Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie na zdr. poistenie

Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

ahojte poraďáci, prosím o radu...
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...
..vďaka..
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

martina12
SZČO v roku 2005, v júni prerušila živnosť, od decembra 2005 poberá materský príspevok. Celkový príjem zo živnosti bol nižší ako 78 000,-. Má podať RZP na tlačive X + XB alebo B?
B .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

misa2
Prosím vás, ktorý typ tlačiva musí podať dôchodca, ktorý bol celý rok SZČO a od 1.9.má ZŤP? Podľa doterajšej debaty mám pocit, že by to malo byť tlačivo X, ale vôbec nie som si istá...."obdivujem" ľudí, ktorí dokázali vymyslieť takýto chaos.
X .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

sisulienka
spracúvam JU pre SZČO ale nie všetci boli celý rok ako SZČO.
Napr. jeden mesiac bol ako nezamestnaný a zvyšok roka bol SZČO mám použiť tlačivo typu B? alebo S?
Takisto jeden bol na socialke 2 mesiace a zvyšok SZČO za rok 2005.
poradte lebo ma z toho chytá depka.
V oboch prípadoch B.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jajina
Snažila som sa prečítať všetky príspevky v Porade od p.Mihála aj od iných členov, ale našla som len jeden príklad k RZ SZČO ktorý bol PN ale bol aj dôchodca a preto mi to nie je jasné. Snažila som sa už vyplniť RZ môjho zamestnávateľa, ale v konečnom dôsledku neviem ako sa mi zohľadní jeho PN keď je SZČO, a možno by to viacerých zaujímalo?

Môj príklad :
01-06/2005 min.VZ 6500,- poistné 6x 910,-
07-12/2005 VZ 32519,- poistné 6x 4.553,- = súčet 32 778,-
všetko poistné zaplatené v termínoch aj ked bola v 10-12/05 PN

od 24.10. do 31.12.2005 PN t.j. 8+30+31=69dní

III. p.24 1.1.2005 - 31.12.2005 SZČO - Uvádza sa aj obdobie PN ?
p.26 32 778
p.27 1 144 730
p.28 28 225
p.29 548 110
IV. nevypĺňam
V. Uviedla som počet kalend.dní
VI. podľa § 11 od.8 o) by som mala vyplniť ale VZ mám väčší ako 78 000,-
Ak by mi v tomto niekto poradil bola by som veľmi vďačná, lebo neviem kde inde by som mohla ešte zohľadniť úľavu na poistnom z dôvodu PN.
VII. p.51 z p.29 548 110
p.52 ???
p.53 VZ ?? ale v návode na vyplnenie sa uvádza "uvedie sa väčšia suma z p.51 a p.52, najviac 517 140,-

Z toho som porozumela, že SZČO platí zdravot.poistenie aj počas dní PN ?? Alebo sa mýlim?
<!-- / message -->
<!-- / message -->
V. počty dní PN (8,30,31)
VI. nevypĺňaš - VZ väčśí ako 78000
VII. p. 52 nevypĺňaš (VZ väčśí ako 78000)
p.53 (akoby v 52 bola nula, alebo 78000), čiže 517140
p.55 72400
p.56 39622
atď..
ZP sa platí z príjmu, podobne ako daň-nekráti sa za dni PN. Za dobu PN sa kráti iba minimálny VZ. Čiže ak by mal nízky príjem, tam by sa to krátenie prejavilo.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, tak konečne som sa k tomuto dostala, normalne som si musela spraviť dnes nadčas aby som sa konečne pustila myslením do RZ ZP.
Ale začala som pomaly čítať témy ohľadom RZ ZP a musím sa priznať, že som neprečítala všetko, došla som tak max. po 5-tu stranu a musím povedať, že mám z toho riadny guláš.
Zda sa mi tento zákon strašne komplikovaný, neviem či len mne, ale neviem ako si ho zjednodušiť aby som tomu pochopila. Hovorí sa tu o VZ, o príjme, o tom kto musí urobiť RZ a kto nie, no proste horor .
Neviete mi niekto poradiť, kde začať aby som v tom nemala taký hokej???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ivana2703
Poradí mi niekto s takým niečim. Brat mi teraz dal papiere, že od 09-12/05 pracoval na dohodu a celkový príjem bol 39000,-- Sk. Od 01-05 bol na ÚP,06-11 bol svojvoľne nezmestnaný a platil si zdravotné poistenie, a 12 bol zase evidovaný na ÚP. Má si urobiť ročné zúčtovanie alebo nie? Ďakujem
Tlačivo C. Ale tie dohody by mal rozpísať na dobu, kedy bol na ÚP a kedy bol dobrovoľne nezamestnaný (samoplatiteľ) - prípadnú dohodu z decembra, keď bol na ÚP, nezapočíta do VZ.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Ahojte!

Chapem, ze neodpovedam na ziadnu otazku, ale rada by som sa zapojila do diskusie s tou svojou - zaujal ma jeden z udivujucich dosledkov rocneho zuctovania.

Situacia: Zamestnanec prvu cast roka u zamestnavatela 1 (8 mesiacov) prijem 20 000 mesacne. Zamestnanec druhu cast roka (4 mesiace) u zamestnavatela 2 prijem 100 000 mesacne. (nasledne zamestnanie; tlacivo typu S, 2x listy SA)

Otazka: Vypocitali sme koeficient vo vyske 0,9235 a prenasobili prijmy. Vyslo nam, ze zamestnavatel 1 bude mat preplatok a zamestnavatel 2 vysoky nedoplatok. (zamestnavatel 2 bude znasat naklady na preplatok zamestnavatela 1 a na nedoplatok z titulu rozdielu mesacnych prijmov nad mesacnym limitom 43 095 - t.j. z dovodu kolisavych prijmov)

Je to normalne?

Nemal by zamestnavatel 1 povazovat svoj preddavok z tych prijmov (nizsich ako 43 095 kazdy mesiac) co zamestnancovi vyplacal za konecny a vysporiadany?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnávateľ 2 neznáša náklady na preplatok 1.zamestnávateľa. Ak by nebolo maximum, tak by 1. zamestnávateľ zaplatil zo 160000, 2. zamestnávateľ by zaplatil spolu z 400000.

Keďže máme maximum, je to možné riešiť 3 spôsobmi (teoreticky, nie podľa zákona)
1. 1. zamestnávateľ by zaplatil zo 160000, 2. z 357140 (veď keď by nemal 2. zam., tak by 1. zaplatil zo 160000)
2. 1. zamestnávateľ by zaplatil zo 117140, 2. z 400000 (veď keď by nemal 1. zam., tak by 2. zaplatil zo 400000)
3. ponížia sa oba VZ v rovnakom prípade (to hovorí zákon)
0 0
Natalia F. Natalia F.

Natalia F. je offline (nepripojený) Natalia F.

danovy manazer v medzinarodnej poradenskej spolocnosti zaoberajuci sa fyzickymi osobami ...viac
Ja rozumiem, ze je to spravodlive, ale aj tak, preco ma vobec nejaky zamestnavatel c. 2 mat vplyv na povinnosti zamestnavatela c. 1?

Napriklad: Rocne zuctovanie v Rakusku sa robi len z odvodov zamestnancov a zamestnavatelove odvody sa nezuctovavaju. Je aj nepomerne jednoduchsie ako to nase, kedze sa sklada zo ziadosti na poistovnu, ktora mu toto zuctovanie vykona a da zamestnancovi bud platobny vymer alebo vrati na nim urceny bankovy ucet (sucast ziadosti) preplatok.
0 0
sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

Prosím Vás, zamestnanec celý rok v pracovnom pomere s platom nižším ako 43.000,- a zároveň bol konateľom v inej spoločnosti bez príjmu za výkon činnosti. Musí si aj v tomto prípade robiť sám ročné zúčtovanie?
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Áno, pretože od 1.1.05 do 31.8. 05 bol SZČO.
0 0
ritchie12 ritchie12

ritchie12 je offline (nepripojený) ritchie12

Poprosil by som o radu ake tlacivo pouzit pre konkretny pripad:
- od 1.1.2005 do 5.4.2005 - samoplatitel, t.j. osoba zaradena do kategorie Q, za ktoru podla §11 ods. 8 zakona 580/2004 Z.z. plati poistne stat
- od 6.4.2005 do 31.12.2005 - SZCO - zivnostnik, preddavky za April 759,- a potom 910,- mesacne.
Dakujem velmi pekne.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

ritchie12
Poprosil by som o radu ake tlacivo pouzit pre konkretny pripad:
- od 1.1.2005 do 5.4.2005 - samoplatitel, t.j. osoba zaradena do kategorie Q, za ktoru podla §11 ods. 8 zakona 580/2004 Z.z. plati poistne stat
- od 6.4.2005 do 31.12.2005 - SZCO - zivnostnik, preddavky za April 759,- a potom 910,- mesacne.
Dakujem velmi pekne.
Typ B .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Doplním Andrejovu odpoveď - do septembra samoplatiteľov nepoznáme a aj po septembri ak platí poistné za poistenca štát podľa písmena q, nejde o samoplatiteľa.
0 0
Stašek Stašek

Stašek je offline (nepripojený) Stašek

Ahojte. Teraz niektorí z Vás si budú ťukať na čelo, čo za blb... toto je. V zamestnaní nemám internet, doma áno, tak PORADU môžem využívať len počas voľna. Minulý týždeň ma dosť bolela hlava, no keď som v médiách počul o nejakom RZZP bolela viac. Dnes som sa pozrel na Poradu a hlava mi "treští". Veď vy si tu píšete o tlačivách, sumách, mesiacoch a podobné už konkrétne veci (najviac ma potešili tie termíny a pokuty), a ja nemám ani šajnu, čo to RZZP je, kto ho podáva, komu, aké povinnosti z toho vyplývajú zamestnávateľovi a pod. Našťastie sú ešte dva dni voľna, tak môžem na Porade hľadať odpovede na moje otázky. Neviem čo by som bez Porady robil. Našiel som tu za pár týždňov obrovské množstvo informácií, ktoré mi pomohli.
Ináč len tak "mimochodom": MIHÁL je jednotka!!!!!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Stašek
Ahojte. Teraz niektorí z Vás si budú ťukať na čelo, čo za blb... toto je. V zamestnaní nemám internet, doma áno, tak PORADU môžem využívať len počas voľna. Minulý týždeň ma dosť bolela hlava, no keď som v médiách počul o nejakom RZZP bolela viac. Dnes som sa pozrel na Poradu a hlava mi "treští". Veď vy si tu píšete o tlačivách, sumách, mesiacoch a podobné už konkrétne veci (najviac ma potešili tie termíny a pokuty), a ja nemám ani šajnu, čo to RZZP je, kto ho podáva, komu, aké povinnosti z toho vyplývajú zamestnávateľovi a pod. Našťastie sú ešte dva dni voľna, tak môžem na Porade hľadať odpovede na moje otázky. Neviem čo by som bez Porady robil. Našiel som tu za pár týždňov obrovské množstvo informácií, ktoré mi pomohli.
Ináč len tak "mimochodom": MIHÁL je jednotka!!!!!

Stašek , prelúskaj toto:


http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....8?OpenDocument


alebo toto :
http://www.porada.sk/showthread.php?p=237768#post237768
Naposledy upravil Melnick : 06.05.06 at 14:02
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Chcela by som sa informovať o konkretnom príklade: dôchodcovia, pracujúci na TPP na dobu určitú- celý rok 2005. Ako postupovať v prípade RZP? Sú tu nejaké limity? Dakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kitti
Chcela by som sa informovať o konkretnom príklade: dôchodcovia, pracujúci na TPP na dobu určitú- celý rok 2005. Ako postupovať v prípade RZP? Sú tu nejaké limity? Dakujem
Ak dôchodca pracujúci na plný uväzok nepresiahol ani
v jednom mesiaci sumu 43095.-Sk nemusí robiť RZP.

Môže: ak jeho príjmy za rok sú vyššie ako 517140.-
/ kvoli vráteniu preddavkov/

Musí: ak v zamestnaní čo i len jeden mesiac bol jeho
príjem vyšší ako 43095.-Sk
0 0
sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

sara
Prosím Vás, zamestnanec celý rok v pracovnom pomere s platom nižším ako 43.000,- a zároveň bol konateľom v inej spoločnosti bez príjmu za výkon činnosti. Musí si aj v tomto prípade robiť sám ročné zúčtovanie?
Áno, pretože od 1.1.05 do 31.8. 05 bol SZČO.

Predpokladám, že vypíše typ S, SA, SB. Ale keďže ako konateľ nemal žiadny príjem za výkon činnosti, ani neplatil žiadne preddavky na zdrav. poistenie, tak tlačivo SB bude v podstate celé nulové?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
sara
Áno, pretože od 1.1.05 do 31.8. 05 bol SZČO.

Predpokladám, že vypíše typ S, SA, SB. Ale keďže ako konateľ nemal žiadny príjem za výkon činnosti, ani neplatil žiadne preddavky na zdrav. poistenie, tak tlačivo SB bude v podstate celé nulové?

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....b_poucenie.htm



0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať