Zavrieť

Porady

Vyššia kontrola SVB

Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

vierka541 Pozri príspevok
Stotožňujem sa z odpoveďou, pretože naozaj nieto nikoho, kto by sa ujal kontroly. Ja som bola aj na SOI-ke, tam mi tiež odmietli venovať sa tejto téme. Asi preto sú si predsedovia takí istí, že široko ďaleko nieto na nich páky. A čo sa týka Združenia spoločenstiev vl.bytov na Slovensku zo sídlom v Košiciach tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pracovníci sa za každej situácie prikláňajú k predsedovi spoločenstva či už má pravdu, alebo nie. Sú to len prázdne reči, ktoré Vám viac uškodia ako pomôžu.A nedoriešia nič do konca.
Vierka a môžeš nám napísať, čo za problém si mala s Vašim predsedom? Nie, nemáš pravdu, že niet paky na predsedov. To sa všetci v dome tak málo zaujímajú o to čo sa u Vás deje? Kde je rada, kde je zhromaždenie? To vy všetci ste na vine, že predseda u Vás je si taký istý... Je to len jeden človek...z celého domu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A podľa Vás, kto by to mal spraviť? Ja, prezident, alebo niekto iný? Jedinec je šašo, ak dom nevníma šaša, tak potom je to ozaj cirkus. V konečnom dôsledku sú klauni, Tí, čo vstúpili do cirkusu. Cirkusanti sa usmievajú, koľko zarobili, ale ak nie je dostatok klaunov v hľadisku, nemajú dôvod na úsmev.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Len sa prosím Vás neobráťte na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Južná trieda 9 Košice. Je to predom zbytočne zabitý čas. Nič Vám nepomôžu, len Vás nahovoria aby ste sa stali členmi a platili členské príspevky, aby mohli oni existovať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vierka541 Pozri príspevok
Len sa prosím Vás neobráťte na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Južná trieda 9 Košice. Je to predom zbytočne zabitý čas. Nič Vám nepomôžu, len Vás nahovoria aby ste sa stali členmi a platili členské príspevky, aby mohli oni existovať.
Prečo kritizujete Združenie spoločenstiev?? Veď združenie si vytvorili sami spoločenstvá, je to organizácia, ktorá je pre nich. Oni si ju nevytvorili preto, aby to bol ich dozorný orgán, ale aby si prostredníctvom združenia pomáhali pri riešení ich problémov.

Si predstav, že ty s kamoškami chodíte na kávu a vytvoríte neformálne združenie "Kamošky od kávy". Na svojich stretnutiach si pomáhate, vymieňate recepty, a klebetíte. Pohádaš sa so susedkou a ona príde na vaše stretnutie a bude sa na teba sťažovať spoločenstvu "Kamošiek u kávy" a bude čakať, že ostatné kamarátky ťa pokarhajú, lebo si jej nechtiac vyliala vodu na jej balkón a bude chcieť, aby kamarátky voči tebe vyvodili dôsledky.... Nezdá sa ti to divné? A pritom to je to isté s tými spoločenstvami.

Združenie nemá právomoc ukladať sankcie svojim členom ani riešiť spory medzi spoločenstvom a vlastníkmi bytov.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kuva, ľudia, pozrite sa na svet? Čo vidíte? Spravdlivosť?
0 0
mirar mirar

mirar je offline (nepripojený) mirar

Julian Pozri príspevok
V Tvojom príspevku je dosť málo údajov na to, aby sa dalo niečo vymyslieť a o niečo sa oprieť. Je v ňom akurát veľa emócii.
Tak za prvé ak máte spoločenstvo, tak mali by ste mať aj radu, ktorú ste si museli zvoliť ako aj toho predsedu "predstavenstva" (spoločenstva).
2. Mali by ste mať aj zmluvu o spoločenstve z ktorej by vám malo byť zrejmé ako to u vás chodí.
3. Každý byt by mal mať aj predpis mesačných platieb, kde by mala byť každá položka zvlášť uvedená (tento predpis sa obyčajne mení aspoň raz do roka, ak sa nemenia ceny). Z toho by Ti malo byť jasné za čo platíš.
4. Pri vyúčtovaní by ste mali dostať koľko čo stálo.
Ak si presvedčená, že počty nesedia je tu šanca obrátiť sa na SOI, ktorá to prekontroluje.
5. Odmenu mu musel niekto schváliť a musí to byť niekde aj uvedené.
6. Ak sa porušuje Zákon č.182/1993(nedá vám nazrieť do hospodárenia), tak Ti zostáva bojovať na inom poli.
7. Ak Vás fyzicky napadol prečo ste to nechali tak?
Prosím objasniť bod 6. ... zostáva bojovať na inom poli ... nesmierne to bude zaujímať mnohých tu prítomných.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mirar Pozri príspevok
Prosím objasniť bod 6. ... zostáva bojovať na inom poli ... nesmierne to bude zaujímať mnohých tu prítomných.
Je to veľmi jednoduché. Dostať sa k prameňu, no, nesmieš povedať kde je, ako a keď sa k nemu dostaneš! Ale nepovedz? Keď vieš, nesmieš. Ako? Ak pochopíš, musia, mali by aj ostatní. No, všetci Ťa tým musia poveriť, je to lepšie, 100 %, ale stačia dve tretiny. Zvoliť!!!

Treba v obytnom dome povedať všetko, ale nepovedať nič o vlastníkov bytov. Ťažký spôsob, ale dá sa, ak to vlastníkov bytov zaujíma?

Ak nie, zbytočná otázka.

Radbúza.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Ďakujem za snahu pomôcť a začnem poslednou Vašou vetou. .....je to len jeden človek z celého domu a ja dodávam, ktorého sa viacerí boja a nevedia sa priamo na niečo opýtať, na rozdiel odomňa a niekoľkých ďalších, ktorí sa neboja. Všetko sa to začalo tým, že som napísala oznam o zvolanie zhromaždenia za účelom informovanosti o zateplení a výške úverov na to použitých, s tým súhlasila presná polovica členov, a to bol vlastne začiatok zla, ktoré sa tak vystupňovalo, že som to riešila odchodom a predajom bytu v ktorom som bývala 33 rokov.Dodnes nevieme čo sme tým porušili za čo sme sa dostali do nemilosti. Pýtate sa kde je rada a zhromaždenie? Tak rada to je ona a jej prívrženci a ostatným sa len veľmi pomali otvárajú oči. O radu sme požiadali aj Združenie spoločenstiev v Košiciach po čom sa situácia ešte viac vyhrotila dokonca z vyhrážkami ,že nás predsedníčka všetkých čo sme sa podpísali dá na súd. Ale podozrenie je , že sa veľmi zle hospodári s finančnými prostriedkami. O odmenách predsedníčke a rady ani nehovoriac.Je toho veľa možno po častiach Vám to všetko napíšem, ovšem ak budete mať záujem .
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Strach ešte nikoho pred smrťou nezachránil! Kto sa bojí, nesmie do lesa! Okolnosti môžu donútiť k úteku. Krajná možnosť.

Napíš, isto! Kto číta, nájde a možno aj pochopí?

Neznalosť, nahráva. Kto vie, vyhráva. Môže aj zneužívať. Ak je mu to dovolené!
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

vierka541 Pozri príspevok
Stotožňujem sa z odpoveďou, pretože naozaj nieto nikoho, kto by sa ujal kontroly. Ja som bola aj na SOI-ke, tam mi tiež odmietli venovať sa tejto téme. Asi preto sú si predsedovia takí istí, že široko ďaleko nieto na nich páky. A čo sa týka Združenia spoločenstiev vl.bytov na Slovensku zo sídlom v Košiciach tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pracovníci sa za každej situácie prikláňajú k predsedovi spoločenstva či už má pravdu, alebo nie. Sú to len prázdne reči, ktoré Vám viac uškodia ako pomôžu.A nedoriešia nič do konca.
Nad SVB nie je žiadna vyššia kontrolná páka okrem Vás, ktorí ho všetci tvoríte a ste za to všetko čo si na schôdzach odsúhlasíte aj zodpovední. A je chybou Vás všetkých, že ak viete , že predseda niečo zamlčuje, alebo nechce podávať informácie, robí tak akoby nemal, tak s ním radikálne treba naložiť. Predseda si nemôže robiť čo chce, musí svoju činnosť vykonávať podľa zákona, ale ak mu to dovolíte.....
Vo Vašom SVB je kontrolný orgán, ktorý rieši podnety, ale ak nikto z Vás nepodá žiadny podnet, tak kontrola nemá čo riešiť, je všetko v poriadku.
Naposledy upravil branislavp : 07.07.09 at 04:44 Dôvod: Doplnenie
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

vierka541 Pozri príspevok
Ďakujem za snahu pomôcť a začnem poslednou Vašou vetou. .....je to len jeden človek z celého domu a ja dodávam, ktorého sa viacerí boja a nevedia sa priamo na niečo opýtať, na rozdiel odomňa a niekoľkých ďalších, ktorí sa neboja. Všetko sa to začalo tým, že som napísala oznam o zvolanie zhromaždenia za účelom informovanosti o zateplení a výške úverov na to použitých, s tým súhlasila presná polovica členov, a to bol vlastne začiatok zla, ktoré sa tak vystupňovalo, že som to riešila odchodom a predajom bytu v ktorom som bývala 33 rokov.Dodnes nevieme čo sme tým porušili za čo sme sa dostali do nemilosti. Pýtate sa kde je rada a zhromaždenie? Tak rada to je ona a jej prívrženci a ostatným sa len veľmi pomali otvárajú oči. O radu sme požiadali aj Združenie spoločenstiev v Košiciach po čom sa situácia ešte viac vyhrotila dokonca z vyhrážkami ,že nás predsedníčka všetkých čo sme sa podpísali dá na súd. Ale podozrenie je , že sa veľmi zle hospodári s finančnými prostriedkami. O odmenách predsedníčke a rady ani nehovoriac.Je toho veľa možno po častiach Vám to všetko napíšem, ovšem ak budete mať záujem .
Vierka 541, ak si presvedčená, že sa s financiami zle hospodárilo tak to jednoducho daj na súd. Združenie spoločenstiev v Kočiciach nemá zo zákona kompetencie, aby ťa dalo na súd kvôli Tvojim peniazom, Ty máš právo sa dozvedieť, či sa s Tvojimi peniazmi vo Vašom SVB hospodárne nakladalo, alebo sa šafárilo. A ako sa hospodári s peniazmi vo vašom SVB je samozrejmé, že o tom Vás všetkých musí informovať predseda, na tom tam je. A čo sa týka odmien, čo píšeš v príspevku, musíš mať znalosť, čo ste na schodzi odsúhlasili. Ak nie je odsúhlasená odmena na schôdzi v žiadnom prípade sa nič nikomu nemúže z Vašich spoločných peňazí vyplatiť. Ak ste ale odmenu schválili a je to zapísané aj v zápise zo schôdze, tak výplata odmeny je právne ošetrená a proti nej nemôže nikto rebelovať. SOIka ani ZS nemá dosah ako kontrolný orgán vo vzťahu so SVB.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Vlastníkov bytov to veľmi zaujíma, pretože je väčšina v dôchodcovskom veku, a peňazí nemajú veľa , okrem jedného verejného činiteľa na vysokom poste, jedného poslanca a dvoch podnikateľov, len sa nechcú do toho angažovať,veria že to za nich urobí niekto a donesie im to na porcelánovom podnose.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Pán Branislav, právo, je právo a skutočnosť je zas niekde inde. Čo môžme namietať štyria, ktorí sa neboja ohlásiť aj za cenu, že sa dostanú do nemilosti tých, ktorých sa otázka týka, namiesto odpovede začnú kričať aby nemuseli odpovedať na to čo sa pýtate. Mohla by som si povedať kašlem na všetko, veď už tam nebývam, ale nedá mi to, lebo v hre sú aj moje peniaze.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

vierka541 Pozri príspevok
Pán Branislav, právo, je právo a skutočnosť je zas niekde inde. Čo môžme namietať štyria, ktorí sa neboja ohlásiť aj za cenu, že sa dostanú do nemilosti tých, ktorých sa otázka týka, namiesto odpovede začnú kričať aby nemuseli odpovedať na to čo sa pýtate. Mohla by som si povedať kašlem na všetko, veď už tam nebývam, ale nedá mi to, lebo v hre sú aj moje peniaze.
Súhlasím Vierka, že nie je to také jednoduché a najmä pre starších ľudí, ktorí sa v tom nevyznajú. Krik na schôdzi nič nevyrieši. Spojte sa štyria a žiadajte písomne kontrolný orgán o informácie, ktoré požadujete k vysvetleniu veci, keď sa nemôžete na schôdzi dostať k dôležitým informáciám. Ak Vám neposkytnú informácie a ste presvedčení o nesprávnom gazdovaní s Vašimi peniazmi, v tom prípade už je na rade iba súd. To značí, podanie žaloby.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Pán Branislav ďakujem za radu, to by bolo asi najlepšie riešenie, ale neviem si predstaviť čo by prežívali nájomníci pokiaľ by súd niečo vyriešil. To by určite trvalo možno rok, alebo aj viac. Mňa sa to už netýka ja tam nebývam. Je toho veľa ale zrušilo mi správu, že je príliš dlhá. Možno by bolo lepšie bežným meilom súkromne, alebo telef. Ďakujem.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

jurcakova Pozri príspevok
poradit vo veci spravy domu spolocenstvom moze Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov na Slovensku, Juzna trieda 93, Kosice, kde sidli ustredna kancelaria zdruzenia
Regionalne centra zdruzenia su v Bratislave., B.Bystrici, Martine, Ziari n/Hronom a v Kosiaich. V mnohych mestach su uz aj kluby predsedov spolocenstiev. Takze je vela kompetentnych miest na poradenie tym, ktori si nevedia rady.
Pani Jurčáková Vaše Združenie je pod bodom mrazu.Poradiť? Tak to málokto má také šťastie, neviete žiadnu situáciu doviesť do konca, leda tak zastať sa predsedu či už má pravdu alebo nie. Členom ,tým skôr uškodíte Vašími neodbornými a zákona neznalými odpovediami.
0 0
Bartoňová Marta Bartoňová Marta
RE: Je povinnosť predsedu SVB rešpektovať pri roč.vyúčtovaní spotrebu tepla odpis z meračov, alebo tak ako sa urobilo u nás ,aby sa zakryli podvody tak sa vypočítala spotreba tepla podľa m 2 rozlohy bytu.Poradí mi niekto čo s ročným vyúčtovaním ,ktoré sme dostali za spotrebu tepla trikrát a každé bolo rozdiel v nedoplatkoch..Merače sa do úvahy nebrali vypočítala sa spotreba tepla na m2 bytu a tým vznikli vysoké preplatky a nedoplatky na jednotlivé byty.Maximálny bordel v SVB .Predseda si robí čo chce a vlastníci len prikyvujú a ten kto sa ohlási ako aj my je rebelant a to chcem , aby sa dokázala špinavosť v SVB ktorá pretrváva niekoľko rokov. Marta
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Bartoňová Marta Pozri príspevok
RE: Je povinnosť predsedu SVB rešpektovať pri roč.vyúčtovaní spotrebu tepla odpis z meračov, alebo tak ako sa urobilo u nás ,aby sa zakryli podvody tak sa vypočítala spotreba tepla podľa m 2 rozlohy bytu.Poradí mi niekto čo s ročným vyúčtovaním ,ktoré sme dostali za spotrebu tepla trikrát a každé bolo rozdiel v nedoplatkoch..Merače sa do úvahy nebrali vypočítala sa spotreba tepla na m2 bytu a tým vznikli vysoké preplatky a nedoplatky na jednotlivé byty.Maximálny bordel v SVB .Predseda si robí čo chce a vlastníci len prikyvujú a ten kto sa ohlási ako aj my je rebelant a to chcem , aby sa dokázala špinavosť v SVB ktorá pretrváva niekoľko rokov. Marta
Záleží od toho čo si odsúhlasili jednomyseľne vlastníci na zhromaždení. Nie je povinnosť rešpektovať tak merače ako rozlohu bytov ale jednomyseľné uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Bartoňová Marta Pozri príspevok
RE: Je povinnosť predsedu SVB rešpektovať pri roč.vyúčtovaní spotrebu tepla odpis z meračov, alebo tak ako sa urobilo u nás ,aby sa zakryli podvody tak sa vypočítala spotreba tepla podľa m 2 rozlohy bytu.Poradí mi niekto čo s ročným vyúčtovaním ,ktoré sme dostali za spotrebu tepla trikrát a každé bolo rozdiel v nedoplatkoch..Merače sa do úvahy nebrali vypočítala sa spotreba tepla na m2 bytu a tým vznikli vysoké preplatky a nedoplatky na jednotlivé byty.Maximálny bordel v SVB .Predseda si robí čo chce a vlastníci len prikyvujú a ten kto sa ohlási ako aj my je rebelant a to chcem , aby sa dokázala špinavosť v SVB ktorá pretrváva niekoľko rokov. Marta
Doporučujem preštudovať si Zákon 182/1993, § 14!

§ 10, odsek 1 a § 14, odsek 3 sú podmienené hlasovaním, schválením, rozhodnutím 2/3 vlastníkov bytov a nebytových priestoroch v dome,

§ 7a odsek 1, § 7c odsek 2 písmeno i) a odstavec 3, § 8a odstavec 1 a 5, § 8b odstavec 2 písmeno i) a odstavec 3, a § 16 odstavec 3 a 4 sú podmienené hlasovaním, schválením, rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestoroch v dome,

ostatné veci, ktoré sa vyskytnú v bytovom dome pri hlasovaní, schvaľovaní, rozhodovaní je možné schváliť o nich rozhodnúť podľa druhej vety, odseku 2, §14, Zákona 182/1993, teda po hodine konania schôdze, ak sa jej do tej doby nezúčastní nadpolovičná väčšina vlastníkov a nebytových priestorov v dome.

Čo sa týka rozdelenia nákladov za teplo, musí mať dom schválené podmienky rozdelenia v súlade s § 14, vyhláškou 630/2005 od 1.1.2010 podľa vyhlášky 358/2009. Tieto podmienka nemôže meniť predseda SVB bez súhlasu Zhromaždenia SVB. Ak áno, tak koná v rozpore s rozhodnutím Zhromaždenia SVB, teda koná v rozpore so zákonom.

Počet kolečkárov sa nám rozšíril!
0 0
daila22 daila22

daila22 je offline (nepripojený) daila22

nahliadnut môže, ak mu ovšem predseba SVB bude ochotný predložiť požadované doklady, na ktoré ma síce v zmysle zákona nárok, ale ten náš predseda nie je ochotný ani dvere otvorit, nie to ešte niekomu predkladať doklady, čo v takom prípade hm?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať