Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie, príklad TYP B

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pán Cyril Mihál bol v roku 2005 samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) - mal živnosť. Zamestnanie v roku 2005 nemal, nebol samoplatiteľom. Mal 30 rokov, tj. nebol ani poistencom štátu.

Pretože pán Cyril bol v roku 2005 SZČO, je povinný vykonať ročné zúčtovanie. Ako SZČO, ktorý nebol zamestnancom, nebol samoplatiteľom a bol po celý rok 2005 osobou bez zdravotného postihnutia, vyplní tlačivo typ B.

V úvodnej časti tlačiva uvedie rodné číslo, uvedie kód zdravotnej poisťovne (Dôvera), v ktorej bol poistený. Vyznačí krížikom, že nebol osobou so zdravotným postihnutím.

V I. oddieli uvedie svoje osobné údaje.

II. oddiel nevypĺňa.

V III. oddieli uvedie v položke č.21 svoje číslo platiteľa poistného. V položke č.22 uvedie svoje IČO a v položke č.23 uvedie svoje DIČ.

V položke č.24 uvedie dátum od – do, kedy sa počas roka 2005 považoval za SZČO (keby bol prihlásený v zdravotnej poisťovni ako SZČO). Položku č.25 nemusí vyplniť, keďže nevypĺňa IV. oddiel.

V položke č. 26 uvedie úhrn preddavkov za rok 2005, ktoré zaplatil najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. Pán Cyril platil za jednotlivé mesiace roka 2005 preddavky SZČO v sume 910 Sk. Preddavky platil vždy k 8-mu dňu nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Znamená to, že preddavok za január 2005 zaplatil 8-ho februára 2005, preddavok za február 2005 zaplatil 8-ho marca 2005 atď. až napokon preddavok za december 2005 zaplatil 8-ho januára 2006. Spolu zaplatil sumu 12x 910 = 10920 Sk.

V položke č.27 uvedie svoj základ dane za rok 2005. Pán Cyril vezme svoje daňové priznanie (typ B) za rok 2005 a z oddielu VI. daňového priznania, riadku 9. od sumy príjmov odpočíta sumu výdavkov – výsledok zapíše do položky č.27 tlačiva typu B ročného zúčtovania poistného. Suma príjmov, uvedená na r.9 oddielu VI. daňového priznania bola 320000 Sk, od toho odpočítal sumu výdavkov 120000 Sk a výsledok 200000 Sk zapísal do položky č.27.

V položke č.28 uvedie sumu, týkajúcu sa platieb na zdravotné poistenie, uplatnenú za rok 2005 do daňovo uplatnených výdavkov. Pán Cyril účtuje v jednoduchom účtovníctve a do výdavkov za rok 2005 si účtoval platbu 420 Sk poistného za december 2004 zaplatenú 8-ho januára 2005, ďalej platbu 910 Sk preddavku na poistné za január 2005 zaplatenú 8-ho februára 2005, platbu 910 Sk preddavku na poistné za február 2005 zaplatenú 8-ho marca 2005 atď. až napokon platbu 910 Sk preddavku na poistné za november 2005 zaplatenú 8-ho decembra 2005. Spolu je to 420 + 11 x 910 = 10430 Sk. Platbu 910 Sk za december 2005 zaplatil až 8-ho januára 2006 a preto si ju do daňových výdavkov za rok 2005 uplatniť nemôže (v zmysle daňových predpisov a predpisov o vedení jednoduchého účtovníctva).

Do položky č.29 zapíše svoj vymeriavací základ podľa vzorca (p.27 + p.28) / 2,14. V danom prípade to bude suma (200000 + 10430) / 2,14 = 98332 Sk.

IV. oddiel nevypĺňa, pretože pán Cyril nebol osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona – nebol nezaopatrené dieťa, ani dôchodca atď.

V oddieli V. neuvedie žiadne dni, pretože za mesiace september až december nebol práceneschopný, nebol na OČR a nebol ani na materskej.

Oddiel VI. nevypĺňa, pretože jeho vymeriavací základ uvedený v položke č.29 je vyšší ako 78000 Sk.

V oddieli VII. uvedie v položke č.51 vymeriavací základ opäť ako sumu 98332 Sk. Položku č.52 nevyplní, pretože vymeriavací základ je vyšší ako 78000 Sk. V položke č.53 uvedie výsledný vymeriavací základ. Keďže suma 98332 Sk je vyššia ako minimálny základ (78000 Sk) a nižšia ako maximálny základ 517140 Sk, uvedie tu sumu 98332 Sk.

V položke č.54 uvedie sadzbu poistného a v položke č.55 vypočíta zo základu 98332 Sk poistné ako sumu 13767 Sk.
V položke č.56 uvedie nedoplatok ako rozdiel medzi vypočítaným poistným a zaplatenými preddavkami. Nedoplatok je suma 2847 Sk.

Položku č.57 ponechá prázdnu, keďže nemá žiadne neuhradené záväzky voči zdravotnej poisťovni.

V položke č.58 zopakuje sumu nedoplatku z položky č.58, teda 2847 Sk.

Oddiel VIII. nevypĺňa, keďže výsledkom ročného zúčtovania bol nedoplatok.

Oddiel IX. slúži na výpočet preddavku SZČO na obdobie od júla 2006 do júna 2006. Keďže pán Cyril i naďalej podniká, tento oddiel vyplní a vypočíta si tak preddavok, ktorý bude prvýkrát platiť za júl 2006.

V položke č.61 uvedie počet celých kalendárnych mesiacov podnikania v roku 2005 (viď položka č.24). Keďže podnikal po celý rok, uvedie číslo 12.

V položke č.62 podľa uvedeného vzorca ((p.27 + p.28) / p.61) / 2,14 vypočíta pomernú časť vymeriavacieho základu, pripadajúcu na jeden mesiac podnikania.

V položke č.63 uvedie svoju aktuálnu sadzbu poistného – keďže aktuálne nie je osobou so zdravotným postihnutím, sadzba je 14%.

V položke č.64 si vypočíta sumu preddavku. Keďže je to suma 1148 Sk, uvedie ju i v položke č.65 ako svoj výsledný preddavok, ktorý bude do zdravotnej poisťovne platiť prvýkrát za mesiac júl 2006.

V oddieli X. neuvedie žiadne prílohy, zapíše dátum vyhotovenia ročného zúčtovania a podpíše sa.

------

Ak Vám to nestačilo, viac sa dozviete tu:
http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.04.06 at 20:12
Usporiadat
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

Poprosim Vas o info
Som SZCO a mal som v roku 2005 prijem aj na dohodu a vykonani prace ktore tlacivo mam vyplnit B alebo rady S
dohody sa nezahrnaju do zakladu dane podla § 6
Taktiez celkom nerozumiem Typ B riadku 28 ta suma by mala byt zhodna z s sumou na riadku 26 predsa si nemozem odpocitat do vydavkov viac ako mam zdokladovane v uctovnictve. A kedze su to vydavky preco sa navysuje vymeriavaci zaklad na vypocet poistneho ? Potom to ten koeficient 2.14 spatne nuluje? na co to je dobre takto kompikovat?
Dakujem za rychlu odpoved
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

teplicky
Poprosim Vas o info
Som SZCO a mal som v roku 2005 prijem aj na dohodu a vykonani prace ktore tlacivo mam vyplnit B alebo rady S
dohody sa nezahrnaju do zakladu dane podla § 6
Taktiez celkom nerozumiem Typ B riadku 28 ta suma by mala byt zhodna z s sumou na riadku 26 predsa si nemozem odpocitat do vydavkov viac ako mam zdokladovane v uctovnictve. A kedze su to vydavky preco sa navysuje vymeriavaci zaklad na vypocet poistneho ? Potom to ten koeficient 2.14 spatne nuluje? na co to je dobre takto kompikovat?
Dakujem za rychlu odpoved
Náš štát je Kocúrkovo a preto je to tak. Prečo sa na ľavom uchu poškrábať s ľavou rukou, keď to ide aj pravou, síce trochu komplikovane, ale dá sa. Tu sa už netreba čudovať, len sa snažiť urobiť čo najmenej chýb. A to s tou dohodou o vykonaní práce pri vykonávaní živnosti zaujíma aj mňa!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

teplicky
Poprosim Vas o info
Som SZCO a mal som v roku 2005 prijem aj na dohodu a vykonani prace ktore tlacivo mam vyplnit B alebo rady S
dohody sa nezahrnaju do zakladu dane podla § 6
Taktiez celkom nerozumiem Typ B riadku 28 ta suma by mala byt zhodna z s sumou na riadku 26 predsa si nemozem odpocitat do vydavkov viac ako mam zdokladovane v uctovnictve. A kedze su to vydavky preco sa navysuje vymeriavaci zaklad na vypocet poistneho ? Potom to ten koeficient 2.14 spatne nuluje? na co to je dobre takto kompikovat?
Dakujem za rychlu odpoved
Teplicky a Jaja, keby ste sa v tejto téme vrátili o dve strany, tak...Viď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=241331&postcount=84
Ročné zúčtovanie ZP robíš na tlačive typ_B.
0 0
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

Marína
Teplicky a Jaja, keby ste sa v tejto téme vrátili o dve strany, tak...Viď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=241331&postcount=84
Ročné zúčtovanie ZP robíš na tlačive typ_B.
Ano pozeral som si vsetky predchodzie odpovede tuto som prehliadol. Kiez by aj autor formularu RZ v kolonke 26 a 28 aj v pouceni takto jasne napisal lebo z textov uvedenych to logicky nevypliva. A a otazka aky typ tlaciva pouzit pri dohode o vykonani prace a SZCO tam zodpovedana nieje
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Marína
Teplicky a Jaja, keby ste sa v tejto téme vrátili o dve strany, tak...Viď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=241331&postcount=84
Ročné zúčtovanie ZP robíš na tlačive typ_B.
Ten odkaz ma presmeruje na odpoveď, kde sa nehovorí o Dohode o VP, alebo sa zle pozerám?
0 0
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

No nieje to tam Marina nam dala na to svoju odpoved teda typ B. Inac vyplnal som uz mnoztvo formularov a kezdorocne sa menia ale toto je v obtaznosti cislo 1 a nie len zlou formulaciou ale aj nespocetnym mnozstvom variacii a tlaciv. Vacsinu formularov zvladam aj bez citania poucenia. Ked som prvy krat pocul o rocnom zuctovani Zdr. poistenia povedal som si no dobre bude to mal zaplatit, zaplatil rozdiel a hotovo. Je to fakt nad moje ocakavania. Zial JAJA na Slovensku je to tak cim komplikovanejsie tym lepsie. Som z toho znechuteny.... Dakujem vsetkym za odpovede
Naposledy upravil teplicky : 15.05.06 at 14:31
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tu o tom píše p. Mihál. Tretí odstavec.
http://www.porada.sk/t25002-zdravotn...ady-typ-a.html
0 0
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

Ano. Je to tam jasne napisane. Dakujem za pomoc Marina
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ahojte chcem sa opýtať SZCO, ktorá bola v r. 2005 PN, kde to uvázda v RZ napr. v oktobri 28 dní. Co s tým?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
teplicky
Ano pozeral som si vsetky predchodzie odpovede tuto som prehliadol. Kiez by aj autor formularu RZ v kolonke 26 a 28 aj v pouceni takto jasne napisal lebo z textov uvedenych to logicky nevypliva. A a otazka aky typ tlaciva pouzit pri dohode o vykonani prace a SZCO tam zodpovedana nieje
VZ SZČO je daný podľa § 13 ods.6 zákona a závisí od výšky základu dane podľa § 6 ZDP.

Ak má SZČO aj príjem na dohody, neplatí z toho zdravotné poistenie.

Spoluautor formuláru typ B i poučenia k nemu som ja osobne, prijímam vašu kritiku. V "právnických" textoch sa bohužiaľ musí postupovať takýmto štýlom. Citujem z poučenia:

Položka č.26 – uvádza sa úhrn preddavkov na poistné, ktoré poistenec zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba za rok 2005 najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. Nezapočítava sa poistné, ktoré prípadne poistenec zaplatil v roku 2005 za roky predchádzajúce roku 2005.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>...to by snáď malo byť jasné...</o:p>
<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Položka č.28 – uvádza sa suma výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, ktoré si poistenec uplatnil pri výpočte základu dane (položka č.27). Poistenec, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č.595/2003 Z.z., uvedie sumu preukázateľnej výšky zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, zaplatených počas roka 2005. Poistenec, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, uvádza sumu výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, ktoré zahrnul do daňových výdavkov za rok 2005. Poistenec, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, uvádza sumu výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, ktoré zahrnul do daňových výdavkov za rok 2005. Ak sa poistenec v čase medzi 1. januárom 2005 až 31. augustom 2005 považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu len ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, do položky č.28 nezapočítava preddavky, ktoré v čase medzi 1. januárom 2005 až 31. augustom 2005 zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba.

...a to možno tiež...
0 0
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

V polozke č.26 možno ze by to mohlo byť ovela jasnejsie :
uvádza sa úhrn preddavkov na poistné za obdobie 2005 a to všetky pladby s symblom 012005 az 122005 zaplatené najneskôr ku dňu podania ročného zúčtovania, ktoré poistenec zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba.


v položke č.28 by so navrhol doplniť: ... v kalendárnom roku 2005

slovo verejné z verejne zdravotné poistenie by som navrhol vypustiť (alebo nahradit za zákonné)ked som to prvý krát čítal zavadzalo ma to k tomu ze sa jedná o iné (napr. doplnkové) poistenie a nie zákonné zdravotné poistenie. Taktiež formulár a text 28 ja napisané podľa osobitného predpisu čo tiež kúsok zavádza že sa jedná o iné neštandardné poistenie, čo sa ma do položky napísať.

pán Jozef Mihál urobil som .xls subor a dal som ho do prílohy. Prosim Vás skúste ho skontrolovať či sú výpočty správne, možno by pomohol ľudom pri vyplnovani štandardného RZ typu B.
Ďakujem Vam za Váš čas a reakciu na moje otázky a podnety.
Naposledy upravil teplicky : 15.05.06 at 20:17
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vysvetlenie k p.26 ste sformulovali úplne rovnako, ako je v poučení. S tým, že Vám vypadla dôležitá veta:

"Nezapočítava sa poistné, ktoré prípadne poistenec zaplatil v roku 2005 za roky predchádzajúce roku 2005."

k p.28 - nie každý má jednoduché účtovníctvo, takže vaša veta

"by so navrhol doplniť: ... v kalendárnom roku 2005" nie je správna v prípade SZČO, ktorý účtuje podvojne.

Ale nechcem tu vyvolávať zbytočné polemiky. To poučenie napísal nie stroj, ale živý človek, ktorý má svoje muchy a svoj "sloh". Takže snáď sme si problém, ktorý vás trápil, tu a dnes vyjasnili.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K tomu xls - máte tam chyby.
0 0
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

Ano samozrejme ja niesom taky odbornik a nevidim sirsie a hlavne univerzalne suvislosti. Tak to radsej stiahnem heslo k odomknutiu je admin ak to chcete doladit ked to nieje uplne zle dakujem
Dakujem za odpoved
Naposledy upravil teplicky : 15.05.06 at 20:27
0 0
ludmila.s ludmila.s

ludmila.s je offline (nepripojený) ludmila.s

Dobry den, chcela by som sa informovat pri vyplnani tlaciva Rocne zuctovanie poistneho typ B mam vymeriavaci zaklad 46758,-Sk teda nizsi ako 78000,-, teda vyplnam aj VI.ODDIEL stlpec 41, tam uvadzam len pracovne dni? A pri stlpci 42 davam minimalny zaklad SZCO 6500,-Sk a od 1.10.2005 6900,-Sk a to vydelim poctom dni v mesiaci a vynasobim poctom pracovnych dni uvedenych v stlpci 41?
Vopred dakujem za odpoved.
ludmila.s
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ludmila.s
Dobry den, chcela by som sa informovat pri vyplnani tlaciva Rocne zuctovanie poistneho typ B mam vymeriavaci zaklad 46758,-Sk teda nizsi ako 78000,-, teda vyplnam aj VI.ODDIEL stlpec 41, tam uvadzam len pracovne dni? Kalendárne dni.A pri stlpci 42 davam minimalny zaklad SZCO 6500,-Sk a od 1.10.2005 6900,-Sk Za všetky mesiace 6500 a to vydelim poctom dni v mesiaci a vynasobim poctom pracovnych dni uvedenych v stlpci 41?
Vopred dakujem za odpoved.
ludmila.s
Odpovede v citáte. Ak bol SZČO celý rok 2005 p.41=365, p.42=78000
0 0
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

Prosím Vás, dôchodca, ktorý bol zamestnaný na dohodu od 09/05 do 12/05 a zarobil nad 13.000,-- má vyplniť tlačivo typ X,XC alebo C? Už sa mi zdalo, že tomu začínam rozumieť, ale znova mám z toho hmlu v hlave. A potrebuje takýto "dohodár" potvrdenie o výške príjmu a o preddavkoch za poistné za rok 2005? (nemá štatút zamestnanca).
Ďakujem všetkým, ktorí majú ochotu a trpezlivosť odpovedať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ludmila.s
Dobry den, chcela by som sa informovat pri vyplnani tlaciva Rocne zuctovanie poistneho typ B mam vymeriavaci zaklad 46758,-Sk teda nizsi ako 78000,-, teda vyplnam aj VI.ODDIEL stlpec 41, tam uvadzam len pracovne dni? A pri stlpci 42 davam minimalny zaklad SZCO 6500,-Sk a od 1.10.2005 6900,-Sk a to vydelim poctom dni v mesiaci a vynasobim poctom pracovnych dni uvedenych v stlpci 41?
Vopred dakujem za odpoved.
ludmila.s
V pol41 uvedieš dni jednotlivých mesiacov = spolu 365
V pol 42 vymeriavacie základy/ 12x 6500/ = spolu 78000.-
pol51 = 46758
pol52 = 78000
pol53 = 78000 etc.

takto vyplníš v prípade,že si nevypĺňala odd. IV a V.
pretože potom by si mala v horeuvedených položkách
určite iné sumy.
Pokiaľ som ja ťukala,prišla fundovaná odpoveď od Maríny.
0 0
ludmila.s ludmila.s

ludmila.s je offline (nepripojený) ludmila.s

Dakujem velmi pekne vsetkym za ochotu.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

poradaK
Prosím Vás, dôchodca, ktorý bol zamestnaný na dohodu od 09/05 do 12/05 a zarobil nad 13.000,-- má vyplniť tlačivo typ X,XC alebo C? Už sa mi zdalo, že tomu začínam rozumieť, ale znova mám z toho hmlu v hlave. A potrebuje takýto "dohodár" potvrdenie o výške príjmu a o preddavkoch za poistné za rok 2005? (nemá štatút zamestnanca).
Ďakujem všetkým, ktorí majú ochotu a trpezlivosť odpovedať.
Dohodár nepotrebuje doklad o výške príjmu. Stačia mu výplatné pásky.
V prípade, ktorý uvádzaš, by stačilo vyplniť tlačivo C. X - je zbytočne komplikované, ale mohlo by sa tiež použiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať