Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Často odpovedám na otázky, ako som niečo vypočítal - napr. zo spotreby paliva vyrobené teplo, spotrebu tepla v dome na 1 m2, alebo ako som previedol GJ na kWh, a pod. V krátkosti a veľmi zjednodušene to objasním, možno sa to dakomu zíde.

Vo všeobecnosti sa tepelná energia obsiahnutá v nejakej látke, ktorá sa dá získať jej spálením, volá spaľovacie teplo. V prípade palív sa častejšie používa termín výhrevnosť, čo ale nie je to isté. Aký je tada medzi nimi rozdiel?

Spaľovacie teplo je množstvo tepla uvoľnené dokonalým spálením jednotky paliva pri štandardných podmienkach za predpokladu, že sa spaliny ochladia na teplotu východzích látok, a vodná para obsiahnutá v spalinách je v kvapalnom stave.

Výhrevnosť je množstvo tepla uvoľnené dokonalým jednotky paliva pri štandardných podmienkach za predpokladu, že sa spaliny ochladia na teplotu východzích látok, a vodná para obsiahnutá v spalinách ostane v plynnom stave.

Výhrevnosť paliva je teda nižšia ako spaľovacie teplo o výparné teplo vody, t.j. o 2,5 MJ na 1 kg vody obsiahnutej v spalinách.

Tento fakt využívajú tzv. kondenzačné kotly, ktoré sú schopné ochladiť a skondenzovať vodnú paru v spalinách, a tým získať späť výparné teplo vody.

Pre zemný plyn (ZP) používaný na Slovensku je spaľovacie teplo v priemere 38 MJ/m3, a výhrevnosť 34,2 MJ/m3.

Konkrétny príklad:
  • naša spotreba ZP bola 46 000 m3 za rok 2006
  • účinnosť kotla je 84 % (za bázu sa považuje výhrevnosť)
  • spotreba energie v palive je 46 000 * 34,2 = 1573 GJ/rok
  • množstvo vyrobenej energie je ale nižšie o účinnosť kotla, takže 1573 * 0,84 = 1321 GJ/rok
Pri kondenzačných kotloch sa môžme stretnúť s účinnosťou vyššou ako 100 %. To je spôsobené tým, že štandardne sa za bázu na výpočet účinnosti kotla považuje výhrevnosť paliva, ale keďže kondenzačný kotol dokáže získať späť aj výparné teplo vody, mali by sme vychádzať zo spalného tepla paliva.

Takže kotol v našom prípade by mal - ak by sme za bázu nebrali výhrevnosť, ale spalné teplo - účinnosť nie 84 %, ale len 75,6 %.

Kondenzačný kotol s udávanou účinnosťou napr. 109 % má skutočnú účinnosť len 98 %.

Prepočet cez množstvo vyrobenej energie je dôležitý pri porovnávaní rôznych zdrojov energie a palív, lebo eliminuje vplyv ich rôznej účinnosti.

Cena vyrobeného tepla v zmysle len nákladu na palivo (bez ostatných nákladov na prevádzku, údržbu a opravy kotolne) v r. 2006 teda bude:
  • cena pre maloodber 13,328 Sk/m3,
  • fixná platba 768,85 Sk/mesiac
  • spotreba 46 tis m3
  • vyrobené teplo 1321 GJ

[hore] (46 000 m3 ZP * 13,328 Sk/m3 + 12 mesiacov * 768,85 Sk/mesiac) / 1321 GJ


(613 088 + 9 226,2) / 1321 = 622 314,20 / 1321 = 471 Sk/GJ

Prepočty spotreby tepla na vykurovanie domu či bytovky sa robia - aby sa dali porovnávať rôzne bytovky - buď na m2 vykurovanej plochy, alebo na m3 vykurovaného objemu (ak je výška miestností odlišná od štandartných 2,5 m).

Napr. dom s plochou 1980 m2 a výškou miestností 2,5 m má vykurovaný objem 4950 m3.

[hore] 667 MJ/m2


185 kWh/m2

[hore] 267 MJ/m3


74 kWh/m3

Na prepočet GJ na kWh som použil vzťah 1 GJ = 277,8 kWh. Tento poznám z fyzikálnych tabuliek, alebo použijem nejaký prevodník - napr. šikovný programček Convert (pripájam).

Pre porovnanie, spotreba tepla na vykurovanie v bežnom dome má byť do 150 kWh/m2, v úspornom dome 50 - 70 kWh/m2, a v nízkoenergetickom dome iba 15 - 50 kWh/m2 ročne, takže vidím, že mám veľké rezervy.
Naposledy upravil PeterNR : 05.05.06 at 15:03
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dopočul som sa, že PSS neposkytuje úver na výmenu okien. Ešte som si to nestihol overiť. Vie niekto niečo bližšie o tomto????
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim pokiaľ mám znalosti som sa nestretla s tým, že PSS ale ŠFRB. Oni berú do úvahy aj celkovú úsporu energií obnovou domu a keď nevychádza potrebná %-uálna úspora, tak úver nedajú. Kritériom je úspora podľa projektu. Ale PSS dáva úver podľa potreby a požiadavky klienta. Neviem o tom že by mali výluku na niektoré požiadavky.
0 0
proki proki

proki je offline (nepripojený) proki

Dobrý deň,
bývame v 30 ročnom činžiaku a potrebujeme opraviť balkóny.
Vyrátali nám, že iba konštrukcia balkónu bude stáť 20.000,- Sk. Nakoľko náš činžiak je 10 poschodový a na každom poschodí máme 10 balkónov potrebovali by sme najmenej 1.500.000,-Sk. Keďže na našom spoločnom účte nemáme ani zďaleka toľko peňazí počuli sme niečo v TV, že od budúceho roku budú dávať nejaké dotácie z Európských fondov.
Prosíme Vás, ak viete poraďte nám, za každú radu a názor budeme vďační.
S pozdravom Proki
Ďakujeme
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

proki
Dobrý deň,
bývame v 30 ročnom činžiaku a potrebujeme opraviť balkóny.
Vyrátali nám, že iba konštrukcia balkónu bude stáť 20.000,- Sk. Nakoľko náš činžiak je 10 poschodový a na každom poschodí máme 10 balkónov potrebovali by sme najmenej 1.500.000,-Sk. Keďže na našom spoločnom účte nemáme ani zďaleka toľko peňazí počuli sme niečo v TV, že od budúceho roku budú dávať nejaké dotácie z Európských fondov.
Prosíme Vás, ak viete poraďte nám, za každú radu a názor budeme vďační.
S pozdravom Proki
Ďakujeme
proki, nic v zlom, ale tato tvoja otazka je zaradena v zlej "sekcii" - odhadujem, ze ti ju aj tak moderator presunie, ale zatial skus si viac vyhladat tu:
http://www.porada.sk/f109-spoloeenst...bytov-svb.html
pekny den
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Presunuté z PoradaBlog-odborné články.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

To by ste možno mohli dostať peniaze na systémové chyby
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Už dlho rozmýšľam nad tým, ako je najlepšie postupovať, a čo čaká SVB, keď sa rozhodne pustiť do obnovy domu.

Aj keď sa problematike komplexnej obnovy nášho domu venujem už vyše 2 roky, zatiaľ som sa dostal len po druhý bod. Ako som už viac krát spomínal, chcel by som naraz opraviť celý dom - vzhľadom na jeho stav, synergické efekty pri vykonaní viacerých opatrení súčasne, a aj vzhľadom na ručenie za prípadný úver.

Moja hrubá predstava o postupe prác a čase je v našom prípade nasledovná:

0. prípravné práce, zháňanie a študovanie podkladov o problematike (technické, prevádzkové, ekonomické, finančné), predbežné diskusie na zhromaždeniach, zisťovanie názorov vlastníkov bytov - máj 2004 - dec 2005

1. základ pre ďalšie rozhodovanie - energetický audit domu
Keďže sme sa v dome nevedeli dohodnúť, čo je vlastne potrebné s domom urobiť, rozhodli sme sa, že začneme en. auditom. Ináč boli donekonečna na schôdzach aj mimo nich diskutované argumenty - pre, ale najmä proti - typu "jedna babka povedala".
Audit máme hotový, potvrdzuje moje predpoklady. Dúfam že bude hodnoverným podkladom pre ďalšiu - tentokrát dúfam konštruktívnu - diskusiu na zhromaždení SVB o týždeň.
* zadanie dec. 2005, odovzdanie máj 2006, vypracovala SEA TN

2. hodnotenie variant (3 základné varianty + ich verzie)
- na základe údajov z auditu vyhodnotenie nákladov na prevádzku, údržbu, opravy domu pred obnovou, rovnako pre každú z variant, a to nielen z hľadiska jednoduchej návratnosti investičných nákladov, ale najmä z hľadiska prevádzkových nákladov a úspor oproti východiskovému stavu počas celej doby životnosti jednotlivých častí domu po obnove
- vlastníci bytov by mali na zhromaždení určiť základné smerovanie projektu obnovy domu
* leto 2006

3. výberové konanie na dodávateľov prác a služieb
- projektant (ti) predkladacích a realizačných projektov
- dodávateľská (é) firma (y)
- stavebný dozor
- financovanie
* jeseň 2006

4. postup vo všetkých oblastiach
- vybraný projektant vypracuje projekt, prebehne jeho pripomienkovanie v rámci spoločenstva, a u všetkých zainteresovaných subjektov (stavebný úrad, životné prostredie, hlavný architekt, požiarnici, bezpečnosť práce...)
* zima 2006
- vybraný dodávateľ stavebných prác pripraví na základe projektu podrobný rozpočet

5. schvaľovanie projektu, podpísanie zmlúv s dodávateľom a stavebným dozorom, schválenie fin. zdrojov
* jar 2007

6. realizácia obnovy
* leto 2007

7. vyhodnotenie úspešnosti obnovy, meranie dosahovaných hodnôt, porovnanie s projektovanými hodnotami, feedback realizačnej firme
* jar 2007 (po skončení vykurovacej sezóny)

Prosím všetkých skúsenejších, aby okomentovali môj návrh postupu. Ďakujem.
Naposledy upravil PeterNR : 22.05.06 at 09:57
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som začala s anketou, v ktorej sa uviedli otázky schválené na zhromaždení členov SVB. Keďže máš urobený audit /ja som sa dostala k auditu robenému na totožný typ domu/, v ktorom bolo pomerne podrobne popísané aj zloženie panelov, ich súčasný stav. O tomto som na schôdzi takisto informovala. Členovia majú právo na tieto informácie, týkajú sa každého jedného, záleží na každom ako k nim pristupuje. Samozrejme aj my tu máme ľudí typu "jedna babka povedala", takže keď som sa chcela pohnúť z miesta musela som ľuďom dopodrobna vysvetliť náväznosť jednotlivých krokov s % úsporami, ktorá sa dá ľahko prečísliť na Sk. Čo sa týka výberu projektanta, v zmysle toho, že predpokladám každý sa chce pokúsiť o úver zo ŠFRB pre jeho výhody, musí mať projektant atestáciu na vypracovanie projektu pre ŠFRB /takisto musí vedieť či sa na jednotlivý typ domu dajú čerpať dotácie na odstránenie systémových porúch/. Ale najprv doporučujem členom predložiť návrh /treba brať do úvahy, že nie všetci takýmto veciam rozumejú, jednoducho z časových alebo iných dôvodov nemajú na toto "chuť"/. V uznesení špecifikovať na čo všetko je predseda splnomocnený ich zastupovať a musí byť schválené 2/3 väčšinou členov. Doporučujem z jednoduchého dôvodu; veľa času treba týmto veciam venovať a pokiaľ nie je uznesenie, že áno, súhlasíme ako SVB, tak sa názory stále môžu meniť a potom fakt chudák predseda. Môže sa to zvrtnúť tak, že sa budú členovia medzi sebou dohadovať čo a ako a za všetko bude obviňovaný práve ten, čo do toho investoval najviac. Treba členom upozorniť, že úver ŠFRB sa dá žiadať len raz a dosť. Treba pred oslovením projektanta zvážiť aj to, či netreba urobiť aj rekonšrukciu rozvodov vody, kúrenia,.... To všetko sa dá prekryť jedným úverom. Projektant v projekte vyráta jednotlivé úspory. Z toho sa dá predpokladať či sa poplatky môžu znížiť a použiť na splácanie úveru. Je aspoň predpoklad ľuďom vyčísliť približné úspory, ktoré sa môžu použiť na splácanie úveru. Tá príprava na predloženie na zhromaždení je veľmi dôležitá. Už keď je schválené uznesenie to ide pomerne dobre, lebo už sa niečo rysuje, črtá. A to je už o inom. Keď sa potvrdenia ukladajú na hromádku. Ale najlepšie už v decembri finišovať s prípravami, "kôpkovaním", aby bolo dobré poradové číslo, aby sa v prvý januárový týždeň všetky doklady ocitli na ŠFRB. Takže to treba trochu urýchliť. K tým výberovým konaniam, ja som najprv ponuky predkladala na dozornom výbore, každý člen si mohol dôkladne prečítať čo a ako. Na zhromaždení sa to opakovalo /mali sme vo výberovom konaní 5 firiem/. A potom sa čaká na schválenie, resp. neschválenie úveru. Doporučujem: hneď dať nejaké igelitový prílepky do okien, aby si tam lastovičky nezakladali hniezda, lebo máte po zatepľovaní. Ledva sme začali, už som mala na kontrole životné kvôli belorítkam. Samozrejme, najprv niekto telefonicky "udal" čo sa tu deje, potom ďalší člen SVB písomne podal podnet na prešetrenie. Tak do postupového harmonogramu doporučujem poznamenať aj toto. Ak som na niečo pozabudla, prosím upozornite ma.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Po dlhšej odmlke spôsobenej akútnym nedostatkom času som zase na porade.

Predvčerom sme si na zhromaždení odhlasovali celkovú obnovu domu. Na základe výpočtov z en. auditu vychádzajú zaujímavo 3 varianty -
1. komplet zateplenie, výmena okien, nové kúrenie a príprava OPV na ZP
2. komplet zateplenie, výmena okien, nové kúrenie na ZP + solárne kolektory na predohrev OPV
3. komplet zateplenie, výmena okien, nové kúrenie a príprava OPV na biomasu
Takže teraz prídu na rad ponuky od realizačných firiem, a hľadanie zdrojov financovania...

Btw Elena, ďakujem za info, asi sa budem ešte vypytovať, hlavne na to financovanie.
0 0
neli neli

neli je offline (nepripojený) neli

nadšenec, optimista
GabiZ
Akurát vybavujem veci okolo zateplenia a vyregulovania sústavy. Mala som pozvaných odborníkov na obhliadku domu a tí odporučili tento postup:
Najskôr zatepliť, prípadne vymeniť aj okná, dvere a potom vyregulovať. V prípade, že sa najskôr vyreguluje sústava, tie prepočty na jej správne nastavenie sa robia z existujúceho stavu domu. Ak zateplíte, museli by ste znovu vyregulovať a prestaviť všetky tie hodnoty. Na to ma upozornil, preto radil zatepliť a potom vyregulovať. Sme na tom tak isto ako vy.
určite súhlas, no ešte pred zateplením by som sa snažila presviedčať , argumentovať o prospešnosti výmeny okien, nakoľko cez ne podľa energetických prepočtov (auditov) sú najväčšie tepelné straty. Ďalším argumentom najskôr vymeiť,potom zatepliť, je aj skutočnosť, že ak sa skôr zateplí, potom pri vymieňaní okien môže dôjsť k porušeniu (pri demontáži starých okien) tep.izolácie okolo okien (špalety al. ostenia), a problém je na svete... Niektoré firmy reagujú na hromadné objednávky dobrou cenou na nové okná, ale treba za tým behať, zháňať,oslovovať,mailovať.
0 0
neli neli

neli je offline (nepripojený) neli

nadšenec, optimista
Dobrý večer (resp.ráno )všetkým, som tu nováčik, takže sa le zaraďujem, je to tu zaujímavé čítanie, poučné, dávno som niečo také hľadala a naďabila len tak náhodou pri hľadaní info o systémových poruchách, autorizovaných inžinieroch, ktorí posudzujú takéto poruchy pre vybavovanie dotácie, ale žiaľ, zatiaľ som nenašla. Som len mesiac vo funkcii predsedu aj hospodára domovej samosprávy a (v dobrom) závidím SVB.
Za ten krátky čas som zistila, že je to boj (s byt.družstvom-BD) na dlhé trate. Podarilo sa mi presadiť dobrú vec pre ľudí, ale už mám čierny bod na BD a pomaly mi pribúdajú. Dostala som (pozdrav)výzvu z BD na odkúpenie bytu, čo by som aj urobila, no nemáme väčšinu bytov v os.vlastníctve a nemohla by som robiť predsedu (podľa smerníc BD), čo bol zámer pozdravu. Ale snažím sa ostatným vysvetliť, nech odkúpujú,ak môžu, a založením SVB to bude určite lepšie (prehľadnejšie). Rada by som poznala názor,ako to funguje v SVB pri takomto probléme:
BD vydalo smernicu, podľa ktorej sa náklady na výťah a vchodvé osvetlenie bude rozpočítavať na základe počtu osôb trvale prihlásených v byte (potvrdenia o prech.pobyte a práci v zahraničí nie sú akceptovateľné BD) a v prípade, že niekto chce znížiť počet osôb (z dôvodu dlhodobej neprítomnosti-práca v zahraničí a pod.), musí obehnúť všetkých susedov vo vchode a získať 100% súhlasných podpisov. Stalo sa, že sa susedia dávno pohašterili a vchod.bežec tak nedostane jeho podpis, tak musí platiť aj za neprítomných. Písala som aj žiadosť na Predstavenstvo o zmiernenie tých 100%, aj osobne som mala tú "česť" s pánom "R", ale na mňa nahulákal, že bežec má smolu, keď nezískal 100% a bude platiť a moja žiadosť bude zamietnutá. A to bol začiatok mojich čiernych bodíkov:p....Vďaka za každý názor.
Naposledy upravil neli : 29.05.06 at 23:35
0 0
neli neli

neli je offline (nepripojený) neli

nadšenec, optimista
Super, postupujete, držím palce. Mám aj ja za sebou súhlasy, projekty, ale snažím sa momentálne o dotáciu (máme P1-15) s úverom (hľadám info ako rýchlo a spoľahlivo dosiahnuť cieľ, kto by bol ochotný pomôcť vyvarovať sa chýb alebo poradiť, čo treba alebo netreba dokladovať atď), ale zistila som, že existuje nejaká "smernica BD", podľa ktorej ak budem žiadať aby sa BD zaručilo ŠFRB a dokladovalo financovanie, daňové výpisy, atď, budú musieť nájomníci podpísať súhlas so správcovstvom BD na celý čas splácania úveru. Je to vôbec možné? Dá sa BD obísť? Nevzdám sa, budem hľadať a bojovať ďalej. Držte mi palčeky
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Áno, všetky BD aj u nás si takto držia svojich členov. Najsmutnejšie ale je, že im to nikto nepovie. Väčšinou sa to dozvedia, keď si zdvihnú poplatky za správu, resp. nedovolia robiť výberové konania členmi predmetného domu. Väčšinou vtedy začnú brať do úvahy zmenu správy, ale ...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

neli
určite súhlas, no ešte pred zateplením by som sa snažila presviedčať , argumentovať o prospešnosti výmeny okien, nakoľko cez ne podľa energetických prepočtov (auditov) sú najväčšie tepelné straty. Ďalším argumentom najskôr vymeiť,potom zatepliť, je aj skutočnosť, že ak sa skôr zateplí, potom pri vymieňaní okien môže dôjsť k porušeniu (pri demontáži starých okien) tep.izolácie okolo okien (špalety al. ostenia), a problém je na svete... Niektoré firmy reagujú na hromadné objednávky dobrou cenou na nové okná, ale treba za tým behať, zháňať,oslovovať,mailovať.
Nelli, chcem zareagovať na tú časť výmeny okien a pod. Keď sme sa nabehali a zháňali všetkých svätých, aby nám poradili, čo by bolo najvýhodnejšie pre dom urobiť z hľadiska obnovy, jednoznačne bolo povedané, že v prvom rade okná. U nás je veľmi komplikovaná situácia aj s kotolňou, sme stále napojení na CTZ, hoci je to otázka diskutabilná, nie každý je toho názoru, že odpojiť sa, u nás je to jediná možnosť ako sa oslobodiť od úžerstva bývalého byt. družstva, ktorý má okrem iného aj tieto kotolne. Je to dlhá téma, sme ukážkový príklad, ako sa v minulosti dali ľudia podviesť, ale chcem tým povedať, že u nás je najvýhodnejšie riešenie okná, kotolňa, regulácia sústavy, termostaty a merače. Týmto máme šancu ušetriť značnú časť nákladov na teplo. Keďže názory ľudí boli rozporuplné, najskôr síce schválili zateplenie a výmenu okien len na spoločných priestoroch, vyregulovanie. Teraz však pochopili, že najväčšie úniky sú predsa len cez okná (my máme tehlu, takže zateplenie nie je až také nutné) a teda v našom prípade regulácia, a keď už máme regulovať a chceme kotolňu, tak toto urobiť všetko naraz. Máme schválený úver, prípadne zvýšenie do FO o ďalšie 2,- Sk, takže teraz potrebujem len definitívne slovo od ľudí, ktorú možnosť si vyberú, už pracujeme aj na získaní ponúk, a môžeme začať. Podotknem, že je fakt, že ak sa niekto rozhodne pre zateplenie, a uvažuje aj nad oknami, treba začať oknami, včera mi potvrdili páni, ktorí sa tým zaoberajú, že môže dôjsť k poškodeniu v prípade, že sa najskôr zateplí a potom sa spravia okná.
Nelli, držím palce, treba veľa odvahy a priebojnosti čo sa týka BD, pretože veľmi neradi prichádzajú o ľudí, o byty a je jasné prečo.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keby som mal ja stanoviť postup zvolil by som si tento:
- vytiahnuť z BD čo sa len dá
- odkúpiť väčšinu bytov a zbaviť sa BD
- vymeniť okná, vchodové dvere
- zatepliť dom, steny a strechu
- vybudovať vlastnú kotolňu zároveň s tým spraviť hydraulickú reguláciu, termostatizáciu, namontovať merače tepla
súčasť kotolne by boli povedzme soláry na predohrev TUV

Ideálne by bolo všetky úpravy spraviť naraz.

Skutočnosť však býva hodne rozdielna od teórie.
Naposledy upravil Orim : 30.05.06 at 21:25
0 0
neli neli

neli je offline (nepripojený) neli

nadšenec, optimista
[quote=GabiZ]Nelli, chcem zareagovať na tú časť výmeny okien a pod. Keď sme sa nabehali a zháňali všetkých svätých, aby nám poradili, čo by bolo najvýhodnejšie pre dom urobiť z hľadiska obnovy, jednoznačne bolo povedané, že v prvom rade okná....
Ahoj Gabi, vďaka za reakciu, píšem neskôr, som rozlietaná na všetky strany, tie okná som sa snažila riešiť zasielaním podkladov aj osob.návštevou firiem, a vybavovala zľavy pre ľudí, aby začali vymieňať okná. Išlo o to, že firme som predložila návrh, aby určila cenu na okná (jednotlivo na miestnosti) - demontáž,montáž,interiér parapety, odvoz starých okien - na základe hromadnej objednávky (napr. nad 100ks). Firma reflektovala, stanovila dobrú cenu (do 45tis. za 3-izb.byt), no keď sme to predložili obyvateľom, efekt bol mizerný. Dostalo sa mi do uší, že si mysleli, že sú to nekvalitné okná z Poľska a pod.(opak bol pravdou, dala som si záležať preštudovaním aké profily, tesnenia, sklá a pod.), nakoľko cena bola nízka, ale bolo to z dôvodu hromadnej objednávky. Takže moja snaha vyšla navnivoč. Cenová ponuka platila mesiac, nebol záujem. Neviem síce, ako ste so zateplovaním pokročili, ale my sme sa zatiaľ dohodli, že počkáme ako dopadnú voľby, je predpoklad zvýšenia dotácie na r.2007 na 500 Sk/m2 podl.plochy bytu a chceme vedieť aký stanovia úrok na úver zo ŠFRB. Zatiaľ pracujem na úprave projektov, zháňaní kvalit. autoriz.statika na diagnostikáciu systém.porúch atď. Našla som aj info, že sú možnosti získať fin.zdroje aj zo štruktur.fondov EÚ, idem na školenie o týchto fondoch, možno budem vedieť viac. Ak žiadate o dotáciu z MVRR, veľmi dobre zvážte, pretože je to možné len "jeden jedinkrát" a dosť, nič viac. Kiežby sme mali SVB, zase som vytočila zopár OSBD-ďákov, napíšem o radu, ale je to iná téma. Zdravím všetkých, bežím na stretko zo ZŠ po 30 rokoch, HURÁÁÁ
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Aká to bola firma na tie okná.
Dúfam, že stretko vyšlo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Peťo ohľadom tých návrhov na nové kúrenie, resp. kolektory, resp. biomasu máš už nejaké konkrétne ponuky? Poprosím o akékoľvek info.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Elenka, nič konkrétne. Oslovil som niekoľko firiem, ale sa buď vôbec neozvali, alebo povedali, že teraz nemajú čas.
Jedna z dvoch sa ozvala firma Rowex CS - www.rowexcs.sk. Z ich práce ma zaujalo hlavne toto http://rowexcs.sk/index_soubory/page0012.html je to dobré na vysvetlenie, prečo treba urobiť celkovú obnovu, a nie len zatepliť. Tým číslam v celku verím, potvrdzujú čo máme vypočítané v energetickom audite. Boli už aj prezentovať svoju ponuku na zhromaždení. Môžem Ti poslať zápis z prezentácie, ak chceš. Nie sú realizačná, ale inžinierska a manažérska firma, a vzhľadom na moje pracovné vyťaženie by som práve takéto dačo potreboval. Nemám žiadnu šancu sám organizačne zvládnuť celú obnovu domu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať