Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý bol aj SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.

<O:p</O:pOd zamestnávateľa si vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať. Zákon síce hovorí v § 31a ods.6 písm. c) o lehote do 7.5.2006, čo však je nedeľa, najbližší pracovný deň je 9.5.2006.

<O:p</O:pAk mal takýto zamestnanec v roku 2005 viacerých zamestnávateľov, doklad podľa § 19 ods.5 zákona si musí vyžiadať od všetkých zamestnávateľov.

<O:p</O:pRočné zúčtovanie sa v danom prípade podáva na tlačive typu S, prípadne typu X. Tlačivo typ X sa použije ak:
<O:p</O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p</O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p</O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

<O:p</O:pDo tlačiva typu S poistenec vyplní a vloží toľko listov SA, koľko mal v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal jediného zamestnávateľa, vyplní jediný list SA. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplní dva listy SA, atď. Na každom liste SA uvedie údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

<O:p</O:pDo tlačiva typu S ďalej poistenec vloží práve jeden list SB. V liste SB uvedie údaje týkajúce sa jeho podnikania v roku 2005, vymeriavací základ SZČO, preddavky, ktorá zaplatil ako SZČO atď.

<O:p</O:pAk namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne do tlačiva typ X vloží listy XA, za každé zamestnanie jeden list XA a práve jeden list XB s údajmi o podnikaní.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je preplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pV prípade viacerých zamestnávateľov uvedené platí pre každého zamestnávateľa osobitne.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok.

<O:p</O:pNaopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.04.06 at 17:17
Usporiadat
Téma je uzavretá.
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

VERONIKA6
Idem robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia typ S, prílohy SA, SB
synovi. Bol zamestnancom celý rok a SZČO do marca 2005/živnosť prerušená/. Prihlásený ako SZČO bol, no nemá nahlásenú zmenu k 31.3.05 keď prerušil živnosť na 24 mesiacov. Ako SZČO žiadne preddavky neplatil, nevykazoval žiadnu činnosť. Daňové priznanie za rok 2005 podal.
Bola som sa pýdať, čo potrebuje priniesť aby to bolo v poriadku. Pracovníčka mi dala "Oznámenie poistenca" aby som vypísala zmenu k 31.3.2005, pýtala sa ma či podával daňové priznana a kázala priniesť "Výpis z DP". Neviem o aký "výpis" sa jedná. Včera sme doklady prehľadali a našli sme iba potvrdenie, ktoré dajú pri odovzdaní daňového priznania, kde podpíše DÚ prevzatie. Je to fakticky posledná strana z daňového priznania. Tieto potvrdenia pýta za celé obdobie podnikania a to roky 2002-2005.
Alušik, máš po mne príspevok, ale ho nevidím.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, vždy mám problém, ak má byť príspevok prvý na ďalšej strane. Pridám ho, no nevidím ho a musím to napísať znovu. (
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

alušik
Veronika - je to tlačivo, ktoré nájdeš tu na porade v tlačivách a dokumentoch: http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=30 - toto je za r.2004 a za rok 2005 tu: http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=323
Staršie treba hľadať snáď vo formulároch Formik - myslím, že tam by to mohlo byť.
Ďakuje, r. 2004 a 2005 som si už stiahla. No r. 2002 a 2003 nemám a tak prosím, kto k nim máte prístup, zachráňte ma. Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Veronika - tu je ešte jeden platný v r.2002. No za rok 2003 je to veľké a nedá sa mi to prilepiť. Pošli cez SS mailovú adresu a pošlem Ti to.
Výpis z daňového priznania FO.jpg  
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

teta
Dobrý deň. Tiež pracujem na vyplňaní tlačív SA,SB. Prosím poradiť od 1.1.2005 som bola na MD (poistenec štátu) do zamestnania som sa vrátila 1.3.2005 a od 1.9.2005 som zmenila zamestnávateľa. V tom mám jasno (2xSA). Od 1.2.2005 som si však založila živnosť a za feb aj zalatila 910 Sk zdravotné poist. Z podnikania vykazujem stratu. Mám problém s SB, sumu 6500 píšem iba do feb B22, alebo až do konca roka? B07-B09 mám 0 a čo uvediem na B41-45? Ďakujem za rady p. Mihálovi aj ostatným.
P. Mihál odpovedal na túto otázku príspevkom č. 58, ale nezdá sa mi správny (ak už trošku RZ rozumiem, prepáčte p. Mihál, že "kura opravuje sliepku" ). Asi však prehliadol jednu závažnú skutočnosť, že "teta" sa vrátila do zamestnania 01.03.05 - pracovný pomer pokračoval a dňa 01.09.05 len zmenila zamestnávateľa. Od 01.02.05 začala podnikať, v tomto mesiaci však: A) bola stále poistencom štátu (MD),
B) nebola zamestnancom
čiže podľa môjho skromného neistého názoru vyB21 až B23 "teta" nevypĺňa vôbec. Alebo som už načisto nepoučiteľný?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

teta
Dobrý deň. Tiež pracujem na vyplňaní tlačív SA,SB. Prosím poradiť od 1.1.2005 som bola na MD (poistenec štátu) do zamestnania som sa vrátila 1.3.2005 a od 1.9.2005 som zmenila zamestnávateľa. V tom mám jasno (2xSA). Od 1.2.2005 som si však založila živnosť a za feb aj zalatila 910 Sk zdravotné poist. Z podnikania vykazujem stratu. Mám problém s SB, sumu 6500 píšem iba do feb B22, alebo až do konca roka? B07-B09 mám 0 a čo uvediem na B41-45? Ďakujem za rady p. Mihálovi aj ostatným.
P. Mihál odpovedal na tento príspevok č. 57 svojím príspevkom 58. Avšak nezdá sa mi jeho odpoveď celkom správna (ak tomu už začínam aspoň trošku rozumieť, prepáčte p. Mihál). Asi prehliadol skutočnosť, že "teta" sa dňa 01.03.05 do zamestnania vrátila a v pracovnom pomere pokračovala a 01.09.05 len zmenila zamestnanie. Dňa 01.02.05 zároveň začala podnikať. Podľa môjho názoru "teta" vypĺňa B21, B22 a B23 len za mesiac február, pretože: a) v mesiaci 02/05 bola poistencom štátu (MD)
b) v mesiaci 02/05 nebola zamestnancom (až od 03/05 do 12/05)
c) len v mesiaci 02/05 bola "čistá" SZČO.
Verím, že už som sa niečo naučil, ak sa však mýlim.... klasika... opravte ma, prosím. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
teta
Dobrý deň. Tiež pracujem na vyplňaní tlačív SA,SB. Prosím poradiť od 1.1.2005 som bola na MD (poistenec štátu) do zamestnania som sa vrátila 1.3.2005 a od 1.9.2005 som zmenila zamestnávateľa. V tom mám jasno (2xSA). Od 1.2.2005 som si však založila živnosť a za feb aj zalatila 910 Sk zdravotné poist. Z podnikania vykazujem stratu. Mám problém s SB, sumu 6500 píšem iba do feb B22, alebo až do konca roka? B07-B09 mám 0 a čo uvediem na B41-45? Ďakujem za rady p. Mihálovi aj ostatným.
peton má pravdu a preto opravujem svoj príspevok č.58.

Keďže ste po celý rok mali súčasne aj zamestnanie, v liste SB v stĺpci B21 uvádzate všade nuly, v stĺpci B22 takisto všade nuly.

Aj za február, keďže predpokladám, že zamestnaná ste boli v tom prvom zamestnaní celý čas až do 31.8., s tým že do 28.2 ste v tomto zamestnaní mali materskú dovolenku - štatút zamestnanca však stále trval.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

"Tetuška" berte na vedomie príspevok p. Mihála (108), nie môj pod č. 107. V bode c) a tiež veta pred bodom a) som pochybil. Sorry.
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

Zdravim, taktiez vidim nezrovnalost v tlacive. Vyplnam XB.
Nezda sa mi tam v poriadku B32 az B34 naviazane na B25.
Ak podla navodu B25 nevyplnim, kedze B09 je vyse780000 , tak v B32 mam nulu.
Potom ale v B34 mam B31-0 = suma z B31 a to vraj ma byt vymeriavaci zaklad ked poistenec bol zamestnancom, co vobec nie je pravda , kedze poistenec bol od 1.1. do 30.6 SZCO a zamestancom bol od 1.7 do 31.12.
Mam pravdu, alebo mylim i druhych ? :-)
0 0
pusinka pusinka

pusinka je offline (nepripojený) pusinka

Nadväzujem na príspevok č. 108 a prosím tiež o radu, resp. usmernenie
celý rok 2005 - zamestnanec, zo zamestnania som nastúpila 26.7.05 na MD
celý rok 2005 - SZČO
materskú som poberala zo zamestnania, zo SZČO - žiadne dávky
Dúfam, že sa nemýlim, ale:
vypĺňam S, SA, SB
SA - je jasné
SB- vôbec neviem čo vyplniť v B21, B22, B23

Ďakujem za radu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
pusinka
Nadväzujem na príspevok č. 108 a prosím tiež o radu, resp. usmernenie
celý rok 2005 - zamestnanec, zo zamestnania som nastúpila 26.7.05 na MD
celý rok 2005 - SZČO
materskú som poberala zo zamestnania, zo SZČO - žiadne dávky
Dúfam, že sa nemýlim, ale:
vypĺňam S, SA, SB
SA - je jasné
SB- vôbec neviem čo vyplniť v B21, B22, B23

Ďakujem za radu.
Keďže si celý rok zamestnancom aj SZČO všade budú "nuly"
Ešte pripomínam,ak si nedosiahla v súčte za zamestnanie a SZČO 78000.- vypĺňaš tlačivá "X" s prílohami.
Naposledy upravil Melnick : 30.05.06 at 20:28 Dôvod: Doplnenie informácie
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Priklad:

Pocas cele roka bol poistenec zamestnancom, zaroven poberatelom starobneho dochodku a zaroven konatelom bez odmeny za "konatelstvo". Jeho prijem zamestnanca presiahol v kazdom mesiaci r. 2005 max. VZ.
Aky tym tlaciva treba pouzit?

Dakujem za info ;o)
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

7Ingrid7
Priklad:

Pocas cele roka bol poistenec zamestnancom, zaroven poberatelom starobneho dochodku a zaroven konatelom bez odmeny za "konatelstvo". Jeho prijem zamestnanca presiahol v kazdom mesiaci r. 2005 max. VZ.
Aky tym tlaciva treba pouzit?

Dakujem za info ;o)
Použiješ tlačivo S s prílohami SA(zamestnanie) a SB(konateľstvo). To, že bol dôchodca v Tvojom prípade rozhodujúce nie je, pretože mal príjmy vyššie ako 13000 Sk v období 9-12/2005, takže zvýhodnenie dôchodcu-to, že by za neho platil poistenie štát, využiť nemôže.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

petki
Dobrý deň. Vyskytla sa mi taká "otlaková" situácia. Celý rok 2005 som bol SZČO, zaplatené preddavky vo výške 15.920,- Sk, daňový základ bol 0. Zároveň od 1.5. som zamestnancom, pričom každý mesiac som mal príjem výrazne prevyšujúci max. VZ a zamestnávateľ odviedol preddavky z max. VZ, celkom 13737 za zamestnanca a 34341 za zamestnávateľa. Úhrn príjmov vychádza 962287,- Sk a úhrn VZ 988287, pričom Kmax je 0,5233. VZ zo zamestnania vychádza 503565 Sk (všetko spracované programom SOMI TN). Prečo sa za vymeriavaci základ v liste SA berie súčin max. ročného VZ a Kmax a nie alikvotná časť ročného max. VZ, teda za skutočnú odpracovanú dobu v mesiacoch (8 mesiacov) ?Pre preddavky SZČO vychádza preplatok 7609 a pre zamestnávateľa nedoplatok preddavkov za zamestnávateľa 16016,- SK ! Nie je tu legislatívno-metodická chyba ? Čo má zamestnávateľ s nedoplatkom, keď on všetko odviedol, tak ako mal v maximálnej výške ? Aká asi bude jeho reakcia, keď mu oznámim, že má nedoplatok skoro 16000 ? Dá mi to k úhrade ? Ďakujem za akýkoľvek názor, hlavne by som sa potešil vyjadreniu pána Mihála !!!
ja mám opačný problém : SZČO + zamestnanec ( vymer.základy 148018+626608, tj koeficient = 0,6676)
zo zamestnania mal kolísavý príjem a po správnosti by mal zamestnávateľ doplatiť poistné za vyplatené sumy nad 43095
po vyplnení ročného zúčtovania mi ale kvôli koeficientu vyšlo ,že doplácať bude SZČO a zamestnávateľ bude mať preplatok
zdá sa mi to postavené na hlavu
prečo sa má takto zamestnávateľ dozvedieť ,že zamestnanec si privyrába ? a prečo sa má vymer.základ zamestnávateľa prepočítavať koeficientom,na ktorého výpočet má vplyv príjem zo živnosti ?
Takže tiež očakávam "reakciu" od zamestnávateľa ? :-(
0 0
laila laila

laila je offline (nepripojený) laila

skušal niekto vyplniť elektronický formulár, ktorý je uvedený na www.novezdravotnictvo.sk ?, mne sa tam neda dolpnit sadzba poistneho napr. v TYPe A v oddieli VIII. v kolonke 64 a 67, v TYPe B kolonka 54, ostante som neskusala
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

laila
skušal niekto vyplniť elektronický formulár, ktorý je uvedený na www.novezdravotnictvo.sk ?, mne sa tam neda dolpnit sadzba poistneho napr. v TYPe A v oddieli VIII. v kolonke 64 a 67, v TYPe B kolonka 54, ostante som neskusala
Keď hneď na začiatku formulára vyplníš okienko, že nebol/bol celý rok osobou so zdravotným poistihnutím, tak Ti to vyplní sadzbu samé.
0 0
laila laila

laila je offline (nepripojený) laila

alušik
Keď hneď na začiatku formulára vyplníš okienko, že nebol/bol celý rok osobou so zdravotným poistihnutím, tak Ti to vyplní sadzbu samé.
ďakujem, podarilo sa
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Zamestnanec počas celého roka, SZČO od 1.1.2005 do 30.6.2005
vyplňa 2x SA 1x SB a súhrnné tlačivo S
v jednom prípade SA vyšiel preplatok 2,-SK
v druhom prípade SA vyšiel nedoplatok 1,- SK
Musím tento preplatok a nedoplatok oznámiť zamestnávateľovi, ak áno na akom tlačive?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

karpis
Zamestnanec počas celého roka, SZČO od 1.1.2005 do 30.6.2005
vyplňa 2x SA 1x SB a súhrnné tlačivo S
v jednom prípade SA vyšiel preplatok 2,-SK
v druhom prípade SA vyšiel nedoplatok 1,- SK
Musím tento preplatok a nedoplatok oznámiť zamestnávateľovi, ak áno na akom tlačive?
Nie, oznamujú sa len preplatky/nedoplatky presahujúce 100 Sk.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

karpis
Zamestnanec počas celého roka, SZČO od 1.1.2005 do 30.6.2005
vyplňa 2x SA 1x SB a súhrnné tlačivo S
v jednom prípade SA vyšiel preplatok 2,-SK
v druhom prípade SA vyšiel nedoplatok 1,- SK
Musím tento preplatok a nedoplatok oznámiť zamestnávateľovi, ak áno na akom tlačive?
Nie, oznamujú sa len preplatky/nedoplatky presahujúce 100 Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať