Zavrieť

Porady

Diéty pre šoféra kamiónu - SZČO

Vodič kamiónu (po Európe) by chcel pracovať ako zamestnanec. Zamestnávateľ však trvá na tom, aby pre neho pracoval ako živnostník. Dostane nejakú mzdu a paušál za každý odjazdený kilometer.

Zaujímalo by ma, či má niekto obdobnú skúsenosť a podelil sa so mnou so skúsenosťami.
Čo si môže v takomto prípade dať dotyčný do výdavkov okrem odvodov, mobilu a diét?
Oplatí sa mu vôbec pracovať ako SZČO?

Vopred ďakujem za názory.
Usporiadat
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ešte raz by som sa rad vrátila k tejto problematike.... teraz však k fakturácii za služby.
Môže spomínaná SZČO faktúrovať dohodnuté "kilometrovné" a zároveň vyčísliť prislúchajúce diéty, alebo je lepšie zahrnúť diéty do ceny za odjazdený kilometer? Nemáte niekto skúsenosti z praxe?
Nemajú totiž uzatvorenú zmluvu, preto sami nevedia podľa čoho faktúrovať. Zatiaľ to riešia zálohovými faktúrami...

Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

M0NIKA
Ešte raz by som sa rad vrátila k tejto problematike.... teraz však k fakturácii za služby.
Môže spomínaná SZČO faktúrovať dohodnuté "kilometrovné" a zároveň vyčísliť prislúchajúce diéty, alebo je lepšie zahrnúť diéty do ceny za odjazdený kilometer? Nemáte niekto skúsenosti z praxe?
Nemajú totiž uzatvorenú zmluvu, preto sami nevedia podľa čoho faktúrovať. Zatiaľ to riešia zálohovými faktúrami...

Vopred ďakujem za pomoc.
Všetko závisí práve od zmluvného vzťahu. Zmluvný vzťah môže vzniknúť napríklad na základe innominátnej zmluvy podľa §269 Obch. zákonníka. V zmluve môže byť určená výška odplaty za prepravu (napr. od km). Ak PHL bude hradiť objednávateľ, nemôže si ich dávať do nákladov poskytovateľ a opačne. Stravné bude výdavkom pre SZČO a bude si ich hradiť sám.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Evanka
Všetko závisí práve od zmluvného vzťahu. Zmluvný vzťah môže vzniknúť napríklad na základe innominátnej zmluvy podľa §269 Obch. zákonníka. V zmluve môže byť určená výška odplaty za prepravu (napr. od km). Ak PHL bude hradiť objednávateľ, nemôže si ich dávať do nákladov poskytovateľ a opačne. Stravné bude výdavkom pre SZČO a bude si ich hradiť sám.
Evanka, ďakujem.
Nie je mi ale úplne jasné, či je správne, keď je na faktúre uvedená suma za km a zároveň aj diéty.
Pretože sumu za kilometer majú pomerne nízku s tým, že zvyšok "mzdy" tvoria diéty. A nie som si istá, či je to úplne správne...

Prosím, poradí mi niekto?
Vopred vďaka.
0 0