Zavrieť

Porady

absencia

Ak má zamestnanec dlhodobo v práci absenciu, je zamestnávateľ povinný mu túto skutočnosť nejako písomne oznámiť? Alebo stačí, keď mu po skončení absencie jednoducho oznámi, že mu za ňu strháva dovolenku a nevyplatí mu mzdu za čas, v ktorom mal absenciu?
Usporiadat
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

jankasm
Ak mu dáte absenciu, tak na SP dáte prerušenie poistenia, odvody neplatíte.
Na ZP odvody treba platiť z minima.
- práve toto ma zaujímalo.Musí to zamestnávateľ zaplatiť, alebo je povinný si to zaplatiť zamestnanec? Tým, že nenastúpi nemá žiadnu mzdu a zam-teľ vlastne neplatí nič. Rozumiem tomu správne?
Jedná sa o ZP
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kira
- práve toto ma zaujímalo.Musí to zamestnávateľ zaplatiť, alebo je povinný si to zaplatiť zamestnanec? Tým, že nenastúpi nemá žiadnu mzdu a zam-teľ vlastne neplatí nič. Rozumiem tomu správne?
Jedná sa o ZP
Zamestnávateľ musí zaplatiť odvody za zamestnanca 4% aj za seba 10%. Odvody treba zaplatiť z minimálnej mzdy (prislúchajúcej na počet dní trvania pracovného pomeru), aj keď vlastne žiadnu nedostane. Taký je zákon. Zamestnancove odvody potom môžete od neho nárokovať vrátiť.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Ak nenastúpi bezdôvodne, nie je jednoduchšie zrušiť prihlásenie s tým, že pracovný pomer nevznikol? Ale neviem ako to ovplyvní vašu dohodu s ÚP.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Na Tvojom mieste by som sa v prvom rade skontaktovala s pracovníkom a zistila dôvod, prečo do práce nenastúpil. Ak by svojvoľne nenastúpil, s takýmto človekom by som určite zrušila pracovný pomer. Na sociálke majú také tlačivo, ktorým je treba zrušiť prihlásenie (RL FO). Potom by som zašla na úrad práce a vysvetlila čo sa stalo a dohodla sa na prijatí ďalšieho pracovníka.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

azuz
Ak nenastúpi bezdôvodne, nie je jednoduchšie zrušiť prihlásenie s tým, že pracovný pomer nevznikol? Ale neviem ako to ovplyvní vašu dohodu s ÚP.
Práve to zisťujem , ale ďakujem vám za ochotu pomôcť
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Prajem pekné sobotné dopoludnie. Potrebujem radu ohľadne neospravedlnenej neprítomnosti (absencie). Zamestnanec mal v mes. september, dňa 14.09.2006 - absenciu. Zákoník práce hovorí, že pokiaľ zamestnanec, ktorý neospravedlnene zmešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku, nemá nárok na mzdu/náhradu mzdy. Z uvedeného mi vychádza, že má v podstate neplatené voľno. Moja otázka je : Má takýto zamestnanec prerušené poistenenie v SP aj na deň sviatku?

Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Jana
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Skúste mi poradiť, prosím!!!!

Jana
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Skúšala som sa niečo dozvedieť aj na SP v BB, ale pracovníčku SP som šokovala svojou otázkou. Nemá niekto skúsenosť s absenciou pred sviatkom? Ja by som tam to prerušenie dala, na 15-teho "1"-čerpanie prac.voľna bez náhrady mzdy a na 14-teho "3" - neospravedlnená neprítomnosť v práci.

Jana
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobré ráno. Prepáčte, ale ešte raz sa vrátim k tej Absencii. Prečítala som si §122 ešte raz a teraz mi z toho vychádza, že neplatené voľno na deň SV, pokiaľ zamestnanec mal "A" pred alebo po SV sa týka iba mesačných zamestnancov. Prosím vyjadrite sa niekto!!

Jana
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

janber
Dobré ráno. Prepáčte, ale ešte raz sa vrátim k tej Absencii. Prečítala som si §122 ešte raz a teraz mi z toho vychádza, že neplatené voľno na deň SV, pokiaľ zamestnanec mal "A" pred alebo po SV sa týka iba mesačných zamestnancov.
Prečo myslíš?? Veď §122 ods. 3 hovorí o tom, že ak zamestnanec nepracoval z dôvodu sviatku, má nárok na náhradu mzdy alebo za určitých podmienok na mzdu. A odst. 4 sa odvoláva necelý odstavec 3. Nepreplatenie sviatku môžeš aplikovať aj na hodinovo aj mesačne odmeňovaných zamestnancov. Inak by to bola diskriminácia.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Ešte raz to čítam a pomýlilo ma "mzda podľa odseku 3 druhej vety...." prehliadla som slovíčko "alebo".

ďakujem

jana
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať