Zavrieť

Porady

Odvody do Sociálnej poisťovne SZČO + zamestnanec

Čaute poradcovia,
Prosím Vás o radu.
Najprv stručne popíšem moju situáciu.
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil)
Od 1.7.2004 doteraz pracujem na normálnu pracovnú zmluvu, kde zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody a dane.
Zatiaľ sa to zdá byť jednoduché, ale...
Od 1.5.2005 doteraz mám otvorenú novú živnosť popri závislej činnosti. Pri otváraní mi moja účtovníčka a aj pracovníčka pri priehradke SP dali rovnakú informáciu: Vzhľadom na to, že sa jedná o novú živnosť a zamestnávateľ už za mňa odvádza odvody, netreba za rok 2005 odvádzať žiadne poplatky za živnosť (dôchodkové, nemocenské, atď). Z toho dôvodu mi ani pracovníčka na priehradke nezobrala daňové priznanie za rok 2004. Keď som bol teraz odovzdať DP za rok 2005, pracovníčka na priehradke už mi tvrdila, že od 1.7.2005 mi vznikla povinnosť platiť odvody na základe DP z celého roku 2004. Stal som sa teda nechtiac neplatič.

Ako to teda malo byť? A ak mi vznikla povinnosť platiť, z akého základu?
Veď v roku 2004 som bol zamestnanec aj živnostník.

Ďakujem za skorú odpoveď

Ľuboš
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Viera123
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?
Vierka, pozri tu http://www.porada.sk/t17881-odvody-p...ospolkono.html
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera123
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?
Áno musíš sa prihlásiť od 1.72006 /najneskôr do 8.7.2006/ Počkaj nájdem Ti takú dobrú tabuľku na stránke SP, ale zmenili stránku a neviem sa tam dobre orientovať..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tu je tabuľka pei mi. a max vymerivacom základe a príslušné percentá:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=924


7/ Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

No myslím, že sa radšej postavím do radu na úrad práce...
Potešiť ste ma teda nepotešili, ale za cenné rady vám všetkým ďakujem.
Evi, pamätám sa, že ty si bola moja prvá poradkyňa tu na Porade, ale pevne dúfam, že nie posledná a že to do rána predýcham .
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Viera123
No myslím, že sa radšej postavím do radu na úrad práce...
Potešiť ste ma teda nepotešili, ale za cenné rady vám všetkým ďakujem.
Evi, pamätám sa, že ty si bola moja prvá poradkyňa tu na Porade, ale pevne dúfam, že nie posledná a že to do rána predýcham .
Ale jasne, ráno múdrejšie večera, pomaly treba ísť do postele.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Evi, pamätám sa, že ty si bola moja prvá poradkyňa tu na Porade, ale pevne dúfam, že nie posledná a že to do rána predýcham .[/quote]

Fakt, to je milé a dúfam, že to naizaj do rána predýchaš.
Budeš mať /možno / o 100 SK vyšší dôchodok
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

evina
Fakt, to je milé a dúfam, že to naozaj do rána predýchaš.
Budeš mať /možno / o 100 SK vyšší dôchodok

No, keď sa dozviem ešte pár takýchto "potešujúcich" správ, tak myslím, že ani nebude treba.
Naposledy upravil Viera123 : 03.05.06 at 21:39
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera123
Fakt, to je milé a dúfam, že to naizaj do rána predýchaš.
Budeš mať /možno / o 100 SK vyšší dôchodok

No, keď sa dozviem ešte pár takýchto "potešujúcich" správ, tak myslím, že ani nebude treba.[/quote]

Potešujúcou správou je, že sme práve zachránili pokutu za zmeškanie povinnej registrácie a prípadné neplatenie odvodov
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

evina
Potešujúcou správou je, že sme práve zachránili pokutu za zmeškanie povinnej registrácie a prípadné neplatenie odvodov
No aj takto sa na to dá pozrieť. Hm... Kúpim si nejaký "šamlík", aby som mohla zmeniť uhol pohľadu.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Viera123
Abel, síce tejto problematike naozaj moc nerozumiem, ale keď človek podniká popri zamestnaní, resp. vykonáva činnosť napr. na licenciu, tiež musí platiť odvody do SP? Až sa budú robiť ešte aj ročné zúčtovanie odvodov do SP, tak .
Aj v tomto sú nejasnosti:
Ak je SZČO /ŽL/ je to jasné ...
Ak dosahuje príjem napr. z poisťovníctva, nie je SZČO, ale má zmluvu uzatvorenú podľa OZ par. 652 a vyššie - je pre SP zaujímavý - nižšie par. nie.
Ak dosahuje príjem napr. licencia /SDS - DSS/ príjmy sú zaradené do par. 6 ods. 2 písm. d/ - a toto je tiež pre SP nezaujímavé - zatiaľ. a je tu - už sú zaujímavé
Dobré - že?
POZOR ZMENA - najčerstvejšia informácia:
Od 1.7. 06 sa stávajú povinnými platcami SP aj SPROSTREDKOVATELIA STAROBNÉHO DOCHODKOCEHO SPORENIA majúci príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d., ktorých príjem presiahol zákonom stanovenú hranicu.
Naposledy upravil Pepa : 04.05.06 at 07:12
1 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Viera123
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?
V tomto prípade - pozri môj príspevok vyššie. Záleží na základe čoho "podnikáš". Zmluva o obchodnom zastúpení, licencia ........
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Citát:
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="alt2" style="border: 1px inset ;"> Pôvodca textu príspevku: Pepa
Posudzovanie povinnosti platiť odvody do SP sa o.i.odvíja od dátumu 1.7.
To znamená: k 1.7. 2005 si bol SZČO, ktorá "zrejme" za rok 2004 mala hrubý príjem vo výške /teraz si už naozaj nepamätám hranicu/, ktorá "zakladala" povinnosť platiť odvody a je jedno, či si novovzniknutá SZČO alebo nie. Chcem teda povedať, ak si zrušil jednu živnosť 30.6.2004 a otvoril druhú živnosť od mája 2005 mal si povinnosť platiť odvody. Ak by si bol otvoril živnosť 2.7.túto povinnosť by si nemal.

</td> </tr> </tbody></table>

Erika trocha som zaskočená, z čoho vyplýva, že je jedno, či je to nová živnosť alebo nie? myslíš v súvislosti s pojmom FO??


Erika môžeš sa vyjadriť k tomuto prosím Ťa, lebo ja mám iný názor Príspevok 5/a rada by som, keby som jednoznačne vedela ako je to správne....
Naposledy upravil evina : 04.05.06 at 06:26
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

SZČO podniká v roku 2004 a dosiahla príjem vo výške 12-násobku MM. V roku 2004 zruší živnosť.
5.5.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. je posudzovaná ako SZČO, ktorá v roku 2004 dosiahla príjem .......... - lebo k 1.7. je SZČO
2.7.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. nie je posudzovaná ako SZČO a povinnosť platiť odvody jej vznikne až v v roku 2006 /ak dosiahla príjem...../lebo k 1.7. nebola SZČO.
Tento problém som riešila v súvislosti - ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP - a takto mi to bolo vysvetlené /nie na podateľni, ani pri okienku SP/.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
SZČO podniká v roku 2004 a dosiahla príjem vo výške 12-násobku MM. V roku 2004 zruší živnosť.
5.5.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. je posudzovaná ako SZČO, ktorá v roku 2004 dosiahla príjem .......... - lebo k 1.7. je SZČO
2.7.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. nie je posudzovaná ako SZČO a povinnosť platiť odvody jej vznikne až v v roku 2006 /ak dosiahla príjem...../lebo k 1.7. nebola SZČO.
Tento problém som riešila v súvislosti - ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP - a takto mi to bolo vysvetlené /nie na podateľni, ani pri okienku SP/.
Tí, ktorí Ti toto povedali sa opreli o nejaké parragrafy? Lebo ak čítam zákon /pripravím si argumenty/ tak mi z toho takého niečo nevyplýva.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Tí, ktorí Ti toto povedali sa opreli o nejaké parragrafy? Lebo ak čítam zákon /pripravím si argumenty/ tak mi z toho takého niečo nevyplýva.
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
SZČO je stále SZČO, či je "stará" alebo "nová". A vždy jej pridelia to isté IČ a má to isté rodné číslo.
A ešte mi bolo poradené, že sa mám naučiť čítať zákony, lebo mi to nikto nikde "po lopate" nenapíše
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

SZČO je stále SZČO, či je "stará" alebo "nová". A vždy jej pridelia to isté IČ a má to isté rodné číslo.
A ešte mi bolo poradené, že sa mám naučiť čítať zákony, lebo mi to nikto nikde "po lopate" nenapíše[/quote]
Erika už mám rozpísanú odpoveď na inú citáciu, ale len týmto paragrafom ma nepresvedčili, ale chcem povedať, že napr. ja mám teraz druhú živnosť a dostala som aj druhé číslo a mám iný obchodný názov, takže....
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Erika už mám rozpísanú odpoveď na inú citáciu, ale len týmto paragrafom ma nepresvedčili, ale chcem povedať, že napr. ja mám teraz druhú živnosť a dostala som aj druhé číslo a mám iný obchodný názov, takže....
Druhé čislo čoho?
No takto:
Môžeš mať xy IČO - stále budeš v SP registrovaná pod tým istým identifikačným číslom a s tým istým rodným číslom. SP dostáva z DU každý rok zoznamy, kde tiež daná SZČO /resp. FO dosahujúca príjmy na základe niečoho/ figuruje s rodným číslom! a s výškou príjmu. A "osoba" je v registri SP a od 1.7. jej vzniká povinnosť ak...........
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Druhé čislo čoho?
No takto:
Môžeš mať xy IČO - stále budeš v SP registrovaná pod tým istým identifikačným číslom a s tým istým rodným číslom. SP dostáva z DU každý rok zoznamy, kde tiež daná SZČO /resp. FO dosahujúca príjmy na základe niečoho/ figuruje s rodným číslom! a s výškou príjmu. A "osoba" je v registri SP a od 1.7. jej vzniká povinnosť ak...........
Erika druhé IČO, ale aj SP nemôže registrovať niekoho pod tým istým číslom a ani neregistruje, o.i. povôdný zadávateľ otázky ani nebol v r. 2004 registrovaný v SP , nakoľko nemal takú povinnosť...

SP musí SZČO registrovať v zmysle zákona a to je:

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)/zákon o živnostenskom podnikaní
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Erika druhé IČO, ale aj SP nemôže registrovať niekoho pod tým istým číslom a ani neregistruje, o.i. povôdný zadávateľ otázky ani nebol v r. 2004 registrovaný v SP , nakoľko nemal takú povinnosť...
Ale zaregistruje - ak sa prihlási do SP "vyfasuje" identifikačné číslo SP a to bude stále to isté. Namôjdušu Ako povinný platca má jedno, ako DPO druhé - ale "furt" to isté.
A že nebol v r. 2004 zaregistrovaný? Dobre nebol. Ale mal živnosť od mája 2005, tzn. že bol v registri SP a od 1.7. mu vznikla povinnosť, lebo za predchádzajúci rok.......
Takýto podobný problém som mala tiež - SZČO popri mala príjem, zaregistrovaná nebola a na základe oznámenia z DU bol nedobrovoľne neplatičom aj s nedobrovoľnými penálmi.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
SZČO podniká v roku 2004 a dosiahla príjem vo výške 12-násobku MM. V roku 2004 zruší živnosť.
5.5.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. je posudzovaná ako SZČO, ktorá v roku 2004 dosiahla príjem .......... - lebo k 1.7. je SZČO
2.7.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. nie je posudzovaná ako SZČO a povinnosť platiť odvody jej vznikne až v v roku 2006 /ak dosiahla príjem...../lebo k 1.7. nebola SZČO.
Tento problém som riešila v súvislosti - ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP - a takto mi to bolo vysvetlené /nie na podateľni, ani pri okienku SP/.
Erika, trocha sa chytím slovíčka "znovuotvorená" . Postup, ktorý uvádzaš by som brala pri prerušení činnosti SZČO a znovuotvorení, resp. znovuzahájení tejto činnosti. Prípad, ktorý sme riešili je podľa mňa iný, a nemôžem si pomôcť /aj keď je to tá istá FO/, ale podľa zákona o sociálnom poistení iná SZČO. Prečo?:


Pragraf 5 zákona 461/2003 o.i. hovorí:

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
..
b/má oprávnenie prevádzkovať živnosť, /podľa zákona o živnostenskom podnikaní/

Podľa zákona o ŽP č. 455/1991 v znení neskorších predpisov je živnosťou:

Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Preukazom živnostenského oprávnenia je ŽL, ktorý o.i. obsahuje IČO a obchodný názov...

Vznik SP necitujem, to už urobila Erika. Paragraf 21 však hovorí aj o zániku SP:

4/ Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy a)........
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení,

Teda


V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká dňom zániku živnostenského oprávnenia.

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná odhlásiť sa z týchto poistení najneskôr do 8 dní od ich zániku.

Vysvetľujem si to tak, že Lubak ukončil svoju živnosť /teda zrušil oprávnenie na jej vykonávanie/ k 30.6.2004 a teda týmto dátumom mu aj zanikla povinnosť soc. poistenia.

K 1.7.2005 založil novú živnosť /a tu je zaujímavé , či vôbec na ten istý predmet činnosti/, podľa mňa mu bolo pridelené aj iné IČO /zrejme má aj iný obchodný názov/ a tu mu vzniká povinnosť sa znovu prihlásiť do SP k 1.7.2006.

P.s. nechápem stále /to by bolo dobré, keby nám Lubak upresnil/ jeho komunikáciu so SP, lebo principiálne doteraz nemal byť vôbec prihlásený /či tu nie je zádrheľ/.

Podľa mojej mienky, ak mal alnuk 2x živnostenské oprávnenie a najmä ak ho mal s iným IČO nemôže SP tieto dve činnosti spájať a povinnosť platiť poistné z r. 2004 mu zaniklo....

Privítam každý názor, lebo si myslím, že je to dôležitá vec pre každého z nás...
Naposledy upravil evina : 04.05.06 at 07:53
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať