Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie na zdr. poistenie

Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

ahojte poraďáci, prosím o radu...
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...
..vďaka..
Usporiadat
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Našla som kompletný zoznam tlačív pre ročné zúčtovanie ZP s prehľadom, kto vypĺňa, typ tlačiva a poučenie k vyplneniu : www.mzsr.szm.sk
Je to ľahko dostupné.
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

katkaj
Keď si to poriadne ešte raz pozrieš tak zistíš že tá predchádzajúca odpoveď od alušik nebola pre teba Ty požiadaš svojho zamestnávateľa do 15.5. o zúčtovanie pretože si mala kolísavý príjem a jeden mesiac ti príjem vyskočil nad 43.095.
To Katka : DAKUJEM..............spojenie panika a mamicka na MD robi svoje . A este teda jedna: A ako je to s prepojenim na danove priznanie - mam na mysli, ze poistne sa odpocitava z prijmu, ked vznikne preplatok na poistnom, mala byt vyssia dan a ked nedoplatok, mala byt dan za predchadzajuci rok zas nizsia. Nepovedzte, ze budeme este robit opravne DP.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

D123
To Katka : DAKUJEM..............spojenie panika a mamicka na MD robi svoje . A este teda jedna: A ako je to s prepojenim na danove priznanie - mam na mysli, ze poistne sa odpocitava z prijmu, ked vznikne preplatok na poistnom, mala byt vyssia dan a ked nedoplatok, mala byt dan za predchadzajuci rok zas nizsia. Nepovedzte, ze budeme este robit opravne DP.
Pokiaľ ti vznikne preplatok na poistnom z ročného zúčtovania ZP tak tento preplatok je považovaný za tvoj príjem a budúci rok si ho musíš zahrnúť do daňového priznania.
0 0
Emőke Emőke

Emőke je offline (nepripojený) Emőke

Barbara
ďakujem, ale či sa má posudzovať každý mesiac samostatne, nakoľko sa fond prac. doby každý mesiac mení???
Podľa úväzku mu vypočítaš jeho minimálny aj maximálny vymeriavaci základ.T.j. ak by mu kesol príjem, tak poistné vypočítaš práve z toho minimálneho VZ. Ak má príjem vyšší, tak mu počítaš zo skutočného príjmu až do výšky maximálneho VZ. Pri ročnom zúčtovaní berieš do úvahy ročný vymeriavaci základ, kde znovu vypočítaš minimálny, aj maximálny VZ podľa úväzku, skutočný porovnáš s tými dvoma údajmi a ak sa jeho skutočný VZ nachádza v tomto "intervale" tak zo skutočného VZ vypočítaš poistné, kt potom porovnáš so súčtami mesačných preddavkov.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jazmina007
Poradí mi niekto ? Ešte mám v tom chaos. Alušik mi odpovedal na môj prvý dotaz - príspevok č. 294, za čo mu veľmi pekne ďakujem. Mala by som ešte pár dotazov.
- Dôchodca pracujúci u nás v PP od apríla do októbra 2005 nemá kolísavý príjem, čiže ani v jednom z mesiacov neprekročil sumu 43.095,- Sk. Ale za obdobie 9-10/2005 mal príjem v úhrne 37.000,- Sk a v decembri, už po skončení pracovného pomeru mu bola vyplatená odmena vo výške 8.000,- Sk podľa nášho mzdového predpisu. Takže má si podávať RZP, ak áno tak aký typ ? Ja si myslím, že ročné zúčtovanie nie je povinný podať, ale budem rada, ak to niekto potvrdí. V čase, keď bol zamestnancom v 9-10/2006 potom nemôže využiť zvýhodnenie dôchodcu, lebo príjem bol viac ako 13.000 a v čase po skončení pracovného pomeru, keď začal byť poistencom štátu nezarobil viac ako 13000,- Sk.
- Ešte mám otázku ohľadom SZČO, ktorý začal podnikať od 4.4.2005 a predtým bol evidovaný na ÚP ale bez príjmu, poistné za neho platil štát. Čo v takom prípade ? To obdobie evidencie na ÚP sa niekde vpisuje do RZ typ B ? A ak DP mal nulové ? Viem, že je povinný podať RZ ale čo tam budem vpisovať samé nuly ?
Áno, budeš vypisovať samé 0 na ročnom zúčtovaní - tlačivo B.
A znovu sa prihrnula ešte jedna otázka. Poradíte ?

Čo v takom prípade, kam podať RZ keď osoba bola poistená do 31.12.2005 v Apolle a od 1.1.2006 je vo všeobecnej ZP ? Do obidvoch, do starej alebo novej ZP ? Je povinná podať RZ v prípade, že je zamestnanec, nemá kolísavé príjmy ale opatruje ťažko postihnutú osobu a poberá za opatrovanie priemerne každý mesiac cca. 6.000,- Sk. Je aj ona povinná podať RZ ? Ak áno, aký typ tlačiva ?
Viem, že mám veľa otázok a som otravná ale vážne mám v tom ešte chaos. Ďakujem.
Ročné zúčtovanie by si podala do starej zdravotnej poisťovne - tj. do APOLLA. Myslím si, že ročné zúčtovanie však nie je povinná podať.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Barbara
minimálny základ u KPČ

posúvam..................

posúvam..................
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

D123
To Katka : DAKUJEM..............spojenie panika a mamicka na MD robi svoje . A este teda jedna: A ako je to s prepojenim na danove priznanie - mam na mysli, ze poistne sa odpocitava z prijmu, ked vznikne preplatok na poistnom, mala byt vyssia dan a ked nedoplatok, mala byt dan za predchadzajuci rok zas nizsia. Nepovedzte, ze budeme este robit opravne DP.
Opravné nie. Preplatok bude zahrnutý v daňovom priznaní za rok 2006.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Barbara
Ahojte Poraďáci,
prosím Vás, keď máme zamestnanca na kratší pracovný čas napr. na 40 h.mesačne, treba aj jemu napísať minimálny základ 6500,-???? alebo to treba vyrátať alikvotne na tých 40 hod.


Diky moc za pomoc:p
Určite ho treba alikvotizovať pomerne. Ja by som to prepočítala takto - zobrala by som aký má on stanovený týždenný fond pracovného času t.j. napr. 25 hod./40 hod. a vypočítam koeficient 0,625 - to je vlastne pomer pracovného času. Podľa mňa mu teda VZ nesmie klesnúť pod 6500*0,625=4063 Sk. To pri mesačnom plate.
Naposledy upravil alušik : 11.05.06 at 07:32
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Barbara

posúvam..................
Min. základ pri KPČ je základ ,ktorý sa počíta z odpracovaných
hodín- predpokladám aj v Tvojom príp.
Výpočet: hod. mzda x počet hod.,ktoré odpracoval.

Ak je dohodnutá mesačná mzda - potom dohodnutá suma.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Melnick
Min. základ pri KPČ je základ ,ktorý sa počíta z odpracovaných
hodín- predpokladám aj v Tvojom príp.
Výpočet: hod. mzda x počet hod.,ktoré odpracoval.

Ak je dohodnutá mesačná mzda - potom dohodnutá suma.


Díky moc Vám obom :p Aj Alušičke
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Beba
Kombinácia Zamestnanec-konateľ /konateľ bez príjmu/ je mi jasná, ale dostala som otázku :- Čo ak je slovenský občan celý rok zamestnancom a poistencom v CZ a na našom území je prihlásený do 31.8. ako konateľ /SZČO/ bez príjmu a neplatil preddavky . DP si podal na Slovensku ako zamestnanec. Musí podať RZP a doplatiť preddavky na našom území ? Ak ano, tak aký typ tlačiva použije? Vďaka za radu.
<!-- / message --><!-- sig -->__________________
Našla som si odpoveď na podobný prípad, ale platil preddavky. Len si chcem byť istá. Stačí, ak to chlapec urobí podľa zvýrazneného?
Odpoveď Jožka Mihála na podobný prípad:
/ Český občan,zamestnaný a poistený v CZ, konateľ v SK bez príjmu/ Použije typ B
V tlačive typ B uvádzate:

Do r. 26 sumu zaplatených preddavkov, tj. 8 x 910 Sk = 7280 Sk- doplatiť do termínu podania RZP?.

Do r.27 úhrn príjmov zo závislej činnosti za výkon funkcie konateľa. Žiadne ste nemali, tj. 0 Sk.

Do r.28 daňové výdavky na zdravotné poistenie za r.2005. Konatelia bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú príjmy, be zohľadu na to, či si platili alebo neplatili preddavky, nemajú v súvislosti so zdravotným poistením žiadne daňové výdavky, pretože nejde o príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Zapíšete 0 Sk.

Na r.29 vychádza podľa vzorca (p.28+p.28)/2,14 suma 0 Sk.
Ďalej však vyplníte i oddiel VI., kde za mesiace január až auguste uvediete ako minimálny základ sumy 6500 Sk. Spolu je to 52000 Sk.

V riadku 51 uvediete sumu 0, v riadku 52 sumu 52000. Do riadku 53 zapíšete sumu 52000. Poistné na riadku 55 je suma 7280. Nedoplatok (preplatok) je 0.

Záver - zdravotná poisťovňa Vám nebude nič vracať ale ani Vy nebudete nič doplácať.-ak doplatí preddavky 7280 Sk
Posúvam...7280 Sk- doplatiť do termínu podania RZP? je to správne?
Naposledy upravil Beba : 11.05.06 at 08:19
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, mám možno hlúpu otázku,ale kde zoženiem tie tlačiva?na ZP?
...á, ešte, keď je konateľom,nemá príjem, ale má príjem ako zamestnanec. Aké tlačivo má použiť? Poradi mi niekto? Mám vtom zmätok.
Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

majernikova
Ahojte, mám možno hlúpu otázku,ale kde zoženiem tie tlačiva?na ZP?
...á, ešte, keď je konateľom,nemá príjem, ale má príjem ako zamestnanec. Aké tlačivo má použiť? Poradi mi niekto? Mám vtom zmätok.
Ďakujem
Tlačiva sú tu na porade v sekcii Poradablog ale aj na stranke www.health.gov.sk. A myslím že aj tu vo vyšších príspevkoch boli spomínané nejaké stránky kde to nájdeš.

Konateľ bol od 1/05-8/05 považovaný za SZČO aj keď nemal príjem. Takže vyplní typ S s prílohami SA kde dá príjmy zo zamestnania a SB kde zúčtuje konateľstvo. A kedže nemal príjem z konateľstva tak dá nulu.
Naposledy upravil katkaj : 11.05.06 at 08:11
0 0
roskid roskid

roskid je offline (nepripojený) roskid

Dobry den. Chcem sa opytat-ta hranica prekrocenia 13 000-september az december, je myslena v hrubom?
Tlacivo B vyplna osoba, ktora bola po cely rok szco, alebo ho vyplna aj osoba, ktora bola szco iba cast roka-(nebola zamestnanec, ale napr.postenec statu)?ide o to, ci na "B" musi byt szco cely rok....
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

majernikova
Ahojte, mám možno hlúpu otázku,ale kde zoženiem tie tlačiva?na ZP?
...á, ešte, keď je konateľom,nemá príjem, ale má príjem ako zamestnanec. Aké tlačivo má použiť? Poradi mi niekto? Mám vtom zmätok.
Ďakujem
Súhlasím s Katkou - no a aby sme predišli nejakým ďalším vysvetľovaniam, lebo otázky isto prídu, tak vyplnené tlačivá nájdete v tejto téme na str. 15 príspevok č.148.<!-- / message -->
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

roskid
Dobry den. Chcem sa opytat-ta hranica prekrocenia 13 000-september az december, je myslena v hrubom?
Tlacivo B vyplna osoba, ktora bola po cely rok szco, alebo ho vyplna aj osoba, ktora bola szco iba cast roka-(nebola zamestnanec, ale napr.postenec statu)?ide o to, ci na "B" musi byt szco cely rok....
Jasné, že v "hrubom". Tlačivo B môže vyplniť aj v prípade, že nebol SZČO celý rok, ale len časť roka, ak nebol ani jeden deň aj zamestnancom.
0 0
RERE RERE

RERE je offline (nepripojený) RERE

Tlačivo S+Sa+SB
0 0
RERE RERE

RERE je offline (nepripojený) RERE

Včera som bola na školení, kde nám bolo povedané, že keď si nevieme dať rady, ktoré tlačivo použiť, tak nech dáme tlačivo X. Je tam obsiahnuté všetko, je také univerzálne.
Len nikde som sa nedočítala, či je to naozaj možné.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

RERE
Včera som bola na školení, kde nám bolo povedané, že keď si nevieme dať rady, ktoré tlačivo použiť, tak nech dáme tlačivo X. Je tam obsiahnuté všetko, je také univerzálne.
Len nikde som sa nedočítala, či je to naozaj možné.
Je to možné - však SZČO sa dá vypísať na B, S s príloho SB, aj X s prílohou XB. Načo si však komplikovať život najzložitejším tlačivom X, keď môžem vyplniť najjdenoduchšie B?
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ďakujem za odpoveď.
Mám ešte jednú otázku, SZČO má príjem zo živnosti no neplatil si zdravotné poistenie. Čo v takomto prípade?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať