Zavrieť

Porady

Rozvrhnutie pracovného času a dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase

Rozvrhnutie pracovného času a dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase


Všeobecne:
O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín.
Zamestnávateľ môže nerovnomerne rozvrhnúť pracovný čas na jednotlivé týždne len po prerokovaní so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom. ( Dohoda so zamestnancom sa najčastejšie realizuje v pracovnej zmluve.)
Rozvrh pracovného času vypracúva zamestnávateľ spravidla na obdobie celého roka, pričom v rozvrhu napíše na jednotlivé dni v mesiaci pracovné zmeny jednotlivých zamestnancov v súlade so Zákonníkom práce, t.j.. priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v období najviac 4 mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas. V prípade činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce, môže zamestnávateľ rozvrhnúť ( samozrejme opäť po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo po dohode so zamestnancom) nerovnomerne pracovný čas na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako 4 mesiace, maximálne na obdobie 12 mesiacov.
V prípade, že zamestnanec nenaplní v priemere ustanovený týždenný pracovný čas u zamestnávateľa, rozvrh pracovných zmien nie je správny. Zamestnancovi je potrebné rozvrh pracovných zmien upraviť tak, aby spĺňal podmienky podľa ZP. V opačnom prípade, ak zamestnanec neodpracuje ustanovený týždenný pracovný čas , ide o kratší pracovný čas.
Pri stanovení týždenného pracovného času netreba zabúdať, že:
Ak sa jedná o jednozmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 40 hodín.
Ak sa jedná o dvojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 38,75 hodín.
Ak sa jedná o trojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 37,5 hodín.




Nárok na dovolenku.
Podľa § 104 ZP ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. Základná výmera dovolenky je v ZP určená v týždňoch .Týždeň dovolenky zamestnanca v nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času predstavuje toľko pracovných dní, koľko ich priemerne pripadá na jeden týždeň. Práve takýto prepočet dovolenky má význam z hľadiska toho, aby zabránil čerpaniu dovolenky zamestnancami v týždňoch s väčším objemom pracovného času. V prípade, že zamestnanec čerpá dovolenku v kratších než týždenných častiach, je nevyhnutné určiť prepočet jej výmery na jednotlivé dni. Ak zamestnanec pracuje v režime 10 alebo 11,5 hodinových zmien a čerpá dovolenku v rozsahu 10 alebo 11,5 hodinovej zmeny, vyčerpá si jeden deň dovolenky.




Zisťovanie splnenia podmienok nároku na dovolenku:
Podľa § 144 odst.5 ZP na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni.
Príklad: Ak nastúpi do pracovného pomeru v jeden deň zamestnanec, ktorý má rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a zamestnanec, ktorý má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a obidvaja odpracujú svoje pracovné dni -zmeny, podmienku nároku na dovolenku za kalendárny rok splnia obidvaja v jeden deň. ( Napriek tomu, že neodpracovali rovnaký počet pracovných dní – zmien).


Dovolenku za kalendárny rok ( ak zamestnanec splnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku) vypočítame:
Počet zmien v roku ( bez nadčasových) X
Priemerný počet týždňov v kalendárnom roku : 52,178571
Nárok na dovolenku v týždňoch podľa ZP 4(5)
Počet dní dovolenky: ( X:52,178571)*4(5)
Počet pracovných dní pripadajúcich priemerne na 1 týždeň
( súčasne aj na 1 týždeň dovolenky) : X:52,178571


Príklad:
Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Pracuje v 10 a 11,5 hodinových zmenách. Počet týchto zmien za celý rok je 174. Podľa ZP má nárok na 4 týždne dovolenky. Za kalendárny rok má nárok na dovolenku: (174: 52,178571)*4=13,33= 13,5 dňa dovolenky.
Ak si čerpá dovolenku v deň, keď mal odpracovať 11,5 hodinovú zmenu , jeden deň jeho dovolenky bude 11,5 hodinový. Ak si čerpá dovolenku v deň, keď mal odpracovať 10 hodinovú zmenu , jeden deň jeho dovolenky bude 10 hodinový.
Ak si čerpá dovolenku po týždňoch, jeden týždeň jeho dovolenky budú u neho 3,5 po sebe nasledujúce pracovné zmeny (174: 52,178571=3,33=3,5)


Pomerná časť dovolenky: (zamestnanec splnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku, ale nepracoval u neho celý rok) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Do PP nastúpi 5.5.2006. Za kalendárny rok bude mať nárok na 7/12 z dovolenky za kalendárny rok. Ak budeme vychádzať z výpočtu, že zamestnanec má nárok na 13,5 dňa dovolenky, jeho pomerná časť bude 13,5*7/12=7,87=8 dní dovolenky.




Dovolenka za odpracované dni: ( ak zamestnanec nesplnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku )
Za každých 22 odpracovaných pracovných dní má nárok na 1/12 dovolenky za kalendárny rok
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Nastúpil do pracovného pomeru 1.1.2006 a v Januári odpracoval všetky svoje pracovné zmeny ( bez ohľadu na ich počet).1.2.2006 už má nárok na 1/12 dovolenky.






Preplatenie nevyčerpanej dovolenky pripracovných zmenách rozličnej dĺžky:
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Pracuje v 9,5; 10; a 11,5 hodinových zmenách. 30.4.2005 končí pracovný pomer. Nevyčerpal si 5 dní dovolenky, ktorá sa mu pri skončení PP preplatí. Do 30.4.2005 odpracoval spolu 528 hodín v 48 smenách. Každý takýto deň preplatenej dovolenky bude zodpovedať 11 hodinovej zmene ( 528:48=11).




Krátenie dovolenky
Pre počítanie odpracovaných/neodpracovaných dní na účely krátenia dovolenky sa postupuje podľa § 144 odst.5 ZP. T. j. aj keď nemá zamestnanec rozvrhnutý pracovný čas na všetky pracovné dni v týždni, posudzuje sa ako keby pracoval 5 dní v týždni.




Prepočet dovolenky pri prechode z nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času na rovnomerný.
Príklad: Zamestnanec z nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času prechádza na rovnomerne rozvrhnutý. Zostatok jeho dovolenky je 7 dní.
Pri prepočte vychádzame z toho, že základná výmera dovolenky je v ZP určená v týždňoch. Pri výpočte dovolenky za kalendárny rok pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase vieme zistiť, koľko pracovných dní dovolenky pripadá na jeden týždeň ( počet zmien : 52,178571) Ak na jeden týždeň pripadá 3,5 pracovného dňa dovolenky, 7 pracovných dní dovolenky sú 2 týždne ( 7:3,5=2). 2 týždne dovolenky pri rovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe je 10 pracovných dní.( 2*5=10).


BTW.
Náhrada mzdy vo sviatok
Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy vo sviatok len vtedy, ak mu na sviatok pripadla zmena, ktorú z tohto dôvodu neodrobil.
Práca vo sviatok
Zamestnanec má nárok na príplatok za sviatok, ak odrobí zmenu, ktorej začiatok pripadol na sviatok.( minim.50% priemerného zárobku na pracovnoprávne účely) .
Naposledy upravil Richard : 12.04.06 at 08:16
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Súhlasím s Jankou. Ja to počítam tak, že si prerátam na hodiny nárok na dovolenku a pri normálnom prac. čase a vynásobim to dĺžkou smeny, je to pre mňa jednoduchšie a to:
(20x8) : 12 = 13,5 dní
(25x8) : 12 = 16,5 dní
0 0
motylik7 motylik7

motylik7 je offline (nepripojený) motylik7

telo zrelej ženy a duša mladej dievčinky ...viac
raya1 môžete si prosím vymazať aspoň jednu súkromnú správu ? Pokiaľ si nevymažete, nedajú sa vám posielať ďalšie
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zamestnanec odpracoval v 2/09 6 pracovných smien a v 3/09 14 pracovných smien (nerovnomerný pracovný čas 11,5 hod.). Spolu odpracoval 20 pracovných smien (41 dní na zápočet) a pp ukončil. Má nárok na náhradu za nevyčerpanú dovolenku za odpracované dni podľa § 105 vo výške 1/12 ?
Naposledy upravil Monika Kováčová : 21.04.09 at 09:14
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pozri §144 ods.5
V tomto prípade pre účely nároku na dovolenku sa počíta ako odpracovaný taký počet zmien, akoby robil pravidelne od pondelka do piatku. Čiže vznikne mu nárok na 1/12 dovolenky.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Už som toho prečítala veľa ale jednoznačnú odpoveď som nedostala: ZC pracuje v 12hod.zmenách. 1.5.09 je sviatok ale pripadla mu zmena - mal by robiť, lenže ZĽ vyhlásil celozávodnú dovolenku. Má si vypísať dovol.lístok na tento deň? mne vychádza že áno, ale zmiatol ma §112 ods.3Zák.Práce (Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky). Ak by mu na tento deň nepripadla zmena tak sa nič nedeje - nečerpá dovolenku? chápem to správne?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

potvrdíte mi moju domnienku? prosím...
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

posúvam
0 0
GajMa GajMa

GajMa je offline (nepripojený) GajMa

Podľa mňa nemá čerpať dovolenku, ibaže by mal v rámci mesiaca odpracovaných viac ako 19 dní, a jeho pracovný deň by padol na 1. alebo 8. mája, vtedy by mal mať zaplatené príplatky za prácu vo sviatok a za prácu nadčas. Inak dovolenka za sviatok tam nemá čo robiť v žiadnom prípade..
0 0
leony leony

leony je offline (nepripojený) leony

Ja by som sa opytala , ked pracuju 3 smeny v hotely na recepcii, tiez sa to povazuje za prevadzku s nerovnomerne rozvrhn. casom? vsetci pisete len o 12...a kolko mi vyjde dni dovolenky? ja som to ratala podla mzdarky Renči a vyslo mi 20. dakujem moc
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

leony Pozri príspevok
Ja by som sa opytala , ked pracuju 3 smeny v hotely na recepcii, tiez sa to povazuje za prevadzku s nerovnomerne rozvrhn. casom? vsetci pisete len o 12...a kolko mi vyjde dni dovolenky? ja som to ratala podla mzdarky Renči a vyslo mi 20. dakujem moc
Dovolenku vypočítaš v tabuľke, ktorú si môžeš skopírovať z http://www.porada.sk/319206-post4.html
Naposledy upravil Marína : 03.06.09 at 18:23
0 0
raya1 raya1

raya1 je offline (nepripojený) raya1

Známa pracuje tak, že 2 dni od 6,00 do 18,00 a 2 dni nočné od 18,00 do 6,00, potom 4 dni voľno.
Od utorka začali 4 dni voľna. Nakoľko ochorela, lekárka ju vypísala na PN od 9 -ho, teda v čase tých 4 dní voľna. Ona sa chcela dať vypísať až od soboty, teda od nástupu do práce - nepochodila.
Ako to má byť ?
Ďakujem !
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

u koho nepochodila? ............ PN-ka je v poriadku a zamestnávateľ jej má za tie dni zaplatiť náhradu príjmu pri dočasnej PN.
0 0
RENU RENU

RENU je offline (nepripojený) RENU

Ahojte - som asi tak začiatočník, pretože nie je mi jasné, ak zamestnanec je zmenový pracovník /pracuje 8 hod. denne/ - aký ma mať pracovný fond v mesiaci, ktorý má aj štátny sviatok? Teda je mi jasné, že týždenný pracovný fond má 38,75 hod. ale koľko dní má fyzicky odrobiť ak má mesiac napr. 20 pracovných dní a jeden sviatok. Zmenový pracovník odpracuje 21 alebo 20 dní fyzicky? Ďakujem
0 0
Judith18 Judith18

Judith18 je offline (nepripojený) Judith18

Ahojte,
V prvom príspevku som sa dočítala toto:

O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín.

Nechápem, tej veci, že v jednotlivých dňoch pracovný čas presiahne 9 hodín ???
To musí byť, inak to nie je nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas??? Ale nikde v zákone túto podmienku nevidím....

Mam zamestnancov v kaviarni a potrebujem aby jeden tahal cely den a druhy mu chodil len pobede pomahat ked je viac ludi, tak som potrebovala rozhodit hodiny tak aby im vysiel v priemere 40 hod/tyz., ale vtedy odpracuje len pol dna, cize menej ako 9 hodín...
Ako to mam riesit?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Malo tam byť alebo "3 hodiny alebo pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín"

Presne zo Zákonníka práce :
"Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. "
Ak teda prac.čas nespĺňa túto podmienku, ide o nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas.
0 0
kifli kifli

kifli je offline (nepripojený) kifli

Dobry den,

pracujeme v 12 hodinovej nepretrzitej prevadzke systemom dva dni ranna, dva dni volno, dva dni nocna, dva dni volno.

Chcel by som sa sptyt ako to je so sviatkami.

1. Ak zamestnanec ma podla rozpisu pracovat aj pocas sviatku, a on nepride do prace lebo je sviatok, ake moze dostat postihy? Mozem mu za to dat absenciu aj ked je to sviatok?

2. Ak chce zamestnanec pracujuci v nepretrzitej preavdzke volno pocas sviatku ( podla rozpisu by mal pracovat), musi si aj na sviatok zobrat dovolenku?

Dakujem za odpoved
0 0
petra2412 petra2412

petra2412 je offline (nepripojený) petra2412

Jana Motyčková Pozri príspevok
Malo tam byť alebo "3 hodiny alebo pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín"

Presne zo Zákonníka práce :
"Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. "
Ak teda prac.čas nespĺňa túto podmienku, ide o nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas.
Cize, ked zamestnanec 1. podmienku splna a 2. podmienku o pracovnom case v jednotlivych dnoch nepresiahne 9 hodin- tuto nesplna, pretoze zamestnanec mi pracuje PO/UT/PIA po 11 hodin na spominane dni, tak ide o nerovnomerne rozvrhnuty cas? ... takto som to pochopila, len prosim este od niekoho, aby mi to potvrdil ... dakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

kifli Pozri príspevok
Dobry den,

pracujeme v 12 hodinovej nepretrzitej prevadzke systemom dva dni ranna, dva dni volno, dva dni nocna, dva dni volno.

Chcel by som sa sptyt ako to je so sviatkami.

1. Ak zamestnanec ma podla rozpisu pracovat aj pocas sviatku, a on nepride do prace lebo je sviatok, ake moze dostat postihy? Mozem mu za to dat absenciu aj ked je to sviatok?

2. Ak chce zamestnanec pracujuci v nepretrzitej preavdzke volno pocas sviatku ( podla rozpisu by mal pracovat), musi si aj na sviatok zobrat dovolenku?

Dakujem za odpoved
1. ano, pre neho to bol riadny pracovny den, na ktory nenastupil, takze moze dostat absenciu
1. ak zamestnanec ma planovanu zmenu, ale z nejakeho dovodu je zmena zrusena /lebo ju zrusi zamestnavatel alebo zakon a pod./, tak ma zamestnanec narok na nahradu za sviatok, pretoze je to den, kedy by normalne pracoval, ale kvoli sviatku nepracoval.
V tom pripade si dovolenku neberie.

Ak vsak zamestnanec potrebuje zostat doma /bude na dovolenke v zahranici napr./, ma naplanovanu zmenu, ale nechce prist, pricom v zamestnani sa riadne pracuje /zamestnavatel musi za neho urcit nahradu/, vtedy si musi aj napriek sviatku zobrat dovolenku.
0 0
zalm zalm

zalm je offline (nepripojený) zalm

Chcel by som Vás poprosiť o radu:

Moje miesto práce je Bratislava odkiaľ chodím do zahraničia na pracovnú cestu - kde potom pracujem cca 10-15 dní v kuse. Sú mi preplácané diéty podľa zákona. Moja otázka znie, do pracovného času sa mi ráta aj presun autom na pracovisko???
A ako je to s prácou cez sviatky??? Pracujeme aj počas nich, denne robíme cca 9-10 niekedy aj 12-13 hodín. Podľa zmluvy máme odrobiť 40 hodín týždene. Mám na rok počas štátneho sviatku na bonusy podľa zákona??? (mám paušálnu mesačnú mzdu, bez ohľadu na to, či pracujem v piatok, či v nedeľu...)

Ďakujem za informáciu.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
pracujeme v 12 hodinovej nepretrzitej prevadzke systemom dva dni ranna, dva dni volno, dva dni nocna, dva dni volno.

Chcel by som sa sptyt ako to je so sviatkami.

1. Ak zamestnanec ma podla rozpisu pracovat aj pocas sviatku, a on nepride do prace lebo je sviatok, ake moze dostat postihy? Mozem mu za to dat absenciu aj ked je to sviatok?

2. Ak chce zamestnanec pracujuci v nepretrzitej preavdzke volno pocas sviatku ( podla rozpisu by mal pracovat), musi si aj na sviatok zobrat dovolenku?

Dakujem za odpoved


ivka70 Pozri príspevok
1. ano, pre neho to bol riadny pracovny den, na ktory nenastupil, takze moze dostat absenciu
1. ak zamestnanec ma planovanu zmenu, ale z nejakeho dovodu je zmena zrusena /lebo ju zrusi zamestnavatel alebo zakon a pod./, tak ma zamestnanec narok na nahradu za sviatok, pretoze je to den, kedy by normalne pracoval, ale kvoli sviatku nepracoval.
V tom pripade si dovolenku neberie.

Ak vsak zamestnanec potrebuje zostat doma /bude na dovolenke v zahranici napr./, ma naplanovanu zmenu, ale nechce prist, pricom v zamestnani sa riadne pracuje /zamestnavatel musi za neho urcit nahradu/, vtedy si musi aj napriek sviatku zobrat dovolenku.
Dobrý deň. Prosím vás, na základe akého paragrafu ZP sa v tomto prípade postupuje? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať