Zavrieť

Porady

dph

Ahojte poraďáci, už som tu dlho nebola. Potrebovala by som poradiť s dph, robím ich prvý krát, teda program mi ich spravil, potrebujem si to len skontrolovať a overiť. Takže zoberem si všetky faktúry, pokl.dokl., bank.účty, vypíšem dph, vlastne ručne som si robila 343, takže spravím rozdiel medzi MD a D, vyšiel mi mínusový. Takže by mi mali vrátiť. Potom tam mám zahraničné vystavené, oslobodené od DPH, takže s tými nič, prijaté zahraničné-urobím samozdanenie, vstup a výstup, čiže nula. Môže to tak byť?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sara-ke
takze ked nam zaplatil najomca 80 000,- dopredu na 2 roky on si da do nakladov len 40 000,- ?? ale ved on ich skutocne vydal ako si to ma zauctovat len 40 000? a my sme od neho prijali tych 80 000,- normalne v hotovosti tak ako to bude pomozete mi?? dakujem
PREDPOKLADáM
nájomca, aj ked zaplatil naozaj, a je v JU, takv uzávierkových prácach si výdavok 40000 Sk "odloží" na ďalší rok, uvedie pravdepodobne do stlpca VNZD. V ďalšom roku v uzávierkových prácach to presunie zasa do VOZD.
Prenajímateľ, PÚ tiež predpokladám
PPD 80000 Sk zaúčtuješ 211/602, 384
Zostatok 384 prejde do ďaľšieho roka a potom ID 384/602.
............................
Ak náhodou SZČO účtuje v PU, tak obdobne účtuje ako som naznačila, ale použije účty 5128 a 381.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Tweety
Ak je prenajímateľ platcom a vyfakturuje s dph nájomcovi, ktorý nie je platcom, prenajímateľ odvedie dph , a nájomca si to dá celé do nákladov.
hrubá chyba !

Prenajímateľ NESMIE fakturovať nebytové priestoy s DPH neplatiteľovi.
V takom prípade je nájom oslobodený.
(V kontexte mi vychádza, že ide o nájom nebytových priestorov)
§38
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),

b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,

c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,

d) nájmu bezpečnostných schránok.
Naposledy upravil KEJKA : 20.04.06 at 15:49
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sway
tu je to zložitejšie ten kto prenajíma a je plátcom DPH sa musí rozhodnúť či bude fakturovať s DPH - čo je ideál, nakoľko ak by fakturoval bez DPH je to oslobodené, a potom on musí koeficientom prepočítavať svoje vstupy a na tom stráca ( kráti sa mu DPH na vstupe) Musí túto skutočnosť uplatňovať na všetkých odberateľov ktorým prenajíma rovnako - teda vždy musí fakturovať buť s DPH alebo bez DPH - všetkým s DPH, alebo všetkým bez DPH.
máš pravdu, je to trochu zložitejšie. Ako je odcitované vyššie, nájom je oslobodený. Tá možnosť rozhodnúť sa však platí len pre nájomcov=platiteľov,
citujem § 38 z_DPH
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
.................................
a podľa tohto zákona už nemusí to svoje rozhodnutie uplatňovať voči všetkým platiteľom, ale sa môže dohodnúť individuálne s každým platiteľom inak, ako to komu vyhovuje.
..................................
Z toho vyplýva, že ak prenajme neplatiteľovi, VŽDY bude musieť uplatňovať koeficient, lebo jemu MUSÍ fakturovať bez DPH.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať