Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie na zdr. poistenie

Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

ahojte poraďáci, prosím o radu...
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...
..vďaka..
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Hm, ono to tak naozaj je, ak je mzdárka "ľudomil" - čo väčšinou je. Ja by som však iniciatívne išla iba za tými ľuďmi, u ktorých viem, že mi vychádza povinnosť už len z pohľadu príjmov v tejto firme a ak o nich viem, že sú SZČO. Inak by som sa s tým netrápila. Ak majú aj iných zamestnávateľov, vďaka ktorým im vyšla povinnosť podať si ročné zúčtovanie, tak ich rovnako môže upozorniť iná mzdárka. Aj tak tí jednoduchí ľudkovia nemajú tušenie, o čom im rozprávam.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jana32
Teoreticky keby som čakala na žiadosti od mojim zamestnancov, tak by som nemusela robiť ani jedno jediné RZZP, ale to si myslíml, že tak berie každá mzdárka, že keď mi máme z toho chaos, tak čo tí chudíci zamestnanci, ako si s tým poradia. Takže od začiatku týždňa obehávam zamestnancov a " sondujem " reálny stav ich príjmov za rok 2005.
Viem,že my v tom máme ešte veľakrát chaos a tiež si uvedomujem že veľa zamestnancov ani netuší že majú nejaké zúčtovanie robiť. Ale už som to tu raz písala, že tiež nie je normálne aby som za každým chodila a zisťovala príjmy.
Napísala som oznámenie, že je takáto "novinka", kto musí a kto nemusí žiadať a vykonať a predpokladám,že všetci vedia čítať. Prišli sa ešte niektorí popýtať a ja im rada poradím ale nemám pocit že by sme mali preberať zodpovednosť na seba. Veľakrát som to urobila a obrátilo sa to proti mne
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
bazil
Barbara môžem sa opýtať? ČIže ak samoplatiteľ, prípadne študent na dohodu má príjem nižší ako 13000 Sk nemusí robiť RZZP, ale dôchodca ktorí spdá do tej nízkopríjmovej kategórie a jeho príjem je nižší ako 13 000 Sk tak musí? Tak som to totiž vyčítal na porade a teraz som z toho celkom pako. Ja som bol totiž práve v tom, že tie nízkopríjmové kategórie by si to RZZP mali urobiť.


dôchodca príjem do 13000,- nemusí podať len keby mal viac ako je tých 13000,- napr. 13001 už by musel:p
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Mám kolegyňu, ktorá bola celý rok zamestnaná v našej firme a popri tom mala jednu dohodu kde zarobila cca 1500,- Sk. Keď ma požiada urobím jej ja ročné zúčtovanie na tlačive A a k tomu zahrniem príjem aj z tejto dohody?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
katkaj
Viem,že my v tom máme ešte veľakrát chaos a tiež si uvedomujem že veľa zamestnancov ani netuší že majú nejaké zúčtovanie robiť. Ale už som to tu raz písala, že tiež nie je normálne aby som za každým chodila a zisťovala príjmy.
Napísala som oznámenie, že je takáto "novinka", kto musí a kto nemusí žiadať a vykonať a predpokladám,že všetci vedia čítať. Prišli sa ešte niektorí popýtať a ja im rada poradím ale nemám pocit že by sme mali preberať zodpovednosť na seba. Veľakrát som to urobila a obrátilo sa to proti mne
Súhlasím s Katkou
ja som to vyriešila tiež tak , že som poslala na prevádzky jednoduchý oznam, že kedy musia podať / napr. som napísala , že tí , ktorí majú aj živnosť musia podať a že tí , ktorí majú príjem čo i len 1 mesiac nad 43095 musia si požiadať mňa o RZP a porád som im poslala aj žiadosť na podpis/
takto robím vo všetkých prípadoch, či sa to týka dane alebo hocčo
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

miriza
Mám kolegyňu, ktorá bola celý rok zamestnaná v našej firme a popri tom mala jednu dohodu kde zarobila cca 1500,- Sk. Keď ma požiada urobím jej ja ročné zúčtovanie na tlačive A a k tomu zahrniem príjem aj z tejto dohody?
Dohoda popri zamestnaní sa nezahrňa do zúčtovania. Čiže pokial nemala kolísavý príjem tak nemusí vôbec robiť zúčtovanie
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ja som už z toho jeleň, teda keď zamestnanec pracoval celý rok v jednej firme nemal iné firmy tak nemusí podávať RZ? Potom v to v našej firme nebudem robiť skoro nikomu. Keď tu už mám nejaké žiadosti o vykonanie RZ?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

miriza
Ja som už z toho jeleň, teda keď zamestnanec pracoval celý rok v jednej firme nemal iné firmy tak nemusí podávať RZ? Potom v to v našej firme nebudem robiť skoro nikomu. Keď tu už mám nejaké žiadosti o vykonanie RZ?
Pokiaľ celý rok zamestnanec robil len u vás a mal v každom mesiaci príjem do 43.095 alebo v každom mesiaci nad 43.095 tak nemusí žiadať ani robiť zúčtovanie. A hneď máš ušetrenú prácu
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Prosím o radu. Dôchodca pracujúci v našej firme na kratší pracovný čas /48 hod. so zárobkom 2 050,- Sk/a súčastne má u iného zamestnávateľa uzatvorený riadny pracovný pomer, robí si ročné zúčtovanie poistného sám? Ja mu vydám iba potvrdenie o príjme?
Aký typ ročného zúčtovania si podáva?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

VERONIKA6
Prosím o radu. Dôchodca pracujúci v našej firme na kratší pracovný čas /48 hod. so zárobkom 2 050,- Sk/a súčastne má u iného zamestnávateľa uzatvorený riadny pracovný pomer, robí si ročné zúčtovanie poistného sám? Ja mu vydám iba potvrdenie o príjme?
Aký typ ročného zúčtovania si podáva?
Ak tento dôchodca nebol v roku 2005 ani 1 deň SZČO a príjmy v každom mesiaci mal nižšie než 43095 ( v súčte z oboch zamestnaní), potom nemá povinnosť vykonať RZP.

RZP by sa vyplatilo urobiť takému dôchodcovi vtedy, ak by z oboch zamestnaní v súčte mal príjem za obdobie 09/2005 - 12/2005 nižší ako 13000 Sk.
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

Prosim o radu:
kde najdem tlaciva RZ a nevie niekto o seminari RZ v okoli Šale?Už mám taký chaos, že neviem nič
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Keď mám zamestnanca ktorý u nás pracuje a zároveň má aj živnosť tak vystavím len potvrdenie o príjme a o preddavkoch?
0 0
lelgaboca lelgaboca

lelgaboca je offline (nepripojený) lelgaboca

Ahojte poradaci,

poradte mi prosim na akom tlacive a ci vobec musi vykonat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia clovek, ktory nie je obcanom SR - cudzinec, ale v roku 2005 od januara do augusta bol zamestnany v Slovenskej firme, ked mal za obdobie 01-08/2005 v kazdom mesiaci prijem /17000 sk/ pod 43.095,- Skk a na Slovensku uz vobec nenachadza?

Dakujem
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

miriza
Keď mám zamestnanca ktorý u nás pracuje a zároveň má aj živnosť tak vystavím len potvrdenie o príjme a o preddavkoch?
Áno, na základe žiadosti zamestnanca, v ktorej žiada o vystavenie dokladu o príjme a preddavkoch na ZP.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Čo s takými zamestnancami, ktorí k nám nastúpili v priebehu roka a stále u nás pracujú? Najjednoduchšie by bolo vystaviť povrdenie o príjme a preddavkoch však?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
eav77
Prosim o radu:
kde najdem tlaciva RZ a nevie niekto o seminari RZ v okoli Šale?Už mám taký chaos, že neviem nič

tlačivá nájdeš na www.health.gov.sk a školenia medzitým nájdeš aj tu na PORADE v sekciách ----ročné zúčtovanie poistného , alebo si vyhľadaj príspevky od p. Mihála, keď to nájdeš tak nemusíš na žiadne školenie, lebo tu sa naučíš vše. Sú tu príspevky ohľadne toho habadeeee
alebo klikni na link v mojom podpise a máš to, tam len zdáš slovko a vše budeš mať po lopate a na lopate
keď pôjdeš na hlavnú stránku Porady, tak pod témami nájdeš napr. príspevky z posledných 15 tém a keď ideš ešte nižšie, tak tam je nadpis, že školenia na najbližších 30 dnía tam sú uvedené školenia kde a s kým, ale teraz užtam moc z toho neni. Celý apríl a máj tam boli školenia aj s p. Mihálom aj s p. Motyčkovou.
Naposledy upravil Barbara : 10.05.06 at 09:55
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

lelgaboca
Ahojte poradaci,

poradte mi prosim na akom tlacive a ci vobec musi vykonat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia clovek, ktory nie je obcanom SR - cudzinec, ale v roku 2005 od januara do augusta bol zamestnany v Slovenskej firme, ked mal za obdobie 01-08/2005 v kazdom mesiaci prijem /17000 sk/ pod 43.095,- Skk a na Slovensku uz vobec nenachadza?

Dakujem
Ak daný poistenec nebol SZČO a mal iba toto zamestnanie s príjmami nižšími ako 43095 v každom mesiaci, potom tento poistenec nemá povinnosť vykonať RZP.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
miriza
Keď mám zamestnanca ktorý u nás pracuje a zároveň má aj živnosť tak vystavím len potvrdenie o príjme a o preddavkoch?

áno vystavíš mu iba " DOKLAD o výške............:p na základe žiadosti. Žiadosť Ti musí podpísať do 15.5.2006
0 0
lelgaboca lelgaboca

lelgaboca je offline (nepripojený) lelgaboca

Dakujem Matafe za odpoved,

to si myslim aj ja, SZCO nebol, len mam jeden problem, nevadi, ze zamestananie trvalo len 8 mesiacov v roku? Potom sa vratil do svojej krajiny.
0 0
jj2202 jj2202

jj2202 je offline (nepripojený) jj2202

alušik, prosim ťa to oznámenie o nedoplatku alebo preplatku už vypisuje poistenec nie zamestnávateľ, že? idem im to mailovať.

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať