Zavrieť

Porady

Zlúčenie firiem

Neviete niekto niečo viac o zlúčení firiem? Ak sa majú zlúčiť dve spol. s r.o. v priebehu roka, je potrebné urobiť mimoriadne účtovné uzávierky k tomu dátumu,otvoriť nové účto tak, že spočítam súvahy...a na konci roka už robím iba jednu?
Usporiadat
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

Danila Pozri príspevok
Nechcem si Ťa pohnevať samozrejme, ale práve preto som Ti to pripla. Jednoznačne je tam napísané minimálne to, ako reálne oceniť majetok, a neprevziať hodnotu účtovnú. To po prvé. Po druhé:faktom je, že účtovanie o zlúčení je náročné a náročná je aj prípravná fáza v podobe zmluvy o zlúčení, ktorá jednoznačne určuje čo, ako, kedy. Potom by bolo jednoznačné aj to, kedy účtovať firmu,ktorá zaniká bez likvidácie, kedy firmu nástupnícku, na ktorú prechádza imanie a všetky iné, právne,teda aj zamestnanecké vzťahy a pod. Čiže asi toľko, že to nie je jediný link a jediná téma, ktorá pojednáva zoširoka o danej problematike.
Ja viem, že to je náročný proces, aj účtovať to bude niekto iný (našťastie), len nechcem dopadnúť tak, že niečo s právnikom spravíme a potom ma účtovníci budú hnať zo sveta, tak hľadám informácie - čo najviac informácií - aby to bolo čo najľahšie. Vidím to bledo, právnik ma presvedčil o výpovediach ku koncu roka (zamestnanci zo zanikajúcej firmy končia, lebo táto činnosť tiež, sú to chlapi s rodinami), a nakoniec bohvie, či aspoň v marci všetko prebehne dobre.
Danilka, božechráň, vôbec si si ma nepohnevala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
8alle Pozri príspevok

Taka mala otazocka na okraj: kvalifikovany odhad moze byt zhodny s uctovnym stavom? Treba to potom nejako aj komentovat? komentár treba v každom prípade. Ťažko to môže byť účtovný stav - veľmi záleží od okolností, poznania firmy.

A ešte jedna malá otázočka na okraj: to "pohltenie" sa pripočíta do budúcoročných počiatočných stavov alebo sa upravia už zostatky tohto roka (v existujúcej, ktorá pohlcuje zanikajúcu) .
ak zlúčením zaniká spoločnosť k 31.12., tak k tomuto dátumu sú obe spoločnosti samostatné - majú svoje RUZ a počiatočné stavy k 1.1. má už len nástupnícka spoločnosť. Veľmi závisí na znení príslušných ustanovení zmluvy o zlúčení, a VZ....
0 0
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

KEJKA Pozri príspevok
ak zlúčením zaniká spoločnosť k 31.12., tak k tomuto dátumu sú obe spoločnosti samostatné - majú svoje RUZ a počiatočné stavy k 1.1. má už len nástupnícka spoločnosť. Veľmi závisí na znení príslušných ustanovení zmluvy o zlúčení, a VZ....
Veľmi pekne ďakujem. Druhý bod mi nedovolí pridať
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nevadí....................
ale naozaj moje odpovede treba brať s rezervou - posúdiť vo vzťahu ku konkrétnym dokumentom.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
8alle Pozri príspevok
Ja viem, že to je náročný proces, aj účtovať to bude niekto iný (našťastie), len nechcem dopadnúť tak, že niečo s právnikom spravíme a potom ma účtovníci budú hnať zo sveta, tak hľadám informácie - čo najviac informácií - aby to bolo čo najľahšie. Vidím to bledo, právnik ma presvedčil o výpovediach ku koncu roka (zamestnanci zo zanikajúcej firmy končia, lebo táto činnosť tiež, sú to chlapi s rodinami), a nakoniec bohvie, či aspoň v marci všetko prebehne dobre.
Danilka, božechráň, vôbec si si ma nepohnevala.
Zabŕdnem len do rady právnika ohľadne doterajších zamestnancov. Pretože v prípade, ak dochádza k zrušeniu spoločnosti, ktorá zamestnáva zamestnancov, je oprávnené určiť, ktorá spoločnosť má povinnosť uspokojiť nároky zamestnancov zrušovanej spoločnosti výlučne VZ / či zanikajúca, alebo nastúpnicka/. odvolávka na §-31 ZP.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

AHojte prosím o následovnú radu:
Mám klienta, ktorý má súbežne otvorenú živnosť aj sročku, on si chudák myslel, že všetko v roku 2007 účtoval na SZČO, s účtovníkom, ktorý mu predtým účtoval sa zle rozišiel s tým, že podali odklad daňovému úradu na podanie daňového priznania z príjmu FO a aj PO do 30.06.08. A prišiel ku mne, aby som mu to dala do poriadku. Hrabem sa v tom dva týždne.....
Dosť mi dalo práce vytriediť čo je na sročku a čo na SZČO. Žiaľ zistila som, že všetky príjmy má na sročke a všetky výdavky na SZČO. Takže to urobím asi tak, že na koniec keď zistím čo a ako vytvorím SZČO faktúru pre sro, aby sa to vyrovnalo....

Lenže problém mám v tom, že klient má aj na szčo aj na sro otvorené minimálne po tri účty a platby mu vôbec nesedia. To čo má mať zaúčtované na účte szčo má na účte sro a naopak. Preto moja otázka je: je možné urobiť medzi sro a szčo nejaké zlučenie, prípadne združenie??? Alebo mám všetko účtovať jednotlivo a veci, ktoré sú na druhú firmu dávať do výdavkov neovyplyvňujúcich základ dane????

Alebo poradte prosím súrne ako mám v tejto šalátovke pokračovať.... Mám na to už len týždeň..-..


Ďakujem
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ahoj, ja som si už preštudovala všetko okolo zlúčenia, ale stále mi to nie je jasné.
Spoločnosť A sa zlúčila 9.6.2008 so spoločnosťou B.
Spoločnosť A má ku dňu zlúčenia tieto stavy:
031 - 6 250
042 - 2 430
052 - 67
211 - 3
221 - 482
343 - 51 - pohľ.voči DÚ
411 - 200
429 - 56
479 - 10141
Ako treba tieto stavy premietnuť do DP za spoločnosť A? Uvádzam tieto sumy alebo 0 ?

doplním:
spoločnosť A má uvedené v OR:
dôvod výmazu - dobrovoľný výmaz
spoločnosť zanikla v dôsledku zlúčenia

spo. B nemá v údajoch žiadnu zmenu ohľadom zlúččnia
Naposledy upravil janaGT : 11.09.08 at 07:58
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Luckasari Pozri príspevok
zlatica to pekne rozpísala, ja len chcem teda povedať, že som tohto roku ukončila počas roka jednu spoločnosť, lebo zanikla bez likvidácie (samozrejme som robila mimoriadnu závierku) a zlúčila sa s už existujúcou spoločnosťou (takže som spočítavala súvahy, atď.), takže ak je to ten prípad, budem tiež vedieť pomôcť
K akému dňu sa robí mimoriadna závierka, ak dôjde ku zlúčeniu napr. 3.5.2011 - Zmluva o zlúčení, k 3.5.2011 alebo ku dňu predchádzajúcemu, čiže k 2.5.2011, na výpise z OR je zápis, že bola zrušená od 3.5.2011 ? Nemá niekto náhodou konkrétne príklady a riešenia ohľadom doúčtovania v zanikajúcej a následne nástupníckej spoločnosti ?
Naposledy upravil evuš : 23.08.11 at 08:24
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Neviete náhodou poradiť ? A čo s faktúrami, ktoré prišli až po dátume výmazu ? Vďaka
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evuš Pozri príspevok
K akému dňu sa robí mimoriadna závierka, ak dôjde ku zlúčeniu napr. 3.5.2011 - Zmluva o zlúčení, k 3.5.2011 alebo ku dňu predchádzajúcemu, čiže k 2.5.2011, na výpise z OR je zápis, že bola zrušená od 3.5.2011 ? Nemá niekto náhodou konkrétne príklady a riešenia ohľadom doúčtovania v zanikajúcej a následne nástupníckej spoločnosti ?
ak je zmluve uvedené, že spoločnosť zanikne zlúčením 3.5.2011, tak mimoriadna závierka sa robí 3.5.2011.

aké doúčtovanie v zanikajúcej spoločnosti máš na mysli? Zlučovala som, takže niečo viem . skús sa spýtať konkrétne
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

k faktúram, došlým po zániku:

1. ak ešte nemáš uzavreté účto, účtuješ o nich na 326, resp. 381, tak ako k 31.12. a v nástupnickej firme potom 326,381/321.
2. ak už máš účto zavreté, tak normálne účtuješ v nástupnickej firme, otázne však je, keďže sa to týka obdobia, keď ešte existovala zaniknutá firma, prečo sa tam o tom neúčtovalo? sa nevedelo o nejakých nevyfakturovaných službách, alebo?
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

tictac7 Pozri príspevok
k faktúram, došlým po zániku:

1. ak ešte nemáš uzavreté účto, účtuješ o nich na 326, resp. 381, tak ako k 31.12. a v nástupnickej firme potom 326,381/321.
2. ak už máš účto zavreté, tak normálne účtuješ v nástupnickej firme, otázne však je, keďže sa to týka obdobia, keď ešte existovala zaniknutá firma, prečo sa tam o tom neúčtovalo? sa nevedelo o nejakých nevyfakturovaných službách, alebo?
Tictac7, vďaka za ochotu. Takže, ak nie je ešte účto uzavreté, fa, ktoré prišli už po výmaze spoločnosti, ale súviseli ešte s obdobím pred výmazom zaúčtujem normálne cez 326, a čo s DPH, ak dátum dodania je na faktúre už po zrušení firmy... Napr: firma zlúčená i zrušená 28.04., faktúra príde 6.5., kedy je už firma i vymazaná z OR so zd.plnením 30.4., ako potom postupovať, čo s DPH ? Zaúčtovať do zrušenej firmy alebo už nástupníckej. Prečítala som si o zrušení veľa podkladov, ale v praxi sa neviem akosi rozkývať...
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evuš Pozri príspevok
Tictac7, vďaka za ochotu. Takže, ak nie je ešte účto uzavreté, fa, ktoré prišli už po výmaze spoločnosti, ale súviseli ešte s obdobím pred výmazom zaúčtujem normálne cez 326, a čo s DPH, ak dátum dodania je na faktúre už po zrušení firmy... Napr: firma zlúčená i zrušená 28.04., faktúra príde 6.5., kedy je už firma i vymazaná z OR so zd.plnením 30.4., ako potom postupovať, čo s DPH ? Zaúčtovať do zrušenej firmy alebo už nástupníckej. Prečítala som si o zrušení veľa podkladov, ale v praxi sa neviem akosi rozkývať...
do zrušenej fy zaúčtuješ len VZ napr. 500,-- 518/326 s dátumom 28.4.11
v nástupnickej fe zaúčtuješ 500,-- 326/321 100,-- 343/321 s dátumom 30.4.11
inak z vlastnej skúsenosti - najideálnejší dátum na zlučovanie je vždy posledný deň v mesiaci. je to lepšie, aj čo sa týka zamestnancov, miezd, DPH, telefónov, nájomného, dane z MV, dane z nehnuteľností.... a čo ja viem, čo ma ešte v tomto momente nenapadá. Inak musíš, všetko rozlišovať, teda časť sú náklady zrušenej fy a časť nástupnickej a je s tým oštara.

dovetok: ak je ale fa za nejaku službu alebo čo, čo sa týka celého mesiaca, v starej fe zaúčtuješ do nákladov len alikvótnu čiastku, teda 28/30 a v novej 2/30. na to nezabudni
Naposledy upravil tictac7 : 23.08.11 at 10:08
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

No, tak to si užijem... A ak je v zmluve o zlúčení napísané, že počnúc dňom 1.5.2011 sa úkony zanikajúcej spoločnosti z hľadiska účtovníctva považujú za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti, výmaz bol 4.5.2011, i tak to treba časovo rozlíšiť ? Asi áno, však ?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evuš Pozri príspevok
No, tak to si užijem... A ak je v zmluve o zlúčení napísané, že počnúc dňom 1.5.2011 sa úkony zanikajúcej spoločnosti z hľadiska účtovníctva považujú za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti, výmaz bol 4.5.2011, i tak to treba časovo rozlíšiť ? Asi áno, však ?
...a to teda akože náklady aj výnosy? Nooo, s tým som sa teda ešte nestretla. Musím niekde urobiť kukuč, ale to mi bude trocha trvať, možno sa ozve aj niekto iný, čo s tým má skúsenosť. Inak, aj keď je niečo v zmluve niečo napísané, neznamená to, že je to v zmysle 595/2003 alebo zákona o účtovníctve. A zákon má vždy prednosť. Ja viem, že tú zmluvu určite písali právnici, oni však, bez urážky, majú zákony, ktoré sú pre nás alfou a omegou, majú v paži.

našla som: Takže zmluvu asi máte zle, keďže pri zrušení spoločnosti bez likvidácie majetok a záväzky prechádzajú na jej právneho nástupcu dňom zrušenia bez likvidácie. Toto je deň, od ktorého sa úkony zanikajúcej spoločnosti považujú z hľadiska účtovníctva za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti. Právny nástupca od tohto momentu preberá aj vedenie účtovníctva. Teda správny postup mal byť - deň zrušenia bez likvidácie 30.4.11 a deň zlúčenia 1.5.11. Akože aj sedliackym rozumom, keď premiestňujem vec V z bodu A do bodu B, najskôr ju z bodu A musím zobrať a potom vložiť do bodu B. Nemôžem predsa najskôr vložiť a potom zobrať, keď nemám čo vložiť.
Naposledy upravil tictac7 : 23.08.11 at 10:33 Dôvod: našla som:
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

tictac7 Pozri príspevok
...a to teda akože náklady aj výnosy? Nooo, s tým som sa teda ešte nestretla. Musím niekde urobiť kukuč, ale to mi bude trocha trvať, možno sa ozve aj niekto iný, čo s tým má skúsenosť. Inak, aj keď je niečo v zmluve niečo napísané, neznamená to, že je to v zmysle 595/2003 alebo zákona o účtovníctve. A zákon má vždy prednosť. Ja viem, že tú zmluvu určite písali právnici, oni však, bez urážky, majú zákony, ktoré sú pre nás alfou a omegou, majú v paži.

našla som: Takže zmluvu asi máte zle, keďže pri zrušení spoločnosti bez likvidácie majetok a záväzky prechádzajú na jej právneho nástupcu dňom zrušenia bez likvidácie. Toto je deň, od ktorého sa úkony zanikajúcej spoločnosti považujú z hľadiska účtovníctva za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti. Právny nástupca od tohto momentu preberá aj vedenie účtovníctva. Teda správny postup mal byť - deň zrušenia bez likvidácie 30.4.11 a deň zlúčenia 1.5.11. Akože aj sedliackym rozumom, keď premiestňujem vec V z bodu A do bodu B, najskôr ju z bodu A musím zobrať a potom vložiť do bodu B. Nemôžem predsa najskôr vložiť a potom zobrať, keď nemám čo vložiť.
No s týmto moc nesúhlasím, pretože som "vyňúrala", že :
Účinky splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti nastávajú zápisom do OR. V OR sa vykoná výmaz zanikajúcej spoločnosti a zápis spoločnosti vzniknutej splynutím alebo rozdelením k tomu istému dňu. Výmaz zanikajúcej spoločnosti a zápis zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti zlúčením pri nástupníckej spoločnosti sa vykoná k tomu istému dňu. § 69a ods.2 zákona č. 513/1991 Zb. OZ v znení neskorších predpisov

ďalej som našla : Výnimkou je obchodná spoločnosť, ktorá je právnickou osobou a zrušuje sa bez likvidácie, tá vedie účtovníctvo do dňa zrušenia bez likvidácie a nie do dňa zániku, ako by tomu bolo podľa obchodného zákonníka. Odo dňa nasledujúceho po dni zrušenia bez lik. do dňa zániku vedie účtovníctvo nástupnícka účtovná jednotka ...


Takže ja to chápem tak, že spravím mimoriadnu ÚZ ku dňu zlúčenia, čo je zároveň i deň zrušenia, potom budem musieť otvoriť počiatočné stavy, doúčtovať veci s dátumami medzi zrušením a zánikom, ku dňu zániku prevezmem súvahu a "vcucnem" ju do súvahy s nástupníckou spoločnosťou..
Má to byť takto ???
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evuš Pozri príspevok
No s týmto moc nesúhlasím, pretože som "vyňúrala", že :
Účinky splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti nastávajú zápisom do OR. V OR sa vykoná výmaz zanikajúcej spoločnosti a zápis spoločnosti vzniknutej splynutím alebo rozdelením k tomu istému dňu. Výmaz zanikajúcej spoločnosti a zápis zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti zlúčením pri nástupníckej spoločnosti sa vykoná k tomu istému dňu. § 69a ods.2 zákona č. 513/1991 Zb. OZ v znení neskorších predpisov

ďalej som našla : Výnimkou je obchodná spoločnosť, ktorá je právnickou osobou a zrušuje sa bez likvidácie, tá vedie účtovníctvo do dňa zrušenia bez likvidácie a nie do dňa zániku, ako by tomu bolo podľa obchodného zákonníka. Odo dňa nasledujúceho po dni zrušenia bez lik. do dňa zániku vedie účtovníctvo nástupnícka účtovná jednotka ...


Takže ja to chápem tak, že spravím mimoriadnu ÚZ ku dňu zlúčenia, čo je zároveň i deň zrušenia, potom budem musieť otvoriť počiatočné stavy, doúčtovať veci s dátumami medzi zrušením a zánikom, ku dňu zániku prevezmem súvahu a "vcucnem" ju do súvahy s nástupníckou spoločnosťou..
Má to byť takto ???
Podstata nad formou, teda odo dňa zrušenia bez likvidácie sa úkony zanikajúcej spoločnosti z hľadiska účtovníctva považujú za vykonané na účet nástupnickej spoločnosti - pozri § 4 ods. 3 a § 16 ods. 2 zákona o účtovníctve. Teda od tohto dňa sa odúčtuje majetok a záväzky u zanikajúcej spoločnosti a zaúčtuje sa v nástupnickej. T.j. z hľadiska účtovníctva sa tento deň považuje za deň zlúčenia. Z daňového hľadiska sú všetky náklady a výnosy zrušenej spoločnosti, v období od dňa zrušenia do dňa zániku (teda výmazu z OR), nákladmi a výnosmi právneho nástupcu - § 49 ods. 6 zákona 595/2003.
teda všetko "vcucneš" nástupcovi dňom zrušenia a to čo sa bude diať do dňa zániku normálne účtuješ u nástupcu.

evuš, dúfam, že Ti to pomohlo. Na dnes končím. Neviem, či sa sem zajtra dostanem, ale vo štvrtok hodím očko, keby dačo. Pekný zvyšok horúceho dňa :-) Adriana
Naposledy upravil tictac7 : 23.08.11 at 11:33 Dôvod: evuš:
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

tictac7 Pozri príspevok
Podstata nad formou, teda odo dňa zrušenia bez likvidácie sa úkony zanikajúcej spoločnosti z hľadiska účtovníctva považujú za vykonané na účet nástupnickej spoločnosti - pozri § 4 ods. 3 a § 16 ods. 2 zákona o účtovníctve. Teda od tohto dňa sa odúčtuje majetok a záväzky u zanikajúcej spoločnosti a zaúčtuje sa v nástupnickej. T.j. z hľadiska účtovníctva sa tento deň považuje za deň zlúčenia. Z daňového hľadiska sú všetky náklady a výnosy zrušenej spoločnosti, v období od dňa zrušenia do dňa zániku (teda výmazu z OR), nákladmi a výnosmi právneho nástupcu - § 49 ods. 6 zákona 595/2003.
teda všetko "vcucneš" nástupcovi dňom zrušenia a to čo sa bude diať do dňa zániku normálne účtuješ u nástupcu.

evuš, dúfam, že Ti to pomohlo. Na dnes končím. Neviem, či sa sem zajtra dostanem, ale vo štvrtok hodím očko, keby dačo. Pekný zvyšok horúceho dňa :-) Adriana
Adi, vďaka, ale stále neviem...pretože som našla toto : Na riešenie účtovných problémov je nutné určiť rozhodujúci deň, pri ktorom prechádzajú majetok a záväzky spoločnosti zrušenej bez likvidácie na nástupnícku spoločnosť a dochádza k zmenám vo výške a štruktúre obchodného imania. Týmto dňom je deň výmazu zrušenej spoločnosti, resp. zrušených spoločností z OR. Zápisom do OR prechádza obchodné imanie zanikajúcich spoločností na nástupnícke spoločnosti. Ďalej sú tam odvolávky na § 16 ods.1, písm. e §16 ods.2
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

tictac7 Pozri príspevok
Podstata nad formou, teda odo dňa zrušenia bez likvidácie sa úkony zanikajúcej spoločnosti z hľadiska účtovníctva považujú za vykonané na účet nástupnickej spoločnosti - pozri § 4 ods. 3 a § 16 ods. 2 zákona o účtovníctve. Teda od tohto dňa sa odúčtuje majetok a záväzky u zanikajúcej spoločnosti a zaúčtuje sa v nástupnickej. T.j. z hľadiska účtovníctva sa tento deň považuje za deň zlúčenia. Z daňového hľadiska sú všetky náklady a výnosy zrušenej spoločnosti, v období od dňa zrušenia do dňa zániku (teda výmazu z OR), nákladmi a výnosmi právneho nástupcu - § 49 ods. 6 zákona 595/2003.
teda všetko "vcucneš" nástupcovi dňom zrušenia a to čo sa bude diať do dňa zániku normálne účtuješ u nástupcu.

evuš, dúfam, že Ti to pomohlo. Na dnes končím. Neviem, či sa sem zajtra dostanem, ale vo štvrtok hodím očko, keby dačo. Pekný zvyšok horúceho dňa :-) Adriana
Adi, takže k 28.4.2011 mimoriadnu účtovnú závierku za zanikajúcu spoločnosť, k 29.4.2011 "vcucnem" súvahy a už všetko patrí nástupníckej spoločnosti... už sa vyjadrujem ako "pako" ale už mi z toho "švihá"... Ešte raz ďakujem za rady !
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

evuš Pozri príspevok
Adi, takže k 28.4.2011 mimoriadnu účtovnú závierku za zanikajúcu spoločnosť, k 29.4.2011 "vcucnem" súvahy a už všetko patrí nástupníckej spoločnosti... už sa vyjadrujem ako "pako" ale už mi z toho "švihá"... Ešte raz ďakujem za rady !
...tak, ako píšeš . A ešte jedna vec ma napadla, máš u tej zanikajúcej podaný odklad DP? Dúfam, že hej, inak si prešvihla termín...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať