Zavrieť

Porady

stavba

Neviete prosím niekto poradiť, či nájdem niekde čo všetko sa dáva do obstarania budovy ? Ak si FO sám stavia kanc.priestory, všetok materiál ide do majetku, ale také drobnosti, ako sú špachtle, klince...čo s tým ?. Počula som názor,že to má ísť do obstarania, čo sa mi moc nepáči. na druhej strane, kedy nestaval ,tak by to nekupoval.
Poradí niekto ?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lidi, moja odpoveď sledovala iba k spresneniu pohľadu na druhú časť otázky. Ty si vo svojich odpovediach naznačila niečo podobné, ja som ich len doplnila. Riešenia sú vždy alternatívne. Ale stretla som sa s tým, že "preklasifikovanie" výdavku nebolo uznané, nakoľko dôvody účtovnej jednotky boli veľmi nepresvedčivé.

Neviem, aké argumenty by sa mohli v tomto prípade použiť, aby dokladovali (potvrdili) správnosť opravy. Urobili sme chybu - podľa môjho názoru nestačí, najmä ak sa stav prenáša viac účtovných a zdaňovacích období a predmetom účtovania bolo viac položiek, t.j. účtovná jednotka deklaruje, že sa pomýlila na všetkých a dozvedela sa to po dlhšej dobe ... vratká pôda.

Ak účtovná jednotka preukáže oprávnenosť opravy, tak potom o nej môže účtovať. Ak nebude mať dostatočné dôvody, doporučujem odpisy drobného dlhodobého majetku. Z nákladového hľadiska sa jedná iba o čiastočný presun do nasledujúceho účtovného a zdaňovacieho obdobia.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Lida
musí to byť v najomnej zmluve, aj ked zadarmo. Musí byt ustanovenie, že majiteľ SUHLASI s upravou-prestavbou. To čo si firma dá do nákladov, FO si musí priznať ako príjem a zdaniť v tom istom roku.
Ak si to firma dá do majetku a odpisuje ako OSTATNY MAJETOK, majiteľ neurobi nič, len po skončení nájmu sa zostatková cena TZ daňová musí vysporiadať. Bud ju majiteľ zaplatí, alebo si to zdani v roku skončenia nájmu.
Dobre. Ak majiteľ prenajme priestory zadarmo firme, čo všetko si firma môže dať do nákladov. Napr. bežnú úpravu (vymaľovanie, oprava dlažby...?). Musí aj tu byť nájomná zmluva, len s tým, že je bezplatná? Alebo aká vlastne tu má byť zmluva?
Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať