Zavrieť

Porady

očr - vymeriavací základ pre ženu po rodičovskej dovolenke

z čoho sa určuje vymeriavací základ pre výplatu očr, keď som bola do 18.8.2014 na rodičovskej dovolenke? od 18.8.2014 som nastúpila do zamestnania, čiže rodičovskú dovolenku som prerušila. v 10. mesiaci tohto roku mi vznikol nárok na očr, nakoľko mi ochorela dcéra. očr som čerpala 10 dní
Naposledy upravil zuzica13 : 13.11.14 at 09:34
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Nastúpila si k tomu istému zamestnávatelovi ?
zuzica13 áno
zuzica13 pracovala som od roku 2005, na materskú som nastúpila v 6. mesiaci 2012 a po polroku som pokračovala v rodičovskej dovolenke. tento rok v polovičke augusta som nastúpila do zamestnania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 57
    Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
    Na začiatok

    (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
    a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,

    b) zamestnanec v rozhodujúcom období podľa § 54 ods. 3 nedosiahol 90 dní nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie,
    c) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe v deň vzniku tohto nemocenského poistenia, okrem vzniku nemocenského poistenia z dôvodu skončenia jeho prerušenia podľa § 26 ods. 5, alebo
    d) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

    (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzica13 no takto som to zo zákona pochopila aj ja, ale pri výpočte dávky na jeden deň (myslím konkrétne €) mi vyšla úplne iná suma, akú mi určila sociálka....
    uvediem - mesačný vymeriavaci základ, z ktorého mi boli robené odvody za 10. mesiac tohto roku, v ktorom som čerpala "očr" bol cca 670€ (to bolo za odpracované dni, t.j. bez tých 10 dní, ktoré som bola na "očr"). moja bežná výplata v čistom je cca 800€, tento mesiac som dostala niečo vyše 500€ s tým že očr platí sociálka. a tá mi v liste uviedla, že za tých 10 dní mi vyplatia 73€. no jak počítam, tak počítam, mne to nejako nevychádza...
    veronikasad Kolko máš hrubú mzdu v pracovnej zmluve ?
    veronikasad Aký VZ si mala za september, kedy si odpracovala celý mesiac ?
    zuzica13 neviem presne ale cca 940€
    zuzica13 moja HM v zmluve je 1050€
    veronikasad Celých 10 dní OČR bolo v mesiaci októbri ?
    zuzica13 áno
    veronikasad Neviem sa dopočítať k sume ošetrovného, ktorú si uviedla. Mala by si dostať zo SP rozhodnutie o výplate ošetrovného, v ktorom je aj výpočet (kde zistíš, z akého VZ bolo vypočítané). Ak VZ nie je správny, voči rozhodnutiu sa v stanovenom termíne odvolaj.
    zuzica13 v liste, ktorý mi došiel uviedli, že výška ošetrovného na jeden deň je 7,34.. € a to je už tých 55% z vymeriavacieho základu. potom mi tam uviedli 3 strany paragrafov zo zákona o sociálnom poistení a uvádzali tam aj veci, ktoré sa mňa netýkali, napr. o samostatne zárobkovo činnej osobe a pod. vôbec mi tam neuviedli ako vypočítali vymeriavací základ... no určite sa odvolám - ešte predtým sa asi priamo na pobočke zastavím, lebo dnes neberú telefóny nakoľko nemajú stránkový deň...
    ale ďakujem za ochotu sa zaoberať mojím problémom 8-)
    veronikasad Vyzerá to tak, že pravdepodobný zárobok počítali z minimálneho vymer.základu = 402,50€ mesačne.
    zuzica13 a na základe čoho oni určili, že to budú rátať z minimálneho?
    zuzica13 tak pre zaujímavosť - tá tetuška na sociálke uznala svoju chybu a celé mi to prerátala a rozdiel mi doplatia. určite sa oplatilo trochu do toho vŕtať - rozdiel je cca 120€!!!!!!!!
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze v roku 2013 nemala prijem a predpokladam, ze ten isty PP stale trva, tak z pravdepodobneho VZ.

    očr - vymeriavací základ pre ženu po rodičovskej dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.