Zavrieť

Porady

Má zamestnávateľ právo siahnuť zamestnancovi po dlhodobejšej PN na dovolenku?

Moja manželka bola počas roka dvakrát na PN, prvýkrát s vážnejšou nemocou, druhýkrát s úrazom, dokopy to bolo presne 97 dní. Keď teraz pred sviatkami zistila, že jej k novembrovej výplate ekonómka stiahla z dovolenky 2 dni, bolo jej povedané, že po presiahnutí 90-dňovej PN má zamestnávateľ právo kompenzovať jej dlhodobejšiu neprítomnosť strhnutím dovolenky. Čiže je to akási forma trestu. Prešiel som celú kolektívnu zmluvu, ale žiadna takáto forma "postihu" sa v nej nespomína. Ak takýto postup vyplýva zo zákona, nepochopím, aké pohnútky viedli k jeho schváleniu. Zamestnanec predsa nemôže za svoju neprítomnosť v práci počas choroby, ktorá okrem zdravotných potiaží postihne v neposlednom rade aj jeho finančnú situáciu! Moja manželka v podstate takto prišla nielen o 2 dni voľna, ale aj o 2 celodenné mzdy, ktoré jej zamestnávateľ už nepreplatí.
Dodatočne som zistil, že možnosť krátenia mzdy pri dlhšej PN vyplýva z § 109 Zákonníka práce, tam je však stanovená hranica 100 pracovných dní (1/12 za 100 dní, ďalšia 1/12 za každých 21 dní.) Mojej manželke k tejto hranici chýbali ešte 3 dni.
Naposledy upravil Clinton : 16.12.14 at 20:10
veronikasad Uveď obdobia PN-skontrolujeme (započítavajú sa aj sviatky, ak pripadli na prac.deň). Ak je to skutočne len 97 prac.dní, dovolenka za rok 2014 sa nekráti.
Clinton Tak aj sviatky? To som nevedel... Lebo počas PN boli dva veľkonočné a dva májové sviatky, ktoré pripadali na pracovné dni. V takomto prípade sa péenka navršuje na 101 dní, takže 1 deň nad limit. Tak aspoň viem, že sa nikto nepomýlil. Aj keď stále nechápem ten podarený zákon. V kažom prípade veľmi pekne ďakujem za tvoju ochotu a
odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial nešlo o pracovný úraz, krátenie dovolenky je v súlade s § 109 Zákonníka práce. Prac.dni všetkých PN-iek sa spočítavajú a zamestnávatel uplatní krátenie len v prípade, ak spolu presiahnu 100 prac.dní (vrátane sviatkov) v kal.roku.

    Uveď obdobia PN v roku 2014.

    Má zamestnávateľ právo siahnuť zamestnancovi po dlhodobejšej PN na dovolenku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.