Zavrieť

Porady

§ 69 ods. 1 písm. b) ZP

Prajem pekny vecer. Poprosim poradakov o radu.
Ako zamestnanec, pisomnou formou som okamzite ukoncila pracovny pomer podla § 69 ods. 1 pism. b) ZP, nakolko zamestnavatel mi nevyplatil mzdu za tri mesiace, ani v nahradnom termine, a zaroven si narokujem nahradu prijmu za 2 mesiace podla § 69 ods. 4 ZP. Problem je v tom, ze zamestnavatel mi odmietol podpisat prevzatie mojej vypovede a odmieta mi vystavit potrebne doklady, t.j. zapoctovy list, potvrdenie o prijme, cize doklady, ktore potrebujem v suvislosti s novym zamestnanim. Ako dovod uviedol zlu financnu situaciu, a ze na moju poziciu nema nahradu. Poradte mi prosim, da sa to vymoct nejakou sudnou cestou? Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

    YVETTE
    Dakujem. Je to jeden zo sposobov ako mu to dorucit, ibaze ja od neho nedostanem papiere, ktore potrebujem. A kedze som tam robila komplet ucto aj mzdy, neviem, ci by obstalo nejake moje cestne vyhlasenie o odpracovanych rokoch a o dosiahnutom prijme.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    YVETTE
    Dakujem. Je to jeden zo sposobov ako mu to dorucit, ibaze ja od neho nedostanem papiere, ktore potrebujem. A kedze som tam robila komplet ucto aj mzdy, neviem, ci by obstalo nejake moje cestne vyhlasenie o odpracovanych rokoch a o dosiahnutom prijme.
    Možno by stálo za úvahu vymáhať mzdu súdnou cestou, ty nič nestratíš. Tiež ho na to upozorni písomne. A doklad o odpr. rokoch by som si tiež pýtal písomne=doporučeným listom s tým, že ak nie ti ich odmietne vydať, na jeho postup upozorníš kontrolý orgán soc. poisťovne.
    Pekný deň...

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Podľa § 75 ods. 3 ZP sa zamestnanec, ak nesúhlasí s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.
    Takže do úvahy prichádza najprv výzva na opravu, a potom súd, resp. ešte predtým podnet na IP a podbne....

    dana

    YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

    YVETTE
    Dakujem vsetkym za radu. Dnes sa moj zamestnavatel asi rano "dobre" zobudil, okamzite skoncenie prac. pomeru prevzal (osobne), ale... V zmysle § 69 ods. 4 ZP si narokujem nahradu mzdy za dva mesiace (ako tzv. satisfakciu za konanie zamestnavatela, t.j. nevyplatenie mzdy), co je aj vo vypovedi napisane. No a tuto sumu mi vobec nevyplati, vraj je to z mojej strany suma, na ktoru nemam narok, pretoze som prac. pomeru ukoncila okamzite. Opravte ma, ak sa mylim ja, ze tato nahrada je z mojej strany narokovatelna a je dokonca zakotvena v zakonniku prace. Srdecna vdaka za kazde slovicko.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    YVETTE
    Dakujem vsetkym za radu. Dnes sa moj zamestnavatel asi rano "dobre" zobudil, okamzite skoncenie prac. pomeru prevzal (osobne), ale... V zmysle § 69 ods. 4 ZP si narokujem nahradu mzdy za dva mesiace (ako tzv. satisfakciu za konanie zamestnavatela, t.j. nevyplatenie mzdy), co je aj vo vypovedi napisane. No a tuto sumu mi vobec nevyplati, vraj je to z mojej strany suma, na ktoru nemam narok, pretoze som prac. pomeru ukoncila okamzite. Opravte ma, ak sa mylim ja, ze tato nahrada je z mojej strany narokovatelna a je dokonca zakotvena v zakonniku prace. Srdecna vdaka za kazde slovicko.
    Máš úplnú pravdu, nech si zamestnávateľ prečíta § 69 ods. 4, tam to má jasne napísané. Je to v pohode súdne vymáhateľné. Trvaj na tom, nenechaj sa odradiť.

    YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

    YVETTE
    Vdaka. Uz nieco som v zivote preskakala, a nejaky nezodpovedny zamestnavatel ma len tak neodradi, aby som dostala to, na co mam zo zakona narok.

    § 69 ods. 1 písm. b) ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.