Zavrieť

Porady

Zodpovedná osoba v živnosti

urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Usporiadat
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

A on môže byť normálne zamestnaný v tom odbore ale u iného zamestnávateľa a vykonávať dozor nad ňou?
0 0
lilith27 lilith27

lilith27 je offline (nepripojený) lilith27

Mám jednu otázočku k tejto téme:
Kdesi v zákone som čítala, že ak zodpovedná osoba dá výpoveď, tak v deň, keď odíde, musí mať živnostník miesto nej náhradu. Bez takejto osoby nemôže živnosť prevádzkovať.
Ako to mám chápať? Ak živnostník dovtedy nenájde náhradu, môže rovno zavrieť?
Vo veľa odvetviach je to takpovediac bezpredmetná otázka, lebo vyučených čašníkov, automechanikov, kuchárov a podobne nie je až taký problém nájsť; hlavne za takýchto podmienok (1h/mesiac). Ale sú odvetvia (a lokality), kde je problém nájsť niekoho s patričným vzdelaním..
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
dobry den, aj ja sa chcem opytat - zodpovednu osobu musí mať kazdy, resp.kazda SZCO.co ked ju nema ? dakujem za odpoved.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lilith27 Pozri príspevok
Mám jednu otázočku k tejto téme:
Kdesi v zákone som čítala, že ak zodpovedná osoba dá výpoveď, tak v deň, keď odíde, musí mať živnostník miesto nej náhradu. Bez takejto osoby nemôže živnosť prevádzkovať.
Ako to mám chápať? Ak živnostník dovtedy nenájde náhradu, môže rovno zavrieť?
Vo veľa odvetviach je to takpovediac bezpredmetná otázka, lebo vyučených čašníkov, automechanikov, kuchárov a podobne nie je až taký problém nájsť; hlavne za takýchto podmienok (1h/mesiac). Ale sú odvetvia (a lokality), kde je problém nájsť niekoho s patričným vzdelaním..
(9) Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj
ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému
úradu v lehote 15 dní. To neplatí pre podnikateľov
uvedených v odseku 8.
(10) Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať
funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového
zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového
zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní
živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť
ľudí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

sluzby Pozri príspevok
dobry den, aj ja sa chcem opytat - zodpovednu osobu musí mať kazdy, resp.kazda SZCO.co ked ju nema ? dakujem za odpoved.
Nie každá SZČO , iba v prípadoch:

(7) Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť
zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom
bude živnosť prevádzkovať. Ak podnikateľ nespĺňa osobitné
podmienky prevádzkovania remeselnej živnosti,
viazanej živnosti alebo koncesovanej živnosti
(§ 7) alebo
nemá bydlisko na území Slovenskej republiky alebo
oprávnenie na pobyt podľa odseku 3, je povinný ustanoviť
zodpovedného zástupcu, ak tento zákon neustanovuje
inak. Fyzická osoba musí tiež ustanoviť zodpovedného
zástupcu v prípadoch podľa odseku 8.
(8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní
ako jednu prevádzkáreň alebo združenú prevádzkareň
(§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť,
viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je
povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu,
prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú
takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku
12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa
osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7),
môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného
zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni
alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo
viacerých takýchto prevádzkarňach.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zaujímalo by ma, či zodpovedný zástupca má v zmysle zákona nejakú zodpovednosť? Inak: v prípade kontroly a pokuty nesie on zodpovednosť?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
posúvam...
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ak je zamestnaný, /čo zo zákona musí byť/ tak by mal mať povinnosti v zmluve a v prípade nesplnenia si povinnosti resp. pochybenia by podľa mna mal byť zodpovedný.
0 0
monijo monijo

monijo je offline (nepripojený) monijo

A musí byť na vedenie účtovníctva ustanovený zodpovedný zástupca? Osoba, ktorá má živnosť, má v predmete aj vedenie účtovníctva. To však neovláda. Zamestnáva účtovníčku, ktorej platí mzdu. Táto FO má uzatvorené zmluvy s rôznymi firmami na výkon účtovníckych prác. Tie práce však vykonáva tá účtovníčka. V tých zmluvách je to aj uvedené.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

monijo Pozri príspevok
A musí byť na vedenie účtovníctva ustanovený zodpovedný zástupca? Osoba, ktorá má živnosť, má v predmete aj vedenie účtovníctva. To však neovláda. Zamestnáva účtovníčku, ktorej platí mzdu. Táto FO má uzatvorené zmluvy s rôznymi firmami na výkon účtovníckych prác. Tie práce však vykonáva tá účtovníčka. V tých zmluvách je to aj uvedené.
Na predmet činnosti "vedenie účtovníctva" sa nevyžaduje nič, ani znalosť účtovníctva .
Toto je ten lepší prípad , účtovníctvo vedie zamestnanec, ktorý ho ovláda ....
0 0
monijo monijo

monijo je offline (nepripojený) monijo

Ďakujem
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

urs Pozri príspevok
Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Prosím Vás, ak má niekto živnosť na kúpu a predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi?
Je to predajňa-mäsiarstvo. Tak na horeuvedennä činnosť nepotrebuje žiadnu špeciálnu odbornosť.
Ale ak si kúpi do predajne napríklad prasa v celku a v predajni ho rozskúskuje a toto mäso predáva, tak na túto činnosť, že vraj potrebuje vyučeného mäsiara.
Chcem sa spýtať, kde by som uvedené informácie našla, lebo živnosť na nákup a predaj dostala ale neviem, kde je napísané, že keď kúpi celé praca, že je to nejaký iný druh živnosti????
prosím , poradte.
Dakujem zuzula
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
infoziadatel Pozri príspevok
Prosím Vás, ak má niekto živnosť na kúpu a predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi?
Je to predajňa-mäsiarstvo. Tak na horeuvedennä činnosť nepotrebuje žiadnu špeciálnu odbornosť.
Ale ak si kúpi do predajne napríklad prasa v celku a v predajni ho rozskúskuje a toto mäso predáva, tak na túto činnosť, že vraj potrebuje vyučeného mäsiara.
Chcem sa spýtať, kde by som uvedené informácie našla, lebo živnosť na nákup a predaj dostala ale neviem, kde je napísané, že keď kúpi celé praca, že je to nejaký iný druh živnosti????
prosím , poradte.
Dakujem zuzula
Najlepšie je sa informovať priamo u Vás na príslušnom živnostenskom úrade .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov


Hľadajte v prílohe túto uvednú skupinu .Patrí to do remeselných živností , musíte maš ukončené vzdelanie z tejto oblasti , pokiaľ nie , tak som toho názoru , že potrebujete zodpovedného zástupcu .


REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
13.
Mäsiarstvo
zahŕňa:

Komplexné spracovanie jatočných zvierat (porážka), triedenie, vykosťovanie, porciovanie, balenie a skladovanie mäsa z jatočných zvierat pre predaj, alebo ďalšie spracovanie, vlastný predaj výsekového mäsa. Spracovanie vedľajších jatočných produktov. Ďalšie spracovanie mäsa (solením, chladením, mrazením, tepelnou úpravou a špeciálnymi úpravami). Výroba mäsových polotovarov, tovarov. Výroba živočíšnych tukov. Úprava čriev. Opracovanie hydiny, králikov a zveriny, vrátane výroby polotovarov, konzerv, hotových jedál z nich. Spracovanie rýb, vrátane výroby polotovarov, konzerv, polokonzerv a ďalších výrobkov z nich. Mletie mäsa.


ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru

Potravinárstvo – kód 29:
2954 2 - mäsiar
2955 2 - mäsiar-lahôdkár
2960 4 - operátor potravinárskej výroby
2968 2 - mäsiar–údenár – spracovanie mäsa a mäsových výrobkov
2972 0 - priemyselný hydinár
charakteristika odbor
u:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na osvojenie si špeciálnych odborných vedomostí a zručností, absolvent ovláda spracovanie a predaj mäsa, mäsových výrobkov a lahôdok ako i činnosti spojené s ich predajom, ovláda základy správnej výživy, hygieny potravín, vie obsluhovať a nastavovať základné stroje a zariadenia na výrobu a vykonávať ich bežnú údržbu
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na rôzne druhy odvetvia potravinového priemyslu. Absolvent ovláda základné pojmy z ekonomiky podniku, riadenia podniku, organizácie výroby, predaja hotových výrobkov, ovláda obsluhu strojov a výrobných liniek, vyzná sa v ich dokumentácii a pozná spôsoby opráv a údržby strojov a zariadení.

VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti



• údenie mäsových výrobkov
Naposledy upravil Zita5 : 12.02.09 at 06:14
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Zita5 Pozri príspevok
SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov


Hľadajte v prílohe túto uvednú skupinu .Patrí to do remeselných živností , musíte maš ukončené vzdelanie z tejto oblasti , pokiaľ nie , tak som toho názoru , že potrebujete zodpovedného zástupcu .


REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
13.
Mäsiarstvo
zahŕňa:

Komplexné spracovanie jatočných zvierat (porážka), triedenie, vykosťovanie, porciovanie, balenie a skladovanie mäsa z jatočných zvierat pre predaj, alebo ďalšie spracovanie, vlastný predaj výsekového mäsa. Spracovanie vedľajších jatočných produktov. Ďalšie spracovanie mäsa (solením, chladením, mrazením, tepelnou úpravou a špeciálnymi úpravami). Výroba mäsových polotovarov, tovarov. Výroba živočíšnych tukov. Úprava čriev. Opracovanie hydiny, králikov a zveriny, vrátane výroby polotovarov, konzerv, hotových jedál z nich. Spracovanie rýb, vrátane výroby polotovarov, konzerv, polokonzerv a ďalších výrobkov z nich. Mletie mäsa.


ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru

Potravinárstvo – kód 29:
2954 2 - mäsiar
2955 2 - mäsiar-lahôdkár
2960 4 - operátor potravinárskej výroby
2968 2 - mäsiar–údenár – spracovanie mäsa a mäsových výrobkov
2972 0 - priemyselný hydinár
charakteristika odbor
u:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na osvojenie si špeciálnych odborných vedomostí a zručností, absolvent ovláda spracovanie a predaj mäsa, mäsových výrobkov a lahôdok ako i činnosti spojené s ich predajom, ovláda základy správnej výživy, hygieny potravín, vie obsluhovať a nastavovať základné stroje a zariadenia na výrobu a vykonávať ich bežnú údržbu
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na rôzne druhy odvetvia potravinového priemyslu. Absolvent ovláda základné pojmy z ekonomiky podniku, riadenia podniku, organizácie výroby, predaja hotových výrobkov, ovláda obsluhu strojov a výrobných liniek, vyzná sa v ich dokumentácii a pozná spôsoby opráv a údržby strojov a zariadení.

VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti



• údenie mäsových výrobkov
ZItuš prosím ešte, kde nájdem tento rozpis jednotlivých činností, v jakom zákone alebo klasifikácii??
díkymoc Zuzula
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
infoziadatel Pozri príspevok
ZItuš prosím ešte, kde nájdem tento rozpis jednotlivých činností, v jakom zákone alebo klasifikácii??
díkymoc Zuzula
Jednak som ich prilepila do prílohy v predchádzajúcom príspevku a ak to nepostačuje, tak ich nájdete aj v živnostenskom zákone tu , ale bez komentárov

http://www.porada.sk/t16919-zivnoste...-4-2008-a.html
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Živnostenský zákon - tam je na konci príloha kde je uvedené kde jednotlivé živnosti spadajú
0 0
group_17 group_17

group_17 je offline (nepripojený) group_17

dobry den prajem
Poradte mi , prosim, - som cudzinec s prehodnym pobytom.
Mozem robit "zodpovednogo zastupcu" ?
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

dobrý večer, robím daň.priznanie živnostníkovi, ktorý má zodp.zástupcu. Živnosť si založil v 07/2008 a zodp.zástupcu mu robí tiež živnostník. On ho však nezamestnal, nevedel o tom a teraz by ho chcel zamestnať, ale už spätne sa to nedá. Čítala som, že môže to byť aj na skrát.úväzok. Nakoľko je zodp.zástupca tiež živnostník, tak pri výpočte jeho mzdy sa už nebude uplatňovať nezd.časť, tak daň z príjmu, ktorá mu zo mzdy /napr. z hrubej mzdy 3EUR/ vyjde, tak sa berie ako zrážková daň? Sa mi zdá, že tam treba aj oznámenie daň.úradu o výške zrazenej dani? Alebo stačí to uviesť v prehľade? Ďakujem
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Prosím o info, ohľadne zamestnania zodpovedného zástupcu formou dohody o pracovnej činnosti. Je to možné zamestnať ho takýmto spôsobom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať