Zavrieť

Porady

Čo sa mi dnes stalo, čo ma rozčúlilo a čo ma potešilo VIII

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
http://www.porada.sk/t249932-co-sa-m...ml#post2599209 sme skončili a tuto pokračujeme ďalej

Po doterajších skúsenostiach s touto témou ( aj vlastných ) by som vás chcel poprosiť, aby bola politika v tejto téme tabu
Naposledy upravil taiko : 09.12.14 at 14:28 Dôvod: preklep
Téma je uzavretá.
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak na dobru noc
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

taiko
korela
taiko
buchač
kopretinka
taiko
kopretinka
netreba žiadne šoty natáčať,holanďania aj bez toho skupujú pôdu....a farmy........
keby " hrdi " a "vlastenecki " Slovaci rodnú hrudu nepredavali, Holandania by nekupovali
tai,prečopredávajú? lebo krachujú.prečo krachujú? lebo za liter mlieka dostanú toľko,že sa viac oplatí to mlieko vyliať do kanála.prečo holandania kupujú? lebo na to majú prachy.keby mali prachy slováci,tak by kúpili slováci.Vlastne nie......nekúpili,lebo keby tie prachy mali,tak by nemuseli predať.........takže tu vobec nie je nič na smiech.
Doplním Ťa, kopretinka...

Prečo sa vytrieskali celé chovy hovädzieho dobytka ?
Prečo sa svine museli nútene pozabíjať ?
Prečo nesmie mať Slovensko oviec koľko chce ?

Lebo Havel...lebo Mečiar...lebo Miki ...lebo Fico...
Lebo EÚ !!!
EU nie je problem, Problem je nasa servilita a v genoch zakorenena podriadenost. Ked treba kricat, drzime hubu, ktoru si potom otvarame v krcme, kde placeme, ako nam vsetci ublizili.
Pritom staci len ist pozriet za humno a zbadame, ze nam mnohi v mnohom po paty nesiahaju, ze sa nemusime stale klanat a podriadovat. Ze ti druhi nie su ani lepsi, ani mudrejsi. Len maju hrdost, Ze si sami seba vazia a ze maju k sebe a k svojmu narodu a statu uctu. Ale o tom sme sa bavili uz vyssie.
Budem sa opakovat. Za hnoj v ktorom sme ekonomicky, kulturne aj moralne si mozeme len my sami. Sami sme do tej zumpy vosli, sami z nej musime aj vyjst. Nikto nepride, aby nas vytiahol ani velky brat z Ameriky, ani velky brat Slovan z Ruska.
Najmä s prvými vetami nesúhlasím.
Spravne teda dedukujem, ze si myslis, ze Slovaci su hrdy, sebavedomy narod, ktory si vie vydobyt svoje miesto na vyslni ?
A z čoho tak dedukuješ? Obyvatelia tohto územia keď sa tu po stáročia dokázali udržať žiť, tak asi nemôžu byť úplne neschopní. Aj z mapy sveta mali zmiznúť. Nestalo sa. Slováci ako národ by mohli byť hrdí, aj sebavedomí. Ale keby nebolo to ale. Slovensko bolo vo svojej histórii "samostatné" iba veľmi krátky čas, aby niekto dokázal vyhodnotiť, či je Slovák hrdý, sebavedomý a pod. Okrem toho, obyvateľstvo tohto územia nie je homogénne, čo v teoretickej aj praktickej rovine znižuje rast národného hospodárstva a životnej úrovne. Alebo sa treba poobzerať po rôznych zahraničných obchodných komorách, aby sa človeku otvorili oči, koho tam máme. Pretože kto má peniaze, má moc. Tkáč napísal o Slovensku knižku Národ bez peňazí. Vydal ju v r. 1992. Ale Slovák stále a zasa prichádza o svoje peniaze.
Počúvať pivné kecy trochu západnejšie od nás, ako boli zneužití, pričom sa im tam valili od nás peniaze, agrárna krajina sa stala priemyselnejšou, ale finalizácia výrobkov bola v drvivej väčšine v Čechách, a to počas socializmu výrazne. Aj na metro sa Slováci pekne vyskladali, a ani im to nedôjde, a vôbec na Prahu ako hlavné mesto republiky rovnako. Na Slovensko zo Štátnej plánovacej komisie nikdy neprišli peniaze v pomere na obyvateľa 3:2. Aj Moravania sa sťažovali na rozdeľovanie financií. Ak išlo o investície, tak pomer bol priemerne každoročne cca 8:2 v neprospech Slovenska. Nepustili perie. Žiadny argument nezabral. Preto čo sa za socializnmu nestačilo vybudovať, teraz sa na to ťažko nájdu peniaze. A takáto bilancia tlačí Slováka ako jednotlivca neustále k zemi. Je teraz situácia iná? Aby žobráci doplácali na roztopašníkov? Aby sa ešte niekto vyzbrojoval aj na náš úkor?
Slovák nie je hrdý, nepotkýňa sa o zástavu na každom kroku, ani si ju nevyvesuje na svoj dom.
V tej každodennej otrockej lopote ani nemá čas uvažovať o živote, zasa iba v súčasnosti prežíva. Jeho sebavedomie bolo stáročia utláčané inými národmi. Slováci nemali svoj kapitál, ak mali, bol v porovnaní s inými národmi malý.

Cit. "Prečo teda tento národ nemal peniaze a prečo ich nemá? Preto, že nevedel robiť, alebo preto, že nikdy o sebe nerozhodoval, že nemal vlastné úrady, že si nikdy sám nevládol?"

Rozhoduje už dnes Slovák o sebe? Ale už sa aspoň o Slovákoch dnes nehovorí, že vyrastajú na ovse ako kone, ako to bolo kedysi v šlabikároch vštepované do krvi malých detí.
Bez Ilkoviča by ani Heyrovský nedostal Nobelovu cenu. Mali ju dostať spolu.

Inteligencia odchádzala zo Slovenska, pretože tu nebolo slovenské školstvo, tak sa chodila vzdelávať do sveta, kde zostávala. 8 emigračných vĺn postihlo Slovákov, pretože im krajina neposkytla obživu.
Mne z toho všetkého vychádza, že Slováci ako národ sú ešte stále pri nepriazni osudu schopní prežiť a vstať. Aj pri vedomom intelektuálnom útlaku prostredníctvom médií, umelého brzdenia kvality školstva, zneužívaním cudzím kapitálom, nízkemu príjmu kvalitných potravín a pod.
Je zaujímavé, ak Slovák vytiahne nohy za hranice domoviny, nikdy sa nestratí. Dostane zrazu krídla, ožije, je tvorivý a úspešný. Patentuje. Aj ten samooblužný vehikel z drôtu čo tlačí pred sebou celý svet v ochodoch, je patentom Slováka v Amerike. Či sa vydal Slovák na západ alebo na východ - zbohatol.

Japonci nás varovali pred tým, aby sme si do republiky nevpúšťali cudzí kapitál. To bolo ešte pred rozdelením republík. Dávali sa za vzor, ako sa dokázali po 2.sv.v. sami postaviť na nohy. Trochu to trvalo, ale kde sú. A varovali aj Čechov. Žiadnym médiom táto informácia neprešla.
3 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Korela, nebudem Ta citovat, aby sa to dalo citat
Sulasim s Tebou v jednom a to som vlastne pisal aj pred tym. Nemyslm, si ze Slovaci su neschopni. Prave naopak. Este aj ti obycajni (nech sa prosim neurazia) robotnici, murari s napr tu vNL ohromne chvaleni, za dobru robotu, ktoru odvadzaju. Kamaratovi Turkovi prerabali SLovaci cely dom a ten by ich na rukach nosil keby mohol. A to nehovorim o nasich vedcoch a odbornikoch, inzinieroch, architektoch atd.
So vsetkym respektom k Tebe, zvysok je zase len plac a hladanie dovodov, preco ini ano a my nie. Ako ini mozu za nase nestastie, komplexy a podobne. A paradoxne dokonca podporujes moje myslienky.
Co sa toho vlastenectva, hrdosti a sebeucty tyka. Ja neviem nic o sprisahaniach ani o vyssich mociach snaziacich sa znicit nas narod. Viem len o Slovakoch hovoriacich v cudzine na svoje deti v cudzom jazyku (asi aby boli lepsi Holandania, nez samotni Holandania), viem o Slovakoch, ktori sa v zahranici jeden k druhemu nepriznaju, viem o Slovakoch, ktori sa ponahlaju vymenit si statne obcianstvo, lebo je to vyhodne, viem o Slovakoch,doma na Slovensku ktori uprednostia vlastnu zavist pred vseobecnejsim blahom inych Slovakov. Viem o Slovakoch, ktori uprednostnuju zahranicneho investora pred inym Slovakom, A odmietam verit tomu, ze za vsetko toto mozu tajne spolky a sprisahania.
Naposledy upravil taiko : 06.02.15 at 09:20
2 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

lebo si nezachytil varovania japoncov.....
2 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pobavil jeden diskutujuci o referende:
"Slobodné matky, nezosobášené rodiny žijúce na hromádke, rozvedení, vdovy s deťmi, bezdetní, ateisti, metalisti a iní devianti budú predmetom ďalšieho referenda.

Neboj sa, AzR ťa ochráni. Aj keby ťa to malo stáť slobodu, alebo aspoň nejaké tie tvoje práva. "
1 1
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Taiko,niekedy toto chovanie má iné,praktickejšie dôvody (a niekedy aj skúsenosť).Moja dcéra je v Prahe 13 rokov,nedávno ju riaditeľ pri kritike gramatiky svojich podriadených,dal za príklad,že keď už Slovenka dokáže písať správy bez chýb,tak môžu aj oni.Pritom mnohí nevedeli,že je Slovenka.Po tomto sa k nej niektorí začali chovať úplne inak.Smutné...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Peggynka
Taiko,niekedy toto chovanie má iné,praktickejšie dôvody (a niekedy aj skúsenosť).Moja dcéra je v Prahe 13 rokov,nedávno ju riaditeľ pri kritike gramatiky svojich podriadených,dal za príklad,že keď už Slovenka dokáže písať správy bez chýb,tak môžu aj oni.Pritom mnohí nevedeli,že je Slovenka.Po tomto sa k nej niektorí začali chovať úplne inak.Smutné...
Peggy, narazas na to co som pisal o rodicoch hovoriacich na svoje deti v cudzom (nie rodnom) jazyku ?
To ze niekto hovori v spolocnosti, v praci jazykom krajiny v ktorej zije, je v poriadku. Je to dokonca ziaduce. Ale nevidim dovod, aby mali rodicia doma hovorit na dieta jazykom, ktory nie je ich rodny. Chcu snad z dietata rychlejsie urobit anglicana, ci Nemca? Hanbia ze dieta nie je Belgican a mysia si snad., ze dieta ma handicap? To je porave ta hrdost a sebaucta.
Na BBC davali taky serial o detoch. V UK bola rodina, ke otec bol rodeny Anglican, mama bola Cinanka a babka tiez z Ciny al z inej oblasti. Otec hovoril na dieta IBA anglictinou, mama Kantonskou Cinstinou a babka Mandarinskou. Vysledkom bolo, ze dieta v 4 rokoch rokoch vedelo plynule 3 cudzie jazyky a vsetky boli pre to dieta akoby rodnou recou. ( dieta bolo native speaker).
Pravdu mas, je smutne ze sa ludia zacali k Tvojej dcere spravat inak. To sa nam stava tiez, ze sa na nas pozeraju zvrchu. To ale hovori nieco o ludoch, ktori to robia, nie o mne, alebo o Tvojej dcere. Smutne by bolo, keby som si z toho nieco robil ja, alebo Tvoja dcera.
Ked sme robili out-source firmy do Rumunska, Holandania povysenecky prskali, ze Rumuni to nemozu zvladnut, ze firmu stahujeme do lesa atd atd. Ked tam prisli, tak im gamby spadli, aki su Rumuni sikovni. To len k tomu podcenovaniu. Jedna sa ale o jednotlivcov podla mna, takze ako som povedal, je to ich problem ak podcenuju, ci inak chcu dat najavo svoj problem
Naposledy upravil taiko : 06.02.15 at 10:30
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Taiko,viacmenej na to,že mnohí Slováci sa pohoršujú nad tým,že Slováci v Prahe komunikujú na verejnosti česky.A áno,máš pravdu,že je to o všetko o ľuďoch...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

buchač
kopretinka
taiko
kopretinka
netreba žiadne šoty natáčať,holanďania aj bez toho skupujú pôdu....a farmy........
keby " hrdi " a "vlastenecki " Slovaci rodnú hrudu nepredavali, Holandania by nekupovali
tai,prečopredávajú? lebo krachujú.prečo krachujú? lebo za liter mlieka dostanú toľko,že sa viac oplatí to mlieko vyliať do kanála.prečo holandania kupujú? lebo na to majú prachy.keby mali prachy slováci,tak by kúpili slováci.Vlastne nie......nekúpili,lebo keby tie prachy mali,tak by nemuseli predať.........takže tu vobec nie je nič na smiech.
Doplním Ťa, kopretinka...

Prečo sa vytrieskali celé chovy hovädzieho dobytka ?
Prečo sa svine museli nútene pozabíjať ?
Prečo nesmie mať Slovensko oviec koľko chce ?

Lebo Havel...lebo Mečiar...lebo Miki ...lebo Fico...
Lebo EÚ !!!
Ako keby Holandsko nebolo v EÚ... Alebo Írsko... A napriek tomu tam rodinné farmy nezanikli... A podmienkou nie je sedliak s vidlami, ktorému z topánok trčí slama... Viete si predstaviť u nás napr. lekárnika, ktorý má popri svojom hlavnom jobe stádo dobytka alebo koní? U nás nepredstaviteľné, inde realita...
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Oliwa

Doplním Ťa, kopretinka...

Prečo sa vytrieskali celé chovy hovädzieho dobytka ?
Prečo sa svine museli nútene pozabíjať ?
Prečo nesmie mať Slovensko oviec koľko chce ?

Lebo Havel...lebo Mečiar...lebo Miki ...lebo Fico...
Lebo EÚ !!!
Ako keby Holandsko nebolo v EÚ... Alebo Írsko... A napriek tomu tam rodinné farmy nezanikli... A podmienkou nie je sedliak s vidlami, ktorému z topánok trčí slama... Viete si predstaviť u nás napr. lekárnika, ktorý má popri svojom hlavnom jobe stádo dobytka alebo koní? U nás nepredstaviteľné, inde realita...[/QUOTE]

Dalo by sa oponovať v štýle ...:

Aj Holandsko a Írsko je v EÚ...ale šak veď aj Gréci...

ALE, lenže...nemôžeš porovnávať Holandsko alebo Írsko so Slovenskom. Grékov (vyžírky EÚ) teraz nechajme na pokoji...
Spomenuté krajiny sú trochu (alebo aj viac) niekde úplne inde. Tam je tradícia rodinných fariem a či firiem dedená z pokolenia na pokolenie...tak isto je to aj pri tých Tebou spomínaných lekárnikov alebo lekárov...
Takáto situácia bola predsa aj u nás za 1. republiky...sedliak (farmár) hrdlačil na poli a tí druhí robili to svoje. Málokedy sa dostal niekto z tej prvej skupiny do tej druhej...ako príklad by snáď mohli postačovať Štúrovci.

ALE nebudem Ti predsa oponovať...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Peggynka
Taiko,viacmenej na to,že mnohí Slováci sa pohoršujú nad tým,že Slováci v Prahe komunikujú na verejnosti česky.A áno,máš pravdu,že je to o všetko o ľuďoch...
No to su prave ti "jedini, pravi" vlastenci, co sa pohorsuju. Ako si niekto dovoli v Cesku s Cechom, alebo v pritomnosti Cecha hovorit po Cesky. To je ale fakt drzost
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
taiko
Peggynka
Taiko,viacmenej na to,že mnohí Slováci sa pohoršujú nad tým,že Slováci v Prahe komunikujú na verejnosti česky.A áno,máš pravdu,že je to o všetko o ľuďoch...
No to su prave ti "jedini, pravi" vlastenci, co sa pohorsuju. Ako si niekto dovoli v Cesku s Cechom, alebo v pritomnosti Cecha hovorit po Cesky. To je ale fakt drzost
Tai

Smeješ sa ?
Smiech by Ťa prešiel, ak by si zažil český šovinizmus na vlastnej koži z adekvátnymi prívlastkami...
Ja môžem povedať, že som zažil nie jeden prípad ...dva roky vojenčiny v Čechách úplne postačovalo.
...a nejak nepredpokladám, že sa situácia zmenila k lepšiemu...skôr naopak.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
buchač
taiko
Peggynka
Taiko,viacmenej na to,že mnohí Slováci sa pohoršujú nad tým,že Slováci v Prahe komunikujú na verejnosti česky.A áno,máš pravdu,že je to o všetko o ľuďoch...
No to su prave ti "jedini, pravi" vlastenci, co sa pohorsuju. Ako si niekto dovoli v Cesku s Cechom, alebo v pritomnosti Cecha hovorit po Cesky. To je ale fakt drzost
Tai

Smeješ sa ?
Smiech by Ťa prešiel, ak by si zažil český šovinizmus na vlastnej koži z adekvátnymi prívlastkami...
Ja môžem povedať, že som zažil nie jeden prípad ...dva roky vojenčiny v Čechách úplne postačovalo.
...a nejak nepredpokladám, že sa situácia zmenila k lepšiemu...skôr naopak.
Ja tomu verim, ze to existuje, ale ako som pisal. V kontexte toho o com diskutujem, to dokazuje akurat sprostost toho clovekam ktory to robi. A samotny fakt, ze existuje cesky, madarsky, nemecky a neviem aky sovinizmus nic nemeni na tom, ze Slovaci maju malo hrdosti a sebeucty.
Okrem toho, to o com peggy pisala je Slovensky sovinizmus, nie cesky
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

kto uhádne ? veru nepotešilo....

V diskusii pod starým rozhovorom niekto naznačoval, že beriete úplatky. Opýtam sa teda priamo – vzali ste ako lekár niekedy úplatok?

Nie. Mám množstvo priateľov, ale aj neprajníkov, lebo na Slovensku sa, žiaľ, úspech nenosí. To je moja odpoveď. Väčšie svinstvo som v živote nepočul, moja mama sa v nebi otáča. Také tvrdenie je svinstvo, ktoré nemá páru.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bjuty smis
kto uhádne ? veru nepotešilo....

V diskusii pod starým rozhovorom niekto naznačoval, že beriete úplatky. Opýtam sa teda priamo – vzali ste ako lekár niekedy úplatok?

Nie. Mám množstvo priateľov, ale aj neprajníkov, lebo na Slovensku sa, žiaľ, úspech nenosí. To je moja odpoveď. Väčšie svinstvo som v živote nepočul, moja mama sa v nebi otáča. Také tvrdenie je svinstvo, ktoré nemá páru.
No ja som ako lekár určite úplatok nezobral. Viem to istotne.
Asi to bude tým, že žiadny lekár nie som a ani som nebol a zrejme ani nebudem.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

buchač
taiko
Peggynka
Taiko,viacmenej na to,že mnohí Slováci sa pohoršujú nad tým,že Slováci v Prahe komunikujú na verejnosti česky.A áno,máš pravdu,že je to o všetko o ľuďoch...
No to su prave ti "jedini, pravi" vlastenci, co sa pohorsuju. Ako si niekto dovoli v Cesku s Cechom, alebo v pritomnosti Cecha hovorit po Cesky. To je ale fakt drzost
Tai

Smeješ sa ?
Smiech by Ťa prešiel, ak by si zažil český šovinizmus na vlastnej koži z adekvátnymi prívlastkami...
Ja môžem povedať, že som zažil nie jeden prípad ...dva roky vojenčiny v Čechách úplne postačovalo.
...a nejak nepredpokladám, že sa situácia zmenila k lepšiemu...skôr naopak.
Trochu sa do toho i ja zamiešam....
Ako buchač naznačil - Česi boli vždy Česi a ostatní boli niečo pod....
Ja som tiež chodieval do Čiech (niekedy viac, než mi to bolo milé), ale nikdy som sa neznížil k tomu, ba som hovoril česky - neviem, akosi to bolo vo mne, že som Slovák a že "kvákam" tak, ako mi zobák narástol.
Pritom, keď chceli - len tak na skúšku - tak jsem taky česky mluvil - a výsledkom bolo, že konštatovali, že viem celkom dokonale rozprávať (komunikovať) češtinou, akurát že bolo poznať mierny slovenský prízvuk. Dokonca i to ich praštené Ř som vedel skoro bezchybne povedať. A pri písaní konštatovali, že písanú češtinu zvládam dokonca lepšie ako niektorí ich žiaci.
Ale mne je a bude milší môj jazyk - slovenčina. Ten som počul ako prvý, učil som sa ho, rozprávam a píšem ním.... viac mi netreba.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Peggynka
Taiko,niekedy toto chovanie má iné,praktickejšie dôvody (a niekedy aj skúsenosť).Moja dcéra je v Prahe 13 rokov,nedávno ju riaditeľ pri kritike gramatiky svojich podriadených,dal za príklad,že keď už Slovenka dokáže písať správy bez chýb,tak môžu aj oni.Pritom mnohí nevedeli,že je Slovenka.Po tomto sa k nej niektorí začali chovať úplne inak.Smutné...
pre boha,blbá slovenka chce poučovať čechov o českej gramatike?!?!?! NEPREDSTAVITEĽNÉ !!!
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
bjuty smis
kto uhádne ? veru nepotešilo....

V diskusii pod starým rozhovorom niekto naznačoval, že beriete úplatky. Opýtam sa teda priamo – vzali ste ako lekár niekedy úplatok?

Nie. Mám množstvo priateľov, ale aj neprajníkov, lebo na Slovensku sa, žiaľ, úspech nenosí. To je moja odpoveď. Väčšie svinstvo som v živote nepočul, moja mama sa v nebi otáča. Také tvrdenie je svinstvo, ktoré nemá páru.
nie celkom rozumiem, Kto to povedal? Koho sa pytali? Co je citacia a co Tvoja myslienka?
0 1
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
bjuty smis
kto uhádne ? veru nepotešilo....

V diskusii pod starým rozhovorom niekto naznačoval, že beriete úplatky. Opýtam sa teda priamo – vzali ste ako lekár niekedy úplatok?

Nie. Mám množstvo priateľov, ale aj neprajníkov, lebo na Slovensku sa, žiaľ, úspech nenosí. To je moja odpoveď. Väčšie svinstvo som v živote nepočul, moja mama sa v nebi otáča. Také tvrdenie je svinstvo, ktoré nemá páru.
Ja si tipnem:kardiológ (kandidát na prezidenta).
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misoft
Trochu sa do toho i ja zamiešam....
Ako buchač naznačil - Česi boli vždy Česi a ostatní boli niečo pod....
Ja som tiež chodieval do Čiech (niekedy viac, než mi to bolo milé), ale nikdy som sa neznížil k tomu, ba som hovoril česky - neviem, akosi to bolo vo mne, že som Slovák a že "kvákam" tak, ako mi zobák narástol.
Pritom, keď chceli - len tak na skúšku - tak jsem taky česky mluvil - a výsledkom bolo, že konštatovali, že viem celkom dokonale rozprávať (komunikovať) češtinou, akurát že bolo poznať mierny slovenský prízvuk. Dokonca i to ich praštené Ř som vedel skoro bezchybne povedať. A pri písaní konštatovali, že písanú češtinu zvládam dokonca lepšie ako niektorí ich žiaci.
Ale mne je a bude milší môj jazyk - slovenčina. Ten som počul ako prvý, učil som sa ho, rozprávam a píšem ním.... viac mi netreba.
S tym suhlasim a nemam problem.Je pravdou, ze my a Cesi sme trosku zvlastny priklad, spolocny stat, spolocna TV, zcasti spolocna kultura. Tam vyzadovat cestinu od Slovaka v Cesku bolo diskutabilne. (schvalne som pisal bolo).
Ale su tu dve ale:
1. uz v spolocnom state nie sme. Mladi ludia v cesku uz slovensky nevedia
2. furt mi pride v zasade spravne, ze vo verejnom styku a v pritomnosti obcana statu, v ktorom sa nachadzam by sa malo rozpravat statym jazykom toho statu. Alebo jazyko, ktory je vseobecne pouzivany. ( v NL je to NL a EN)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať