Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý bol aj SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.

<O:p</O:pOd zamestnávateľa si vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať. Zákon síce hovorí v § 31a ods.6 písm. c) o lehote do 7.5.2006, čo však je nedeľa, najbližší pracovný deň je 9.5.2006.

<O:p</O:pAk mal takýto zamestnanec v roku 2005 viacerých zamestnávateľov, doklad podľa § 19 ods.5 zákona si musí vyžiadať od všetkých zamestnávateľov.

<O:p</O:pRočné zúčtovanie sa v danom prípade podáva na tlačive typu S, prípadne typu X. Tlačivo typ X sa použije ak:
<O:p</O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p</O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p</O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

<O:p</O:pDo tlačiva typu S poistenec vyplní a vloží toľko listov SA, koľko mal v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal jediného zamestnávateľa, vyplní jediný list SA. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplní dva listy SA, atď. Na každom liste SA uvedie údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

<O:p</O:pDo tlačiva typu S ďalej poistenec vloží práve jeden list SB. V liste SB uvedie údaje týkajúce sa jeho podnikania v roku 2005, vymeriavací základ SZČO, preddavky, ktorá zaplatil ako SZČO atď.

<O:p</O:pAk namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne do tlačiva typ X vloží listy XA, za každé zamestnanie jeden list XA a práve jeden list XB s údajmi o podnikaní.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je preplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pV prípade viacerých zamestnávateľov uvedené platí pre každého zamestnávateľa osobitne.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok.

<O:p</O:pNaopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.04.06 at 17:17
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Uff, stúpili ste mi na otlak... raz to muselo prísť. Ak je to možné (tj. ak to robíte ručne, nie cez nejaký program, ktorý "nepustí", urobte výpočet z 517140 Sk.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jozef Mihál
Uff, stúpili ste mi na otlak... raz to muselo prísť. Ak je to možné (tj. ak to robíte ručne, nie cez nejaký program, ktorý "nepustí", urobte výpočet z 517140 Sk.
Jozef, táto otázka tu už bola... Janka odpovedala inak. Tiež som meditovala, či matematika nepustí, alebo sa držím striktne maxima.Pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=236926
Celkovo je v ročnom zúčtovaní dosť zaokrúhľovania.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Jozef Mihál
Uff, stúpili ste mi na otlak... raz to muselo prísť. Ak je to možné (tj. ak to robíte ručne, nie cez nejaký program, ktorý "nepustí", urobte výpočet z 517140 Sk.
Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď už trápim 3 dni, nevedela som ako mám postupovať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie vo všetkom sa s Jankou musíme zhodovať, ja tvrdím, že VZ bude 517140 Sk. Dúfam, že debatou o 7 Sk základu nezabijeme týždeň.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Chcela by som Vás poprosiť o radu SZČO celý rok 2005 azamestnanec
od 01.03.2005 do 31.12.2005. Ako mám vyplniť SB Základ dane mal
1 588 000,- Chcela by som vedieť ako mám vypniť riadky B09 B31 B32 B33 a B 34 ďakujem
0 0
milvin milvin

milvin je offline (nepripojený) milvin

Viete mi poradit? Na rocno zuctovani mi vyslo ze mam platit preddavky pred upravou zakonom vo vyske 160Sk. Mam teda zacat platit preddavky, alebo nie? Som SZCO aj zamestnanec. Aky zakon o tomto hovori, ze kolko je MINIMUM??, ked som SZCO+zamestnanec.
Dakujem.
<!-- / message -->
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
evika
Chcela by som Vás poprosiť o radu SZČO celý rok 2005 azamestnanec
od 01.03.2005 do 31.12.2005. Ako mám vyplniť SB Základ dane mal
1 588 000,- Chcela by som vedieť ako mám vypniť riadky B09 B31 B32 B33 a B 34 ďakujem
Jedine sa riadiť pokynmi pri jednotlivých položkách.Ťažko je povedať
čo bude v polB09,keď nepíšeš výdavky na poistné ,ktoré majú byť v polB08. Naozaj tam musíš dosadiť všetky údaje,pretože 09=07+08:2,14.
Naposledy upravil Melnick : 18.05.06 at 18:34
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
milvin
Viete mi poradit? Na rocno zuctovani mi vyslo ze mam platit preddavky pred upravou zakonom vo vyske 160Sk. Mam teda zacat platit preddavky, alebo nie? Som SZCO aj zamestnanec. Aky zakon o tomto hovori, ze kolko je MINIMUM??, ked som SZCO+zamestnanec.
Dakujem.
<!-- / message -->
Ak Ti vyšla taká suma a ak si stále aj zamestnanec potom ju tam kľudne
napíš. /zákon o zdr. poistení č.580/2004 Z.z.§16 ods.6/
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Viete mi poradit? Zamestnany od 01-06/05, SZCO od 07/05 a nadalej pokracuje. Podava rocne zuctovanie typu S, SA, SB. Ako SZCO dosiahol VZ na poistne vo vyske 33403 Sk ((65853+5628)/2,14) polozka B09 tlaciva SB. Ako zamestnanec mal prijem 343000 Sk, v doklade od zamestanavatela ma v odd. IV rozpisane prijmy za jednotlive mesiace. Avsak su aj mesiace s prijmom viac ako 43095 Sk, ale VZ na vypocet poistneho zamestnavatel/zamestnanec je max. 43095 Sk. Do listu SA polozka S13 a nasledne S21 uvediem sumu 343000 Sk, t.j. celkovy uhrn prijmov za 01-06, alebo sumu nizsiu, kedze VZ na vypocet poistneho bol max. 43095 Sk a nie napr. 92000 Sk. Dakujem za akukolvek radu.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Viem, že sa tu už toho popísalo dosť ale aj tak Vás prosím o pomoc. Oslovila ma známa, ale ja som jej nevedela pomôcť, lebo ja mám len čistých zamestnancov a čo sa týkalo SZČO ma nezaujímalo. Ona je zamestnanec, ale má už pár rokov živnosť. Príjmy nemá žiadne a nie je ani zaregistrovaná v ZP (ani neplatí odvody). Ročné zúčtovanie si musí podať, v tom sme sa zhodli, ale mne sa zdá, že v septembri bola nejaká zmena a všetci živnostníci sa mali prihlásiť v ZP. Neni som si istá preto Vás prosím o pomoc, ktorí sa v tom vyznáte. Mala sa prihlásiť a mala aj platiť odvody od toho septembra (910 Sk), alebo to je len môj výmysel. Ďakujem!
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

lenže neviemči tam nemám dať 517 140 ten najvyšši VZ alebo sumu,ktorá mi víde nad tých 517 140,-
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ivča
Viem, že sa tu už toho popísalo dosť ale aj tak Vás prosím o pomoc. Oslovila ma známa, ale ja som jej nevedela pomôcť, lebo ja mám len čistých zamestnancov a čo sa týkalo SZČO ma nezaujímalo. Ona je zamestnanec, ale má už pár rokov živnosť. Príjmy nemá žiadne a nie je ani zaregistrovaná v ZP (ani neplatí odvody). Ročné zúčtovanie si musí podať, v tom sme sa zhodli, ale mne sa zdá, že v septembri bola nejaká zmena a všetci živnostníci sa mali prihlásiť v ZP. Neni som si istá preto Vás prosím o pomoc, ktorí sa v tom vyznáte. Mala sa prihlásiť a mala aj platiť odvody od toho septembra (910 Sk), alebo to je len môj výmysel. Ďakujem!
Ivča, do ZP mala byť prihlásená od dátumu ako bola SZČO,nielen od 1.9.2005.
Keď je zamestnaná a zároveň SZČO vykoná RZZP na tlačivách:TYPS + SA/za zamestnanie/ +SB / za SZČO/ a to v prípade ,že jej príjmy v súčte boli viac ako 78000.-Sk.
Ak jej príjmy v súčte za zamestnanie a SZČO boli nižšieako78000,-Sk,potom vypĺňa tlačivá: X + XA / za zamestnanie/+ XB/ za SZČO/
Odvody si mohla určiť, najmenej to však bolo 100.- Sk./mesiac.
Teraz si v RZZP svoj prípadný dlh aj z minulých rokov vyrovná.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

evika
lenže neviemči tam nemám dať 517 140 ten najvyšši VZ alebo sumu,ktorá mi víde nad tých 517 140,-
Evka, pozri príspevky v tejto téme č.41,42,43.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Prosím niekoho o kontrolu, či som to už konečne pochopila.
Zamestnanec celý rok, SZČO do 31.8.2005


List SA:
A07: 50 557,-
A12: 20224,-
A13: 662 442,-
A21: 517 103,-
A23: 20 686,-
A25: 51 711,-
A26: - 1 154,-

List SB - celý nulový /nemal príjem, neplatil preddavky/

Typ S:
S21: 662 442,-
S22: 517 140,-
S23: 0,7806
S31 20 685,-
S32: 20 224,-
S33: 461,-
S34: -
S35: 461,-
Je to dobre, alebo budem opravovať?
Naposledy upravil VERONIKA6 : 22.05.06 at 11:47
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nezmysel, konateľ musí vyplniť aj list SB aj keď bude prakticky prázdny.
0 0
teta teta

teta je offline (nepripojený) teta

Dobrý deň. Tiež pracujem na vyplňaní tlačív SA,SB. Prosím poradiť od 1.1.2005 som bola na MD (poistenec štátu) do zamestnania som sa vrátila 1.3.2005 a od 1.9.2005 som zmenila zamestnávateľa. V tom mám jasno (2xSA). Od 1.2.2005 som si však založila živnosť a za feb aj zalatila 910 Sk zdravotné poist. Z podnikania vykazujem stratu. Mám problém s SB, sumu 6500 píšem iba do feb B22, alebo až do konca roka? B07-B09 mám 0 a čo uvediem na B41-45? Ďakujem za rady p. Mihálovi aj ostatným.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V Sb uvediete min.VZ SZČO ako sumu 6500 za február až august. Až od septembra platí oslobodenie od povinnosti platiť poistné a tým aj vykazovať min.VZ 6500 - počas MD.

B41 = 11
atď.
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
Jozef Mihál
Nezmysel, konateľ musí vyplniť aj list SB aj keď bude prakticky prázdny.
súhlasím
Každý, kto sa v roku 2005 považoval za SZČO na účely zákona o zdravotnom poistení (bol prihlásený ako SZČO v zdravotnej poisťovni), musí podať ročné zúčtovanie a to bez ohľadu na to, či mal alebo nemal príjem. Teda všetci konatelia, aj tí, čo žiaden príjem nemali, musia podať ročné zúčtovanie. Z toho vyplýva aj SB (novezdravotnictvo.sk)
0 0
teta teta

teta je offline (nepripojený) teta

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Zabudla som uviesť že MD som ukončila 31.1.2005, takže 6500 uvediem až do decembra, však? Ak počítam správne vznikne mi nedpolatok 910x11??? To je hrozné. Zúčovanie od zamestnávatelov má odchýlku 7 SK.
0 0
AnKu AnKu

AnKu je offline (nepripojený) AnKu

zamestnaná, študujem
Dobrý deň, chcem sa spýtat, ak som bola zamestnaná od 1.1. do 31.7.05
u jedneho zamestnavateľa s prijmami do 20 000,-Sk, od 1.8.05 do 31.12.05 u ďalšieho zamestnavateľa, kde mi 1 mesiac presiahol príjem 43095,-Sk - urobila som chybu, ked som vyplnila len tlacivo A???, alebo musím vyplniť tlačivo
S (2xSA), Ďakujem A.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať