Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie na zdr. poistenie

Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

ahojte poraďáci, prosím o radu...
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...
..vďaka..
Usporiadat
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
mimuška
a nemôže si to vyplniť on z potvrdenia zamestnávateľa o príjme ?

tlačivo S si vyplní sám aj všetko, ale ten doklad o výške............. vyplníš TY.
Ty by si mu to musela vše vyplniť len v tom prípade ak si požiada zamestnávateľa, teda Vás do 15.5.2006 o vykonanie RZP, ale toto neprichádza do úvahy, takže Ty len ten Doklad...........vyplníš a dáš mu to:p


alebo ak Ťa pekne poprosí o pomoc
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

mimuška
a nemôže si to vyplniť on z potvrdenia zamestnávateľa o príjme ?
To štvorstranové tlačivo je vlastne akoby dokladom o príjeme.Existuje tlačivo žiadosti - ňou Ťa zamestnanec požiada o vystavenie toho štvorstranového tlačivo - Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné. Potom Ti výsledok RZP musí oznámiť v prípade preplatku/nedoplatku zamestnávateľa presahujúceho 100 Sk.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

AnitaMartinska
4. Hlavny PP 7 mesiacov, potom UP, znova hlavny PP a zaroven je poberatel ID. Prijem je pod 10.000,-Sk/mesiac.
Velmi pekne dakujem.
V tom prípade nie je povinný robiť si RZP. Robil by ho iba v prípade, že by mu napr. v decembri vyplatili odmenu a VZ by prekročil sumu 43095 Sk, potom by bol povinný. A ešte ak by ako invalidný dôchodca mal celkový príjem od 1.9. do 31.12. menej ako 13000 Sk, bolo by dobré využiť zvýhodnenie dôchodcu, za ktorého by mal vlastne potom v tomto období platiť poistné štát.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Barbara
tlačivo S si vyplní sám aj všetko, ale ten doklad o výške............. vyplníš TY.
Ty by si mu to musela vše vyplniť len v tom prípade ak si požiada zamestnávateľa, teda Vás do 15.5.2006 o vykonanie RZP, ale toto neprichádza do úvahy, takže Ty len ten Doklad...........vyplníš a dáš mu to:p


alebo ak Ťa pekne poprosí o pomoc
dík
už som v obraze
zajtra idem na školenie do TN tak som si tie tlačivá ešte neštudovala
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

slimak
Dnes studujem vyhlasku a zakon ohladne rocneho zuctovania. Len krutim hlavou.
Ale by ma zaujimalo. Clovek je zamestnany u dvoch zamestnavatelov a ma u oboch VZ 25 000 mesacne(spolu 50 000) a este ako SZCO platil preddavky z VZ 15 000 ale sa mu nedarilo, proste VZ ako szco je 7500.

Vykona RZ a vyjde mu preplatok lebo je maxim. VZ. Podla akeho "kluca"(§), a komu(zamestnavatelovi, zamestnancovi, SZCO) sa bude vracat ten preplatok(ak je mozne v akej vyske, vypocty(sumy) mozu byt hrubo zaokruhlene)?
Ten preplatok sa mu vráti prerozdelene medzi zemastnávateľov a SZČO vlastne v pomere podľa príjmu. Keď budeš vypĺňať tlačivo, prídeš na to, akým kľúčom. On sám si musí urobiť RZP a obom zamestnávateľom oznámiť jeho výsledok - preplatok/nedoplatok zamestnávateľa na príslušnom tlačive - k tomu určené tlačivo. V tlačive ročného zúčtovania je aj na výber, akým spôsobom má poisťovňa preplatok vrátiť. Ak by však mal ako SZČO nejaké nedoplatky na ZP za predchádzajúce roky, zdravotná poisťovňa preplatok nevráti, ale započíta sa to so starými rokmi. Zamestnávateľ si svoj výsledok ročného zúčtovania zohľadní sám v daňovom priznaní za rok 2006.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Alenka, Barbara ide vám to super. Vidím, že ste pozorne počúvali na školení. Jožko bude na Vás hrdý. Ja nemám tú odvahu, bojím sa aby som niekoho nepomýlila, tak vám dávam aspoň súhlasy.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

AnitaMartinska
Ospravedlnujem sa za chybu. Nie UK ale UP.Invalidom je cely rok.
Alusik,vdaka za skoru odpoved. Urcite tieto konkretne priklady pomozu viacerym poradakom.
Niet za čo... Konkrétne príklady bude uverejňovať aj Jozef - teda p. Mihál. Takže myslím, že ďakovať treba hlavne jemu, že je to taký zlatý a ochotný človek.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Simonab
Alenka, Barbara ide vám to super. Vidím, že ste pozorne počúvali na školení. Jožko bude na Vás hrdý. Ja nemám tú odvahu, bojím sa aby som niekoho nepomýlila, tak vám dávam aspoň súhlasy.
Simonka, ja tiež rozmýšľam, či uvažujem dobre. Ale keby som myslela zle, tak ma hádam niekto opraví. Keď sa zjaví pri príspevku súhlas, tak ma to tiež poteší, že si pamätám dobre a snáď teda nemýlim iných. Ale mýliť sa je ľudské. A porada je tu od toho, aby sme si navzájom poradili.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Len v robote dnes nejdem nič urobiť, čo "poradujem" o dušu.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
mimuška
dík
už som v obraze
zajtra idem na školenie do TN tak som si tie tlačivá ešte neštudovala

už vše vyšlo aj v Zbierke dnes, nájdeš to na www.zakon.sk alebo na www.health.gov.sk
alebo aj tu na Porade všademožne som to prilepovala
čo sa týka RZP
tak na to školenie môžeš byť pripravená, keď teraz si vytlačíš tie tlačivá a budeš ešte lepšie v obraze
predstavte si , že my z firmy sme ešte neboli vôbec na žiadnom školení. Som zvedavá, kedy sa zobudia, keď 7.5.2006 je zadvermi
0 0
Ing. Oľga Játiová Ing. Oľga Játiová
Prosím Vás, ktorý typ tlačiva na RZ preddavkov na ZP použíje zamestnanec, ktorý bol súčasne aj SZČO? Je to typ S a súčasne SA a SB ??
Ďakujem.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Simonab
Alenka, Barbara ide vám to super. Vidím, že ste pozorne počúvali na školení. Jožko bude na Vás hrdý. Ja nemám tú odvahu, bojím sa aby som niekoho nepomýlila, tak vám dávam aspoň súhlasy.

no díky, ale musím Ťa vyviesť z omylu, ja som ešte na žiadnom školení totiž nebola, vše čo viem , viem od p. Mihála aj od ostatných tu na PORADE.
mám vše vytlačené a preštudované od p. Mihála / prípady, kedy použiť ktoré tlačivo/p. Mihál to pekne napísal vše polopaticky, a pozorne sledujem tutok debaty a zapajám sa.
a dnes to vše vyšlo aj v Zbierke www.zakon.sk
Simonka , nemaj boj sa vyjadriť, lebo od toho sú tu tí skvelí ľudia, že keď niečo sme zle pochopili tak nás opravia. Vďaka im zato,
takže Simonka dotoho.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

uznavam, ze poistovne to riadne skomplikovali
Mam aj ja jednu otazku k tejto teme, ak mi mozete poradit.
Konatel v s.r.o. je v tej istej s.r.o. aj zamestnany. Minule rok, ked poistovne chaosili s tymi prihlasovaniami aj majitelov firiem, bol prihlaseny aj on, hoci uviedol, ze ako konatel ma nulove odvody. Platilo to niekolko mesiacov, uz neviem presne ako dlho, ale viem, ze sme ho prihlasili a aj odhlasili po niekolkych mesiacoch.
Zo zdravotnej poistovne mu prisiel list (Sideria to asi posielal kazdemu), ze kezde bol u nich tych par mesiacov evidovany aj ako konatel firmy, musi predlozit rozne potvrdenia.
Ide o malu s.r.o., kde konatel neberie ziadnu odmenu, takze ani nepodava danove priznanie ako FO, urobi sa mu vzdy rocne zuctovanie dane, kedze je sam u seba aj zamestnany.
co je potrebne poslat na ZP, kedze oni tam vypisuju ake su tam vysoke poukty a ze termin je do 31.3 podla neviem akeho zakona?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Bambi23
uznavam, ze poistovne to riadne skomplikovali
Mam aj ja jednu otazku k tejto teme, ak mi mozete poradit.
Konatel v s.r.o. je v tej istej s.r.o. aj zamestnany. Minule rok, ked poistovne chaosili s tymi prihlasovaniami aj majitelov firiem, bol prihlaseny aj on, hoci uviedol, ze ako konatel ma nulove odvody. Platilo to niekolko mesiacov, uz neviem presne ako dlho, ale viem, ze sme ho prihlasili a aj odhlasili po niekolkych mesiacoch.
Zo zdravotnej poistovne mu prisiel list (Sideria to asi posielal kazdemu), ze kezde bol u nich tych par mesiacov evidovany aj ako konatel firmy, musi predlozit rozne potvrdenia.
Ide o malu s.r.o., kde konatel neberie ziadnu odmenu, takze ani nepodava danove priznanie ako FO, urobi sa mu vzdy rocne zuctovanie dane, kedze je sam u seba aj zamestnany.
co je potrebne poslat na ZP, kedze oni tam vypisuju ake su tam vysoke poukty a ze termin je do 31.3 podla neviem akeho zakona?
Ako konateľ bol prihlásený, alebo teda mal byť od 1.1. do 31.8. Na zdravotné poistenie bude musieť za obdobie roka 2005 podať ročné zúčtovanie poistného - sám, nemôže žiadať mzdárku. Vyplní si tlačivko S a k nemu prílohy SA a SB. Ale termín na podanie RZP je do 30.6. Takže teraz naozaj neviem, čo mal akože predložiť k 31.3. - čo mu napísali?
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Ospravedlnujem sa, to bol preklep, mala som tam dat k 30.6. .. to je asi deformacia ekonomiek, rozmyslame v quartaloch a cislach a nie logicky, obcas ...
Nevies mi poradit kde tie tlaciva zozeniem a co su to vlastne za tlaciva, skratka S a SA a SB mi absolutne nic nehovori. Este som sa s tym nestretla.
Dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Bambi, je to niečo nové - tlačivá vyšli len teraz v Zbierke, takže si sa s tým v minulosti stretnúť nemohla.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

No, obcas ked sa tu zatulam dlhsie a citam co vsetko sa tu rozobera mam dojem, ze tento stat nie je normalny, co sa tyka papierovaciek ... este, ze mame poradu. Niekedy by som najradsej nevedela nic a zila si "uctovne" spokojne ... zartujem.
Kde vlastne tie tlaciva najdem, alebo aspon mi napiste presny nazov co to mam pytat ked pojdem bludit po predajniach
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Kompletný materiál na stiahnutie sa nachádza aj tu na stránke Ministerstva zdravotníctva

http://www.mzsr.sk/redsys/rsi.nsf/0/...8?OpenDocument

len som ešte nezistila , kde sa nachádza aj nejaké POUČENIE na vyplnenie všetkých týchto tlačív.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tlačivká nájdeš napríklad aj tu v príspevku od Barborky. Ale určite to nájdeš ešte aj niekde inde, len treba hľadať.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=233027#post233027

V predaji ešte 100% nebudú. A použenie na vyplnenie? Najlepšie navštíviť seminár Jožka Mihála. Vysvetlí aj nemožné...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Všetky tlačivá, príklady, návody, vysvetlivky ..... nájdete v príspevkoch p. Mihála v
PoradaBlog - odborné články.
http://www.porada.sk/f86-poradablog-...d-newfont.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať