Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý bol aj SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.

<O:p</O:pOd zamestnávateľa si vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať. Zákon síce hovorí v § 31a ods.6 písm. c) o lehote do 7.5.2006, čo však je nedeľa, najbližší pracovný deň je 9.5.2006.

<O:p</O:pAk mal takýto zamestnanec v roku 2005 viacerých zamestnávateľov, doklad podľa § 19 ods.5 zákona si musí vyžiadať od všetkých zamestnávateľov.

<O:p</O:pRočné zúčtovanie sa v danom prípade podáva na tlačive typu S, prípadne typu X. Tlačivo typ X sa použije ak:
<O:p</O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p</O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p</O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

<O:p</O:pDo tlačiva typu S poistenec vyplní a vloží toľko listov SA, koľko mal v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal jediného zamestnávateľa, vyplní jediný list SA. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplní dva listy SA, atď. Na každom liste SA uvedie údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

<O:p</O:pDo tlačiva typu S ďalej poistenec vloží práve jeden list SB. V liste SB uvedie údaje týkajúce sa jeho podnikania v roku 2005, vymeriavací základ SZČO, preddavky, ktorá zaplatil ako SZČO atď.

<O:p</O:pAk namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne do tlačiva typ X vloží listy XA, za každé zamestnanie jeden list XA a práve jeden list XB s údajmi o podnikaní.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je preplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pV prípade viacerých zamestnávateľov uvedené platí pre každého zamestnávateľa osobitne.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok.

<O:p</O:pNaopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.04.06 at 17:17
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
andi
V roku 2005 mal príjem ako SZČO 12151,- a ako zamestnanec 301044,-.Prosím Ťa aké číslo treba napísať na list SB , II.oddiel B21,B22,B23 keď bol celý rok aj aj.Ďakujem za odpoveď
Keď bol celý rok, ale naozaj celý aj SZČO aj zamestnanec, potom
v prílohe SB II. odd. B21,B22,B23 - píšeš všade nuly.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Pri čítaní príspevkov som si uvedomila, že mám problém aj ja. Počas celého roka 2005 som bola na starobnom dôchodku. Zároveň som celý rok konateľkou v s.r.o. Myslím, že pre účely zdr.poistenia som bola posudzovaná od 1.1.2005 do 31.8.2005 ako SZČO. Neviem, však či za toto obdobie za mňa ako dôchodkyňu platil poistné štát, alebo som si mala platiť sama. Ja som totiž neplatila nič. Od 1.9.2005 si myslím, že za dôchodcov platí štát. Prosím o radu v tomto smere a o utvrdenie v tom, že si musím podať ročné zúčtovanie poistného sama, len neviem aký typ. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Jozef Mihál
Typická otázka, ešte že ste na Porade v anonymite, po sprostredkovateľoch pre II.pilier pracujúcich nie na základe licencie, ale na dohodu, už ide Národná banka - pretože je to protizákonné, obchádza sa tak zákon o st.dôch.sporení. Činnosť sprostredkovateľa sa môže robiť len na licenciu.

Z pohľadu zdravotného poistenia - v takomto prípade sa netreba prihlasovať ako SZČO.


Mám s tom chaos???
Som zamestnaný a v r.2005 som mal licenciu na DSS II pilier. Pán Mihál písal, že ak to robím na licenciu - netrebalo sa prihlaśovať do ZP a mne povedali, že sa musím-aj som sa prihlásil ako plátca ZP a podľa toho by som si mal urobiť aj ročné zúčtovanie.
Tak ako???
0 0
Lenka166 Lenka166

Lenka166 je offline (nepripojený) Lenka166

plavčík
Mám s tom chaos???
Som zamestnaný a v r.2005 som mal licenciu na DSS II pilier. Pán Mihál písal, že ak to robím na licenciu - netrebalo sa prihlaśovať do ZP a mne povedali, že sa musím-aj som sa prihlásil ako plátca ZP a podľa toho by som si mal urobiť aj ročné zúčtovanie.
Tak ako???
Pan Mihal pisal o takych ktori licenciu nemali takze ty si urobil spravne ze si sa prihlasil do ZP
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas .
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Je úžasné sledovať tento chaos ohľadom RZ.To musel vymyslieť kongeniálny človek, ale je tu ešte "Nádej" že vymyslí niečo ohľadom odvodových bonusov čo snáď bude za niečo stáť.
0 0
vlasta61 vlasta61

vlasta61 je offline (nepripojený) vlasta61

narodeniny: 20.12.
Pán Mihál, chcela by som Vás poprosiť o radu či aj odmena za výkon fcie poslanca obecného zastupiteľstva vstupuje do VZ na RZP. Na obci mi povedali, že vystavia potvrdenie ... kde sa uvedú príjmy na IX.-XII.05 ale nechápem prečo ? Postupujú správne ?
Za odpoveď´ veľmi pekne dakujem.
0 0
VladimiraS VladimiraS

VladimiraS je offline (nepripojený) VladimiraS

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Celý rok 2005 som bol zamestnancom v jednej firme. Môj príjem zo zamestnania bol v každom mesiaci v roku 2005 pod 43095,- Sk. Zároveň mám aj príjmy ako znalec a tlmočník vykonávajúci činnosť pred štátnymi orgánmi. Mám byť v roku 2005 evidovaný ako SZČO ( 11 ods4 písm. c)? Bolo mi povedané, že od 1.9.2005 áno.V prípade, že som sa mal prihlásiť ako SZČO od 1.9.2005 a vykonať ročné zúčtovanie za rok 2005, ako si mám rozdeliť príjmy z činnosti znalca.
0 0
ajka77 ajka77

ajka77 je offline (nepripojený) ajka77

[quote=Jozef Mihál]Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.

<?XML:NAMESPACE PREFIX = O /><O:p< p O:p<O:p< O:p<>Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.


<O:p< a v p do je deň pracovný najbližší nedeľa, však čo 7.5.2006, lehote o c) písm. ods.6 31a § hovorí síce Zákon vydať. 9.5.2006 najneskôr musí ho mu zamestnávateľ 9.5.2006, požiada doklad tento Ak preddavkoch). zrazených príjmoch (potvrdenie zákona ods.5 19 podľa vyžiada si zamestnávateľa O:pOd 9.5.2006.<>

<O:p< v p § musí doklad zákona ods.5 19 podľa si všetkých od vyžiadať zamestnávateľov, viacerých 2005 roku zamestnanec takýto mal O:pAk zamestnávateľov.<>

<O:p< v p na sa použije X typ Tlačivo X. typu prípadne S, tlačive podáva prípade danom zúčtovanie O:pRočné ak:<><O:p< face="Arial" O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p< face="Arial" O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p< face="Arial" O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).


<O:p< a v p sa Ak zamestnávateľov, 2005 roku mal typu zamestnaní tomto preddavkov zaplatených zamestnaní, dosiahnutých príjmov zamestnávateľa, jedného týkajúce údaje uvedie SA liste každom Na atď. SA, listy dva vyplní dvoch SA. list jediný jediného zamestnávateľov. koľko listov toľko vloží poistenec S tlačiva O:pDo atď.<>

<O:p< v p sa roku typu týkajúce údaje uvedie liste list vloží poistenec S tlačiva O:pDo SZČO ako zaplatil ktorá preddavky, SZČO, základ vymeriavací 2005, podnikania jeho SB V SB. jeden práve ďalej atď.<>

<O:p< a p s do o O:pAk X typ typu podáva zúčtovanie listy list vloží S tlačiva jeden práve údajmi XB XA zamestnanie každé za XA, obdobne X, ročné namiesto podnikaní.<>

<O:p< a p do aj sa je § najneskôr zamestnávateľ zákona 19 podľa zamestnávateľa zamestnanec O:pAk ako jeho ods.15 sumarizácii pri naň oznámi, ak neoznamuje zamestnávateľovi Sk 100 nižší Nedoplatok nedoplatku. výšku 31.7.2006 oznámiť povinný ods.10 viac, výške vo nedoplatok zúčtovania ročného výsledkom neprihliada.<>

<O:p< a p do aj sa je § najneskôr zamestnávateľ zákona 19 podľa zamestnávateľa zamestnanec O:pAk ako jeho ods.15 sumarizácii pri naň oznámi, ak neoznamuje zamestnávateľovi Sk 100 nižší výšku 31.7.2006 oznámiť povinný ods.10 viac, výške vo zúčtovania ročného výsledkom Preplatok preplatku. preplatok neprihliada.<>

<O:p< p zamestnávateľa viacerých prípade každého pre platí uvedené zamestnávateľov O:pV osobitne.<>

<O:p< p do je tento zamestnanec O:pAk povinný nedoplatok zúčtovania ročného výsledkom poisťovni zdravotnej priamo uhradiť 30.9.2006 zamestnanca, nedoplatok.<>

<O:p< p na do je zamestnanec tlačive ak zúčtovania ročného výsledkom preplatok priamo uhradiť 30.9.2006 zamestnanca, vyznačí aký spôsobom, zamestnancovi povinná poisťovňa zdravotná O:pNaopak zúčtovania.<>
Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p< p quote]< O:p[></O:p<>
</O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<></O:p<>
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ENEN
Je úžasné sledovať tento chaos ohľadom RZ.To musel vymyslieť kongeniálny človek, ale je tu ešte "Nádej" že vymyslí niečo ohľadom odvodových bonusov čo snáď bude za niečo stáť.
ENEN, na zlých základoch pekný dom nepostavíte.

Tie základy zákona postavil R.Z. so svojim tímom mladých reformátorov. Ja som možno blbec, že som prijal jeho ponuku a snažil som sa to po nich dať nejako dokopy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vlasta61
Pán Mihál, chcela by som Vás poprosiť o radu či aj odmena za výkon fcie poslanca obecného zastupiteľstva vstupuje do VZ na RZP. Na obci mi povedali, že vystavia potvrdenie ... kde sa uvedú príjmy na IX.-XII.05 ale nechápem prečo ? Postupujú správne ?
Za odpoveď´ veľmi pekne dakujem.
Ak ide o poslanca, ktorý nie je uvoľnený na výkon funkcie poslanca zo svojho zamestnania a má teda svoje stále zamestnanie (prac.zmluva), tak tento z príjmov poslanca poistné na ZP neplatí a je zbytočné, aby mu obec vystavovala nejaké potvrdenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VladimiraS
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Celý rok 2005 som bol zamestnancom v jednej firme. Môj príjem zo zamestnania bol v každom mesiaci v roku 2005 pod 43095,- Sk. Zároveň mám aj príjmy ako znalec a tlmočník vykonávajúci činnosť pred štátnymi orgánmi. Mám byť v roku 2005 evidovaný ako SZČO ( 11 ods4 písm. c)? Bolo mi povedané, že od 1.9.2005 áno.V prípade, že som sa mal prihlásiť ako SZČO od 1.9.2005 a vykonať ročné zúčtovanie za rok 2005, ako si mám rozdeliť príjmy z činnosti znalca.
Od 1.9.2005 ste mali byť prihlásený ako SZČO.

Príjmy z činnosti znalca sa nerozdeľujú. Z celého základu dane z činnosti znalca si určíte vym.základ (základ dane/2,14) a z neho vypočítate poistné.

Použijete tlačivo typ S. List SA - zamestnanie, list SB - SZČO, prípadne list SD - zamestnanec s príjmami podľa § 13 ods.5 zákona, tj. príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

Zamestnanec predlozil ziadost o rocne zuctovanie..., v ktorom vyplnil, ze nemal ine prijmy a,b,c - z tlaciva ziadosti. Zamestnavatel vie, ze ma zivnost, ktoru vykonaval v roku 2005. Ma pravo zamestnavatel odmietnut vykonanie rocneho zuctovania? Doklady o zivnosti zam-ca zam-ľ nemá.
Požiadal v termíne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnanec čestne prehlásil, že nebol SZČO. Je to jeho problém, že nehovorí pravdu. Skúste ho presvedčiť, že robí chybu. Ak si nedá povedať, RZ urobte tak, ako vás žiada, žiadosť si treba dobre odložiť.

O pár rokov príde kontrola, ktorá vám vytkne, že ste RZ nemali ako zamestnávateľ urobiť. Vy vytiahnete žiadosť, na ktorej bude podpísaný dotyčný zamestnanec - a problém bude mať potom on, že vyhlásil to, čo nebola pravda.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

p.mihal, dakujem za rychlu odpoved.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Dobrý deň prosím Vás porďte nám čo treba robiť keď zamestnávateľ neukáže žiadnu ochotu vydať potvrdenie o príjmoch a zaplatených odvodoch.Ide o dosť veľkú firmu, preto neviem že prečo tým robia taký problém ,teraz nám dali potvr. čo treba na daňové priznanie, a pritom sme na žiadosti mali čo presne potrebujeme.Čo mám robiť???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Máte tento problém nahlásiť na Úrade pre dohľad, je tu pre Vás.

Adresa:

www.udzs.sk
0 0
VladimiraS VladimiraS

VladimiraS je offline (nepripojený) VladimiraS

Chcela by som doplniť moju otázku ohľadom činnosti znalca. Keďže má byť prihlásený ako SZČO od 1.9.05 a mal príjmy aj do 31.8.05 musí si rozdeliť tieto príjmy podľa dátumu pripísania na účet alebo ročný príjem vydelím 12 x 4 mes.???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Znalec si vypočíta poistné vychádzajúc z celoročného základu dane. Takže žiadne rozdeľovanie príjmov, postupuje tak, ako postupujú všetky SZČO.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Koeficient Kmax vyjde menší ako 1,0000 len vtedy, ak úhrn vymeriavacích základov uvedený v S21 je vyšší, ako 517140 Sk.[/quote]
Prosím poraďákov o radu
pri výpočte Listu S a SA
List S položka S21 - úhrn príjmov 573 652.- (príjmy zo živnosti sú nulové)
položka S23 - koeficient 0,9015 (517140 : 573652 = 0,9015)
nie mi je jasné ako mám vyplniť položku A21 v Liste SA: keď urobím prepočet 0,9015 krát 573 652 dostanem sumu 517 147.- Mám sadzbu poistného počítať zo sumy 517 147.- alebo maximálneho ročného vymeriavacieho 517 140.-???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať