Zavrieť

Porady

Moze mi zamestnavatel snizit diety pri dlhodobej sluzobnej ceste?

Som zamestnany v slovenskej firme, pracovisko mam v zmluve uvedene konkretne mesto na SK. Zamestnavatel ma vyslal na sluzobnu cestu, ktora trva vzdy mesiac (v skutocnosti som vyslany do dcerskej spolocnosti v zahranici, sluzobna cesta trva niekolko mesiacov, je prerusovana iba cestami na SK 3-4x za rok). Zamestnavatel mi teraz chce skratit narok na diety o 25% - argumentuje castymi sluzobnymi cestami. Ma na to narok? Ako sa mozem branit, kedze nemam (podla mna) caste sluzobne cesty, ale som naopak dlhodobo vyslany do zahranicia?

Vdaka za rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zákon o CN § 13 ods. 6:

    "(5) (6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v eurách alebo v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %."

    Uvádza sa, že "možno dohodnúť". Znamená to, že sa s tebou môže dohodnúť, ak ty nebudeš súhlasiť, nie je dohoda = nemôže znížiť.

    Ty ale spadáš do tejto kategórie, aj keď argumentuješ, že nemáš časté služobky. BYť na pracovnej ceste 200 dní do roka podľa teba nie je časté?

    Ale na teba by sa mali vzťahovať ustanovenia § 18 a nasl. - Náhrady pri výkone práce v zahraničí, nakoľko si viac ako polovicu roka v zahraničí. Takže ty máš nárok aj na iné náhrady, ktoré sú tam uvedené.
    pablo102 podla mna caste znamena vela castych sluzobnych ciest. Mozno si to nespravne vykladam, ale viac ako 200 dni v roku sa mi zda dlhodobe (nie caste, kedze nechdim na sluzobnu cestu kazdych niekolko dni). Mam pocit, ze toto je v zakone uvedene dost nejasne a da sa vysvetlovat, rozne....
    Chobot Áno, dá sa to vysvetliť rôzne. Ale aj 12x do roka sa podľa mňa tiež môže považovať za časté. Napr. u vodičov MKD sú 2 desaťdňové cesty za mesiac už časté?

    Takže s touto argumentáciou by som to na tvojom mieste neskúšal. Opieral by som sa o to, že ide o dohodu. Ak s tým nesúhlasíš, máš nárok na štandardné náhrady. Ak ti ich nebude chcieť dať, odmietni ísť na pracovnú cestu. Čo sa stane potom? Vyšle niekoho iného?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Je to možné, pozri § 5 odst.5 Zákona o cestovných náhradách

    § 5
    Stravné

    (1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

    a) 5 až 12 hodín,

    b) nad 12 hodín až 18 hodín,

    c) nad 18 hodín.

    (2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

    (3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.

    (4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

    a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,

    b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín,

    c) jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.

    (5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.
    pablo102 To ma prave zaujima - uvadza sa casta zmena pracoviska. Ja ale pracovisko v podstate nemenim - v zmluve mam uvedene miesto vykonu prace vo firme na Slovensku, pracu vykonavam dlhodobo v dcerskej spolocnosti v zahranici. Zda sa mi rozdiel medzi castou zmenou pracoviska a dlhodobou pracovnou cestou - alebo sa mylim a casta zmena pracoviska sa da pouzit na cokolvek?
    Chobot § 5 sa týka tuzemských pracovných ciest....

    Moze mi zamestnavatel snizit diety pri dlhodobej sluzobnej ceste?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.