Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ďakujem za tipy na banky. Keď budeme mať ocenený projekt, začnem zisťovať podmienky a možnosti v jednotlivých bankách, vrátane ŠFRB a min. výstavby (dotácia na systémovú poruchu balkónov).

Elena, prosím pošli mi link na ten príspevok, ktorý Ti bol vymazaný, pozriem sa na to.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som si ho nezálohovala. Neviem kde by som ho mala hľadať. Jednoducho zmizol.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Prepáč, neuvedomil som si, že nevidíš vymazané príspevky. Napíš mi teda aspoň v ktorej téme a kedy si ho napísala (dátum). Skúsim ho nájsť.

Podľa mňa uvedenie názvu firmy, značky výrobku a pod. nie je reklama, ale informácia či odporúčanie od človeka, ktorý má s tou-ktorou firmou dobré či zlé skúsenosti. Takéto príspevky nemažem. Mažem len omylom zadané či duplicitné príspevky či témy, ak si ich autor nevymaže sám.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elenka, čo sa týka ŠFRB, súhlasím úplne s tebou, treba to využiť, ale ja som písala o úvere z banky, lebo niekedy ťa okolnosti a čas donúti konať ináč. U nás sme napríklad dostali dotáciu od štátu na balkóny, to síce nebolo cez ŠFRB, pretože boli v havarijnom stave a mali sme podľa výnosu MV SR možnosť získať 50% oprávnených nákladov na rekoštrukciu (systémová porucha). To boli peniaze, ktoré nám jednoducho povedané dal štát. Ak by sme boli panelový dom, mali sme možnosť využiť takúto istú dotáciu aj na zateplenie, ale my sme tehlový dom, takže sme nemohli dotáciu na zateplenie žiadať. Čo sa ale týka ŠFRB, minulý rok mali úrokovú sadzbu 2% po celý čas splácania, čo bolo veľmi výhodné a preto ako si spomínala, odporúčam každému nájsť si čas a obetovať nejaký ten mesiac príprave podkladov, lebo príde čas, keď už takáto možnosť nebude. My sme zobrali úver v banke len z toho dôvodu, že nám išlo o čas. A čas boli v našom prípade peniaze, o ktoré by sme prišli, keby sme nekonali rýchlo. Vplývalo na to množstvo vecí, ktoré sme museli okamžite riešiť, preto sme išli cez banku. Nebudem to tu popisovať, bolo by to zdĺhavé. Keby si ľudia boli dali povedať hneď, ako sme prišli s jednotlivými návrhmi, mohli sme v kľude pripravovať všetko tak, ako to urobil PeterNR a potom by som určite išla cez štátny fond rozvoja bývania. Ale tiež sa rozhodol z nejakého dôvodu pre banku, totižto všetko, čo ide cez štát veľmi dlho trvá a to nám častokrát robí škrty cez rozpočty. Urobil si kus roboty, tak perfektne to rozanalyzovať, klobúk dolu. Je potrebné si urobiť kompletnú analýzu toho, čo je potrebné na dome urobiť a popritom si zisťovať, kde je najvýhodnejšie získať financie. Ale fakt je aj to, že už sa aj banky zbadali a zistili, že SVB-čka sú pre nich celkom dobrí partneri, pretože majú záruku, že im budú peniaze splácať. A začali poskytovať celkom výhodné úvery pre spoločenstvá. Čo sa týka preplácania úveru, tomu sa bohužiaľ nikto nevyhne, treba len hľadať takú možnosť, kde preplatíte najmenej. Takže všetkým, ktorí sa rozhodli pre akúkoľvek obnovu bytovky držím palce, sama viem, čo je to za kolotoč, takže dúfam, že to zvládneme.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Na zateplenie obvodového plášťa sú systémové poruchu uznávané len pri určitých stavebných sústavách. Nie každý panelový dom má uznané systémové poruchy. A záleží aj na stavebnej sústave. Systémové poruchy sú rôzne,nie je to len zateplenie a balkóny. Gabika, veru čas je zlý nepriateľ.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Miro, aby som nezabudol, už dávnejšie sa Ťa chcem spýtať, ako si spokojný s kolektormi po ďalších mesiacoch prevádzky. Napíšeš viac, prosím?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Odborníci, mám k vám prosbu. Sme bytový dom pod správou bytového družstva. Už dávnejšie sa u nás rieši problematika opráv(strecha a balkóny) a zateplenie byt. domu. Niektorí z nás rozmýšľajú, či je vôbec potrebné zatepľovať, ak z 24 bytov už len 4 nemajú plastové okná. Odrádza nás aj materiál zatepľovania(polystyrén). Nie sú ešte dlhodobé skúsenosti, ako sa bude správať po rokoch, atd., atd. Dostali sme takýto rozpis do ruky a ja neviem, či je to výhodne-nevýhodné. Vôbec sa v tom nevyznám. 14.11.2006 máme schôdzu a budeme hlasovať. Pozriete sa mi na to? Tu je rozpis, ktorý nám doručil predseda ČS.

Obnova bytového domu
I.Alternatív – Dotácia z Ministerstva výstavby a RR na jednu poruchu:
Rozpočtový náklad__________________________ 6 922 997
Dotácia z MV a RR__________________________ 1 412 200

Úver na 20 rokov s ročným úrokom _____________ 4 408 637
1% zo ŠFRB
Potrebné vlastné zdroje 20% _________________ 1 102 160

Stav fondu opráv k 30.9.2006________________ 1 639 915
Terajšia mesačná tvorba fondu_________________ 16 608 (6,-Sk/m2)

Splátka úveru, úroku pre ŠFRB by predstavovala mesačne cca 20275,-Sk a poistenie úveru prostredníctvom SLSP mesačne 3674 Sk. Spolu to predstavuje mesačne 23 949,-Sk.
Potreba fondu opráv pre poistenie: 3-mesačná tvorba fondu, 1500,-Sk – jednorázový poplatok, poplatok 0,13% z uzatvorenej zmluvy so ŠFRB, poplatok za notársku zmluvu: 3x16608+1500+5731+17000=74055,-Sk

Úver zo ŠFRB sa poisťuje prostredníctvom bankovej záruky cez SLSP za podmienok uvedených v ponuke/príloha/.
Nakoľko mesačná tvorba nepostačuje na splátku úveru, úroku a poistenia, je potrebné zvýšiť mesačnú tvorbu fondu opráv na 15,-Sk/m2, potom bude mesačná tvorba 41 517,-Sk.
Prepočet na jednotlivé byty:
m2___________terajšia tvorba(6 Sk/m2)___________zvýšená tvorba(15 Sk/m2)
66,97______________402____________________________ 1004
39,05______________234____________________________ 585

II.Alternatíva-bez dotácie z MV a RR, 80% úver ŠFRB
Rozpočtový náklad______________________________6 922 997
Úver na 20 rokov s ročným úrokom 1% zo ŠFRB________5 538 398
Potrebné vlastné zdroje 20%______________________1 384 599
Stav fondu opráv k 30.9.2006_____________________ 1 639 915
Splátka úveru, úroku pre ŠFRB v tejto alternatíve by predstavovala mesačne cca 25470 Sk a poistenie úveru prostredníctvom SLSP mesačne 4615 Sk, t.j. spolu 30 085 Sk
Aj pri tejto alternatíve je potrebné zvýšiť fond opráv na 15 Sk.
Ďakujem.
Dodatok: Za r.2005 sme mali(myslím tým konkrétne náš byt) náklady na kúrenie byt(66,97 m2) - 11574 Sk
dom(16 bytov=66,97m2+8 bytov=39,05m2) - 433073 Sk. Od minulého roka máme novú kotolňu v dome. Vlastní ju Tepelné hospodárstvo.
Naposledy upravil Marína : 07.11.06 at 15:58
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Odporúčam obnovu.Termostatické ventily máme od roku 2004 s následným vyregulovaním vykurovacej sústavy, ale jasné že ľudia ich VôBEC nepoužívali. Po montáži PRVN sa ma pýtajú také veci, ktoré by používaním ventilov a regulovaním kúrenia ovládali. Tak som zvedavá na výsledný efekt.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ešte dodám k Elenkiným odporúčaniam, tiež som za obnovu, vrátane zateplenia, ale myslím si, že Marína chcela vedieť aj to, ktorá z alternatív je výhodnejšia. Ja by som povedala, že I. alternatíva, kde by bola dotácia zo štátu + zbytok zo štátneho fondu rozvoja bývania a tých 20% u vás nie je problém, máte pomerne pekný zostatok na FO. Mätie ma však to percento, pretože myslím si, že 1% už nie je aktuálne, treba si to overiť na Mestskom úrade, kde poskytujú úver zo ŠFRB. Každopádne či už s dotáciou od štátu alebo len úver zo ŠFRB je oveľa výhodnejší, ako u komerčnej banky. Jediné, čo je problém, je čas, pretože ak by ste chceli začať budúci rok, máte čo robiť, aby ste stihli dať dohromady všetky podklady, aby ste najneskôr v januári-februári 2007 mali žiadosť na Meste pripadne na Krajskom stavebnom úrade, ak by ste žiadali tú dotáciu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som Marínin príspevoček len okolo obehla. Čo sa týka úverov a tak som už niekoľkrát opisovala. Tak už nemám čo k tomu dodať. Jedine ŠFRB má garantovaný úrok, 20 rokov splatnosť úplne najideálnejšie pri dnešnej inflácii. Samozrejme tiež ako Gabika som názoru, že 1% úrok, ťažko, aj keď ho každému prajem. Pokiaľ je zostatok na účte vo výška 20% netreba sa zaťažovať čo kde ako zohnať. Keď sú korunky, použite. 80% dá ŠFRB /ak všetko výjde ako má/.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Veľmi pekne vám ďakujem. Aj keď sa v tom veľmi nevyznám, chcem ísť na schôdzu aspoň trochu pripravená.
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Elenka, prosím Ť, ako si zadávala ponuky firmám, ja som poslala email asi 15 firmám ešte v piatok, doteraz sa mi žiadna firma neohlásila, manžel mi okopíroval projekty a tvrdí mi, že s nimi mám osobne navštíviť vybrané firmy a projekt im tam nechať, zdá sa mi to na dlhé lakte a časovo i finačne náročné, no ale asi mi iné nezostane,takto to do konca roka nevybavím.
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Marína, čo sa týka úveru,je to najvýhodnejšie zo ŠFRB, no nie je isté, že dostaneš, ale za pokus to stojí, aj ja to idem skúšať,banky majú vysoké úroky, dnes som bola v ČSOB, úrok 8,5 %.
Čo sa týka ŠFRB,je dobré vybaviť bankovú záruku,poskytuje ju okrem SZRB aj Dexia banka, keď zistím poplatky, môžem dať echo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jamNicka
Elenka, prosím Ť, ako si zadávala ponuky firmám, ja som poslala email asi 15 firmám ešte v piatok, doteraz sa mi žiadna firma neohlásila, manžel mi okopíroval projekty a tvrdí mi, že s nimi mám osobne navštíviť vybrané firmy a projekt im tam nechať, zdá sa mi to na dlhé lakte a časovo i finačne náročné, no ale asi mi iné nezostane,takto to do konca roka nevybavím.
Pokiaľ máš firmy po ruke, prečo nie? Ja som oslovovala aj osobne. Je to zdľhavejšie ale firmy to berú ako vážny záujem. Aj to je práca, prepočítať a tak. Projekty ale nedávaj, vyber z projektov koľko čoho potrebuješ a z toho urob podklady. Prosím o vypracovanie cenovej ponuky na zateplenie.....poprípade čo všetko o rozlohe.... materiál o hrúbke.... v množstve.... a tak je to najkorektnejšie. Aj voči vlastníkom aj voči firmám.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 08.11.06 at 20:30
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

PeterNR
Miro, aby som nezabudol, už dávnejšie sa Ťa chcem spýtať, ako si spokojný s kolektormi po ďalších mesiacoch prevádzky. Napíšeš viac, prosím?
Rád by som s tým počkal do konca roka aby som to mohol všetko vyhodnotiť. Teraz nejako nestíham, keby som niečo napísal teraz, boli by to len odhady. Orientačne ti môžem povedať, že nejaká úspora je ale zatial sa mi zdá, že nie je taká ako som to očakával, ale na druhej strane ani ten počet kolektorov nie je taký aký bol pôvodne naplánovaný.

Na konci roku ti to poviem presne. Niekedy v januári
Naposledy upravil Orim : 09.11.06 at 01:04
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jamNicka
Marína, čo sa týka úveru,je to najvýhodnejšie zo ŠFRB, no nie je isté, že dostaneš, ale za pokus to stojí, aj ja to idem skúšať,banky majú vysoké úroky, dnes som bola v ČSOB, úrok 8,5 %.
Čo sa týka ŠFRB,je dobré vybaviť bankovú záruku,poskytuje ju okrem SZRB aj Dexia banka, keď zistím poplatky, môžem dať echo.
Ďakujem za ochotu. Čo je to SZRB? Je to len preklep(ŠFRB) alebo iná inštitúcia?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Miro ok, som zvedavý, ako to vychádza.

Marína - http://www.szrb.sk/
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Marína
Ďakujem za ochotu. Čo je to SZRB? Je to len preklep(ŠFRB) alebo iná inštitúcia?
SZRB = Slovenská záručná a rozvojová banka
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

PeterNR
Miro ok, som zvedavý, ako to vychádza.

Marína - http://www.szrb.sk/

Určite sa nezabudnem "pochváliť"
0 0
Muškát Muškát

Muškát je offline (nepripojený) Muškát

Chcela by som vás poprosiť, či by ste mi nevedeli presne definovať revízie, ktoré sú nutné pravidelne vykonávať. Myslím revíziu kotolne, elektriny, PO, a podobne.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať