Zavrieť

Porady

Vlastné výrobky na jarmoku

Dobrý deň prajem,
Chcela by som predávať vlastné ručné výrobky na jarmoku, ale nemám ani obchod ani živnosťenský list. Môžem predávať vlastné výrobky - náramky - ako remeselníčka? Potrebujem ŽL. alebo registračnú pokladňu? Ako a kde sa to vybavuje? Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    Nevyžaduje ž. opravnenie a pokladňu priamo usporiadateľ? (obec)
    Pýtam sa lebo je to bežnou praxou
    Ak to vyžaduje tak si samozrejme musiš vybaviť zivnost na ziv. urade a kupit pokladnu a registrovat ju na danovom urade


    Myslím ze zo zákona ,,Zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov" musíš:

    (4) Povolenie na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhovom mieste sa vydáva na základe žiadosti o povolenie na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhovom mieste. Splnenie podmienok podľa § 10 sa preukazuje predložením
    a) kópie oprávnenia na podnikanie podľa osobitných predpisov,26) ak je žiadateľom osoba podľa § 10 písm. a); žiadateľ na žiadosť obce predloží originál oprávnenia na podnikanie na nahliadnutie,
    b) čestného vyhlásenia žiadateľa o tom, že všetky predávané výrobky pochádzajú z jeho vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo ide o lesné plodiny,27) ak je žiadateľom osoba podľa § 10 písm. b),
    c) čestného vyhlásenia žiadateľa o tom, že všetky ním predávané výrobky sú jeho vlastné použité výrobky predávané v primeranom množstve, ak ide o žiadateľa podľa § 10 písm. c).

    Nakoľko to nie sú pestovateľské, chovateľské ani použité výrobky tak budeš potrebovať živnosť.
    Naposledy upravil Mishok : 26.08.14 at 06:32
    Angelika000 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Tú správu som posľala aj do ,,oddelenie služieb pre verejnosť, Finančné riaditeľstvo SR,, a dostala som odpoveď :

    Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v z. n. p. (ďalej zákon č. 289/2008 Z. z.) používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej pokladnica) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie podľa § 2 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov predáva tovar alebo poskytuje vymedzené služby, pričom za predaj tovaru alebo za poskytnutie týchto služieb prijíma tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.
    Podľa § 2 písm. i) zákona č. 289/2008 Z. z. tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom.
    Podľa § 2 písm. j) zákona č. 289/2008 Z. z. službou, na ktorú sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v pokladnici je služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností uvedená v prílohe č. 1 cit. zákona.
    Na základe uvedeného povinnosť používania pokladnice sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky:
    • na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu uvedenú v prílohe č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z.,
    • prijímajú úhradu v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

    Povinnosť fyzickej osoby pri vykonávaní určitej činnosti zriadiť živnosť vyplýva z ustanovení živnostenského zákona. Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky nie je kompetentné a oprávnené zaujímať odborné stanoviská týkajúce sa iných ako daňových predpisov. To znamená, že nie je kompetentné rozhodnúť, či pri výkone činnosti, ktorú uvádzate v podaní, musíte mať živnostenské oprávnenie. V uvedenom prípade odporúčame kontaktovať živnostenský odbor príslušného obvodného úradu a požiadať ich o poskytnutie záväzného stanovisko k uvedenej problematike.

    Na základe uvedeného, ak po vyjadrení živnostenského úradu predaj vlastnoručne vyrobeného tovaru nie ste povinná vykonávať na základe oprávnenia na podnikanie a túto činnosť budete vykonávať na základe Autorského zákona, nevznikne Vám povinnosť evidovať prijaté tržby v hotovosti v pokladnici. V takomto prípade odporúčame postupovať v súlade s ustanoveniami zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a vyhotoviť na prijatie hotovosti doklad, t.j. vydať zákazníkovi príjmový doklad o prijatí tržby.
    Ak ale predaj vyrobeného tovaru budete realizovať na základe oprávnenia na podnikanie, prijaté tržby v hotovosti z predaja tohto tovaru ste povinná evidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


    ---
    S pozdravom,
    Ing. Lia Košalová

    oddelenie služieb pre verejnosť
    Finančné riaditeľstvo SR
    Banská Bystrica

    Sponka je offline (nepripojený) Sponka

    Sponka
    zdravim Angelika000,

    celkom by ma zaujimalo, ako ste dopadla, ja sa totiz zaoberam rovnakou uvahou a "nuram", kam sa zaradit a uvazovala som aj nad autorskym zakonom (618/2003), konkretne §7, ods.1 pism. i) a sice, ze dielo je dielo uzitkoveho umenia - vtedy pokial som to dobre pochopila nevznika povinnost pouzivat ERP ...

    vid tento link

    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...pouzivanie-ERP



    http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...a=k1&skupina=1

    Sponka je offline (nepripojený) Sponka

    Sponka
    <p>zdravim Angelika000,<br>
    <br>
    celkom by ma zaujimalo, ako ste dopadla, ja sa totiz zaoberam rovnakou uvahou a "nuram", kam sa zaradit a uvazovala som aj nad autorskym zakonom (618/2003), konkretne §7, ods.1 pism. i) a sice, ze dielo je dielo uzitkoveho umenia - vtedy pokial som to dobre pochopila nevznika povinnost pouzivat ERP ...<br>
    <br>
    vid tento link<br>
    <br>
    <a href="https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/pouzivanie-ERP" target="_blank">https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/pouzivanie-ERP</a><br>
    <br>
    <br>
    <br>
    <a href="http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&amp;sk upina=1" target="_blank">http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&amp;sk upina=1</a><br></p>

    Vlastné výrobky na jarmoku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.