Zavrieť

Porady

DPH a bločky za staré mesiace

Prosím, ako mám uplatniť DPH z bločkov, ktoré dali majitelia do účtovníctva tento mesiac s dátumami minulých mesiacov? Pátrala som v starých príspevkoch, ale tiež nie sú jednotné. Niekde som čítala, že "...sa môže započítať DPH z bločkov v mesiaci, kedy boli prijaté do účtovníctva, aj keď ZP bolo v minulých mesiacoch- hovorí usmernenie o DPH..." Ďalšia kolegyňa podávala opravné priznanie za zabudnutý bloček na PHM. TAK AKOOOO???
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
riadne, to znamená že môžem januárový uplatniť teraz v riadnom júnovom výkaze?
Nie, nemôžeš.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pozrite si v prílohe stranu 32...Časové hľadisko...

http://www.porada.sk/1020788-post11.html
Naposledy upravil evina : 21.07.09 at 11:38
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ako som už písala, je to o tom, ako si kto daný paragraf vysvetlí. Autorkou príspevku v DÚPP je Ing. Zdenka Jablonková, ktorá je si myslím, dosť veľká odborníčka na DPH, takže v prípade "nutnosti," sa môžem odvolať na výklad z odbornej literatúry.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lenkam68 Pozri príspevok
Ako som už písala, je to o tom, ako si kto daný paragraf vysvetlí. Autorkou príspevku v DÚPP je Ing. Zdenka Jablonková, ktorá je si myslím, dosť veľká odborníčka na DPH, takže v prípade "nutnosti," sa môžem odvolať na výklad z odbornej literatúry.

Hm, kvôli občasným "preklepom" v tzv. odbornej literatúre, odber tejto už pred rokmi mnohí zrušili. Ja by som sa na ňu v prípade nutnosti veru neodvolávala.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

lenkam68 Pozri príspevok
Uplatniť DPH si môžeš určite, len sa sama musíš rozhodnúť, či podáš DDP, alebo si DPH uplatníš v riadnom DP. Ja som za riadne.
-tak potom tomuto nerozumiem, ako môžem sa rozhodnúť či podám riadne, keď je to blok za január a riadne sa podávalo už dávno.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

sybila3 Pozri príspevok
-tak potom tomuto nerozumiem, ako môžem sa rozhodnúť či podám riadne, keď je to blok za január a riadne sa podávalo už dávno.
Za január môžeš podať DDP a nie riadne.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

evina Pozri príspevok
Pozrite si v prílohe stranu 32...Časové hľadisko...

http://www.porada.sk/1020788-post11.html
Nikde sa v tom príspevku neuvádza príklad na doklady, ktoré som mala k dispozícii pred novelou zákona a neuplatnila som si DPH, čiže opäť je to na subjektívnom výklade daného paragrafu. Samozrejme netvrdím, že môj názor je 100%-tne správny, zrejme by bolo celkom vhodné, keby k tomu daň. úrad vydal usmernenie.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

sybila3 Pozri príspevok
-tak potom tomuto nerozumiem, ako môžem sa rozhodnúť či podám riadne, keď je to blok za január a riadne sa podávalo už dávno.
Ja som mala na mysli, že sa môžeš rozhodnúť na základe príspevkov či podáš v júni DDP za január, alebo januárový doklad zahrnieš do riadneho DP za jún a nie že by si podávala "riadne" za január.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lenkam68 Pozri príspevok
Nikde sa v tom príspevku neuvádza príklad na doklady, ktoré som mala k dispozícii pred novelou zákona a neuplatnila som si DPH, čiže opäť je to na subjektívnom výklade daného paragrafu. Samozrejme netvrdím, že môj názor je 100%-tne správny, zrejme by bolo celkom vhodné, keby k tomu daň. úrad vydal usmernenie.

Časové hľadisko pre
uplatnenie odpočítania dane
§ 51 ods. 2 a 3
Do 31. 3. 2009 si platiteľ mohol odpočítať
daň v daňovom priznaní za
zdaňovacie obdobie, v ktorom právo
na odpočítanie dane vzniklo, alebo
v nasledujúcom, ak do dňa podania
daňového priznania za toto zdaňovacie
obdobie mal faktúru. Ak si platiteľ
dane neuplatnil odpočítanie dane
ani v jednom z dvoch uvedených
zdaňovacích období, bol povinný
podať dodatočné daňové priznanie.
Podľa znenia § 51 ods. 2 od 1. 4. 2009
si platiteľ za predpokladu, že má
faktúru od platiteľa, môže odpočítať
daň najskôr v daňovom priznaní
za zdaňovacie obdobie, v ktorom
právo na odpočítanie dane vzniklo
a najneskôr v poslednom zdaňovacom
období kalendárneho roka,
v ktorom právo na odpočítanie dane
vzniklo, ak do uplynutia lehoty na
podanie daňového priznania za zdaňovacie
obdobie, v ktorom uplatňuje
právo na odpočítanie dane, má doklad
(faktúru, dovozný doklad).....

a riešia sa príklady po 1.4. Bločky za január až marec u mesačných platiteľov už dávno boli a mali byť vyriešené .....toť môj názor


P.s. možno niekto vydá "zaujímavé stanovisko" ako v prípade nového zákona o ERP, kde nechali platiť neplatný a už neexistujúci právny predpis Vyhlášku 55....ale to je už medzi nebom a zákonodarcami a ich štylistikou
Naposledy upravil evina : 21.07.09 at 12:24
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Napísala som dotaz na DÚ, takže keď budem mať odpoveď, dám vedieť.
Odchádzam domov, takže všetkým diskutujúcim prajem pekný zbytok dňa
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ja sa vždy aj 5 krát pýtam, keď robím dph - mesačne, či už mi dali všetky doklady, vždy povedia áno, určite a zrazu mi doniesli januárový.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

a mohla by som to urobiť tak, že blok zaúčtujem ako službu-je to servis auta a dph nedaňové výdavky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
a mohla by som to urobiť tak, že blok zaúčtujem ako službu-je to servis auta a dph nedaňové výdavky?
Áno, takto môžeš.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ako som sľúbila, prikladám vyjadrenie daňového úradu, k dopytu na uplatnenie DPH zo "zabudnutých" daň. dokladov:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Novelou zákona č. 83/2009 Z.z. o DPH účinnou od 1.4.2009 sa zmenilo ustanovenie § 51 ods.2 zákona o DPH, ktoré upravuje uplatnenie práva na odpočítanie dane. Podľa § 51 ods.2 zákona o DPH platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods.2 písm.a/, c/ alebo písm.d/ najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm.a/, c/ alebo písm.d/. Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm.a/, c/ alebo písm.d/ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm.a/, c/ alebo písm.d/. Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods.2 písm.b/ najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Do účinnosti citovanej novely zákona o DPH, t.j. do 31.3.2009 si mohol platiteľ dane uplatniť odpočítanie dane z prijatých tovarov resp. služieb v zdaňovacom období, v ktorom mu vzniklo právo na odpočítanie dane alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období. V prípade, ak si toto právo platiteľ neuplatnil v týchto zdaňovacích obdobiach, mohol si uplatniť odpočítanie dane podaním dodatočného daňového priznania k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom si mohol uplatniť právo na odpočet dane.
V prípade, ak platiteľovi dane vznikol nárok na odpočet dane z prijatých tovarov resp. služieb napr. za zdaňovacie obdobie február 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely zákona o DPH, môže si uplatniť odpočítanie dane po splnení ďalších podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH v daňovom priznaní do konca kalendárneho roka 2009.V súvislosti s odpočítaním dane po novom, zákon o DPH v § 70 ods.1 ukladá platiteľovi dane novú povinnosť vedenia záznamov, t.j. v záznamoch platiteľ uvedie zdaňovacie obdobie, v ktorom vykonal odpočítanie dane alebo pomerné odpočítanie dane.

Váš dopyt:

Dobrý deň, umožňuje novela zákona o DPH účinná od 1. apríla 2009 uplatniť si DPH v riadnom DP napr. za jún z daňového dokladu, ktorý bol vystavený s dátumom zdaniteľného plnenia pred účinnosťou tejto novely (napr. február 2009) a účtovná jednotka ho nedopatrením nezúčtovala a neuplatnila si DPH vo februári, alebo sa musí podať DDP za február?

Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja si vsak neviem predstavit, ako potom bude sediet pokladna... Ked napr. robim inventarizaciu pokladne k 30.6. a neviem, ze mi chyba blok napr. z 26.6., dostanem ho az 2.8... Ako riesit toto?

A ako bude vypisany VPD? Hore datum skutocneho vydavku - 26.6. a dolu datum zauctovania 2.8.? Zauctujem 2.8.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lianka, stal sa preklep, ale to máš do budúcna...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lianka Pozri príspevok
Ja si vsak neviem predstavit, ako potom bude sediet pokladna... Ked napr. robim inventarizaciu pokladne k 30.6. a neviem, ze mi chyba blok napr. z 26.6., dostanem ho az 2.8... Ako riesit toto?

A ako bude vypisany VPD? Hore datum skutocneho vydavku - 26.6. a dolu datum zauctovania 2.8.? Zauctujem 2.8.
V prípade, že medzi dokladom a zaúčtovaním bola uskutočnená inventarizácia hotovosti, prichádza k slovu ĽUT.

(Pre neznalých ĽUT = ľudová umelecká tvorivosť, čiže dopíšem na podkladový papier, že majiteľ zaplatil z vlastných prostridkov, doklad ponechal vo vozidle a zabudol ho doložiť do účtovníctva a pri kontrole stavu phm v nádrži sa doklad našiel .... a podobné rozprávky)
0 0
masinka masinka

masinka je offline (nepripojený) masinka

Chcem sa opytat ako riesite DPH priznanie, ked cez POS terminal to mam zaplatene z bankoveho uctu, presne viem co mi chyba, ale doklady proste niesu fyzicky, a modlim sa aby ich opisy vobec do nejakeho casu zohnali.
Podla novely by som to do DPH nedala, lebo doklad nemam, dam to na 355, ked mi doklad do konca roka donesu cez Interne doklady to dostanem do DPH. Co vy na to?
Diki za odpoved
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

masinka Pozri príspevok
Chcem sa opytat ako riesite DPH priznanie, ked cez POS terminal to mam zaplatene z bankoveho uctu, presne viem co mi chyba, ale doklady proste niesu fyzicky, a modlim sa aby ich opisy vobec do nejakeho casu zohnali.
Podla novely by som to do DPH nedala, lebo doklad nemam, dam to na 355, ked mi doklad do konca roka donesu cez Interne doklady to dostanem do DPH. Co vy na to?
Diki za odpoved
mesiac čo mesiac to riešim, nedoručia doklady = nákupy kartou, na zaúčtovanie , ale už to nie je problém .
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

teraz mi doniesli bločky z júna za opravu a údržbu auta, môžem uplatniť dph v oktobri?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať