Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru a odpočet DPH

Dobrý deň.

Nadobudla som tovar z iného členského štátu (zamestnanec si kúpil nabíjačku v ČR) od platiteľa DPH. Doklad neobsahuje DPH, čo je správne. Musím si ho teda samozdaniť. Nakoľko nemám doklad o jeho premiestnení, nemám právo na uplatnenie DPH. To ma ani veľmi netrápi, lebo ide o 40,-. Mám však problém so zaúčtovaním.

Nadobudnutie: 501.0/211.0
povinnosť: 343.1/343.2
odvod DPH: 343.2/221.0

A čo s 343.1, kde sa mi vypáruje?

Ďakujem za pomoc a prajem pekný deň.
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Lubi neviem neviem je pravda že v zákone je upravená fa len v tuzemsku a pri dodaní do iného čl.štátu, pri nadobudnutí je "diera".

Teoreticky: ak aj v ČR podávajú Súhrnný výkaz DPH tak budú potrebovať moje IČ DPH k hodnote dodaných tovarov a služieb do čl.štátov, na základe toho sa v SR overí či som tovar v SR samozdanila, ak ale ČR nemá moje ič dph tak to do suhr.výkazu nedá - ja samozdaním - v rámci EU to nesadne a príde kontrola...zistia že nemám dobrý doklad, chýbaju na ňom údaje o mne ako platiteľovi DPH, tak nie je teda teraz lepšie dať to celé do nákladov a nezdaňovať?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Tak to s tým súhrnným výkazom ma nenapadlo. Ale prečo potom v ČR vystavil ten platiteľ bloček BEZ DPH?? Keby bol s DPH, tak neni o čem.
K tým náležitostiam len toľko, že na jednom školení lektorka z DR SR k tomu povedala, že nikto nemôže napadnúť faktúru takú, aká je od zahr.dodávateľa, lebo to nie je určené.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Neviem, či ste ma pochopili. Myslím si, že nech je už ten doklad akýkoľvek, ja som nadobudla tovar zo zahraničia. Mojou povinnosťou je to zdaniť, ale keďže nespĺňam spomímaný § ma odpočítanie DPH, odpočítať si to nemôžem.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ja myslím, že som to pochopila. Samozdaniť, OK. Ale nie je mi jasné, prečo si myslíš, že nespĺňaš ten §51. Podľa zákona o DPH je faktúrou aj bloček z ERP. Alebo túto definíciu treba chápať výlučne len v tuzemskom kontexte? Ak by sa to vztiahlo aj na zahraničné nadobúdacie doklady, tak aj ten blok z RP by mohol byť "faktúrou" a teda by sa DPH mohla aj odpočítať. Náležitosti zahr.fa definované nie sú.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

§ 51 nehovorí o náležitostiach dokladu ale o uplatnení práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) má faktúru od dodávateľa,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Betty a ten zamestnanec si nenapísal cesťák???
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Napísal.....
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

no tak potom to nerieš ako doklad o premiestnení tovaru použiješ ten cesťák
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Asi máš pravdu. Len je už neskoro, lebo sa to týka 09/2004. A neviem, či má zmysel podávať dodatočné kvôli nejakým 30,- - čo je v konečnom dôsledku aj tak nula. Aký máš na to názor?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

betty môj názor:

podľa mňa mu mali v ČR vyhotoviť faktúru a nielen doklad z ERP pretože ide o intrakomunitárne dodanie v rámci EÚ (zamestnanec predložil IČ DPH-neviem či si ho dotyčný opísal alebo nie kvôli prípadnému súhrnnému výkazu apod) ale keďže máš doklad ktorý neviem či sa môže považovať za faktúru pri nadobudnutí tovaru....ak áno tak by si ho mala samozdaniť a odpočítať si daň na vstupe (doklad o premiestnení by bol jeho cesťák) ale ak ten doklad je zlý tak by som DPH nesamozdaňovala a hodila to celé ako je do nákladov. Ak dodávateľ v ČR nemá nikde vaše IČ DPH tak sa nemusíš báť žiadnej krížovej kontroly...
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Betty, je zrejmé, že kvôli pár korunám už nebudeš robiť nejaké šachy s DPH za 09/04. Ale teraz tu už asi skôr debatíme o správnosti postupu z princípu. A keby náhodou bol v budúcnosti nejaký taký bloček s vyššou hodnotou ako 40,-. Mne z Tvojich príspevkov nie je jasné to, prečo chceš mať nejaký extra doklad o premiestnení, keď máš doklad o nadobudnutí. Podľa mňa to nie je to isté. Tvoj zamestnanec kúpil v ČR vec a doviezol ju do SR a firma teda nadobudla, nie? Potom máš podľa §51 (1) c/ faktúru od dodávateľa z iného ČŠ (ak za ňu môžeme pokladať ten bloček). Alebo??
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Nemyslím to zle, ale skús si prečítať celý §51 ods.1 písm.c). Maš pravdu, ide mi už len o princíp. Dala som to do nákladov.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Betty, ja teda neviem, čítam si to zas a zas. Ja som mala vždy iba nadobudnutie tovaru. Prosím Ťa, ako to chápeš ten odstavec? O premiestnení sa hovorí v §8 (4), neviem, kde ešte. Ja nech dumám, ako dumá, stále v tom Tvojom prípade vidím iba nadobudnutie. Ako si to Ty vysvetľuješ to premiestnenie? Ď.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Ja som to pochopila tak, že ak nadobudneš tovar zo zahraničia, máš daňovú povinnosť (aj keď nemáš faktúru). Nárok na túto DPH máš vtedy, keď obdržíš faktúru a doklad o tom, že si tovar premiestnila zo zahraničia do tuzemska. Alebo toto premiestnenie sa týka úplne niečoho iného? Napr. ak si podnikateľ, ktorý podniká v 2 štátoch premiestňuje tovar medzi prevádzkami? Ďakujem.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Ano Betty, premiestnenie je medzi prevádzkami v 2 štátoch.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

To je práve to, betty. Skús si pozrieť §8, odst.4 kde sa o tom píše. Podľa toho chápem premiestnenie ako presun tovaru tuzemskej zdan.osoby (t.j. nielen platiteľa DPH!) do ČS EÚ, keď tam tiež podniká. Takže preto som Ťa stále presviedčala, že vlastne Ty máš doklad potrebný pre §51, odst.1, c/, lebo si nadobudla.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Žienky, neviem, či bloček z RP z iného štátu sa môže považovať za faktúru, pretože o tom sa píše v § 71, t.j. faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

To keby tak niekto vedel s určitosťou povedať! Zahraničná faktúra nie je nikde definovaná, ani jej náležitosti. Takže len odvodením z § 71 sa dá aj o bločku z RP uvažovať ako o faktúre. Toto je taký špeci prípad, že na bločku z ERP neuviedol jeho vystavovateľ - platiteľ DPH. To asi moc bežné nie je.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať