenie nebolo poskytnute nám, len firma to platila. Exekutor vymáhal pre niekoho iného - pre svojho klienta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať