Zavrieť

Porady

interná smernica

iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Nemáte náhodou niekto dobre spracovanú internú účtovnú smernicu (nie príliš rozsiahlu)? Ja nejakú mám, ale nie už príliš dobrú, už ju mám viac rokov. Mala by som ju prerobiť, resp.doplniť podľa nového zákona, ale stále nie je kedy, a ten vzor internej smernice, ktorý som objavila je strašne obsiahly. Keď prejdú živnostníci - platcovia DPH povinne na PU, predpokladám, že budú musieť mať všetci tiež smernicu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Braňo Pozri príspevok
ďaľšie smernice.
DanielaSĽ Pozri príspevok
Dobrá pomoc.....
naozaj nechcem bagatelizovať pomoc v podobe uvedených smerníc. Sú od Danshofera, naozaj staršieho dáta a čo je hlavné - nie sú použiteľné bez zásadnej úpravy. Texty treba prelúskať a ponechať tam tú alternatívu, ktorú firma používa. Komentáre v smernici, sú pre objednávateľa, aby sa ľahšie pri úprave textu orientoval a z definitívnej verzie majú byť vymazané. V opačnom prípade ide o formálne splnenie nejakej povinnosti, ktorú zákon exaktne neprikazuje.
Píšem to hlavne pre nováčikov, aby si mechanicky nestiahli prílohy a bez úpravy ich začali prezentovať ako smernice. Dosť často som sa stretla s tým, že nebola ani vyplnená hlavička a dátum platnosti, či účinnosti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Braňo Pozri príspevok
S týmto Chobotovým názorom nesúhlasím. Pri preukazovaní daňovej uznateľnosti nákladov rozhodne nepomôže, že máš niečo v hlave.
Nepýtala sa na účtovné doklady, ale na interné smernice. A tie nemusí mať. Jasné, že účtovné doklady musí mať v poriadku. A to, že na niečo nemá smernicu a preto jej neuznajú daňový náklad - to je vecou firmy. Nedostanú sankciu, že nemajú smernice.

Dúfam, že v tom sa zhodneme.
0 0
EWIK EWIK

EWIK je offline (nepripojený) EWIK

Nám pri audite chýbala smernica o účtovaní významných a nevýznamných súm minulých ročných období. Má ju niekto? Ďakujem!
0 0
EWIK EWIK

EWIK je offline (nepripojený) EWIK

Mne chýba smernica o určení , kedy ide o významnú a nevýznamnú sumu pri účtovaní chýb minulých období.Chcel ju auditor. Nemáte niekto? Ďakujem a prajem pekný víkend!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
EWIK Pozri príspevok
Mne chýba smernica o určení , kedy ide o významnú a nevýznamnú sumu pri účtovaní chýb minulých období.Chcel ju auditor. Nemáte niekto? Ďakujem a prajem pekný víkend!
stačí dvoma vetami vymenovať alebo určiť pravidlá, čísla. Môže to byť súčasťou inej smernice - napr. špecifické spôsoby účtovania.
0 0
Združenie Socia Združenie Socia
Má niekto internú smernicu PÚ pre občianske združenie ? Veľmi pekne prosím, či by mi nepomohol s tým, máme starú.
Iveta
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ďakujem za odpovede. Takže v žiadnom zákone nie je povinnosť viesť interné účtovné smernice (hľadala som aj ja, ale nič som neanšla) a keď príde daňová kontrola, nemôžu mi dať pokutu za to, že ich nemám (tie smernice).
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, či existuje nejaký §, ktorý prikazuje mať vypracované interné účtovné smernice? Neviem, v ktorom zákone mám hľadať. Vďaka za odpoveď.
Chobot aj Braňo vyjadrili svoj protichodný názor - dovolím si prezentovať aj ja svoj:

Existencia či neexistencia internej smernice nemusí znamenať daňovú uznateľnosť či neuznateľnosť výdavku; a na druhej strane sú i §§, ktoré hovoria o potrebe vypracovania interného predpisu.

Napr.:
Zákon o účtovníctve
§13 - V súlade s rámcovou účtovou osnovou podľa odseku 1 je účtovná jednotka povinná zostaviť účtový rozvrh (aj toto môžeme chápať ako internú smernicu)

Postupy účtovania:
§18 - Spôsob tvorby a používania rezerv sa uvádza vo vnútornom predpise účtovnej jednotky
§22 - Pri vyskladnení zásob sa tieto náklady alebo odchýlky rozpúšťajú spôsobom uvedeným vo vnútornom predpise účtovnej jednotky.
§43 - Normy prirodzených úbytkov zásob a druhy materiálov účtovaných priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad sú uvedené vo vnútornom predpise účtovnej jednotky

Zákon o dani z príjmov
(8) Nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi, 1) najviac do výšky vstupnej ceny (§ 25).

Ak teda nemám v účtovníctve ÚJ také prípady, na ktoré sa vzťahuje potreba ich špecifikovania v internom predpise, nemusia byť smernice. Ale pokiaľ zákony a predpisy pripúšťajú alternatívne riešenie, tak by to malo byť jednoznačne ošetrené v internej smernici.... Už aj z toho dôvodu, že kontroly (daňové) sa stále viacej začínajú venovať aj dodržiavaniu postupov účtovania. Viď konkrétna skúsenosť: http://www.porada.sk/284618-post9.html
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

vďaka za odpoveď Stefan2005.
Pozrela som si tie §, ktoré si uviedol. Zákon o účtovníctve §13 ods.2 pokračuje "V súlade s rámcovou účtovou osnovou podľa odseku 1 je účtovná jednotka povinná zostaviť účtový rozvrh, v ktorom uvedie syntetické účty, analytické účty potrebné na zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov účtovného obdobia a na zostavenie účtovnej závierky a podsúvahové účty." - z toho nevyplýva povinnosť interných účtovných predpisov.

Zákon o dani z príjmov §22 ods.8 - poznámka 1) je zákon o účtovníctve - z toho nevyplýva povinnosť interných účtovných predpisov.

Postupy účtovania v PÚ - §19 ods.2 - máš pravdu.
Postupy účtovania v PÚ - §22 ods.2 - máš pravdu.
Postupy účtovania v PÚ - §43 ods.14 - máš pravdu.
Všetko sú to skôr špecifické prípady, ktoré sa nás netýkajú....takže stále to vidím tak, že tie smernice mať nemusím.
0 0
EWIK EWIK

EWIK je offline (nepripojený) EWIK

Aj mňa to napadlo,ale chcela som si to ešte overiť. Ďakujem za radu.Pekný deň!
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Zdavím všetkých,
súrne hľadám pomoc, hoci neviem, či som to dala do správnej témy. Dosť súrne by som potrebovala nejaký vzor internej smernice, čo sa týka pracovného oblečenia. Našla som tu veľa odkazov, no žiaden vzor. Potrebujem vypracovať smernicu, kde bude popísané akým spôsobom bude zamestnanec dostávať oblečenie a tiež zakomponovať, že ak odíde do určitej doby, bude musieť uhradiť časť nákladov na dané oblečenie, s tým, že mu ostane. V našej firme nejde o pracovné oblečenie z dôvodu ochrany zdravia, ale o reprezentovanie firmy, budeme mať oblečenie tých značiek, čo predáva naša firma.

Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Do internej smernice si musí každá firma zapracovať a uviesť to, čo sa jej týka, u jednotlivých firmiem nemusí byť interná smernica rovnaká
To čo vyhovuje jednej firme nemusí druhej.
0 0
evara evara

evara je teraz online evara

ahoj bea, stiahla som si ten súbor z toho poradcu...a potrebovala by som vediet ako si sa k nemu dostala...chcela by som ho využit v svojej diplomovke, a k citacii potrebujem zistit, z akeho zdroja to pochadza...dakujem
0 0
katka2112 katka2112

katka2112 je offline (nepripojený) katka2112

ahojte, je potrebné vypracovať vnútornú smernicu pre vedenie účtovníctva aj v prípade JÚ?
díky
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Alkohol-smernica
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

ahojte
Braňo prosím Ťa nemáš aj vzor internej smernice pre DPH?
0 0
asi777 asi777

asi777 je offline (nepripojený) asi777

Môžem ťa poprosiť o inter.smernicu, mám tiež tento problém a neviem čím začať , dík asi777
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný deň prajem.
My síce vedieme JÚ a táto téma je v sekcii PÚ, ale myslím, že pri mojej otázke na tom nezáleží.
Môžem dať na IS- dátum vypracovania- máj a účinnosť IS spätne od januára.
Keďže sme doteraz neprispievali na stravu zo SF aˇmali by sme, tak by sme teraz chceli začať.
Preto sa pýtam, lebo by som tam uviedla, že od mája začneme prispievať na stravu.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

L-M Pozri príspevok
Pekný deň prajem.
My síce vedieme JÚ a táto téma je v sekcii PÚ, ale myslím, že pri mojej otázke na tom nezáleží.
Môžem dať na IS- dátum vypracovania- máj a účinnosť IS spätne od januára. To určite nie.
Keďže sme doteraz neprispievali na stravu zo SF aˇmali by sme, tak by sme teraz chceli začať.
Preto sa pýtam, lebo by som tam uviedla, že od mája začneme prispievať na stravu.
Ďakujem
Ak nebola doteraz vypracovaná, tak daj májový dátum.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Tweety Pozri príspevok
Ak nebola doteraz vypracovaná, tak daj májový dátum.
Kolegyňa predomnou nemala žiadne smernice, tak ich teraz postupne robím.
Takže účinnosť dám tiež od mája- a to, že nebude žiadna dovtedy- nevadí? (podľa zákona by mala byť- dočítala som sa)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať