Zavrieť

Porady

Minikurz PC - EXCEL

2 zamestnania a pracujem do roztrhania :-D ...viac
Takže po dlhšom odhodlávaní sa, ako na to s týmto mini-mini-kurzom pc, skúsime začať. Realizačný team dúfa, že Vám to niečo prinesie.
Ako by to malo prebiehať:
1. Keďže Excel je strašne obrovský na vysvetlenie a ťažko textom vysvetliť čo a ako, budeme dávať postupne Excelové listy s vysvetlením nejakej časti, a budeme sa snažiť, aby na seba tieto nadväzovali.
2. Tiež sa budeme snažiť "polopatisticky" (krásne slovo) vysvetliť tému a upozorniť Vás na možné vylepšenia.
3. Aby sme Vás trochu prinútili k samorealizácii, vždy na konci týždňa sa pokúsime pripraviť nejakú domácu úlohu (aspoň na zamyslenie).
4. Nechceme vysvetľovať Excel položku po položke v menu, ale ukázať možnosti, ako čo najefektívnejšie pracovať s Excelom v praxi.
5. Excelové listy si môžete dávať do jedného zošita a nakoniec by z toho mohla byť pekná príručka.
Usporiadat
PaloPa PaloPa

PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

Pridať do podmienky aj rok, možno použitím fn TEXT.
Code:
{=SUM(IF(TEXT($A$3:$A$12;"YYYY.MM")=TEXT($A22;"YYYY.MM");$C$3:$C$12))}
Je tu použitá tzv array funkcia (podobné použitie ako SUMPRODUCT),
zadať cez CTRL+SHIFT+ENTER.

Ad: Chyba vo vzorci:
fn SUMIFS neexistuje.

Palo
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
PaloPa Pozri príspevok
Pridať do podmienky aj rok, možno použitím fn TEXT.
Code:
{=SUM(IF(TEXT($A$3:$A$12;"YYYY.MM")=TEXT($A22;"YYYY.MM");$C$3:$C$12))}
Je tu použitá tzv array funkcia (podobné použitie ako SUMPRODUCT),
zadať cez CTRL+SHIFT+ENTER.

Ad: Chyba vo vzorci:
fn SUMIFS neexistuje.

Palo
On má asi 2007. Tam to je.
Ale kombinácia SUMIFS s MONTH nefunguje ani s ARRAY.
Mne to nešlo s MONTH, tak som hľadal niečo iné. Ten TEXT mi nenapadol.
0 0
PaloPa PaloPa

PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

marjankaj Pozri príspevok
On má asi 2007. Tam to je.
Ale kombinácia SUMIFS s MONTH nefunguje ani s ARRAY.
Mne to nešlo s MONTH, tak som hľadal niečo iné. Ten TEXT mi nenapadol.
Jasnačka, máš pravdu, podľa koncovky prílohy XLS som predpokladal XL 2003.
P.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
PaloPa Pozri príspevok
Jasnačka, máš pravdu, podľa koncovky prílohy XLS som predpokladal XL 2003.
P.
*.xlsx sa sem nedá prilepiť iba skomprimovaný.
Radšej by mal Richard toto inovovať ako nejaké bodovanie a podobne.
2 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

marjankaj Pozri príspevok
{=SUM(IF(TEXT($A$3:$A$12;"YYYY.MM")=TEXT($A22;"YYYY.MM");$C$3:$C$12))}
tento zápis ma celkom zaujal - ako je to možné, že pre formát dátumu "MMMM YYYY" stačí zadať do argumentu funkcie TEXT "YYYY.MM"? Veď YYYY.MM by znamenalo, že v bunkách by malo byť napísané napríklad "2004.10" a nie "október 2004".
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
tento zápis ma celkom zaujal - ako je to možné, že pre formát dátumu "MMMM YYYY" stačí zadať do argumentu funkcie TEXT "YYYY.MM"? Veď YYYY.MM by znamenalo, že v bunkách by malo byť napísané napríklad "2004.10" a nie "október 2004".
A nie je to jedno či porovnávaš 2004.10 s 2004.10
alebo 10.2004 s 10.2004
alebo 2004.október s 2004.október_
Veď číslená hodnota je rovnaká.

Ak dáš MM je to číselná hodnota 10
Ak dáš MMM je to X
ak dáš MMMM je to október.
Stačí iba vyskúšať.
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

no hej, Excel je múdry, tak si s tým vie poradiť. Keď som ale skúšal zadať iný argument pre funkciu TEXT, napr. "MMMM.YYYY", tak vypisovalo #hodnota. Teda pre dátum (mesiac+rok) musí by stále len "YYYY.MM"?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
no hej, Excel je múdry, tak si s tým vie poradiť. Keď som ale skúšal zadať iný argument pre funkciu TEXT, napr. "MMMM.YYYY", tak vypisovalo #hodnota. Teda pre dátum (mesiac+rok) musí by stále len "YYYY.MM"?
Neviem, o čom hovoríš? Tu to ide v pohode. Teda aspoň mne.
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

myslel som to tak, že formát dátumu je zadaný ako MMMM.YYYY, ale vo vzorci funguje YYYY.MM, ale už som pochopil zadávanie do funkcie TEXT

mám tu však problém s array funkciou - viď prílohu
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
myslel som to tak, že formát dátumu je zadaný ako MMMM.YYYY, ale vo vzorci funguje YYYY.MM, ale už som pochopil zadávanie do funkcie TEXT

mám tu však problém s array funkciou - viď prílohu
Nie je mi celkom jasné, čo všetko chceš s tým urobiť. Doplnil som ti funkciu v B21:B50
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

presne to som chcel, čo si aj urobil - tých viac stĺpcov vedľa seba tam mám preto, že som to skúšal viacerými spôsobmi - ale neúspešne

vedel by si mi povedať, prečo mi v stĺpci C našlo len jediný dátum - prvý z A1, ale ďalšie už nie?
0 0
Mezinko Mezinko

Mezinko je offline (nepripojený) Mezinko

Vedeli by ste mi poradit s takymto niecim ???? Pridem do prace v pondelok o 5:29 v utorok o 5:35 v stredu o 5:46 vo stvrtok o 5:59 a v piatok o 6:00 cas napisem do stlpca B v stlpci C by som chcel hodnoty aby mi to upravilo na Pondelok 5:30 Utorok 5:45 streda 6:00 stvrtok 6:00 a v piatok 6:00 co mam spravit aby som to nemusel zadavat rucne ale aby mi to automaticky tam upravilo Budem velmi vdacny za rychlu odpoved
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
asi takto =TIME(HOUR(A2);ROUNDUP(MINUTE(A2)/15;0)*15;0)
1 0
kon12345 kon12345

kon12345 je offline (nepripojený) kon12345

Zdravim, vedel by mi niekto poradit ako v kontingencnej tabulke v prilozenom subore urobit, aby zobrazovalo kolko modelov ma kazda znacka auta? T.j Alfa Romeo ma 3 modely, Citroen ma 2 modely atd. Pocet z modelov v tabulke urcuje kolko krat sa ten ktory model nachadza v zdroji dat avsak ja potrebujem, aby to zobrazovalo pocet modelov.
Budem vdacny za odpoved a vopred dakujem
0 0
PaloPa PaloPa

PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

kon12345 Pozri príspevok
Zdravim, vedel by mi niekto poradit ako v kontingencnej tabulke v prilozenom subore urobit, aby zobrazovalo kolko modelov ma kazda znacka auta? T.j Alfa Romeo ma 3 modely, Citroen ma 2 modely atd. Pocet z modelov v tabulke urcuje kolko krat sa ten ktory model nachadza v zdroji dat avsak ja potrebujem, aby to zobrazovalo pocet modelov.
Budem vdacny za odpoved a vopred dakujem
Najjednoduchšie je "znásilniť KTG" tabuľku. Ako - viď príklad.

Dá sa to však i pomocou vzorcov. Ak by boli modely iba numerické hodnoty, dá sa použiť funkcia FREQUENCY (podrobne ako - viď tu: Count unique numbers based upon specific criteria).
Ak sú však data kombinované (numeric, non-mumeric, prípadne i prázdne) vzorce sú komplikovanejšie. Vtedy treba použiť komplikovanejšie array funkcie (výborný pokec k nim je tu: Counting Distinct Entries In A Range).

Palo
1 0
kon12345 kon12345

kon12345 je offline (nepripojený) kon12345

Dakujem velmi pekne za radu.
A ten pokec je fakt vyborny, vrela vdaka.
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

je možné si vytvoriť vlastný zoznam pre zoradenie buniek, ktorý je dlhší ako 255 znakov? Akonáhle prekročím túto dĺžku, tak Excel všetko, čo je nad touto hranicou z môjho vlastného zoznamu odstráni. Dá sa toto obmedzenie nejako obísť?
0 0
thaisk thaisk

thaisk je offline (nepripojený) thaisk

Použi napr. Excel 2003 v OS Vista.
Mne to ide.
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

napokon cez možnosť pridať vlastný zoznam ide aj pridanie dlhšieho zoznamu (teda nie priamo v zoradení, ale cez Excel menu). Zvláštne.
Akurát, že odvtedy mi stále (po použití makra pri predchádzajúcej práci) pri otváraní súboru vypisuje chybu, že v zošite je nečítateľný obsah, ktorý sa Excel môže pokúsiť obnoviť - následne vypíše, že sa to nepodarilo, no napriek tomu tam daný obsah ostal. Takže pri otváraní musím odklikávať 2 oznámenia hovoriace o ničom.
V samotnom makre to nie je, skúsil ho urobiť znovu v novom zošite, ale s dodržaním obmedzenia vlastného zoznamu a túto chybu nevypisuje.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
napokon cez možnosť pridať vlastný zoznam ide aj pridanie dlhšieho zoznamu (teda nie priamo v zoradení, ale cez Excel menu). Zvláštne.
Akurát, že odvtedy mi stále (po použití makra pri predchádzajúcej práci) pri otváraní súboru vypisuje chybu, že v zošite je nečítateľný obsah, ktorý sa Excel môže pokúsiť obnoviť - následne vypíše, že sa to nepodarilo, no napriek tomu tam daný obsah ostal. Takže pri otváraní musím odklikávať 2 oznámenia hovoriace o ničom.
V samotnom makre to nie je, skúsil ho urobiť znovu v novom zošite, ale s dodržaním obmedzenia vlastného zoznamu a túto chybu nevypisuje.
A čo tak pridať súbor? Keby to bolo napísané po čínsky, tak by som tomu rozumel skoro rovnako.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať