Zavrieť

Porady

Odvody do Sociálnej poisťovne SZČO + zamestnanec

Čaute poradcovia,
Prosím Vás o radu.
Najprv stručne popíšem moju situáciu.
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil)
Od 1.7.2004 doteraz pracujem na normálnu pracovnú zmluvu, kde zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody a dane.
Zatiaľ sa to zdá byť jednoduché, ale...
Od 1.5.2005 doteraz mám otvorenú novú živnosť popri závislej činnosti. Pri otváraní mi moja účtovníčka a aj pracovníčka pri priehradke SP dali rovnakú informáciu: Vzhľadom na to, že sa jedná o novú živnosť a zamestnávateľ už za mňa odvádza odvody, netreba za rok 2005 odvádzať žiadne poplatky za živnosť (dôchodkové, nemocenské, atď). Z toho dôvodu mi ani pracovníčka na priehradke nezobrala daňové priznanie za rok 2004. Keď som bol teraz odovzdať DP za rok 2005, pracovníčka na priehradke už mi tvrdila, že od 1.7.2005 mi vznikla povinnosť platiť odvody na základe DP z celého roku 2004. Stal som sa teda nechtiac neplatič.

Ako to teda malo byť? A ak mi vznikla povinnosť platiť, z akého základu?
Veď v roku 2004 som bol zamestnanec aj živnostník.

Ďakujem za skorú odpoveď

Ľuboš
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Ale zaregistruje - ak sa prihlási do SP "vyfasuje" identifikačné číslo SP a to bude stále to isté. Namôjdušu Ako povinný platca má jedno, ako DPO druhé - ale "furt" to isté.
A že nebol v r. 2004 zaregistrovaný? Dobre nebol. Ale mal živnosť od mája 2005, tzn. že bol v registri SP a od 1.7. mu vznikla povinnosť, lebo za predchádzajúci rok.......
Takýto podobný problém som mala tiež - SZČO popri mala príjem, zaregistrovaná nebola a na základe oznámenia z DU bol nedobrovoľne neplatičom aj s nedobrovoľnými penálmi.
Erika SP nech si prideľuje čísla aké chce a píše si stále moje RČ, ale podľa zákona ma musí registrovať ako:
zamestnávateľa alebo zamestnanca, alebo SZČO, ale dobrovoľného platiteľa atď. atď....t.j. tak akú mám povinnosť a a ako sa aj prihlásim. To, že dáva údaje dokopy je dôležité z hľadiska SP a napr. VZ pre výpočet dôchodku atď.

P.s. mimochodom tá ich evidencia je tak perfektná, že ma majú v evidencii za posledných 10 rokov ako SZČO a všetky moje predchádzajúce roky nevedia nájsť
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Evi - podľa mňa je to stále o par. 21.
Tejto téme sa budem venovať neskôr a rada si prečítam ďalšie názory.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Evi - podľa mňa je to stále o par. 21.
Tejto téme sa budem venovať neskôr a rada si prečítam ďalšie názory.
No veď, ale ten hovorí aj o vzniku aj zániku soc. poistenia.i
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Erika SP nech si prideľuje čísla aké chce a píše si stále moje RČ, ale podľa zákona ma musí registrovať ako:
zamestnávateľa alebo zamestnanca, alebo SZČO, ale dobrovoľného platiteľa atď. atď....t.j. tak akú mám povinnosť a a ako sa aj prihlásim. To, že dáva údaje dokopy je dôležité z hľadiska SP a napr. VZ pre výpočet dôchodku atď.

P.s. mimochodom tá ich evidencia je tak perfektná, že ma majú v evidencii za posledných 10 rokov ako SZČO a všetky moje predchádzajúce roky nevedia nájsť
Áno - ako SZČO, ktorá mala za predchádzajúci..............
Evinka, nechajme to trochu oddýchnuť možno sa "prihlásia" aj iní.
Idem makať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Príklad č. 1
Dňa 31.10.2005 zrušená živnosť/ odvody do SP ukončené./
Živnosť zrušená kvoli vybavovaniu predč. dôchodku.
dňa 16.1. 2006 nová živnosť, dokonca s tým istým,trochu
skráteným obchodným názvom, presne s tou istou činnosťou,
ale s iným IČO- proste iný podnikateľ,ktorému RČ ostane
po celý život, ale IČO bude vždy iné a teda ja ako podnikateľ
s IČO-om 555555- nebudem platiť odvody za podnikateľa
s IČO-om 666666, to by som potom musel platiť 2x, lebo
ak budem platiť ako 555555 vznikne mi dlh za 6666666.
Nedokonalý zákon SP využívajú podnikatelia,ak ich povinnosť
platiť odvody je vysoká.Do ZP odvody pri znovuotvorení
živnosti- tu je zákon jasný.

Toto je prípad č.2 - naozaj sa stalo dnes
Vznik živnosti 1.9.2005
príjem za 2005 -200000.-
Odvody od 1.7. -8288
zrušenie živnosti - zajtra
Prvé 4 riadky som dodatočne dopísala . Dnes o 11-tej som robila na odporúčanie pracovníčky SP
klientovi podklady potrebné pre zrušenie ŽL s odhláškami
do jednotlivých poisťovní,kvoli tomu že mu vyšla pri
podnikaní za časť roka vysoká povinnosť. Naozaj mu
to sama navrhla. Keby sme tu nevystupovali anonymne
pridala by som aj t.č. moje aj človeka,ktorý ,kvoli zbaveniu
sa odvodovej povinnosti ruší živnosť.
A z toho mi vyplýva, že lubak nemá platiť!
Naposledy upravil Melnick : 04.05.06 at 11:39 Dôvod: doplnenie údajov
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Melnick
Dňa 31.10.2005 zrušená živnosť/ odvody do SP ukončené./
dňa 16.1. 2006 nová živnosť, dokonca s tým istým,trochu
skráteným obchodným názvom, presne s tou istou činnosťou,
ale s iným IČO- proste iný podnikateľ,ktorému RČ ostane
po celý život, ale IČO bude vždy iné a teda ja ako podnikateľ
s IČO-om 555555- nebudem platiť odvody za podnikateľa
s IČO-om 666666, to by som potom musel platiť 2x, lebo
ak budem platiť ako 555555 vznikne mi dlh za 6666666.
Nedokonalý zákon SP využívajú podnikatelia,ak ich povinnosť
platiť odvody je vysoká.Do ZP odvody pri znovuotvorení
živnosti- tu je zákon jasný.

Dnes o 11-tej som robila na odporúčanie pracovníčky SP
klientovi podklady potrebné pre zrušenie ŽL s odhláškami
do jednotlivých poisťovní,kvoli tomu že mu vyšla pri
podnikaní za časť roka vysoká povinnosť. Naozaj mu
to sama navrhla. Keby sme tu nevystupovali anonymne
pridala by som aj t.č. moje aj človeka,ktorý ,kvoli zbaveniu
sa odvodovej povinnosti ruší živnosť.
A z toho mi vyplýva, že lubak nemá platiť!
Mne to z toho nevyplýva
Tvoj klient ruší živnosť z roku 05 a ostáva mu živnosť z roku 06?
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Mne to z toho nevyplýva
Tvoj klient ruší živnosť z roku 05 a ostáva mu živnosť z roku 06?
Mne to z toho vyplýva /aj s prihliadnutím na to, čo som písala vyššie/. Zrušil jednu živnosť a založil novú živnosť a z hľadiska zákona o živnostenskom podnikaní aj zákona o sociálnom poistení to nie je totožná SZČO.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Mne to z toho vyplýva /aj s prihliadnutím na to, čo som písala vyššie/. Zrušil jednu živnosť a založil novú živnosť a z hľadiska zákona o živnostenskom podnikaní aj zákona o sociálnom poistení to nie je totožná SZČO.
Nebudem sa háááádať, ani za svet svetúci Súhlasiť však nemôžem
A zaujímalo by ma však, ako dotyčná SZČO dopadne. Či ako platič, či ako neplatič
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Nebudem sa háááádať, ani za svet svetúci Súhlasiť však nemôžem
A zaujímalo by ma však, ako dotyčná SZČO dopadne. Či ako platič, či ako neplatič
Erika a kto sa háda Musíme sa dopracovať predsa k nejakému koncu. Škoda, že sa nezapoja ostatní.... Ja som poslala teraz už dotazy a idem konzultovať tel . s právnikom. problém je v tom, že zákon si ako vidíš môžeme vysvetliť úplne odlišne, a teraz ide o nájdenie /alebo nenájdenie/ argumentov voči SP...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Erika a kto sa háda Musíme sa dopracovať predsa k nejakému koncu. Škoda, že sa nezapoja ostatní.... Ja som poslala teraz už dotazy a idem konzultovať tel . s právnikom. problém je v tom, že zákon si ako vidíš môžeme vysvetliť úplne odlišne, a teraz ide o nájdenie /alebo nenájdenie/ argumentov voči SP...
Veru škoda
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Erika, získala som názor právnika, ktorý sa prikláňa k stanovisku prezentovanému Tebou. Pripúšťa, že pri prípadnom súdnom spore by mohol jeden sudca rozhodnúť tak a druhý inak, ale on sa prikláňa k tomu, že daná SZČO bola k 1.7.2005 SZČO, a teda má povinnosť platiť odvody z roku 2004.
Z dlhšieho dialógu uvediem argument, ktorý sa mi zdal najsilnejší a ak dostanem ešte takú odpoveĎ na môj ďalší dotaz podložený tiež §§, tak si toto stanovisko osvojím definitívne a budem varovať všetkých pred takýmto prípadným postupom.
Dôvod: Príliš som sa v § 5 /zákon o sociálnom poistení/, kde je definovaná SZČO zamerala na bod b/, t.j. tá, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia. Môže nastať napr. prípad, že v tom roku 2004 FO podnikala ako napr. výrobca nábytku a /pritiahnem to za vlasy/ a v roku 2005 /pred 1.7.2005/ bude vykonávať činnosť advokáta, teda bude podľa §5 ods. c opäť SZČO a bez ohľadu na rozdielne činnosti a rozdielne IČO a rozdielne oprávnenie bude z hľadiska zákona o soc. poistení SZČO s povinnosťou platiť odvody z roku 2004 bez ohľadu na zrušenie tej živnosti.
1 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina
Erika, získala som názor právnika, ktorý sa prikláňa k stanovisku prezentovanému Tebou. Pripúšťa, že pri prípadnom súdnom spore by mohol jeden sudca rozhodnúť tak a druhý inak, ale on sa prikláňa k tomu, že daná SZČO bola k 1.7.2005 SZČO, a teda má povinnosť platiť odvody z roku 2004.
Z dlhšieho dialógu uvediem argument, ktorý sa mi zdal najsilnejší a ak dostanem ešte takú odpoveĎ na môj ďalší dotaz podložený tiež §§, tak si toto stanovisko osvojím definitívne a budem varovať všetkých pred takýmto prípadným postupom.
Dôvod: Príliš som sa v § 5 /zákon o sociálnom poistení/, kde je definovaná SZČO zamerala na bod b/, t.j. tá, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia. Môže nastať napr. prípad, že v tom roku 2004 FO podnikala ako napr. výrobca nábytku a /pritiahnem to za vlasy/ a v roku 2005 /pred 1.7.2005/ bude vykonávať činnosť advokáta, teda bude podľa §5 ods. c opäť SZČO a bez ohľadu na rozdielne činnosti a rozdielne IČO a rozdielne oprávnenie bude z hľadiska zákona o soc. poistení SZČO s povinnosťou platiť odvody z roku 2004 bez ohľadu na zrušenie tej živnosti.
Áno, áno, áno.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pepa
Mne to z toho nevyplýva
Tvoj klient ruší živnosť z roku 05 a ostáva mu živnosť z roku 06?
Erika ja som splietla dva príklady dohromady. Idem do môjho
príspevku urobiť jarné upratovanie.:p
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Melnick
Erika ja som splietla dva príklady dohromady. Idem do môjho
príspevku urobiť jarné upratovanie.:p
Poupratkuj moja, poupratkuj
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Melnick
Toto je prípad č.2 - naozaj sa stalo dnes
Vznik živnosti 1.9.2005
príjem za 2005 -200000.-
Odvody od 1.7. -8288
zrušenie živnosti - zajtra
Prvé 4 riadky som dodatočne dopísala . Dnes o 11-tej som robila na odporúčanie pracovníčky SP
klientovi podklady potrebné pre zrušenie ŽL s odhláškami
do jednotlivých poisťovní,kvoli tomu že mu vyšla pri
podnikaní za časť roka vysoká povinnosť. Naozaj mu
to sama navrhla. Keby sme tu nevystupovali anonymne
pridala by som aj t.č. moje aj človeka,ktorý ,kvoli zbaveniu
sa odvodovej povinnosti ruší živnosť.
A z toho mi vyplýva, že lubak nemá platiť!
Majka, ale toto je trošku iné ako Lubakov prípad. Tvoj "prípad" živnosť zruší ale novú nebude mať. Ak by si ale otvoril novú živnosť napr. 15.6.2006 tak odvody platiť bude tak či tak.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pepa
Majka, ale toto je trošku iné ako Lubakov prípad. Tvoj "prípad" živnosť zruší ale novú nebude mať. Ak by si ale otvoril novú živnosť napr. 15.6.2006 tak odvody platiť bude tak či tak.
Baba -Jaga na SP povedala,že nie. Zajtra tam idem osobne
a poznatky zverejním.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Pepa
Aj v tomto sú nejasnosti:
Ak je SZČO /ŽL/ je to jasné ...
Ak dosahuje príjem napr. z poisťovníctva, nie je SZČO, ale má zmluvu uzatvorenú podľa OZ par. 652 a vyššie - je pre SP zaujímavý - nižšie par. nie.
Ak dosahuje príjem napr. licencia /SDS - DSS/ príjmy sú zaradené do par. 6 ods. 2 písm. d/ - a toto je tiež pre SP nezaujímavé - zatiaľ. a je tu - už sú zaujímavé
Dobré - že?
POZOR ZMENA - najčerstvejšia informácia:
Od 1.7. 06 sa stávajú povinnými platcami SP aj SPROSTREDKOVATELIA STAROBNÉHO DOCHODKOCEHO SPORENIA majúci príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d., ktorých príjem presiahol zákonom stanovenú hranicu.
Pepa, tak už som skoro výskala od radosti a zrazu sprcha.... A už v tej novinke nie sú zaujímavé paragrafy? Lebo ja mám 1 Zmluvu o sprostredkovaní podľa § 642 OZ (Obchodný zákonník) a druhú § 51 (Občiansky zákonník). A to som si všimla až dnes nadránom, keď som tu s evinou a ajobsom prelúskavala ten môj problém...
Naposledy upravil Viera123 : 04.05.06 at 14:14
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Viera123
Pepo, tak už som skoro výskala od radosti a zrazu sprcha.... A už v tej novinke nie sú zaujímavé paragrafy? Lebo ja mám 1 Zmluvu o sprostredkovaní podľa § 642 OZ (Obchodný zákonník) a druhú § 51 (Občiansky zákonník). A to som si všimla až dnes nadránom, keď som tu s evinou a ajobsom prelúskavala ten môj problém...
Vierka - odporúčam ti zájsť do SP a osobne odkonzultovať. To teraz majú novinku - v utorok ich školili. Teda aspoň našich. Ale pokiaľ si licencovaná sprostredkovateľka /UFT/- hm nie som si istá-nebudem zavádzať. Ak zistím podrobnosti, ručite sa ozvem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Melnick
Baba -Jaga na SP povedala,že nie. Zajtra tam idem osobne
a poznatky zverejním.
No "túžobne" budem očakávať zverejnenie poznatkov.
Daj pozor, prosím ťa, s kým sa tam budeš baviť. Žiadna podateľníčka - baba, ani zaokienkovaná - Jaga. Nie všetky sú fundované. Tak pozor. Bo ja mám s jednou podateľníčkou konflikt na smrť. A ešte sme celkom neskončili - pokračovanie na budúci týždeň
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Preboha, človek tu jeden deň nie je a takáto záplava informácií. A ani jedna pozitívna. Už aj idem zrušiť živnosť, poradu, internet aj seba. Sladká nevedomosť. Ako mi bolo dobre, keď som nič nevedela. Lebo teraz toho viem ešte menej a už mi dobre nie je. Mne z toho vyplýva toto: v roku 2004 som mala stratu a tak som živnosť rozumne zrušila. Z niečoho žiť ale musím a tak skúsim 30. júna 2005 otvoriť živnosť na niečo iné. Ale bacha. Už na druhý deň sa musím prihlásiť do SP, lebo ten obrat v r. 2004 bol nad zákonom stanovený limit a pekne krásne zaplatím poisťovni za rok 3x2155.- Sk a 9x2288.- Sk, celkom 27057.- Sk, hoci som nezarobila ani korunu. Neviete, prečo sa tá inštitúcia, ktorá nás privádza do šialenstva, volá POISŤOVŇA? A ešte k tomu aj SOCIÁLNA? Išla som sa pozrieť do slovníka cudzích slov, je tam okrem iného uvedené: "... vzťahujúci sa na hmotné zabezpečenie členov spoločnosti..." No coment.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať