Zavrieť

Porady

Vyššia kontrola SVB

Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem
Usporiadat
mokilko mokilko

mokilko je offline (nepripojený) mokilko

ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt platime. (pozn. sme tam 4-ia)
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ach to máte teda ťažké,škoda,že sa ostatní tvária ako pštrosi. Sami asi neprerazíte. Neviem čo poradiť,skúste s to s tým predajom.
Elektrina vyúčtovaná na osoby je najspravodlivejšia .Skúste vo Vašom prípade navrhnúť na spoluvlastnícky podiel.
Držím palce - skore vyriešenie .
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mokilko Pozri príspevok
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt platime. (pozn. sme tam 4-ia)
Nepridávaj rovnaký príspevok do viacerých tém, odpovede máš aj tu:

http://www.porada.sk/t2253-p25-spolo...tml#post485169
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Obrík Pozri príspevok
Nie sme už členom SVB. Byt sme v 09/06 predali. A s tou závisťou si sa teda riadne trafila! A je to z takého rodinného prostredia. Asi tak, že skúsime, domotáme, uvidíme. Aj tak sa to dá.
Presne si sa trafil: "skúsime, domotáme, uvidíme" a ja pridávam: "veď potom to na niekoho zvalíme"! Preto nechápem, že správa domov nie je viazaná alebo koncesovaná činnosť. Veď sa tu pracuje s peniazmi, je to vlastne akoby malá banka, vyúčtovaním služieb, potvrdenia pre kataster pri prevodoch bytov, zodpovednosťou za technický stav a riešenia, právne veci - vlastne od nich sa celá správa odvíja a závisí a pod. Veď si neviem predstaviť, že by som si len tak založil s kamošmi banku alebo nebankovku. Veď tak aj dopadli. Aj obyčajná cestovka ja viazaná činnosť....a tuto to robí hocikto, zákon si vykladá ako chce, účtuje alebo neúčtuje, ale vlastníkom to nakoniec vyúčtuje a tam s nimi zúčtuje....S NAMI!!! Máme SVB, ale je to z blata do kaluže. Sme bezradný, radšej platíme akoby sme sa išli každý poučený, že do ničoho sa nestaraj, niečo presadzovať. Tam pri pive si pohundrať a potom na niekoho nadávať. Tak! A vymieňať predsedov, správcov, mandatárov a zase predsedov, správcov a mandatárov. Sorry za tento melancholický príspevok, ale to je dnešná realita.
Ešte že sa tu na porade dá čo to dozvedieť. Aj to s rezervou niekedy.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

mokilko Pozri príspevok
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt platime. (pozn. sme tam 4-ia)
V Tvojom príspevku je dosť málo údajov na to, aby sa dalo niečo vymyslieť a o niečo sa oprieť. Je v ňom akurát veľa emócii.
Tak za prvé ak máte spoločenstvo, tak mali by ste mať aj radu, ktorú ste si museli zvoliť ako aj toho predsedu "predstavenstva" (spoločenstva).
2. Mali by ste mať aj zmluvu o spoločenstve z ktorej by vám malo byť zrejmé ako to u vás chodí.
3. Každý byt by mal mať aj predpis mesačných platieb, kde by mala byť každá položka zvlášť uvedená (tento predpis sa obyčajne mení aspoň raz do roka, ak sa nemenia ceny). Z toho by Ti malo byť jasné za čo platíš.
4. Pri vyúčtovaní by ste mali dostať koľko čo stálo.
Ak si presvedčená, že počty nesedia je tu šanca obrátiť sa na SOI, ktorá to prekontroluje.
5. Odmenu mu musel niekto schváliť a musí to byť niekde aj uvedené.
6. Ak sa porušuje Zákon č.182/1993(nedá vám nazrieť do hospodárenia), tak Ti zostáva bojovať na inom poli.
7. Ak Vás fyzicky napadol prečo ste to nechali tak?
Naposledy upravil Julian : 25.06.07 at 22:06
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.porada.sk/t51368-p12-neko...eda#post460415 http://www.porada.sk/t46712-p9-preds...%ED#post446505 Aj tu je toho o tom ako sa dá robiť funkcia predsedu, ale myslím, že fyzické násilie sme ešte nepreberali. V tom prípade /nakoľko asi pri tvorbe zákona nikto nemyslel na to, že by bol predseda agresívny/ sa treba obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. V zákone 182/993 sa také niečo nerieši.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Vratim sa k vodomerom:

U nas v bytovke je 17 bytov, z toho asi 4 maju vodomery na studenu vodu a ostatni nie. Tym 4 rozpocitavaju vodu podla vodomerom, ostatnym podla osobomesiacov. Podobnym sposobom som postupovala aj pri rozuctovani v dome, kde zo 60 bytov len asi 4 nemali vodomery.

Taketo rozdelenie vody ma tu vyhodu, ze ti, ktori maju vodomery, nemaju dovod klamat, lebo zvysok sa rozuctuje na ostatnych
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ale takto to predsa nejde. Rozpočítávanie musí byť jednotné, nie jedným tak a druhým onak.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Tí ktorí merač nemajú na to musia vždy doplatiť. Nakoľko nie je možné vyrátať koeficient, tí čo merač majú zaplatia podľa neho a tí čo ho nemajú celý zvyšok.
0 0
jurcakova jurcakova

jurcakova je offline (nepripojený) jurcakova

poradit vo veci spravy domu spolocenstvom moze Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov na Slovensku, Juzna trieda 93, Kosice, kde sidli ustredna kancelaria zdruzenia
Regionalne centra zdruzenia su v Bratislave., B.Bystrici, Martine, Ziari n/Hronom a v Kosiaich. V mnohych mestach su uz aj kluby predsedov spolocenstiev. Takze je vela kompetentnych miest na poradenie tym, ktori si nevedia rady.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

jurcakova Pozri príspevok
poradit vo veci spravy domu spolocenstvom moze Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov na Slovensku, Juzna trieda 93, Kosice, kde sidli ustredna kancelaria zdruzenia
Regionalne centra zdruzenia su v Bratislave., B.Bystrici, Martine, Ziari n/Hronom a v Kosiaich. V mnohych mestach su uz aj kluby predsedov spolocenstiev. Takze je vela kompetentnych miest na poradenie tym, ktori si nevedia rady.
Nespochybňujem, že sú v Združení spoločenstiev vlastníkov bytov aj odborníci. Ale moje osobné skúsenosti hovoria o niečom inom, mnohokrát tým čo radia, chýbajú praktické skúsenosti a žiaľ niekedy aj neovládajú riadne zákon 182/93 Z.z. a jeho súvislosti, a to na takej úrovni, aby vedeli kompetentne poradiť.

Často sa stretávame s tým, že k nám prídu ľudia, ktorí tieto pobočky navštívili a odvolávajú sa na rady z týchto kancelárii, ktoré žiaľ dokumentujú nepochopenie zákona a jeho náväznosti na súvisiace zákony.

Je dobré, že centrá vznikli, ale mali by v nich pôsobiť len kompetentní odborníci, ktorí keď už poradia, tak je to tak, a nie že spôsobia ešte väčšie popletenie ľudí. Nie takí, čo týchto záujemcov o radu majú často za cieľ skryto zlanáriť pod správu svojich súkromných spoločností alebo s nimi spriaznených a tak to neraz doterajší správca "robí zle a treba mu dať výpoveď", hoci opak je pravdou.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

empaty Pozri príspevok
Nespochybňujem, že sú v Združení spoločenstiev vlastníkov bytov aj odborníci. Ale moje osobné skúsenosti hovoria o niečom inom, mnohokrát tým čo radia, chýbajú praktické skúsenosti a žiaľ niekedy aj neovládajú riadne zákon 182/93 Z.z. a jeho súvislosti, a to na takej úrovni, aby vedeli kompetentne poradiť.

Často sa stretávame s tým, že k nám prídu ľudia, ktorí tieto pobočky navštívili a odvolávajú sa na rady z týchto kancelárii, ktoré žiaľ dokumentujú nepochopenie zákona a jeho náväznosti na súvisiace zákony.

Je dobré, že centrá vznikli, ale mali by v nich pôsobiť len kompetentní odborníci, ktorí keď už poradia, tak je to tak, a nie že spôsobia ešte väčšie popletenie ľudí. Nie takí, čo týchto záujemcov o radu majú často za cieľ skryto zlanáriť pod správu svojich súkromných spoločností alebo s nimi spriaznených a tak to neraz doterajší správca "robí zle a treba mu dať výpoveď", hoci opak je pravdou.
Skúsim ešte doplniť, v rade prípadov ide len o vedenie účtovníctva, majú svoju spoločnosť ktorá robí drobné opravy a nie je tá najvýhodnejšia pre spoločenstvá.
Skrátka ide tu len o peniaze.
0 0
Sofra Sofra

Sofra je offline (nepripojený) Sofra

Zdravím, neviem či píšem dobre - ale snáď.
Chcela by som sa poradiť ako máme v spoločenstve postupovať. Naša bytovka má len 6 bytov, v spoločenstve máme zvoleného predsedu, podpredsedu a pokladníka. Nič viac. Ani dozornú radu ap. Minulého roku sa zistilo že náš predseda si vyplácal peniaze z fondu za práce ktoré vôbec nikto neodsúhlasil (nakoniec sme nemali stretnutie asi 2 roky) a k tomu všetkému si dal z fondových peňazí zatepliť balkón. Všetko je krásne dokázateľné. Pokladníčka bola asi rok chorá a tak on ako predseda zobral od nej všetky šeky, hotovosť - skrátka všetko a o všetko sa staral sám. Gazdoval vo svoj prospech. Dal urobiť prístrešok pri bytovke ktorý nikto neodsúhlasil, vyberal si peniaze z fondu a používal ich pre seba. Po tom ako sa bránil stretnúť s nami sme ho odvolali a zvolili si nového predsedu. Tieto veci by sme však chceli doriešiť a tak som sa chcela poradiť s vami ako máme postupovať. Ďakujem za všetky rady.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Sofra Pozri príspevok
Zdravím, neviem či píšem dobre - ale snáď.
Chcela by som sa poradiť ako máme v spoločenstve postupovať. Naša bytovka má len 6 bytov, v spoločenstve máme zvoleného predsedu, podpredsedu a pokladníka. Nič viac. Ani dozornú radu ap. Minulého roku sa zistilo že náš predseda si vyplácal peniaze z fondu za práce ktoré vôbec nikto neodsúhlasil (nakoniec sme nemali stretnutie asi 2 roky) a k tomu všetkému si dal z fondových peňazí zatepliť balkón. Všetko je krásne dokázateľné. Pokladníčka bola asi rok chorá a tak on ako predseda zobral od nej všetky šeky, hotovosť - skrátka všetko a o všetko sa staral sám. Gazdoval vo svoj prospech. Dal urobiť prístrešok pri bytovke ktorý nikto neodsúhlasil, vyberal si peniaze z fondu a používal ich pre seba. Po tom ako sa bránil stretnúť s nami sme ho odvolali a zvolili si nového predsedu. Tieto veci by sme však chceli doriešiť a tak som sa chcela poradiť s vami ako máme postupovať. Ďakujem za všetky rady.
V prvom rade urobiť riadnu kontrolu účtovných dokladov, preveriť hospodárenie s prostriedkami (na čo boli použité nákupy) a podozrivé položky si nechať tým starým predsedom objasniť. Ak to nebude vedieť vysvetliť alebo nebude ochotný niečo povedať, pekne všetko zosumarizovať a podať na neho trestné oznámenie (aj s kópiami účtovných dokladov) za spreneveru a neoprávnený majetkový prospech prípadne aj za krádež (peňazí z pokladne).

Pokiaľ bude ochotný rozkradnuté peniaze vrátiť, môžete sa dohodnúť a nedávať trestné oznámenie.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Dobrý deň.
V našom SVB došlo pri voľbách k zmene jedného člena rady. Chcela by som vedieť kde je to potrebné nahlásiť a aké doklady doložiť.
Ďakujem za informácie.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Zmenu člena rady netreba hlásiť. Nikde sa ani predtým neuvádzalo. Za SVB vystupuje ako štatutár predseda, túto zmenu treba oznamovať príslušným inštitúciám.
0 0
Zachar.b Zachar.b

Zachar.b je offline (nepripojený) Zachar.b

Nekonketizuješ akého predsedu. Na kontrolu predsedu resp. správcu je určená dozorná rada bytového domu. Ak sa ti nepozdáva nejaké rozhodnutie, môžeš sa podľa zákona odvolať na súd do 10 dní.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

15
0 0
Zachar.b Zachar.b

Zachar.b je offline (nepripojený) Zachar.b

Treba mu pohroziť trestným oznámením. Pozrite si zmluvu o SVB s akými čiastkami môže Vaš predseda disponovať. Všetky vyšie sumy musí dokladovať zápisnicami a podpismi vlatníkov bytov na prezenčkách. Ak to nedokáže , môžete podať podnet na trestné stíhanie ako podvod, sprenevera atd. Stačí isť na najbližšiu policajnu stanicu a tam to spísať.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Stotožňujem sa z odpoveďou, pretože naozaj nieto nikoho, kto by sa ujal kontroly. Ja som bola aj na SOI-ke, tam mi tiež odmietli venovať sa tejto téme. Asi preto sú si predsedovia takí istí, že široko ďaleko nieto na nich páky. A čo sa týka Združenia spoločenstiev vl.bytov na Slovensku zo sídlom v Košiciach tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pracovníci sa za každej situácie prikláňajú k predsedovi spoločenstva či už má pravdu, alebo nie. Sú to len prázdne reči, ktoré Vám viac uškodia ako pomôžu.A nedoriešia nič do konca.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať