Zavrieť

Porady

Kedy a ako účtovať o odpisoch majetku?

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: treba si precitat celu debatu, na konci bude aj zaver vypovedany jednoduchym "kuchynskym" jazykom. Zatial je toto otvorena debata, viem, ze su tu lepsi odbornici na uctovnictvo ako ja a viem, ze nemam pravo vykladat zakon. Je to iba moj nazor. Ked sa debata o tomto skonci, tak toto upozornenie bud zmazem, alebo doplnim. Este poznamka: tato tema vznikla presunutim casti prispevkov z inej diskusie kvoli "mimotemovosti"
ayya

mudroš
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?
Tato tema je ozivena jednym odkazom priamo na tento tvoj prispevok ... ma to zaujalo, tak sa tusim spytam: Co myslis pod pojmom riskovat? Nie je nikde v zakone zakazane aby sa uctovne odpisy rovnali danovym. Ak to zakonodarca umoznuje v zakone o dani z prijmu, tak to predsa nemoze negovat zakon o uctovnictve imho.
mudroš
Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy).
No ale banka velmi dobre vie, ze odpisy su jednym zo zdrojov na splacanie uveru - preto aj vyzdaduje, aby sa vyska odpisov uvadzala v ziadosti o uver, preto mam protiargument: preco si neuviest odpisy vo vyske danovych, ak je taka moznost? Zisk a odpisy su v tomto pripade spojene nadoby imho, co odbudne zo zisku - to sa preleje do odpisov. A okrem toho: preco podnikatelske asociacie tlacia na znizovanie doby odpisovania a stat sa im stavia do opozicie? Ja osobne povazujem aj toto konkretne znizenie z 50 na 30 rokov za celkom peknu ulavu
mudroš
Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove. Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
Ano, imho - aj preto aby som to mala jednoduchsie. Nemame to uz aj tak dost komplikovane? .... Z danoveho hladiska sa to aj tak "vysolicha" cez odlozeny danovy zavazok alebo pohladavku. Takze jedina "vyhoda" uctovat rozdielne danove a uctovne odpisy je podla mna ta, ze ak je v spolocnosti vela majitelov, ktori by pouzitelny zisk najradsej hned rozchytali a nemyslia na buducnost... tak oni vlastne tu skrytu rezervu (odpisy natiahnute do dlhsej doby) nezbadaju.... v malej firme to vobec nema vyznam imho

Ale netvrdim, ze mi nieco neunika... a mozno sa pletiem, potom sa fakt rada sa necham presvedcit, ze nemam pravdu
Naposledy upravil ayya : 02.05.06 at 07:50 Dôvod: zmena nazvu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
imho...ale to by nebolo v sulade so skutocnostou, keby si neuplatnovala odpisy a pritom stroj pouzivala... ci nie?
to neuplatnenie je prave na to, ...ze ked ho nepotrebujes a teda odpisovat by nebolo v sulade so skutocnostou, tak sa mozu danove odpisy prerusit... ...
Veru nie. Je to nástroj daňovej optimalizácie bez určenia kedy to má alebo nemá daňový subjekt urobiť. Jednoducho zákon o dani z príjmu mu ponúka túto možnosť bez uvedenia dôvodu. Uvedené nemusí daňový subjekt zdôvodňovať. Jednoducho preruší odpisovanie ... a prenesie si možnosť daňového odpisovania do nasledujúcich (nasledujúceho) zdaňovacích období.
ayya
... ale existuje aj fyzicke aj moralne opotrebenie... tiez to ma suvis, aj ked nie uplne "naprvypohladviditelny" ...
No ak si pamätám na ekonomickú teóriu, tak iné ani neexistuje, iba morálne a fyzické ... a to je práve to, čo každá účtovná jednotka premieta formou odpisov majetku do svojho účtovníctva. A z hľadiska daňového je to obmedzované limitmi stanovenými pre daňové odpisovanie. Čiže správnu aplikáciu účtovného odpisovania je potrebné korigovať o limity (dobu odpisovania a výšku) stanovené zákonom o daniach z príjmov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A teraz začneme trošku teóriou:
Pri "B" spôsobe účtovania zásob sa pri uzavieraní účtovných kníh účtujú operácie týkajúce sa účtovej triedy 1. § 43 ods. 4 Postupov.

Všeobecne sú závierkové a upravujúce závierkové účtovné prípady upravené v § 2a Postupov účtovania. Jedná sa o operácie, pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a tie prípady postupy stanovujú. Pri odpisoch zmienku, že o nich máme účtovať ku dňu uzatvárania účtovných kníh nenájdeme.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: prosim pozrite si moje predchadzajuce upozornenia

Janka, najprv chcem par poznamok: koncert bol super, akurat som trosku ohucana, lebo to robili mladi hlavne pre mladych a my rodicia, co sme sa tam vyskytli, aby sme sa potesili z nasich ratolesti sme sa museli hooodne obrnit trpezlivostou, alebo ti predvidavejsi z nas - stuplami do usi z domu prinesenych

a este: ja si ta vazim ako super uctovnicku, to chcem zdoraznit ... ja som hlavne praktik, v teorii uz vobec nie som taka dobra ako ty. Podla mna ty si az taka dobra (je vas tu viac, prepacte, ze nebudem menovat jednotlivo) , ze vobec nepovazujem za hanbu byt horsou uctovnickou v porovnani s tebou... ale snazim sa predpisom porozumiet z hladiska ...eee... ich filozofie, vnutorneho zmyslu ... aj ked viem, ze casto (kvoli neustalym pozmenovakom v parlamente) zbytocne

a este: pisala som, ze som to obhajila 1x ... ale aby nevznikol omyl, ja som to pred daniarmi neobhajovala 30x ... nie - obhajovala som to iba jeden raz a aj som to vtedy obhajila.

a este: nebolo by fer, keby som sa nepriznala, ze som uz volakedy davnejsie o tomto debatila s troma ludmi, odbornikmi ... jednym danovym poradcom a dvoma auditormi, ktori boli obaja zaroven aj danovi poradcovia... a vzdy debata skoncila tak, ze uznali, ze nemali presvedcive argumenty, a nakoniec povedali .... "nechaj to tak ... je to tak zvykom takto mesacne a nie je to az taky problem" ...

tolko moje poznamky - a podme teda debatit dalej ak mas chut a cas
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jana Acsová
Ale daňový základ sa zisťuje z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve a nie naopak.
nesuhlasim ... danovy zaklad sa uctovnym sposobom zistoval podla starych predpisov, priamo v uctovnictve si dostala tzv. hruby zisk - z toho sa vypocitala dan, ktora ale nebola uz nakladovou polozkou....

dnes sa danovy zaklad zistuje neuctovnym sposobom (napr. s vyhodou v tlacive "danove priznanie") a potom sa dan spätne zauctuje do nakladov, po zauctovani dane dnes dostavame uz cisty zisk pouzitelny na rozdelenie ....
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jana Acsová
Ale zákon je o riadkoch a medziriadkoch. Zo zákona to vyplýva nepriamo. Priamo pri téme odpisov to nenájdeme, tak ako ani pri iných druhoch nákladov, o ktorých ani neuvažujeme, či účtovať raz do roka.
ty tusim prebiehas na moju stranu barikady ... to zvyraznene je predsa argument, ktory ti podpisem na podporu mojho tvrdenia a ktory hovori hlavne v moj prospech nie v tvoj. Ved vravis, ze podla zakona treba odpisy uctovat mesacne, kde to podla teba v zakone je? A ktore konkretne naklady mas na mysli? ...
Podla vsetkeho ty vidis v medziriadkoch jednoducho ine, ako ja ...

Jana Acsová
Je to nástroj daňovej optimalizácie bez určenia kedy to má alebo nemá daňový subjekt urobiť. Jednoducho zákon o dani z príjmu mu ponúka túto možnosť bez uvedenia dôvodu. Uvedené nemusí daňový subjekt zdôvodňovať. Jednoducho preruší odpisovanie ... a prenesie si možnosť daňového odpisovania do nasledujúcich (nasledujúceho) zdaňovacích období.
toto je tak isto argument v moj prospech...
preco tak isto pri odpisoch (nieto este pri inom druhu nakladov) podla teba uctovna jednotka jedenkrat musi a druhykrat nemusi zdovodnovat?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: prosim, pozrite si moje predchadzajuce upozornenia

podla mna su "odpisy" ako take istym kompromisom (dohodou).... ako som uz spominala: kompromisom medzi podnikatelskymi subjektami a zakonodarcom. Su stanovene ako rocny naklad. Nie su presne, to sa ani neda aby boli ... iba stanovuju isty ramec, ktory obe strany akceptuju a dodrzuju ...
A dalej: odpisovy plan je interna smernica, ktoru mozem podla lubovole menit. ... zober si napr. ze vlastnim ten stroj, ktory zasnezuje lyziarske trate, neviem ako sa presne vola to zariadenie. Budem ho odpisovat od oktobra do aprila - skratka cez sezonu. Co sa mi objavi ako obrat na ucte odpisov v maji az septembri? nic... moze mi niekto za to nadavat alebo ma ndajboze sankcionovat? nemoze... alebo opacne - mraziarenske zariadene v bufete na kupalisku... to zas odpisujem iba v lete - je to moje rozhodnutie, ... ak si takto urobim odpisovy plan - tak podla toho uctujem.

podla mna je vela ustanoveni - aj v obchodnom zakonniku a potom z toho vyplyvajuce dalsie v danovych zakonoch a aj v uctovnych smerniciach, ktore nie su v skutocnosti dolezite z hladiska dane z prijmu, ale z hladiska ochrany malych akcionarov. medzi take ustanovenia napr. patri - povinny audit pri akciovkach a velkych sro ... nutnost periodicky robit valne zhromazdenia, existencia predpisu, ze na predaj majetku je potrebny suhlas viac ako 66 % hlasovacich prav .... atd... a medzi tieto predpisy podla mna patri aj odpisovy plan ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no preto raz musí a raz nemusí, lebo raz postupuje podľa zákona o účtovníctve a Postupoch účtovania.... a druhý raz podľa zákona o dani z príjmov.
Postup musí byť správny aj v prvom aj v druhom prípade.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jana Acsová
A teraz začneme trošku teóriou:
Pri "B" spôsobe účtovania zásob sa pri uzavieraní účtovných kníh účtujú operácie týkajúce sa účtovej triedy 1. § 43 ods. 4 Postupov.

Všeobecne sú závierkové a upravujúce závierkové účtovné prípady upravené v § 2a Postupov účtovania. Jedná sa o operácie, pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a tie prípady postupy stanovujú. Pri odpisoch zmienku, že o nich máme účtovať ku dňu uzatvárania účtovných kníh nenájdeme.
ale ja netvrdim, ze odpisy su zavierkovy uctovny pripad... to vobec nie. Povedala som, ze s vyhodou to zauctujem v decembri, lebo uz mam prehlad, ktory majetok som cez rok napr. predala, alebo mi ho znicila povoden ... ale ok a ked poviem, ze budem odpisy uctovat stvrtrocne? alebo polrocne? co sa meni na tom, ze v osmich (pripadne desiatich) mesiacoch nebudem mat obraty na ucte odpisov? ... v decembri je to s vyhodou, lebo ak by som uctovala mesacne, ale znicila by mi majetok povoden, tak - ci tak musim odpisovy plan a sucasne aj odpisy menit ... z toho vsetkeho mi zatial vyplyva, ze odpisovy plan je cisto moja interna zalezitost a ked si ho urobim tak, ze budem ročne odpisy uctovat iba jedenkrat v roku a sucasne sa budu uctovne rovnat danovym - tak mam nielen povinnost ale aj pravo ho dodrzat ... imho
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Lida
no preto raz musí a raz nemusí, lebo raz postupuje podľa zákona o účtovníctve a Postupoch účtovania.... a druhý raz podľa zákona o dani z príjmov.
Postup musí byť správny aj v prvom aj v druhom prípade.
Lidka, cituj mi, prosim, kedy a co nedodrzim pri rocnych odpisoch?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ayya
ale ja netvrdim, ze odpisy su zavierkovy uctovny pripad... to vobec nie. Povedala som, ze s vyhodou to zauctujem v decembri, lebo uz mam prehlad, ktory majetok som cez rok napr. predala, alebo mi ho znicila povoden ... ale ok a ked poviem, ze budem odpisy uctovat stvrtrocne? alebo polrocne? co sa meni na tom, ze v osmich (pripadne desiatich) mesiacoch nebudem mat obraty na ucte odpisov? ... v decembri je to s vyhodou, lebo ak by som uctovala mesacne, ale znicila by mi majetok povoden, tak - ci tak musim odpisovy plan a sucasne aj odpisy menit ... z toho vsetkeho mi zatial vyplyva, ze odpisovy plan je cisto moja interna zalezitost a ked si ho urobim tak, ze budem ročne odpisy uctovat iba jedenkrat v roku a sucasne sa budu uctovne rovnat danovym - tak mam nielen povinnost ale aj pravo ho dodrzat ... imho
žiaľ nemáš pravdu... dávno u nás platí že daňové účtovníctvo sa nerovná finančnému.
V účtovníctve kvôli povodni nič nemeníš. Mesačne účtuješ účtovné odpisy (rovnajú sa daňovým len náhodou, ak sa rovnajú....) a ak v decmebri majetok zničí povodeň, je to účtovný prípad decembra, vtedy vyradíš napr. likvidáciou. Daňové budú zrejme nulové, ale tie účtovné za 11 mesiacov ti v účtovníctve zostanú.
Z ročného pohľadu môžeš mať napokon to účto aj správne, ale pri takom postupe je v predchádzajúcich mesiacoh účtovníctvo skreslené (napr. o nezaúčtované odpisy).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ayya
Lidka, cituj mi, prosim, kedy a co nedodrzim pri rocnych odpisoch?
chyba je, že sa pýtaš na ročné odpisy....
ktoré máš na mysli daňové? neurobíš chybu, tie naozaj vyčísluješ raz za rok.
alebo účtovné? tiež neurobíš chybu - možno, k 31.12. možno budúä vyčíslené správne. Ale ak budú v decembri zaúčtované celoročné účtovné odpisy skreslíš účto za december... a samozrejme sú skreslené aj predchádzajúce mesiace.
A AK BY si zaúčtovala len tie daňové.... a boli v priebehu roka vyradenia, škody... tak by tých chýb bolo viac (možno).
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Lida
žiaľ nemáš pravdu... dávno u nás platí že daňové účtovníctvo sa nerovná finančnému.
V účtovníctve kvôli povodni nič nemeníš. Mesačne účtuješ účtovné odpisy (rovnajú sa daňovým len náhodou, ak sa rovnajú....) a ak v decmebri majetok zničí povodeň, je to účtovný prípad decembra, vtedy vyradíš napr. likvidáciou. Daňové budú zrejme nulové, ale tie účtovné za 11 mesiacov ti v účtovníctve zostanú.
Z ročného pohľadu môžeš mať napokon to účto aj správne, ale pri takom postupe je v predchádzajúcich mesiacoh účtovníctvo skreslené (napr. o nezaúčtované odpisy).
nie Lidka, inak som to myslela s tym decembrom: v decembri viem, ze v maji bola povoden a znicila mi dvojrocny stroj a v decembri viem, ze v auguste sa mi nejak zacalo kazit trojrocne auto, tak som ho radsej v septembri predala.... nic z toho som nevedela v januari... kedy by som si asi mala zostavit mesacny odpisovy plan ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Lida
chyba je, že sa pýtaš na ročné odpisy....
ktoré máš na mysli daňové? neurobíš chybu, tie naozaj vyčísluješ raz za rok.
alebo účtovné? tiež neurobíš chybu - možno, k 31.12. možno budúä vyčíslené správne. Ale ak budú v decembri zaúčtované celoročné účtovné odpisy skreslíš účto za december... a samozrejme sú skreslené aj predchádzajúce mesiace.
A AK BY si zaúčtovala len tie daňové.... a boli v priebehu roka vyradenia, škody... tak by tých chýb bolo viac (možno).
vyraz "rocne odpisy" sa mi nejak vygeneroval z predchadzajucich prispevkov... myslela som tym danove odpisy, ktore sa rovnaju učtovnym odpisom ...

z hladiska odpisov neexistuje ine uctovne ani danove obdobie, iba rocne ... neexistuje z hladiska odpisov obdobie aprilove, majove, junove...imho
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

hmm... skusim takto: aky ma v skutocnosti zmysel ... (kde, ako a preco) robit odlisne uctovne a danove odpisy? (odhliadnime od sporu, ci zo zakona vyplyva ich robit odlisne alebo nie)
Co tym spolocnost ziska, alebo co tym ziska stat? Kde sa to a v akej vyske prejavi definitivne v podnikovych financiach, co to urobi v zdrojoch, v pouzitelnom zisku atd? Ma ten rozdiel zmysel navonok spolocnosti, alebo sa tym poprehadzuju iba vnutorne ukazovatele?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

nieco som nasla, veeelmi zaujimavu vec:


z postupov:

§ 10 účtovanie dane z prijmov,
...
...
(5) Účtovanie o odloženej dani z príjmov sa vzťahuje na účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť podľa § 19 zákona a o odloženej dani z príjmov účtujú aj po zániku povinnosti podľa § 19 zákona. V ostatných účtovných jednotkách sa o odloženej dani z príjmov môže účtovať podľa rozhodnutia účtovnej jednotky.

zo zakona:
§ 19 - Overovanie účtovnej závierky audítorom

------------------------------------------

Podla mna je to zatial tak 51:49 v moj prospech, lebo tymto sa jednoznacne vylucuje povinnost pre "male organizacie" uctovat o odlozenej dani .... ale na druhej strane nie je tu jednoznacne prikazane robit odpisy mesacne ani pre akciovky, lebo odlozena dan nam moze naskakat aj v inych polozkach, nie iba pri odpisoch ...

co vy na to? a mozem ist dnes kludne spat

a tak dobre! ked inak nedate: 50:50 ... ok?
Naposledy upravil ayya : 29.04.06 at 23:43
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

zajtra opravim tie cervene upozornenia a tento prispevok vymazem ... uf
ale mam dobry pocit, ze som sa konecne na 100 % dozvedela, ako to vlastne je
ale poznam sa: zvedavost ma este donuti si preverit, ci je to len teraz v aktualnom zneni, alebo to takto plati uz dlhsie ...

dobruuuuuuuuuu noc vsetkyyyyyyyyym
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Janka - ja nemozem spat.... neviem, ci som taka nabudena z toho koncertu, alebo z tych odpisov...

prebehla som cez tie linky, co si tu uvadzala ... trosku sa to zacykluje, ale ak som dobre pocitala tak bude asi treba "rehabilitovat" Benku, Katiju, Johanku a Sway ... oni vsetky v prispevkoch vlastne zachytili ten rozdiel medzi firmami auditovanymi a neauditovanymi, pripadne ich aj cez SS upozornit na to, aby si neopravovali to, co nie je nutne opravovat ... hmm... ale co s Manualom? ten uz to ma asi poprerabane, mal tam niekde otazku v auguste minuleho roka
Naposledy upravil ayya : 30.04.06 at 01:36 Dôvod: velke pismenka
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
Janka - ja nemozem spat.... neviem, ci som taka nabudena z toho koncertu, alebo z tych odpisov...

prebehla som cez tie linky, co si tu uvadzala ... trosku sa to zacykluje, ale ak som dobre pocitala tak bude asi treba "rehabilitovat" Benku, Katiju, Johanku a Sway ... oni vsetky v prispevkoch vlastne zachytili ten rozdiel medzi firmami auditovanymi a neauditovanymi, pripadne ich aj cez SS upozornit na to, aby si neopravovali to, co nie je nutne opravovat ... hmm... ale co s Manualom? ten uz to ma asi poprerabane, mal tam niekde otazku v auguste minuleho roka
Nemaj boja .-) ... nič nemusia prerábať ani nič opravovať. Ešte sme to neuzatvorili ... a skóre si nerob sama. Máš predsa protihráčov. Nemeň dialóg na monológ. Ono to príde ... Vrátim sa k tejto téme.

Len jednu chybu cítim z celkového prístupu k odpisom. Chytanie za slovíčka a stráca sa princíp.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
Ale daňový základ sa zisťuje z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve a nie naopak.
ayya
nesuhlasim ... danovy zaklad sa uctovnym sposobom zistoval podla starych predpisov, priamo v uctovnictve si dostala tzv. hruby zisk - z toho sa vypocitala dan, ktora ale nebola uz nakladovou polozkou....

dnes sa danovy zaklad zistuje neuctovnym sposobom (napr. s vyhodou v tlacive "danove priznanie") a potom sa dan spätne zauctuje do nakladov, po zauctovani dane dnes dostavame uz cisty zisk pouzitelny na rozdelenie ....
Ale veď nebolo povedané nič iné. Východiskom pre výpočet daňového základu je výsledok hospodárenia zistený v účtovníctve. Čiže vezmeme HV upravíme o pripočítateľné a odpočítateľné položky mimoúčtovne. V tomto prípade sa predsa nevylučujeme, iba každá hovorí to isté svojimi slovami. Skúsme sa pochopiť a potom to budeme mať jednoduchšie .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
A dalej: odpisovy plan je interna smernica, ktoru mozem podla lubovole menit. ... zober si napr. ze vlastnim ten stroj, ktory zasnezuje lyziarske trate, neviem ako sa presne vola to zariadenie. Budem ho odpisovat od oktobra do aprila - skratka cez sezonu. Co sa mi objavi ako obrat na ucte odpisov v maji az septembri? nic... moze mi niekto za to nadavat alebo ma ndajboze sankcionovat?
Snežné delo?
A čo morálne opotrebovanie? To nepremietame nikde? Iba fyzické?

Skúsme otočiť:
PC zaradím do používania na týžden. Potom ho zabalím do škatule, lebo mi nevyšli plány s novou prevádzkou. Pokúsim sa ho predať o rok. Podarí sa mi to so zohľadnením jeho týždňovej prevádzky? Pochybujem. Morálne isto zastaral viac ako fyzicky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať